Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 276

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Usługi transportowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
|
|
nr 10
48-51
Przedstawiono zobowiązania Unii Europejskiej we wszystkich gałęziach transportu. W ramach GATS sektor transportu został podzielony na następujące gałęzie: transport morski, transport wodny śródlądowy, transport lotniczy, transport kosmiczny, transport kolejowy, transport drogowy, transport rurociągowy, usługi pomocnicze do wszystkich rodzajów transportu, inne usługi transportowe.
|
|
nr 38
161-173
W artykule dokonano analizy wpływu cech szczególnych produkcji usług portowych na zmiany wielkości przeładunków w skali roku, miesiąca i tygodnia w portach morskich w Szczecinie i Świnoujściu. Zwrócono uwagę na szczególny charakter produkcji usług portowych i portowej działalności gospodarczej. Odniesiono się do specyfiki portowych przedsiębiorstw usługowych. Scharakteryzowano porty morskie w Szczecinie i Świnoujściu, zwłaszcza ich obroty ładunkowe. Dokonano analizy i oceny wahań skali przeładunków portowych w latach 2006-2010.(abstrakt oryginalny)
Ważną część infrastruktury przewozów pasażerskich stanowi technika informacyjna (IT)1. Jest ona częścią każdego produktu i usługi i w dużej mierze decyduje o ich konkurencyjności. Technika informacyjna obejmuje telekomunikację, komputery, oprogramowanie itd. Jest to obszar o dużej dynamice zmian i szybkim tempie rozwoju. Informacje w systemie mogą się charakteryzować różnym poziomem jakości. Najczęściej odnosi się ona do następujących kategorii: dostępu do odpowiedniej informacji, rzetelności informacji, komunikatywności2. Celem rozważań zaprezentowanych w niniejszym artykule jest wskazanie znaczenia uwarunkowań wewnętrznych w tworzeniu zintegrowanego systemu informacyjnego o usługach transportowych, będącego istotą obsługi klienta. Technika informacyjna może więc być dla przedsiębiorstw wartością strategiczną, zwłaszcza w tworzeniu relacji partnerskich z otoczeniem.(fragment tekstu)
4
Content available remote Uwarunkowania rozwoju dostępności usług transportowych w regionie
80%
Celem artykułu jest przedstawienie głównych uwarunkowań dostępności usług transportowych w regionie.(fragment tekstu)
|
2016
|
nr 1 (42)
173-187
Celem opracowania było wskazanie uwarunkowań i kierunków rozwoju konkurencji na rynku usług transportowych, głównie w ujęciu międzygałęziowym. W artykule omówiono istotę konkurencji wewnątrz gałęziowej i międzygałęziowej w odniesieniu do rynku usług transportowych, konkurencyjność ex post i ex ante na rynku usług transportowych oraz kierunki rozwoju konkurencji na rynku usług transportowych.(abstrakt autora)
W artykule skoncentrowano się na związkach między zmiennymi ilościowymi, stanowiącymi cykl referencyjny dla całej gospodarki i branży transportowej, oraz jakościowymi, będącymi wynikami badań przeprowadzanych przez GUS metodą testu koniunktury. Celem artykułu jest zweryfikowanie hipotezy o roli czynnika psychologicznego w opisywaniu oraz prognozowaniu koniunktury gospodarczej w odniesieniu do usług transportowych.(fragment tekstu)
Dostępność usług transportu lotniczego w województwie zachodniopomorskim charakteryzuje wyraźna nierównowaga, przejawiająca się w jej relatywnie wyższym poziomie w zachodniej części regionu ( głównie aglomeracji szczecińskiej ), przy znacznie niższym we wschodnich obszarach województwa.(fragment tekstu)
Rynek zachodniopomorskich przewozów osób regionalnym transportem publicznym szacuje się na 63 mln pasażerów i jest on o 16,5 mln (35%) większy niż wielkości podawane w oficjalnej statystyce. Średnia odległość przewozu 1 pasażera wszystkimi środkami transportu wynosiła 47 km, w tym: pociągami osobowymi - 47 km, pociągami pospiesznymi - 190 km, autobusami - 32 km, minibusami - 118 km.(fragment tekstu)
9
Content available remote Transport gospodarczy jako czynnik kształtujący popyt na usługi transportowe
80%
Transport samochodowy jest gałęzią, która integruje poszczególne działy gospodarki oraz społeczeństwo, zaspokajając ich różnorodne potrzeb. Rynek usług transportowych jest rozwinięty, oferty przewoźników odpowiadają postulatom i preferencjom użytkowników transportu. Na rynku tym kreowane są także nowe wymagania. Udział transportu gospodarczego jest jednak nadal bardzo silny, jest on bowiem ważnym uzupełnieniem potencjału rynkowego. Pełni funkcje substytucyjne i komplementarne. (fragment tekstu)
10
80%
Skutki kryzysu odczuwa w Polsce ok. 83% firm krajowych, w tym duża część firm związanych z transportem. Poza oczywistymi negatywnymi skutkami, takimi jak zmniejszenie liczby zleceń transportowych (w tym głównie w spedycji krajowej), ponowny wzrost cen paliw, odczuwalne są też skutki pozytywne, np. wzrost przewozów drobnicowych oraz wielkości kursu euro, co rekompensuje małą liczbę zleceń. Celem artykułu jest udowodnienie, że sytuacja na rynku usług transportowych nie zależy wyłącznie od szeroko pojętego wpływu kryzysu, lecz także w dużej mierze od polityki zarządzania firmą transportową i różnorodnych zmian, które zachodzą na rynku przewozów krajowych i międzynarodowych. (abstrakt autora)
11
Content available remote Wpływ wartości firmy przewozowej na wartość usług przewozowych
80%
Wartość usługi przewozowej akceptowana przez klienta, a następnie oferowanie wartości dodanej ("lepszej" od poprzedniej), a co ważniejsze - przewyższającej wartość usług konkurentów - jest możliwe tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo transportowe podnosi swoją wartość. Elementami składowymi podnoszenia wartości przewoźnika są klasyczne wartości materialne, takie jak: kapitał, pieniądz, zysk, i wartości niematerialne, takie jak: kapitał ludzki, kultura organizacyjna, podejście procesowe do działalności gospodarczej, procesowe kalkulowanie kosztów. Zawarty potencjał stwarza warunki do poszukiwania innowacji, która pozwoli przedsiębiorstwu na zwiększenie popytu poprzez wysoką wartość podaży, co z kolei zapewni trwałość działalności transportowej na konkurencyjnym rynku przewozowym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest charakterystyka elastycznych systemów transportu występujących w Luksemburgu. Wynika z niej, że rozwiązania te stanowią uzupełnienie przewozów regularnych. Dotyczy to obszarów charakteryzujących się niskim popytem na usługi transportowe oraz peryferyjną lokalizacją. Na niski popyt wpływają mała liczba ludności, a także jej zmieniająca się struktura demograficzna. W aspekcie praktycznym przedstawiono trzy różne rozwiązania elastycznych systemów transportu. Ich różnicowanie uwzględnia potrzeby mieszkańców. Kryterium różnicującym jest m.in. pora świadczenia usług. Jeden z przedstawionych systemów (Bummelbus) pokazuje, że mogą one pełnić ważną rolę w aktywizacji zawodowej mieszkańców.(abstrakt oryginalny)
The paper deals with the problem of the productivity of transportation services in freight road transport. The considerations focus on the market in Poland. It presents the results of calculations made by the author. The goal of it was to identify possible factors of this productivity. Classical measures were used - tkm/vehicle and EUR/vehicle. The main thesis was that the productivity of this sector transport is influenced by external factors (area and GDP of country) and thus independent from transport companies. The relations between this productivity and its factors and observed phenomena seems to be confirmed in case of Poland but surprisingly not on the European level. Because of that the author postulates to conduct further and deeper research.(author's abstract)
|
|
nr 38
175-184
Artykuł ukazuje dylematy związane ze sposobem kalkulacji rekompensaty za świadczenie usług komunikacji miejskiej, zawartym w rozporządzeniu (WE) nr 1370/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 23 października 2007 r. W artykule wykazano, że istniejące uregulowania prawne, dotyczące ustalania wartości rekompensaty, posiadają wady zarówno w obszarze aplikacyjnym, jak i w zakresie ich zasadności ekonomicznej. Funkcjonujący w Polsce od 2009 r. model finansowania usług komunikacji nie wyzwala zachowań konkurencyjnych u operatorów, czyli zachowań prowadzących do efektywniejszego wykorzystania środków publicznych. Wśród najistotniejszych wad tego systemu wymieniono: stosowanie formuły cenowej "koszt plus", zagwarantowanie stałej stopy zwrotu z kapitału, brak konfrontacji wartości rekompensaty z cenami rynkowymi świadczonych usług, brak systemu kontroli efektywności i poziomu wykorzystywania zasobów przez operatorów. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie obecnej oferty przewozowej polskich i zagranicznych przewoźników, którzy oferują swoje usługi transportowe z polskich portów lotniczych. Regionalny transport lotniczy jest w obecnych czasach formą przemieszczania się na średnie odległości konkurencyjną wobec transportu samochodowego czy też kolejowego. W przypadku podróży na małe odległości usługi tej gałęzi transportu są w porównaniu do wspomnianych gałęzi transportu drogie. Najlepiej rozwiniętą sieć połączeń lotniczych widać na przykładzie Stanów Zjednoczonych, lecz wynika to z odległości, jakie trzeba pokonać próbując dostać się z jednego końca kraju na drugi. Nie należy więc porównywać sieci lotniczych połączeń regionalnych Ameryki Północnej (np. Stanów Zjednoczonych) i Europy. Na potrzeby artykułu przedstawiona zostanie oferta przewozowa lotniczego transportu regionalnego funkcjonującego w Polsce(fragment tekstu)
Współcześni menedżerowie zarządzający przedsiębiorstwami muszą zacząć podejmować działania w wymiarze strategicznym, mając na celu rozwiązywanie problemów przesądzających o istnieniu na rynku. Oznacza to, iż przedsiębiorcy powinni tworzyć własne, a zarazem niepowtarzalne koncepcje działania, biorąc pod uwagę teraźniejsze i przyszłe zmiany otoczenia. Aktualna wiedza o zakresie stosowania w praktyce metod i procedur zarządzania strategicznego jest nadal skromna, głównie w przedsiębiorstwach sektora MSP. Jedną z przyczyn postawionej tak tezy jest to, iż zarządzanie strategiczne powstało i ewoluowało w odpowiedzi na zapotrzebowanie dużych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest dokonanie analizy kompetencji jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zapewnienia usług transportu publicznego mieszkańcom wspólnot lokalnych i regionalnych oraz przedstawienie możliwości ich finansowania w warunkach rosnących restrykcji zadłużeniowych JST.(fragment tekstu)
Business survey analysis is the group of essential methods of systematic monitoring and analysing the state of the economy or its branches. One of their main objectives is anticipating the short and long term future changes in the economy. This paper shortly describes the methodology of testing business activity of freight road transport in Poland. Such testing has been conducted quarterly at the Motor Transport Institute in Warsaw for almost 16 years now. The article also contains evaluation of the economic condition of the selected transport companies, conducting domestic and international haulage of goods.(original abstract)
19
Content available remote Barriers to Implementing the Strategic Management in Transport Services SMEs
61%
|
|
z. 144
147-154
Purpose: The aim of the study has been to identify factors being a barrier to the implementation of strategic management in small and medium-sized enterprises. Design/methodology/approach: The basic sources of the information analysed are: the results of the survey questionnaire, in-depth interview and expert review. Findings: Based on the research performed in the northern part of Poland, it can be argued that in transport enterprises of the SME sector, there are only single elements of strategic management the entrepreneurs are often not aware of. Research limitations/implications: In the future, it is suggested to perform similar research on the presented topics. However, these tests should be done on the example of another industry. In 2020, it is planned to carry out research among enterprises in the printing industry. Practical implications: The SMEs owners should keep on searching for the sources of the emerging barriers to strategic management application and make attempts at applying such instruments which will facilitate eliminating or reducing those barriers considerably. Originality/value: A response to breaking the barriers not allowing for the implementation of strategic thinking in SMEs is also adapting the right IT tool, which is possible with a specific ERP class system function. (original abstract)
20
Content available remote Uwarunkowania usługi transportowej w łańcuchu dostaw - wybrane problemy
61%
Współczesne przedsiębiorstwa uczestniczą w łańcuchach dystrybucji, pełniąc w nich ważne role jako dostawcy lub odbiorcy produktów. Jednym z podstawowych problemów przedsiębiorstwa produkcyjnego jest dostarczenie produktów na rynek krajowy bądź zagraniczny, uczestnicząc w łańcuchu dystrybucji. Procesy logistyczne realizowane przez przedsiębiorstwa muszą być dopasowane do wymagań w danym łańcuchu dystrybucji. Znajomość przebiegu procesów transportowych w łańcuchu dystrybucji wymaga identyfikacji przez uczestnika łańcucha określonych zobowiązań w zakresie przemieszczania towarów w kontekście całego łańcucha dystrybucji. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych problemów w zarządzaniu transportem w procesach logistycznych w łańcuchu dystrybucji. Celem badawczym jest zaprezentowanie studiów literaturowych oraz badania typu case study na przykładzie łańcucha dystrybucji w sieci handlowej. Badania prowadzono metodą obserwacji uczestniczącej, dyskusji z ekspertami oraz badań ankietowych przeprowadzonych w sieci Netto. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.