Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 178

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Value management
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Na podstawie rozważań D. Otleya nad systemami wspomagającymi wdrażanie strategii oraz badań polskiego rynku przeprowadzonych przez Cap Gemini Ernest & Young jest rozpatrywane jest połączenie koncepcji Value Based Management oraz Balanced Scorecard. (fragment tekstu)
Rezultaty etapu wstępnej estymacji opłacalności funkcjonalnej IPP umożliwiają podjęcie wstępnej decyzji o przystąpieniu do realizacji SI o przewidywanym stopniu skomplikowania oraz o wymaganej funkcjonalności, pracochłonności i produktywności funkcjonalnej lub rezygnacji z niej oraz wybór najbardziej dopasowanych do wymagań użytkownika ofert potencjalnych wykonawców SI, tj. takich, które spełniają warunki konieczne opłacalności funkcjonalnej IPP oraz są z jej punktu widzenia najkorzystniejsze - będą one stanowiły przedmiot dalszej, szczegółowej estymacji. Ze względu na znaczenie funkcjonalności SI dla użytkownika systemu informatycznego ocena opłacalności funkcjonalnej planowanego IPP stanowi niewątpliwie właściwą (chociaż niekoniecznie jedyną) podstawę do podjęcia racjonalnej decyzji inwestycyjnej przez zamawiającego, zwłaszcza w odniesieniu do różnych kategorii IPP: (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote System zarządzania wartością przedsiębiorstwa
100%
Rozwój teorii finansów przedsiębiorstwa oraz coraz szersze wykorzystywanie narzędzi finansowych w procesie zarządzania nim doprowadziło do powstania zarządzania wartością jako nową koncepcji zarządzania, dającą także możliwość sprawowania skutecznej i efektywnej kontroli właścicielskiej nad przedsiębiorstwem. Koncepcję zarządzania wartością przedsiębiorstwa można w związku z tym postrzegać jako wyznacznik kolejnego etapu w rozwoju teorii oraz praktyki zarówno finansów, jak i zarządzania. Efektywne pomnażanie wartości przedsiębiorstwa wymaga kompleksowego podejścia poprzez stworzenie systemowej struktury zarządzania ukierunkowanego na pomnażanie wartości przedsiębiorstwa. Z tego też powodu kluczowe znaczenie dla efektywnego kreowania wartości ma system zarządzania wartością przedsiębiorstwa (system VBM). (skrócony abstrakt oryginalny)
4
100%
An academic dependency model between the customer value management and development and growth of brand equity has been laid down in this article. Moreover, recommendations regarding upcoming empirical studies have been made, in order to verify the model. (original abstract)
Koncepcja zarządzania wartością zakłada świadome inspirowanie, podejmowanie i wdrażanie działań system zarządzania zorientowanych na zwiększanie wartości przedsiębiorstwa, bądź innego podmiotu z którego funkcjonowaniem związane jest permanentne dążenie do pomnażania jego wartości rynkowej. Znajduje ona w związku z tym swoje zastosowanie w odniesieniu do funkcjonowania przedsiębiorstw, strategicznych jednostek biznesu, projektów ekonomicznych oraz nieruchomości. Koncepcja ta rodzi potrzebę kompleksowego podejścia poprzez stworzenie złożonej systemowej struktury zarządzania ukierunkowanego na pomnażanie wartości. Z tego też powodu kluczowego znaczenia dla efektywnego pomnażania wartości inwestowanego kapitału ma system zarządzania wartością. Artykuł prezentuje założenia, istotę oraz składniki i mechanizmy funkcjonowania tego systemu, jako holistycznego podejścia, integrującego ujęcie statyczne z ujęciem dynamicznym (procesowym). (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Firma-idea - nowe podejście do wartości w biznesie
100%
Konieczność wypracowania nowego podejścia do wartości w biznesie ma swoje istotne mikroprzesłanki, ale waży też generalna zmiana, która zarysowuje się na poziomie makrogospodarczym. Model funkcjonowania gospodarki rynkowej, w którym modelem napędowym jest powszechna konsumpcja na kredyt i spekulacja finansowa, doprowadził do globalnego kryzysu. Coraz bardziej oczywisty staje się zwrot w kierunku wytwórczości, bazującej na wiedzy i kreatywności. A ten nie jest możliwy bez zanegowania formuły "biznesem biznesu jest biznes". Dla firm oznacza to między innymi, że dużo trudniej będzie im teraz znaleźć takie środowisko, w którym ekspansywny wzrost będzie możliwy i stosunkowo łatwy. To także wymusi refleksję na temat źródeł wartości firmy i koncepcji jej rozwoju. W nowej - zmiennej i niepewnej - rzeczywistości dla zapewnienia firmie równowagi i rozwoju o wiele ważniejsze niż korzystanie z wszelkich okazji i przechwytywanie korzyści stanie się wytrwałe doskonalenie swego specyficznego procesu wytwarzania wartości. Tak jak kilkadziesiąt lat temu firmy przeszły od formuły "gospodarki skali" (economies of size) do formuły "gospodarki zakresu" (economies of scope), tak teraz czeka je przejście od "gospodarki korzystania z okazji" (economies of opportunities) do "gospodarki doskonalenia się" (economies of excellence). (fragment tekstu)
7
Content available remote Problemy pomiaru społecznej odpowiedzialności biznesu
100%
Celem artykułu jest przedstawienie głównych aspektów i problemów związanych z mierzeniem wartości społecznej odpowiedzialności biznesu. W tym celu dokonano analizy literatury przedmiotu oraz fragmentu szerszych badań dotyczących sposobów pomiaru wpływu CSR (corporate social responsibility) na wartość przedsiębiorstwa. Jak wynika z najnowszych badań przeprowadzanych w Polsce, CSR nabiera strategicznego znaczenia w działalności gospodarczej, dlatego tak istotne stało się mierzenie jego materialnych i niematerialnych efektów. Niemniej w dalszym ciągu nie wypracowano spójnej koncepcji pomiaru wpływu CSR na kształtowanie wartości przedsiębiorstwa.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zarządzanie strumieniem wartości we współpracy międzyorganizacyjnej
75%
Niniejszy artykuł stanowi próbę przybliżenia korzyści wynikających z zarządzania strumieniem wartości w ramach współpracy międzyorganizacyjnej poprzez zastosowanie narzędzia, jakim jest mapowanie strumienia wartości. W dobie bardzo niepewnego i konkurencyjnego otoczenia, w jakim muszą funkcjonować jednostki organizacyjne, efektywne zarządzanie strumieniem wartości ma fundamentalne znaczenie dla ich dalszego rozwoju i istnienia. Znakomitym narzędziem umożliwiającym precyzyjne zarządzanie pełnym strumieniem wartości jest technika mapowania. Szczególnie przydatna jest umiejętność mapowania rozszerzonego, pozwalającego zidentyfikować miejsca powstawania marnotrawstwa w całym strumieniu wartości i stanowi punkt wyjścia do dalszego doskonalenia na poziomie międzyorganizacyjnym.(abstrakt oryginalny)
Koncepcja zarządzania opartego na wiedzy bazuje - podobnie jak koncepcja dynamicznych kompetencji - na podejściu zasobowym, stanowiąc zarazem istotne jego rozszerzenie. O przewadze konkurencyjnej przedsiębiorstwa decydują cechy charakterystyczne mechanizmu integracji wiedzy. Dane i informacje nie mogą być utożsamiane z wiedzą. Nowe technologie i usieciowienie gospodarki sprzyjają procesom migracji wiedzy, co z kolei pociąga za sobą zmianę mechanizmów kreowania i przechwytu wartości.(abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach zarówno w teorii, jak i praktyce dynamicznie rozwija się koncepcja zarządzania wartością przedsiębiorstwa. Na całkowitą wartość firmy składają się kapitał materialny (rzeczowy i finansowy) oraz kapitał intelektualny. Jednym zaś z niematerialnych zasobów firmy, wpływającym na wartość kapitału intelektualnego, jest sieć relacji z interesariuszami rynkowymi, tj. dostawcami, pośrednikami handlowymi, konsumentami i kooperantami. Sądzi się, iż zaprezentowany model zarządzania wartością relacji przedsiębiorstwa z interesariuszami rynkowymi, wypełniając chociaż częściowo lukę w dotychczasowej literaturze, może ułatwić świadome kształtowanie relacji rynkowych i zarządzania ich wartością, co w warunkach współczesnego rynku wydaje się konieczne do uzyskania i utrzymania przewagi konkurencyjnej. Budowanie zaś wartości stosunków pomiędzy przedsiębiorstwem a rynkowymi interesariuszami jest determinowane czasem trwania stosunków (krótkookresowe, długookresowe), źródłami tworzenia wartości relacji (materialne, niematerialne) oraz indywidualnymi celami stron stosunków w aspekcie realizowanych transakcji. Wymiary te zaś tworzą przestrzeń potencjalnych kombinacji relacji o różnej wartości na płaszczyźnie przedsiębiorstwo - interesariusze rynkowi.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Czynniki kreowania wartości banku komercyjnego
75%
Obecnie nadrzędnym celem strategicznym każdego przedsiębiorstwa prowadzącego działalność komercyjną jest kreowanie dodatkowej wartości, która przekłada się na zwiększenie rynkowej ceny przedsiębiorstwa. Na gruncie tego założenia zrodziła się filozofia zarządzania przez wartość (Value Based Management - VBM). Międzynarodowa konkurencja w zapotrzebowaniu na źródła finansowania działalności wymusza na spółkach kapitałowych uzyskiwanie ponadprzeciętnych zysków, przewyższających koszt zaangażowania kapitałów w prowadzoną działalność. Koncepcja zarządzania przez wartość łączy w swej fundamentalnej istocie aspekty zarządzania strategicznego i zarządzania finansowego. W instytucji finansowej typu bank komercyjny optymalne gospodarowanie aktywami i pasywami nabiera szczególnego znaczenia w procesie maksymalizacji jego rynkowej wartości. Zarządzanie przez wartość od strony finansów banku polega na realizacji wyższej stopy zwrotu z kapitału od kosztu zaangażowania w działalność operacyjną zasobów kapitałowych, zarówno obcych, jak i własnych. (fragment tekstu)
12
75%
Racjonalność, sprawność, obiektywizm i efektywność ekonomiczna musi stanowić podstawę gospodarowania publicznymi zasobami nieruchomości. Część działań dotyczy wprowadzenia zasad i procedur zmierzających do zapewnienia maksymalizacji wykorzystania potencjału zgromadzonych w zasobie nieruchomości. W pracy podjęta zostanie próba przedstawienia działań i procedur zwiększających wartość nieruchomości w zasobie, rozumiana jako "optymalizacja wartości nieruchomości z zasobów publicznych". W ramach analizy przedstawione zostaną procedury realizowane w Agencji Mienia Wojskowego zmierzające do wzrostu wartości posiadanych nieruchomości. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Pomiar wartości dla właścicieli na przykładzie Zelmer S.A.
75%
W artykule opisowi i weryfikacji podlega koncepcja zarządzania wartością oraz metody pomiaru wartości dla właścicieli na przykładzie jednej ze spółek giełdowych, jaką jest "Zelmer" S.A. Na tej podstawie została oceniona efektywność realizacji strategii zarządzania przez wartość w polskim przedsiębiorstwie oraz wykazane zostały główne determinanty ekonomiczne jego wartości.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie wartością (VBM, SHV) to najbardziej popularny paradygmat zarządczy w XXI wieku. Koncepcja ta, pomimo wniesienia wielu usprawnień do przedsiębiorstw, otwiera pole do dyskusji na temat jej negatywnych skutków gospodarczych, szczególnie w aspekcie wpływu na wzmacnianie pozycji sektora finansowego. Główna hipoteza głosi, iż koncepcja SHV pogłębia zjawisko współczesnej finansjalizacji. Badanie oparto na wyczerpującej analizie literatury. Z przeprowadzonego badania wynika, iż paradygmat zarządzania przez wartość prowadzi do wzmacniania zjawiska finansjalizacji. Jest to spowodowane między innymi znaczącymi reinterpretacjami początkowych założeń tej koncepcji, które zastąpiono wieloma niezrównoważonymi praktykami zarządczymi w spółkach kapitałowych. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem opracowania była ocena znajomości i skali zastosowania koncepcji zarządzania wartością w grupie 50 największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Metodologia badania - W artykule omówiono istotę zarządzania wartością firmy oraz przedstawiono zalety i wady wynikające z wdrażania systemu VBM. Następnie zaprezentowano wyniki badań ankietowych przeprowadzonych przez autora w 2013 roku dotyczących znajomości i zastosowania koncepcji zarządzania wartością w największych polskich spółkach giełdowych. Przedstawiono również badania na temat wynagradzania zarządów w oparciu o wzrost wartości rynkowej kapitału własnego spółek i wskazano na kluczowe problemy związane z zarządzaniem opartym na wartości (VBM). Wynik - Przeprowadzone badanie dotyczące wiedzy o koncepcji VBM, jej zastosowań w praktyce oraz planów wdrożenia wskazuje, że w grupie największych polskich spółek publicznych prowartościowy paradygmat zarządzania jest rzeczywistością. Nie jest to tylko postulat teorii wobec praktyki, aczkolwiek deklaracje o stosowaniu koncepcji VBM wymagałyby bardziej pogłębionej weryfikacji - najlepiej w formie konkretnych studiów przypadku. Oryginalność/wartość - Artykuł stanowi spojrzenie na temat wiedzy na temat koncepcji VBM wśród menedżerów reprezentujących największe spółki notowane na polskim rynku kapitałowym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest próba przedstawienia najważniejszych zastrzeżeń wobec koncepcji VBM i próba oceny jej przydatności w warunkach obecnego kryzysu finansowego. Dla potrzeb realizacji celu pracy posłużono się literaturą zawierającą uwarunkowań rozwoju koncepcji zarządzania wartością oraz nowe, bardziej krytyczne spojrzenie na koncepcję. (fragment tekstu)
Podejmując decyzję dotyczącą zaangażowania w konkretne przedsięwzięcie projektowe, staramy się udzielić odpowiedzi na szereg istotnych pytań o szanse osiągnięcia wytyczonych celów. Można powiedzieć, że jesteśmy skłonni przystąpić do projektu wówczas, gdy spełnione są równocześnie dwa zasadnicze warunki. Po pierwsze realizacja projektu musi być postrzegana w kategoriach wymiernych korzyści, a po drugie - szansa odniesienia sukcesu musi być większa od zera. Zdarza się jednak, że projekty, które - wydawało się - mają realne szanse powodzenia, nie zostają wykonane zgodnie z naszymi oczekiwaniami, a tym samym - kończą się porażką. Zadajemy sobie wówczas pytanie, czy zrobiliśmy wszystko, aby temu zapobiec, czy może coś zostało przez nas przeoczone - nie zwróciliśmy uwagi na istotne uwarunkowania, które negatywnie zaważyły na losach naszego projektu. (abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii informatycznych i wirtualizacja przedsiębiorstw przyczyniają się do zacierania granic pomiędzy przedsiębiorstwami, a realizowane w nich procesy łączą je w systemy ponadorganizacyjne, których nadrzędnym i jedynym spoiwem staje się partycypowanie w tworzeniu wartości dodanej. Dlatego tak ważnym instrumentem osiągania przewagi konkurencyjnej, uczestniczenia w szerzej postrzeganych procesach biznesowych, tworzeniu i przejmowaniu wartości w biznesie jest zarządzanie procesami tworzenia wartości w przedsiębiorstwie i ich wirtualizacja. Celem artykułu jest wskazanie obszarów podnoszenia wartości i osiągania potencjalnych korzyści wynikających z konkurencji i kooperacji przedsiębiorstw w sieciach międzyorganizacyjnych, tworzenia, przechwytywania i zatrzymywania wygenerowanej wartości w układach sieciowych, zastosowania nowoczesnych technologii i rozwiązań informatycznych w zarządzaniu. Hipoteza: Wsparcie współpracy sieciowej nowoczesnymi technologiami informatycznymi zwiększa potencjał generowania wartości współdziałających przedsiębiorstw. Dla zweryfikowania hipotezy wykorzystano metodę analizy problemu w literaturze przedmiotu. W artykule autorka przyjęła stanowisko, że wirtualizacja procesów tworzenia wartości wiąże się bezpośrednio z wdrażaniem technologii informatycznych do działalności gospodarczej, tworzeniem sieci komunikacyjnych służących rozwojowi więzi międzyludzkich wewnątrz- i międzyorganizacyjnych, relacji z klientami, komponowaniu architektury biznesu w cyberprzestrzeni. Sieci międzyorganizacyjne tworzą specyficzne środowisko konkurencji i kooperacji. Możliwość ich wykorzystania dla realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesowych jest zdeterminowana strukturą sieci, łatwością dostępu i bezpieczeństwem. Podejmując współpracę, partnerzy - uczestnicy sieci mają do zaoferowania różnorodne zasoby, z których najcenniejszymi i współcześnie najbardziej pożądanymi są wiedza i kapitał intelektualny. Udostępnianie wiedzy wiąże się z możliwością wykorzystania jej w procesach lub produktach i wygenerowaniem wartości dodanej, lecz z drugiej strony wymaga podejmowania działań zapewniających ochronę własności intelektualnej. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zarządzanie wartością klienta na rynku usług medycznych w Polsce
75%
W pracy skoncentrowano się na przedstawieniu przesłanek zarządzania wartością klienta oraz podejścia do zarządzania wartością klienta na rynku usług medycznych w Polsce. Ze względu na zwięzłość wywodu kwestie teoretyczne zostały w głównie zasygnalizowane, a ich szersze poznanie dostępne jest w prezentowanej w bibliografii literaturze. (fragment tekstu)
W dobie szybkiego tempa rozwoju technologicznego i informacyjnego, zmieniają się warunki funkcjonowania organizacji i przedsiębiorstw. Analiza zjawisk wartościo-twórczych, występujących w określonej organizacji, jest istotnym elementem budowania i zarządzania wartością. W artykule przedstawiono metody definiowania wartości w systemach elearnigowych oraz zidentyfikowano elementy tworzące wartość organizacji edukacyjnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.