Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 33

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Wirtualne usługi sieciowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest opisanie wirtualnych sieci prywatnych z punktu widzenia bezpieczeństwa transmisji danych. W dwóch kolejnych punktach dokonano przeglądu sieci wirtualnych ze względu na ich strukturę oraz zastosowaną technologię, tj. protokoły transmisji i mechanizmy autoryzacji i szyfrowania. W punkcie 4 rozważono zagadnienia związane z lokalizacją serwerów i innych urządzeń, w ostatniej części podsumowano problemy bezpieczeństwa w wirtualnych sieciach prywatnych. (fragment tekstu)
Artykuł zawiera analizę porównawczą języków opisu usług sieciowych. Po ogólnym zarysowaniu problemu i podkreśleniu istotności opisywania własności pozafunkcjonalnych usług, skupiamy się na porównaniu czterech języków opisu usług sieciowych: OWLS, WSMO, WSDL oraz WSRF. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote The Importance of AOP in SOA Architecture
80%
SOA to koncepcja tworzenia systemów informatycznych, w której główny nacisk kładzie się na definiowanie usług, które spełnią wymagania użytkownika. Pojęcie SOA obejmuje zestaw metod organizacyjnych i technicznych mający na celu lepsze powiązanie biznesowej strony organizacji z jej zasobami informatycznymi. Programowanie zorientowane aspektowo (AOP) to paradygmat programowania, który zwiększa modularność oprogramowania umożliwiając lepszą separację zagadnień. Ze względu na dużą różnorodność potencjalnych użytkowników i dynamiczne, luźno powiązane systemy, usługi sieciowe (ang. web services) podlegają ewolucji. Zmiany trzeba robić bardzo szybko, a różne wersje muszą współistnieć obok siebie. W rzeczywistości często jest tak, że istniejące usługi sieciowe nie odpowiadają w pełni wymaganiom użytkowników w systemach docelowych. Aby osiągnąćpłynną integrację, wysoką spójność i używalność usług sieciowych, bardzo pożądane jest posiadanie w miarę automatycznego mechanizmu rozwoju usług sieciowych. Mechanizm ten powinien wspierać wymagania funkcjonalne niefunkcjonalne systemu. Celem artykułu jest podkreślenie użyteczności AOP dla SOA, poprzez teoretyczne rozważania i przykłady praktyczne, z użyciem fragmentów kodów źródłowych aplikacji. Postaramy się wykazać zalety zastosowania aspektowości w architekturze SOA. Ten artykuł również pokrótce przedstawi same pojęcia AOP i SOA. (abstrakt oryginalny)
Wirtualne zespoły to grupy ludzi pracujących nad niezależnymi zadaniami, oddalonych od siebie geograficznie, porozumiewających się głównie przy użyciu nowoczesnych technologii informatycznych i komunikacyjnych i współodpowiedzialnych za wyniki uzyskiwane przez grupę. Z punktu widzenia przedziału czasowego, wirtualne zespoły można formować w momencie pojawienia się zadania i potem rozwiązać po jego wykonaniu, lub można powoływać je jako stałe jednostki danej organizacji. Wirtualne zespoły mogą składać się z osób działających w ramach tej samej organizacji, lub w innych organizacjach będących częścią tego samego łańcucha dodanej wartości (kategoria funkcjonalności). Pod względem rozproszenia geograficznego można wyróżnić zespoły lokalne, regionalne, krajowe lub globalne. Zespoły mogą mieć na celu rozwiązanie konkretnego problemu, lub mogą koncentrować się na projektowaniu i rozwijaniu nowych usług bądź systemów. Przyjmuje się, że wirtualne zespoły mogą pracować pomimo odległości, różnic czasowych i ograniczeń organizacyjnych. (fragment tekstu)
5
80%
Przeniesienie procesów zarządzania operacyjnego i strategicznego do środowiska wirtualnego doprowadziło do radykalnych zmian jakościowych w relacjach pomiędzy firmami. Internet jako pierwsze medium umożliwił zaawansowany dialog pomiędzy podmiotami rynku i w konsekwencji dał szansę na zbudowanie między nimi trwałych relacji. Przed przedsiębiorstwami pojawiły się zarówno olbrzymie możliwości konkurencyjne, jak również wyzwania, a ciągły rozwój technologii komunikacyjno- -informacyjnych doprowadził do powstawania innowacji w zakresie wirtualizacji przedsiębiorstw. Na szczególną uwagę zasługują firmy sektora turystycznego aktywnie wykorzystujące narzędzia komunikacji wirtualnej. W artykule przedstawiono przegląd literatury mający na celu wyjaśnienie najważniejszych pojęć związanych z organizacją i procesami wirtualizacji w sieci internetowej. Dokonano także systematyzacji definicji funkcjonujących w tej tematyce w ramach wprowadzenia teoretycznego, jak również wykorzystano analizę przypadku "organizacji bez ścian", czyli wybranego wirtualnego przedsiębiorstwa operującego w branży turystycznej - serwisu YieldPlanet.com. (fragment tekstu)
6
Content available remote Towards a Platform for Hybrid Composition and Grounding of Web Services
80%
Artykuł przedstawia metodę hybrydowej kompozycji usług sieciowych, metodę hybrydowego uziemiania abstrakcyjnych planów kompozycji oraz podejście do tworzenia platformy programowej je realizującej. W sposób szczególny zaprezentowano w nim również architekturę powstałej platformy, a także opisano jej moduły składowe.(abstrakt oryginalny)
Druga dekada XXI w. to okres rewolucji oprogramowania, z którą wiążą się nowe możliwości i bariery rozwoju biznesu. Jednym z ważniejszych wyzwań w tym zakresie jest transformacja ogromnych zbiorów danych w informacje, a następnie w wiedzę. Przykładem przedsiębiorstw, które sukcesem wykorzystują zdobycze gospodarki cyfrowej są zaliczane do światowych liderów wirtualne platformy. Źródeł budowania przez nie przewag konkurencyjnych można poszukiwać na gruncie dynamicznych zdolności, których identyfikacja jest celem artykułu. Wysoka współzależność dynamicznych zdolności w zakresie: adaptacji, umiejętności rozpoznania informacji i innowacji sprawia, że w przypadku wirtualnych platform można jako nową kategorię wyróżnić dynamiczne zdolności do integracji. Jest to jedna z ważniejszych cech platform, która pozwala im budować przewagi konkurencyjne poprzez ciągłą i jak najlepszą synchronizację strategii rozwoju ze zmieniającymi się elementami otoczenia. (abstrakt oryginalny)
Poczta elektroniczna i komunikatory - czyli tradycyjne formy komunikacji w sieci - powoli odchodzą w zapomnienie, ustępując miejsca portalom społecznościowym przenoszącym do wirtualnego świata przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje publiczne. W artykule zwrócono uwagę na wpływ, jaki portale społecznościowe wywierają na zawartość i kształt przekazów medialnych, ze szczególnym uwzględnieniem audycji radiowych.(abstrakt oryginalny)
Determinizm technologiczny zainicjował rewolucję społeczeństwa tworzącą podwaliny cywilizacji wiedzy. Jednym z jej kluczowych założeń jest oparcie ekonomicznego środka ciężkości na szeroko pojętych usługach. W wielu przestrzeniach nowoczesne narzędzia ICT umożliwiły wykreowanie ich cyfrowych odpowiedników. Stało się tak m.in. na styku turystyki i kultury poprzez powstanie wirtualnych muzeów. W artykule dokonano przeglądu oraz analizy poziomu rozwoju wybranych wirtualnych muzeów w Polsce. Ponadto, w odniesieniu do przeprowadzonych badań i autorskiego modelu oceny, autor podjął próbę odpowiedzi na pytania: o jakość e-usług muzealnych, ich konkurencyjność względem tradycyjnych muzeów i wreszcie o korzyści, jakie niesie ze sobą opracowanie i utrzymanie takich usług. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Bezpieczeństwo informacji w wirtualnej sieci tor i kryptowaluta bitcoin
61%
W artykule omówiono stan aktualny i zastosowania wirtualnej sieci komputerowej TOR (ang. The Onion Router). TOR jest wirtualną siecią komputerową z oprogramowaniem implementującym infrastrukturę sieciową implementującą mechanizmy trasowania zapobiegające analizie ruchu sieciowego. Przeanalizowano ideę i wirtualny rynek waluty Bitcoin, która przyczyniła się znacząco do rozwoju sieci TOR. Dokonano oceny znaczenia TOR dla wolności przepływu informacji i wolności komunikacji społecznej w Internecie.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Rozwiązania programowe i sprzętowe wspierające procesy wirtualizacji
61%
Niniejszy artykuł stanowi krótki przegląd zagadnień związanych z wirtualizacją. Skoncentrowano się na określeniu roli, jaką mogą odgrywać poszczególne rozwiązania programowe i sprzętowe ze wspieraniem procesów wirtualizacji. Podkreślone zostało także znaczenie integracji wieloplatformowych rozwiązań z wykorzystaniem nowych kanałów komunikacyjnych. Celem niniejszego opracowania jest omówienie roli, jaką odgrywają różnorodne rozwiązania programowe i sprzętowe wspierające procesy wirtualizacji. (abstrakt autora)
Celem artykułu jest zaprezentowanie technologii usług sieciowych oraz ocena możliwości jej wykorzystania w procesie integracji systemów informatycznych wspomagających procesy biznesowe organizacji. (fragment tekstu)
13
Content available remote Zmienność i wirtualność a proces kreowania wartości w otoczeniu chaotycznym
61%
Kreowanie wartości determinuje byt i rozwój współczesnego przedsiębiorstwa oraz wymaga od kadry menedżerskiej koncentrowania uwagi na dynamicznych procesach zachodzących wewnątrz i na zewnątrz organizacji, których natura, jak i przyczyny, nie zostały dotychczas wystarczająco rozpoznane. Przełomowe technologie i innowacje oraz towarzyszący im postęp techniczny i rewolucja informacyjna wzmagają złożoność zjawisk i zachowań, wyzwalają turbulencje i zawirowania nadające otoczeniu charakter chaotyczny. (fragment tekstu)
Czasy nam współczesne zaowocowały ogromnym postępem technologicznym we wszystkich dziedzinach życia, jednak najbardziej widoczne przemiany objęty sferę komunikacji międzyludzkiej. Wykreowano zupełnie nowe media i metody wymiany informacji, czego najlepszym przykładem może być Internet. Człowiek dążąc do maksymalnego ułatwienia sobie życia stara się wykorzystywać wszelkie dostępne dobrodziejstwa cywilizacji. Przeszkodą jednak w powszechnym użyciu dostępnych technologii jest nie tylko konieczność pozyskania odpowiednich kwalifikacji i niezbędnego wsparcia technicznego, ale przede wszystkim brak zaufania do oferowanych rozwiązań. Kto bowiem nie słyszał o włamaniach do sieci komputerowych, nielegalnym wykorzystaniu numerów kart kredytowych, elektronicznych nadużyciach? Należy zauważyć, iż oprócz świadomych działań destrukcyjnych (np. hackerzy) źródłem zagrożeń dla bezpieczeństwa transakcji elektronicznych mogą być działania klientów, często zupełnie nieświadome. Bankowość elektroniczna jest formą usług, oferowanych przez niektóre banki, polegającą na umożliwieniu klientowi dostępu do jego rachunku za pośrednictwem komputera (bądź innego urządzenia elektronicznego, np. bankomatu, POS itp.) i łącza telekomunikacyjnego (np. linii telefonicznej. Bankowość elektroniczna jest zatem nowoczesną formą realizacji usług bankowych Pozwalającą na korzystanie z nich z dowolnego miejsca na świecie bez konieczności odwiedzania placówki banku. (fragment tekstu)
15
51%
Szybki rozwój elektronicznej administracji w Polsce stał się asumptem do analizy tego zjawiska. Celem artykułu jest przedstawienie rozwoju e-administracji w województwie podkarpackim. Duża liczba przebadanych respondentów wskazuje, że nie są zainteresowani e-administracją lub jej nie potrzebują. Znaczna część populacji nie korzysta z e-administracji, gdyż nie wszystkie usługi są w pełni dostępne elektronicznie. Należy zwrócić także uwagę, że mogą powstawać cyfrowe nierówności, ponieważ nie wszyscy mieszkańcy posiadają odpowiednią motywację, umiejętności do wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych we wszystkich obszarach życia. Istnieje potrzeba edukacji w zakresie korzystania z Internetu i e-administracji. Wszystkie sektory (organizacje pozarządowe, władze lokalne) powinny współpracować w celu wspierania integracji cyfrowej poprzez odpowiednie kampanie promocyjne. Skoordynowane działania mogą pomóc w tym, aby kategorie osób nieuprzywilejowanych mogły podnieść świadomość z zakresu korzyści wynikających z bycia on-line oraz korzystania z elektronicznej administracji. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Usługi sieciowe (web services) - korzyści zastosowania nowoczesnej architektury
51%
Przedsiębiorstwa korzystają z aplikacji i systemów informatycznych pochodzących od różnych producentów. Jest to przyczyną problemów z komunikacją pomiędzy systemami informatycznymi, ponieważ działają one na różnych platformach, a stworzone są na bazie różnych języków programowania. Technologią, która umożliwia niezależną od platformy i języka programowania wymianę informacji, są usługi sieciowe (Web services). Artykuł prezentuje definicję usługi sieciowej i architektury zorientowanej na usługi (Service Oriented Architecture - SOA), a następnie charakteryzuje wykorzystywane protokoły i technologie. W kolejnej części przedstawiony jest proces funkcjonowania usługi sieciowej. W artykule zawarty jest również katalog zalet technologii Web services oraz zaprezentowane są przykładowe zastosowania tej technologii.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono problem telepracy jako alternatywną formę organizacji pracy w społeczeństwie informacyjnym. Scharakteryzowano struktury sieciowe jako rozwiązanie organizacyjne telepracy. Omówiono koncepcję struktury orbitalnej (układu orbitalnego).
18
Content available remote Przetwarzanie w chmurze: rewolucja czy ewolucja w przetwarzaniu danych
51%
Od kilku lat przetwarzanie w chmurze (cloud computing) staje się coraz bardziej popularne w świecie biznesu i informatyki. Można dostrzec kilka czynników, które powodowały i powodują nadal to zainteresowanie. Najpierw jednak spróbujmy zastanowić się, co rozumiemy pod pojęciem "przetwarzanie w chmurze", ponieważ ciągle jest ono różnie rozumiane w zależności od tego, kogo poprosimy o zdefiniowanie tego pojęcia. (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano architekturę usług sieciowych, ze szczególnym uwzględnieniem roli agentów programowych. Zwrócono uwagę na konieczność semantycznego opisu usług sieciowych, który jest niezbędny do realizacji przez agenty ich funkcji. Zaprezentowano przegląd technologii wykorzystywanych w usługach sieciowych oraz semantycznych usługach sieciowych. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest funkcjonowanie wirtualnych sieci koordynujących rozproszoną w warunkach globalizacji produkcję artykułów wybieralnych i tworzących łańcuchy dostaw typu pull, elastycznie reagujących na zapotrzebowanie zgłaszane ze strony nabywców. Analiza prowadzona na gruncie teorii kosztów transakcyjnych wskazuje na cechy transakcji uzasadniające przyjęcie właśnie takiej formy ich organizacji oraz na specyfikę funkcjonowania takich sieci. Pośrednik będący koordynatorem sieci posiada istotną dla powodzenia transakcji wiedzę i korzystanie z jego usług umożliwia zamawiającym znaczące obniżenie kosztów informacyjnych. Artykuł wskazuje, że rozwój technologii informacyjnych stanowi zagrożenie dla pośredników w wymianie, ale również szansę na rozwój nowych rodzajów działalności opartych na wiedzy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.