Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 460

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie finansami
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Przedstawione uwarunkowania mikro- i makroekonomiczne pokazują, jak wiele czynników może mieć wpływ na prowadzenie działalności lokacyjnej. W niektórych sytuacjach opisane niemierzalne czynniki mogą zupełnie w sposób niezależny od zakładu ubezpieczeń powodować, iż wyniki działalności lokacyjnej są niekorzystne dla danego zakładu ubezpieczeń. W takich sytuacjach istotne znaczenie mogą mieć niektóre czynniki wewnętrzne, które poprzez interwencję natychmiastową nie spowodują znacznych strat w firmie ubezpieczeniowej. (fragment tekstu)
Ze względu na zupełnie inny rodzaj produktów oferowanych przez ubezpieczyciela działu I i działu II analizę wpływu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na działalność zakładów ubezpieczeń należy również rozdzielić zgodnie z podziałem na te dwa działy. W niniejszym artykule problem ten będzie rozważany tylko na przykładzie zakładów ubezpieczeń działu II, czyli tych zajmujących się sprzedażą ubezpieczeń majątkowych i częścią osobowych. (fragment tekstu)
Tematem artykułu jest krzywa dochodowości (terminowa struktura stóp procentowych), która odzwierciedla stopy zwrotu, jakie można osiągnąć, lokując kapitał w papiery wartościowe o różnych terminach zapadalności. Zazwyczaj obrazuje stopy dochodowości możliwe do uzyskania dzięki lokowaniu kapitału w papiery skarbowe. Niniejsze opracowanie mówi o możliwościach wykorzystywania krzywej dochodowości jako wskaźnika koniunktury i oczekiwań inflacyjnych.
The article deals with the issues of contemporary conditions and trends in public finance management in Poland. Starting from the classic concept of Peter Drucker that management is therefore not a set of individual and isolated activities, but the process of performing certain things with other people, work tries to justify in the first place that public finance is a special area of management, and then present the specific features of this space, which means that the direct implementation of commercial management techniques in it is neither easy nor fully possible. The main hypothesis of the work is the assumption that the processes and management innovations appearing in the commercial sector inevitably cause a slow transformation of management, also in the public sector, towards the optimization of its management processes and cost optimization, as well as the acquisition and use of human resources. The article also emphasizes that public finance in Poland is still a sector characterized by organizational distinctness and expenditure discipline, which limit the full transposition of commercial management models. It also presents the current trends in the management of this sector in a summary, pointing to talent management as one of the possible further ways to improve the functioning of this sector. The way to test the hypotheses of the work in this case are various research methods, both the analysis of the literature on the subject and the analysis of legislation giving an image of the possibilities and limitations of the implementation of managerial management in administration and public finances in Poland.(original abstract)
5
Content available remote Detecting Financial Distress with the b-Sherrod Model: a Case Study
100%
Praca ta wskazuje na znaczenie badania i analizy różnych koncepcji trudnej sytuacji i porażek finansowych poza rolą i wagą oceny skuteczności spółek. Trudności i niepowodzenia firm są uważane za najistotniejsze tematy dla naukowców i badaczy ze względu na potencjalny wpływ, jaki mogą one wywrzeć na majątek akcjonariuszy, wierzycieli i społeczeństwo. Dlatego też wielu badaczy podjęło się znalezienia metody wykrywania i przewidywania trudności i niepowodzeń w celu umożliwienia firmie przetrwania i zachowania ciągłości działalności jeszcze przed porażką. Niniejsze badanie skoncentrowało się na zastosowaniu modelu B-Sherroda, który uważany jest za najbardziej zaawansowany w wykrywaniu tego zjawiska, poprzez zbadanie stosowalności tego modelu na próbie pochodzącej z kuwejckiej firmy produkcyjnej. Analiza wykazała, że model B-Sherroda wykrywania i przewidywania trudności finansowych powinien zostać przyjęty jako wiarygodna technik oceny wydajności przedsiębiorstw. Empiryczne wyniki badania wykazały skuteczność modelu B-Sherroda w ujawnieniu trudności finansowych, co może pomóc inwestorom i innym interesariuszom zwizualizować zdolności przedsiębiorstwa do nieprzerwanej działalności. (abstrakt oryginalny)
Model Du Pont powinien służyć syntetycznej ocenie działalności gospodarczej przedsiębiorstwa. W ten sposób staje się źródłem: •oceny bieżącej działalności gospodarczej przedsiębiorstwa w porównaniu z okresami poprzednimi, •tworzenia przyszłej działalności z punktu widzenia stawianych prognoz, co do stanu finansowego przedsiębiorstwa na następne lata. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Finanse osobiste w niestabilnym otoczeniu - dylematy i wyzwania
100%
Dzisiejszy świat stworzył wiele dylematów, z którymi musi się zmierzyć współczesny człowiek (osoba prywatna, członek gospodarstwa domowego), jeżeli chce mieć rzeczywisty wpływ na własne finanse i być kreatorem kondycji finansowej, a tym samym posiadać satysfakcjonującą jakość i poziom życia. Refleksje nad wydarzeniami ostatnich lat skłaniają do przekonania, że człowiek nie w pełni panuje nad tym, co dzieje się w jego niestabilnym otoczeniu. W warunkach kryzysu finansowego szczególnego znaczenia nabiera problematyka efektywnego gospodarowania finansami osobistymi. Istnieje potrzeba rozważań nad zmianami zachodzącymi na rynkach finansowych, w bankach komercyjnych, bezpośrednio zajmującymi się obsługą klientów indywidualnych. Celem opracowania jest próba identyfikacji oraz opis wybranych kluczowych dylematów i wyzwań, jakie stoją przed członkami gospodarstw domowych w zakresie finansów osobistych. Wyzwania i towarzyszące im dylematy mające wpływ na to, jak będzie wyglądała gospodarka finansowa osób prywatnych za kilka lat w Polsce, rozstrzygają się już dziś. Opracowanie składa się z pięciu części (w tym: wprowadzenie i podsumowanie), w których zaprezentowano niestabilność i niepewność otoczenia oraz dylematy i wyzwania z niego wynikające, które wymuszają ewolucję strategii gospodarstw domowych w zakresie zarządzania finansami oraz wykorzystanie odpowiednich narzędzi w celu minimalizacji negatywnych skutków tej niestabilności. (fragment tekstu)
Artykuł dotyczy refleksji odnoszących się do wybranych zagadnień szczegółowych, występujących w gospodarce finansowej na przykładzie gminy. Celem rozważań, w oparciu o standardowe kwestie (zasady, procedury, elementy budżetu), jest podkreślenie ich szczególnego wymiaru ekonomicznego. Specjalną uwagę zwrócono na znaczenie deficytu i zadłużenia oraz związane z tym konsekwencje społeczno-ekonomiczne. Podjęto również próbę zarysowania pewnych standardów, niezbędnych w zarządzaniu finansami publicznymi.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę odpowiedzi na pytanie: Ile wynosi inwestycja w kapitał obrotowy netto? W tym celu: wykonano przegląd pojęć kapitału obrotowego w ekonomii, rachunkowości i finansach; z równań modelu wyprowadzono wzór na pieniężne zapotrzebowanie na kapitał obrotowy netto. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie nowoczesnych systemów teleinformatycznych wykorzystywanych w zarządzaniu finansami banku, ze szczególnym uwzględnieniem systemu MONITORING dla rozliczeń elektronicznych ELIXIR. Omówienie wpływu elektronizacji rozliczeń na zarządzanie finansami poprzedzone jest przybliżeniem zasad funkcjonowania międzybankowego rynku pieniężnego. (fragment tekstu)
Wynik finansowy staje się jednym z najważniejszych parametrów oceny działalności uczelni publicznej. Oznacza to potrzebę wprowadzania takich systemów zarządzania uczelnią, które skłoniłyby kierowników jednostek do działań prowadzących do obniżania kosztów i zwiększania przychodów. Cele te można osiągnąć przez przekazanie uprawnień decyzyjnych związanych z zarządzaniem finansami na niższe szczeble zarządzania, takie jak jednostki podstawowe - wydziały i dalej instytuty, katedry, zakłady. Celem opracowania jest prezentacja ewolucji modelu zarządzania finansami uczelni publicznej na przykładzie Uniwersytetu Łódzkiego. Dla każdego z wariantów przedstawiono sposób ujęcia wyniku finansowego jako miernika dokonań jednostek.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem zainteresowania w niniejszej publikacji są zakłady wytwórcze charakteryzujące się doskonałą elastycznością, którą odzwierciedla umiejętność dostrzegania szans rynkowych, jakie daje wytwórcom możliwie szybka rekonfiguracja i integracja procesu wytwarzania, i tym samym implementacja wyrobu gotowego dostosowanego do wymagań rynku. Celem ogólnym pracy jest zatem przedstawienie, w aspekcie teoretycznym, poznawczym i praktycznym, zagadnień związanych z elastycznością produktową zakładu wytwórczego. Niniejszy artykuł ma charakter twórczej syntezy opartej z jednej strony na szczegółowej analizie teorii problemu, a z drugiej - na dotychczasowych badaniach własnych autorów.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Edukacja i wiedza finansowa a zarządzanie finansami osobistymi
100%
W ostatniej dekadzie nastąpił bardzo szybki rozwój rynku usług finansowych. Niestety, edukacja finansowa w większości krajów nie nadążała za zmianami finansowej rzeczywistości. Łatwość i szybkość, z jaką kryzys na rynku kredytów hipotecznych w USA rozprzestrzenił się na inne kraje, należy tłumaczyć nie tylko globalnym charakterem rynków finansowych, ale również brakiem podstawowej wiedzy konsumentów na temat racjonalnego gospodarowania własnymi finansami. Łatwość, z jaką ludzie popełniali błędy w zarządzaniu finansami osobistymi oraz odczuwalne przez konsumentów skutki kryzysu finansowego skłaniają do podjęcia głębszej dyskusji na temat potrzeb społeczeństwa związanych z edukacją finansową. Świadomość niedostatku edukacji finansowej mają obecnie rządy większości krajów, w tym urzędnicy Komisji Europejskiej i OECD.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest analiza kształtowania się długu publicznego w ostatnich latach w Polsce oraz założeń i realizowanych działań w ramach tworzonych strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych. Postawiono zatem trzy tezy, a mianowicie: 1. Dług publiczny stanowi jeden z tematów dyskusji nad koniecznością przeprowadzenia reform dotyczących zwiększenia dyscypliny finansów publicznych zarówno w Polsce, jak i w krajach Unii Europejskiej. 2. W ostatnich latach mamy do czynienia z lawinowym przyrostem długu publicznego w większości krajów Unii Europejskiej, w tym również i w Polsce. 3. Istnieje konieczność rewizji dotychczasowych działań związanych z zarządzaniem długiem publicznym w związku z różną ich skutecznością (fragment tekstu)
15
Content available remote Zarządzanie finansami projektów unijnych w świetle badań empirycznych
76%
Celem artykułu jest zaprezentowanie rozwiązań stosowanych w zarządzaniu finansami projektów na przykładzie projektów dofinansowanych z 16 regionalnych programów operacyjnych. Materiał empiryczny pochodzi od 218 przedsiębiorstw zaliczonych do sektora MŚP z terenu całego kraju. Na potrzeby wnioskowania wykorzystano statystyczne testy niezależności między badanymi cechami(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono zagadnienie zarządzania finansami w gminach, ze szczególnym uwzględnieniem analizy finansowej, która jest źródłem cennych informacji. Opisano podstawowe kierunki dokonywanych analiz (analizę strukturalną, analizę płynności finansowej i zadłużenia, analizę samodzielności finansowej oraz atrakcyjności) i korzyści płynące z ich zastosowania, do których należą m.in. ocena stanu finansów gminy z punktu widzenia racjonalności i efektywności gospodarowania i ograniczenie błędnych decyzji.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Znaczenie obligacji sekurytyzacyjnych w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa
76%
Artykuł porusza problematykę wykorzystania obligacji sekurytyzacyjnych w aspekcie zarządzania finansami przedsiębiorstwa. W pierwszej części artykułu dokonano wyodrębnienia analizowanego pojęcia na tle ogólnej teorii obligacji oraz przeprowadzono charakterystykę procesu emisyjnego tych instrumentów. Następnie zidentyfikowano potencjalne korzyści, wynikające z zastosowania obligacji sekurytyzacyjnych w procesie finansowania przedsiębiorstwa oraz sformułowano wnioski końcowe. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Akcjonariat a struktura kapitału w spółkach notowanych na GPW
76%
W artykule opisano pojęcie kapitału i jego struktury w przedsiębiorstwie wraz z wybranymi czynnikami kształtującymi tę strukturę oraz modelami dotyczącymi optymalnego poziomu zadłużenia. Przybliżono podstawowe wskaźniki służące ocenie struktury kapitału, takie jak: D/E, wskaźnik ogólnego zadłużenia, zadłużenia długo- i krótkoterminowego oraz ROE. Wyjaśniono pojęcie akcjonariatu oraz jego struktury, a następnie przeanalizowano wpływ akcjonariatu na strukturę kapitału w spółkach notowanych na GPW. (abstrakt oryginalny)
19
76%
Cel - Celem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na efektywność zarządzania płynnością poprzez efektywne inwestowanie nadwyżek finansowych. W artykule zaprezentowano także strategię cash poolingu jako przykład nowoczesnego zarządzania finansami, pozwalającego na utrzymanie płynności i podnoszącego efektywność grup kapitałowych. Metodologia badania - Artykuł powstał w oparciu o analizę literatury oraz publikacji z internetowych stron specjalistycznych. Wynik - Efektem niniejszego opracowania jest zwrócenie uwagi na ważną kwestię efektywnego zarządzania płynnością, czyli odejście od zachowawczego trzymania bezpiecznej nadwyżki finansowej na rzecz efektywnego inwestowania nadwyżek w krótkim i dłuższym horyzoncie czasowym. Oryginalność/wartość - Podjęty temat nie ma charakteru nowości. Starano się jednak zwrócić uwagę na kwestie, które w tak popularnym temacie, jak płynność bywają pomijane. Często bowiem omawiana jest płynność, rzadziej jednak zarządzanie nią w kontekście efektywności. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Wpływ działań jednorazowych na pozycje fiskalne krajów strefy euro
76%
Głównym celem artykułu jest przedstawienie istoty działań jednorazowych w nadzorze polityki fiskalnej krajów strefy euro, scharakteryzowanie najważniejszych zasad ich klasyfikacji oraz analiza kształtowania się tych działań w krajach tej strefy. W związku ze zmianą metodyki ESA prezentacja danych była możliwa od 2010 r. Działania jednorazowe są częścią koncepcji salda strukturalnego, które jest podstawowym wskaźnikiem oceny polityki fiskalnej w strefie euro od 2005 r. Są to działania, które przejściowo wpływają na pozycję fiskalną krajów członkowskich. Poprawna ich identyfikacja jest istotna z punktu widzenia wykonywanego nadzoru fiskalnego w tych krajach. Komisja Europejska dokonuje powyższej oceny w oparciu o pięć zasad klasyfikacji, które umożliwiają sporządzenie otwartej listy przykładów środków jednorazowych. Są one punktem odniesienia w trakcie wykonywania nadzoru i czynią decyzje Komisji bardziej przejrzystymi. Co więcej, pod koniec 2015 r. Komisja dokonała uaktualnienia przyjętych zasad klasyfikacji oraz listy przykładów działań jednorazowych. Ogólnie rzecz biorąc, do najbardziej rzeczywistych przykładów tych działań możemy zaliczyć amnestie podatkowe, poważne klęski żywiołowe czy rządowe transfery kapitałowe dla ważnych systemowo, zagrożonych upadkiem banków. Analizując wpływ działań jednorazowych na saldo budżetowe w poszczególnych krajach strefy euro w latach 2010-2015, można stwierdzić, iż był on zróżnicowany. Największe znaczenie miały działania na ratowanie instytucji finansowych przed skutkami kryzysu finansowego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.