Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie gospodarstwem rolnym
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Kryzys rolnictwa europejskiego, spowodowany głównie intensyfikacją produkcji, był źródłem powstania w końcu lat osiemdziesiątych koncepcji tzw. trwałego i zrównoważonego rozwoju. W badaniach nad tą problematyką w Polsce, konieczne stało się wypracowanie narzędzi oraz modeli służących wprowadzeniu tych zagadnień do praktyki gospodarczej. Autor przedstawił metodyczną próbę ujęcia tej koncepcji w organizacji i zarządzaniu gospodarstwem rolnym.
Opracowana korekta zwiększająca udziały gospodarstw w kompleksach dotyczy modelu optymalizacji położenia gruntów względem siedlisk, opartego na podziale kompleksów projektowania działek na niewielkie paski elementarne. Celem tej korekty jest wyeliminowanie zbyt małych udziałów gospodarstw uniemożliwiających wydzielanie działek mających wystarczająco dużą powierzchnię. Skuteczność korekty zwiększającej udziały gospodarstw w kompleksach projektowania działek została potwierdzona na przykładzie wsi Wojków. Zastosowaniu tej korekty pozwoliło na wyeliminowanie wszystkich możliwych do usunięcia udziałów gospodarstw mniejszych od założonego obszaru równego 1 ha. Pozostałe nieliczne udziały gospodarstw, mniejsze od 1 ha, wynikają ze zbyt małej powierzchni gospodarstw lub kompleksów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje główne aspekty ekonomiczne rozwoju gospodarstw agroturystycznych. Autor artykułu podejmuje próbę obiektywnego zobrazowania sytuacji na rynku usług agroturystycznych. Jakość produktów turystycznych powinna stać się jednym z kluczowych kierunków rozwoju gospodarstwa, ponieważ decyduje ona o wizerunku danego podmiotu i tym samym określa jego pozycję na rynku lokalnym. W artykule zaprezentowano kilka propozycji, których celem jest przygotowanie gospodarstw na wyzwania, jakie niesie ze sobą przyszłość. (abstrakt oryginalny)
Gospodarstwa wiejskie1 można scharakteryzować za pomocą procesów i działań. Wpływa to korzystnie na możliwości wprowadzania zmian (innowacji) do jego funkcjonowania i dynamizację systemu produkcyjnego. Proces w gospodarstwie definiowany jest jako ciąg (sekwencja) logicznie uporządkowanych działań, w wyniku których powstaje określony efekt (rezultat). Podejście procesowe do zarządzania organizacją wynika z potrzeby poszukiwania nowych źródeł wzrostu efektywności jej działalności. Tradycyjnie uwaga rolnika skupiała się na posiadanych zasobach i minimalizowaniu nakładów. Przedstawienie funkcjonowania gospodarstwa w ujęciu procesów i działań w sposób automatyczny kieruje rolnika do myślenia w kategoriach usprawnień, a nie ograniczania nakładów. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawił rozwój systemu informacyjnego zarządzania w przedsiębiorstwie rolnym, na przykładzie gospodarstwa o powierzchni ok. 860 ha, w którym własność jest oddzielona od zarządzania. Zdaniem autora, system ten może stanowić wzorcowe rozwiązanie dla wielkotowarowych gospodarstw rolnych.
W artykule zbadano, jak wsparcie w zarządzaniu gospodarstwem - w ramach pomocy publicznej służącej złagodzeniu skutków zmienności klimatu - wpływa na produkcję w gospodarstwach i czy przy jego udzielaniu uwzględnia się zasoby kapitałowe tych gospodarstw. Do badań przeprowadzonych w styczniu 2014 roku wybrano powiaty, gminy i rolników z 20 wsi w prowincji Limpopo w Afryce Południowej, przy zastosowaniu doboru losowego i nielosowego. Do zbierania danych posłu- żyły specjalnie przygotowane kwestionariusze, wypełnione przez przedstawicieli terenowych i rolników prowadzących małe gospodarstwa rolne. Najczęściej wskazywaną przez przedstawicieli terenowych strategią radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi było stosowanie metod prowadzenia gospodarstwa odpowiednio uwzględniających te warunki. Wykorzystywało ją większość osób, zarówno korzystających, jak i niekorzystających ze wsparcia. Przedstawiciele terenowi najczęściej przekazywali informacje bezpośrednio podczas wizyt w gospodarstwach. Wskazywano, że przedstawiciele nie uwzględniali zasobów kapitałowych gospodarstw przy udzielaniu wsparcia producentom rolnym. Wyniki wskazują również, że udzielane wsparcie uwzględniało przekazywanie informacji o zmianach klimatycznych mających wpływ na uprawy polowe, aczkolwiek w niewielkim stopniu. Zaleca się przeprowadzenie badań terenowych w celu zapewnienia właściwego stosowania strategii radzenia sobie ze zmianami klimatycznymi. Uzupełnieniem tego może być wykorzystanie mediów masowych i metod grupowych. (abstrakt oryginalny)
Przeanalizowano znaczenie informacji na efektywność pracy w rolnictwie. Przedstawiono źródła informacji w rolnictwie. Zaprezentowano wyniki badań z terenu powiatu ciechanowskiego. Zwrócono uwagę na wpływ techniki informacyjnej na zasięg konkurencyjności i osiąganą przewagę konkurencyjną firm.
W artykule przedstawiono analizę wykorzystania metod ABC i XYZ do klasyfikacji zapasów w gospodarstwach indywidualnych o typie rolniczym „zwierzęta żywione paszami treściwymi". Stwierdzono, że w strukturze ilościowej zapasów gospodarstwa największym udziałem charakteryzowała się mieszanka zbożowa. W ujęciu wartościowym natomiast, ze zbliżonym udziałem, dominowało stado obrotowe trzody chlewnej. Znaczenie ilościowe i wartościowe pozostałych grup zapasów było niewielkie.
Autor przanalizował wyniki badań nad gotowością rolników do zmian w organizacji swoich gospodarstw. Badania objęły 721 towarowych gospodarstw rodzinnych z powierzchnią użytków rolnych przekraczającą 7ha. Na tej podstawie autor stwierdził, że ponad połowa badanych rolników deklaruje chęć powiększenia obszaru gospodarstwa. Zauważalne były także tendencje do zwiększenia produkcji zwierzęcej i specjalizacji. W gospodarstwach z mniejszą liczbą zwierząt, część rolników wyrażała chęć zmniejszenia pogłowia, a nawet rezygnacji z chowu zwierząt.
Pojazdy i maszyny rolnicze oferowane klientom przez sieć firm dealerskich na terenie kraju to obiekty techniczne posiadające nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne i technologiczne. W decydujący sposób wpływa to na wysoką wydajność w trakcie ich eksploatacji oraz daje możliwość wszechstronnego wykorzystania w czasie prac prowadzonych w gospodarstwach, ale powoduje również, że ceny nowych wyrobów są relatywnie wysokie. Opłacalność produkcji prowadzonej przez gospodarstwa rolnicze w znacznym zakresie uzależniona jest od sumy kosztów ponoszonych z tytułu realizacji procesów w systemie eksploatacji pojazdów i maszyn. Należy podkreślić, że podstawowym warunkiem do uzyskania niezbędnego poziomu efektywności w branży rolniczej jest zapewnienie wysokiego stopnia mechanizacji prac i zabiegów oraz dysponowanie sprawnym parkiem pojazdów i maszyn. Do kosztów zakupu użytkownicy muszą dodawać nakłady finansowe ponoszone w trakcie obsługi technicznej. Realizacja obsługi serwisowej ma na celu zachowanie pojazdów i maszyn w stanie gotowości do procesów użytkowania, ale również utrzymanie ich trwałości w długim horyzoncie czasowym na pożądanym poziomie technicznym. Szczególnie istotne są dla użytkowników koszty napraw, na które składają się ceny części i świadczonych usług. Stosowane nowoczesne rozwiązania techniczne, redukują stopniowo zakres prac możliwych do wykonania bezpośrednio przez klientów na rzecz zleceń składanych do firmowych serwisów w sieci dealerskiej lub przedsiębiorstw usługowo-naprawczych. W warunkach krajowych, gdzie przy stosunkowo niskim areale upraw przypadającym na gospodarstwo rolnicze, nadal dominuje model indywidualnego posiadania i użytkowania pojazdów i maszyn, sumaryczne koszty ponoszone są w całości przez pojedynczego użytkownika. W zależności od rodzaju posiadanych upraw i wykorzystywanych technologii, udział kosztów eksploatacji stanowi od 30% do 70% w całkowitych kosztach produkcji rolniczej. Kolejnym istotnym problemem związanym z rozdrobnieniem powierzchniowym są okresy wykorzystania pojazdów i maszyn w skali roku. Eksploatacja w większości indywidualnych gospodarstwach jest krótka, zarówno w odniesieniu do wydajności nominalnej pojazdów i maszyn, jak i długości trwania okresów agrotechnicznych. Zabezpieczenie realizacji zabiegów agrotechnicznych jest uzależnione od obsługi serwisowej gwarantującej sprawność funkcjonalną i czasową pojazdów i maszyn. Miarą niezawodności systemów eksploatacji wyrobów jest czas, którego potrzebuje firmowy serwis na naprawę usterek technicznych lub technologicznych, zaistniałych podczas ich użytkowania. Decydujący dla powodzenia prac serwisu jest sprawny dostęp do części zamiennych, stąd proces ich dystrybucji wspierany jest poprzez wykorzystanie metody outsourcingu. (fragment tekstu)
11
Content available remote Farm Management in the Light of the Cross-Compliance Requirements
75%
The paper presents main issues in managing implementation of the cross-compliance requirements on the microeconomic level, i.e. in an agricultural holding. Important areas of requirements that were introduced within the cross-compliance mechanism in 2004 are discussed. Cross-compliance means the dependence of obtaining EU direct payments in their full extent on meeting by a farmer some standards and keeping to some rules. This mechanism initiates some processes in agricultural holdings which are called processes of adjustment and which can be repeatable. Management of adjustment processes combines functions of management such as planning, organizing, directing and controlling the obtained results. Adjustment of the agricultural holdings receiving direct payments is related to the management of these holdings in accordance with established rules (standards) that operate as cross-compliance requirements. (original abstract)
Purposes: The main goal of the paper is to determine the signifcance of selected sources of strategic information, used by Polish farmers in decision making. In addition, an attempt was made to determine the factors impacting the evaluation of those sources among the traits of the farmer and his farm. Methodology: Data was gathered using the questionnaire method and analysed with standard tools of descriptive statistics. Findings: The farmers deemed personalised sources of strategic information the most important, especially agricultural advisers, input suppliers and buyers of agricultural products. From among institutional (non-personalised) sources, local government and the chamber of agriculture were signifcant. Business information agencies and survey companies are the least important sources for farmers. The characteristics of the surroundings of the farm - specifcally, its geographic location and the size of settlement where it is located proved to have the widest impact on the evaluation of the sources included in the study. From among the organisational factors, only farm size has a signifcant impact. Research limitations/implications: The study was confned to a representative group of farmers in Poland. A closed list of sources of strategic information was used. Originality/value: The study results contribute to the knowledge on the functioning of Polish agriculture and may also be used in comparative studies, characterising this sector's diversity within Europe. They can in turn contribute to properly focusing on supporting the policy of balanced agriculture development in the EU. (original abstract)
Artykuł stanowi próbę ujęcia najważniejszych zmian dotyczących sadów w tym: struktury powierzchni upraw, odmian jabłoni na tle rynku jabłek (cen, eksportu) i przygotowania gospodarstw (wieku, wykształcenia właścicieli). (fragment tekstu)
Celem artykułu było przedstawienie wyników badań empirycznych dotyczących oceny znaczenia podstawowych klas informacji strategicznych w podejmowaniu decyzji przez menedżerów polskich gospodarstw rolniczych. Badaniem ankietowym objęto 338 gospodarstw z terenu całego kraju. Analiza miar tendencji centralnych uzyskanych odpowiedzi dowiodła, że informacje określone w badaniu w sposób istotny kształtują decyzje strategiczne rolników. Informacjami o największym znaczeniu były te dotyczące sytuacji finansowej gospodarstwa oraz strony popytowej jego działalności. Za najmniej ważne menedżerowie uznali informacje o działaniach konkurencji oraz o sytuacji na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
Międzynarodowe Standardy Rachunkowości N2 odnośnie majątku przedsiębiorstwa (IAS2) regulują zasoby wyceny i rejestracji w księgach wspomnianego majątku, rozwiązując tym samym kwestię sumy wydatków mających pokrycie w wartości majątku. Jednakże, IAS2 nie stosuje się do żywego inwentarza tj. zwierząt domowych w gospodarstwie, a zatem powstają problemy przy próbie zaksięgowania tego typu majątku przy końcu okresu księgowego. W opracowaniu przedyskutowano sposób w jaki władze Litwy starają radzić sobie z tym problemem; m. in. poprzez wprowadzanie procedur księgowych, które nie do końca są zgodne z międzynarodowymi zasadami księgowania.
16
Content available remote Sustainable Development of Agriculture and its Assessment Criteria
75%
Rozwój rolnictwa po II wojnie światowej, oparty na intensyfikacji produkcji rolnej - przynosząc znaczne sukcesy - doprowadził do wielu negatywnych zjawisk (nadprodukcja, poważne zagrożenia dla ekosystemu, pogorszenie jakości produktów itp.). W ostatnich latach podjęto wiele działań modyfikujących Wspólną Politykę Rolną. Zmierzały one do ekstensyfikacji produkcji rolnej oraz do opracowania systemu bodźców ekonomicznych stymulujących technologie, zmniejszające zagrożenie dla środowiska. Wy-mienione wyżej działania nie zakończą się sukcesem, o ile nie zostaną oparte na szerokiej systemowej koncepcji ochrony środowiska i rozwoju społeczeństwa. Jest nią propagowana koncepcja trwałego i zrównoważonego rozwoju. W artykule przedstawiono rys historyczny i teoretyczne aspekty zrównoważonego rozwoju (koncepcja, definicja i cele, do-minujące tendencje w rolnictwie Unii Europejskiej). W dalszych badaniach nad tą problematyką kluczowym i niezbędnym elementem staje się wypracowanie metod służących ocenie stopnia zrównoważenia gospodarstw rolnych. Praca przedstawia metodologiczną próbę systematyzacji podstawowych grup wskaźników i kryteriów takiej oceny. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorki, gospodarstwa rodzinne osiągają na rynku pozycję, której siła decyduje o przewadze konkurencyjnej, natomiast źródła tej przewagi tkwią w: umiejętności nowoczesnego zarządzania, w sprawności alokacji zasobów i ich efektywnym wykorzystaniu, w konkurowaniu przez organizacje, w efektywnym zarządzaniu informacją, wdrażaniu strategii logistycznych, konkurowaniu na bazie przewagi czasowej, realizowaniu strategii marketingu-mix oraz w kolejnych orientacjach rynkowych np. interfuzji.
Poszerzenie asortymentu usług oferowanych w gospodarstwach agroturystycznych staje się wymogiem koniecznym. Brak dostosowania sic do warunków rynkowych wynikający z ich nieznajomości jest przyczyną, dla której właściciele gospodarstw agroturystycznych nie potrafią przyciągnąć i, co ważniejsze, zatrzymać turystów przyjeżdżających na wieś, oczekujących już nie tylko ciszy i spokoju, ale również atrakcji, mogących wypełnić wolny czas. W niniejszym opracowaniu skoncentrowano się na charakterystyce usług konnych oferowanych w gospodarstwach agroturystycznych. Na podstawie przeprowadzonych badań ankietowych stwierdzono, iż ich poziom jest niezadowalający. Wynika to, między innymi, z braku formalnego przygotowania osób je prowadzących, a także z braku wiedzy z zakresu marketingu i myślenia strategicznego właścicieli gospodarstw. (oryg. streszcz.)
Zarządzanie gospodarstwem rolnym polega na trafnym podejmowaniu decyzji dotyczących sposobu zużywania zasobów ziemi, pracy, kapitału oraz metod kontroli planu produkcji. Równie ważnym zadaniem jest badanie powiązań każdego z wymienionych czynników z zarządzaniem w gospodarstwie. Tak więc zarządzający gospodarstwem rolnym powinien odpowiedzieć na cztery podstawowe pytania:- co produkować?- ile produkować?- jak produkować?- kiedy oraz gdzie kupować i sprzedawać?Celem artykułu jest analiza czynników determinujących sukces w zarządzaniu gospodarstwem (gospodarka rynkowa). (abstrakt oryginalny)
W artykule zidentyfikowano uwarunkowania rozpoczęcia ekologicznej produkcji rolnej jak również bariery towarzyszące procesowi konwersji i prowadzeniu tego typu gospodarstw. Na potrzeby opracowania wykorzystane zostały raporty o stanie rolnictwa ekologicznego sporządzane przez GIJHARS, a także wyniki badania własnego, przeprowadzonego na grupie 55 ekologicznych gospodarstw rolnych. Przeprowadzone analizy dowodzą, iż najistotniejszym aspektem, warunkującym założenie gospodarstwa ekologicznego, jest wyższe dofinansowanie do gospodarstw ekologicznych względem konwencjonalnych. Największą barierą, towarzyszącą założeniu gospodarstwa ekologicznego, jest dostosowanie charakteru i sposobu zarządzania gospodarstwem, do zasad prowadzenia rolnictwa ekologicznego. Wśród barier towarzyszących prowadzeniu gospodarstwa ekologicznego, najbardziej uciążliwe jest uzyskanie adekwatnego wynagrodzenia za wyroby ekologiczne. W artykule przedstawiono także wyniki badań międzynarodowych, dotyczące rolnictwa ekologicznego w różnych krajach świata, celem pokazania, że problemy polskich gospodarstw ekologicznych, są podobne do problemów gospodarstw ekologicznych w innych krajach, we wczesnym etapie rozwoju. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.