Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 78

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie przez cele
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Management by Objectives (MBO) wdrażane jest w firmach na całym świecie. Metoda ta sprawdza się we wszystkich rodzajach organizacji, zarówno w międzynarodowych korporacjach, jak i w administracji czy organizacjach non-profit. MBO uważa się za wysoce efektywne w realizacji celów. Ze względu na skuteczność i szerokie zastosowanie warto się zapoznać z założeniami zarządzania przez cele. (fragment tekstu)
Cel: Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja czynników mogących wpływać na proces zarządzania celami jakości. Projekt badania/metodyka badawcza/koncepcja: Dokonano przeglądu różnych teorii celów, aby na tej podstawie dokonać identyfikacji tych czynników psychospołecznych, które mają wpływ na proces zarządzania celami jakości. Zastosowany przegląd literatury był zgodny z procedurami badań prowadzonych w obszarze zarządzania i jakości. Wyniki/wnioski: Jeśli najwyższe kierownictwo przewiduje porażkę w realizacji celów, to może wyznaczać kolejne cele na niższym poziomie. Poziom trudności w realizacji celów jakości może zależeć od aspiracji osób zarządzających, od tego, na ile są one ambitne. Istotne znaczenie dla całego procesu zarządzania celami mają cechy osobiste, takie jak wytrwałość w dążeniu do celów, umiejętność pokonywania przeszkód, barier. Ograniczenia: Przegląd literatury nie jest doskonałym sposobem pozyskiwania informacji. Opisywane teorie były weryfikowane w różnych organizacjach, różnych kulturach. Nie wszystkie teorie doczekały się badań w obszarze zarządzania jakością. Zastosowanie praktyczne: Wyniki przeglądu literatury mogą być przydatne do doskonalenia procesów zarządzania celami jakości. Oryginalność/wartość poznawcza: W zarządzaniu jakością najczęściej wykorzystuje się teorię zarządzania przez cele. Niewielka jest natomiast wiedza dotycząca możliwości zastosowania innych, mniej znanych teorii. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł to studium przypadku na temat zarządzania przez wartości i systemy oceny w BRE Banku SA. Przedstawiono powody oraz sam proces wdrożenia jednolitego projektu oceny pracowników. Scharakteryzowano dwa wymiary kryteriów oceny przyjętego systemu: skuteczność realizacji zadań na podstawie zarządzania przez cele (MBO) oraz zgodność postaw z korporacyjnym kanonem wartości.
4
Content available remote Management by Objectives w systemie motywowania
61%
Artykuł przedstawia problematykę motywowania pracowników, które stanowi jeden z najważniejszych elementów zarządzania przedsiębiorstwem. Właściwa motywacja przyczynia się do zwiększenia wydajności oraz jakości wykonywanych zadań, co wpływa na końcowe rezultaty organizacji oraz indywidualne sukcesy pracowników. Celem każdej organizacji jest przyjęcie systemu motywacyjnego dostosowanego do potrzeb kadry pracowniczej oraz determinującego sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa. W artykule ukazana została istota i pojęcie motywowania pracowników oraz instrumenty pobudzania motywacji, ze szczególnym uwzględnieniem metodyki Management by Objectives oraz związanego z nim systemu feedback. Rezultatem wykorzystania przytoczonej teorii jest ukazanie wyników badań własnych dotyczących motywowania pracowników w wybranym przedsiębiorstwie produkcyjno-handlowym na terenie województwa świętokrzyskiego.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono istotę zarządzania przez cele. Przybliżono podstawowe założenia takiego stylu zarządzania. Przedstawiono poszczególne rodzaje celów.
W artykule opisano proces wdrażania Rynku celów w Banku Pocztowym. Opisano poszczególne etapy, takie jak: audyt, stawianie i kaskadowanie celów, projektowanie systemu, rynku celów, przeglądów i raportów kwartalnych oraz rocznego rozliczenia. Wykazano, iż powyższa technika zarządzania pozwala, między innymi, na wymianę i kontraktowanie celów pomiędzy menedżerami, a dodatkowo jest stosunkowo tanim rozwiązaniem.
W opracowaniu przedstawiono problematykę celów współczesnego przedsiębiorstwa oraz propozycje sposobów ich realizacji, w kierunku prawidłowego zarządzania i osiągnięcia sukcesu gospodarczego. Uwzględniono teoretyczne oraz praktyczne podejście do aktualnej sytuacji gospodarczej w skali lokalnej i globalnej. W rozdziale pierwszym przedstawiono cele przedsiębiorstwa w ujęciu ogólnym oraz ich przydatność i rolę w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Drugi rozdział zawiera propozycję realizacji celów przy użyciu systemu zarządzania przez cele. W trzecim rozdziale zaproponowano poprawę sposobu realizacji celów przedsiębiorstwa. W wyniku przeprowadzonej analizy podkreślono potrzebę zwiększania stopnia korelacji między naukowym i praktycznym podejściem do rozwiązania problemów zarządzania współczesnego przedsiębiorstwa przez cele. Zaakcentowano możliwość zacieśnienia współpracy naukowców z przemysłowcami podczas konferencji naukowych oraz częstszego wdrażania w przedsiębiorstwach prac naukowych. Zasugerowano częstsze przeprowadzanie badań naukowych przez dyplomantów szkół wyższych, z zastosowaniem metod empirycznych z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Tytuł tego artykułu może robić wrażenie niezupełnie przejrzystej 'zbitki pojęciowej'. Jest on jednak - inna sprawa, że może nie najlepszą - kontynuacją kilkakrotnie już formułowanej przez autora tezy, że w gruncie rzeczy 'zarządzanie marketingowe' jest jedną z form 'zarządzania przez cele'. Już w 1999 r. stwierdziłem, 'że zarządzanie marketingowe jest jednym z rozwiązań zarządzania przez cele, w którym zarówno cel strategii przedsiębiorstwa, jak i zastosowana instrumentacja zmierzająca do jego osiągnięcia, mają charakter marketingowy'. Jednak w żadnym z powołanych w odnośnikach opracowań rozwinięcie i uzasadnienie tej tezy, a także jej konsekwencje logiczne i tym samym dydaktyczne, nie były dostateczne. Spróbuję teraz nadrobić to ewidentne zaniedbanie." (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia czynniki warunkujące modę na zarządzanie: czynniki technoekonomiczne i socjopsychologiczne.
Celem badań była ocena efektów zarządzania kosztami za pomocą zarządzania przez cele (ZPC) na przykładzie jednego z przedsiębiorstw branży mięsnej z województwa warmińsko-mazurskiego. Badania obejmowały lata 2008 i 2009. Głównym instrumentem zarządzania kosztami jest w badanym podmiocie zarządzanie przez cele. Dzięki zastosowaniu analizy pionowej określono cele wyznaczane do realizacji w różnych obszarach działalności, poziom ich realizacji, a w szczególności przyczyny oraz skutki sukcesów i porażek w zakresie osiągania wyznaczonych celów kosztowych w latach 2008-2009. Mimo że badana jednostka stosuje tradycyjny system rachunku kosztów, jakim jest rachunek kosztów pełnych, to potrafi wdrażać instrumenty pozwalające skuteczniej planować i kontrolować koszty.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł ukazuje uwarunkowania systemu Management by Objectives (dalej MBO), stanowiący instrument zarządzania organizacją, który polega na realizacji jej strategicznych i operacyjnych celów. Metoda MBO, w dobie silnie konkurencyjnego środowiska pracy coraz szybciej zyskuje na znaczeniu, gwarantując kadrze pracowniczej osiąganie coraz to bardziej wymagających celów, wpływających nie tylko na końcowe rezultaty organizacji, ale również ich własny samorozwój. Wskazując elementy metodyki MBO ukazano jej najważniejsze korzyści oraz najczęściej popełniane błędy, jakich należy się wystrzegać, aby efektywnie wdrożyć nadmienioną metodę. (abstrakt oryginalny)
Controlling w przedsiębiorstwach i instytucjach finansowych ma za zadanie sterowanie działalnością podmiotu gospodarczego według koncepcji M. Portera tzw. szkoły racjonalnej (por. Kees van der Heijden, 2000) polegającej na znalezieniu optymalnej ścieżki rozwoju. Menedżerowie finansowi określają w postaci planu finansowego cele organizacji i środki jego realizacji oraz warunki wewnętrzne i zewnętrzne jakie muszą być spełnione. Już w trakcie opracowywania planu a także w trakcie realizacji należy uwzględnić fakt, że procesy ekonomiczne obarczone są znaczną niepewnością. W konsekwencji wykonanie planu przebiega często w warunkach odmiennych od założeń i istnieje ryzyko nie osiągnięcia zamierzonego celu. W związku z powyższymi stwierdzeniami zarówno na etapie konstruowania planu jak i w trakcie realizacji należy mieć przygotowane różne warianty planu, pozwalające - pomimo niekorzystnych uwarunkowań - zrealizować wytyczone zadania lub też formułować inne cele i sposoby ich osiągania. W referacie przedstawiono analizę scenariuszową oraz metodę konstruowania planów, polegającą na formułowaniu celów i określaniu warunków (wartości parametrów decyzyjnych) jakie muszą być spełnione dla ich realizacji (tzw. zarządzanie przez cele). (fragment tekstu)
13
Content available remote Management by Objectives as a Method of Measuring Teams' Effectiveness
61%
The aim of the paper is to present the method of management by objectives in measuring effectiveness of teams. The main elements of this method - goals and tasks - were used to measure teams' work on the same project. The quantitative measurers of goals and tasks let assess an effectiveness of teams and compare teams to one another. The methodology of the research was an experiment conducted with on-line management tools named goaler® and tasker® based on the system of organizational terms. This theoretical foundation represent system and positivist approach to management. However, this approach was developed in the mix research method. This paper contains quantitative results and conclusions about effectiveness of teams. For this purpose following measurers were used: numbers of goals and tasks in each group, numbers of actions taken by team managers, duration of teamwork, number of goals and tasks editions. Despite the fact that the method of management by objectives is thoroughly described and parameterized, human contribution in the application of the method in practice appeared still crucial. However, the originality of this paper comes from implementing online management tools which are based on the system of organizational terms and using them to measure human behavior. (original abstract)
The paper contains a study of determinants in implementation of a tool supporting Management by Objectives process (MBO) in a universal bank environment. Solution described, based on "best practice", takes into account both the bank's business model and its management processes routine, which the Management Information System is derived from, as well as selected aspects of organizational culture, which determine the choice of the functional solutions supporting processes performed in financial institution. (original abstract)
Przedmiotem rozważań są związki między doskonaleniem i procesami rutynowymi w organizacji zarządzanej przez cele. Celem jest określenie uwarunkowań skuteczności doskonalenia procesów rutynowych. Metodologia: Przyjęto założenie, że - podstawowym warunkiem koniecznym skuteczności procesu jest odpowiednia ilość, odpowiednich i odpowiednio użytych zasobów; - przydział zasobów do procesów opiera się na racjonalnych przesłankach; - doskonalenie funkcji organizacyjnych polega na eliminowaniu mechanizmów awarii funkcji. Podstawowe wyniki: w organizacji zarządzanej przez cele (MBO) skuteczność projektów uruchomianych w celu eliminowania mechanizmów awarii funkcji organizacyjnych jest upośledzona w porównaniu do rutynowych procesów w organizacji zarządzanej przez cele. Znaczenie: skuteczność funkcjonowania organizacji w burzliwym otoczeniu wymaga skutecznego doskonalenia organizacji. Nieskuteczność doskonalenia może upośledzić zdolność organizacji do adaptacji i jej odporność na zakłócenia. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Idea nowego zarządzania publicznego w praktyce kierowania uniwersytetem
61%
Celem artykułu jest ocena zasad i narzędzi zarządzania uniwersytetem w myśl koncepcji nowego zarządzania publicznego (NPM). Przesłanką wprowadzenia nowej filozofii zarządzania w sektorze publicznym są stale rosnące wydatki państwa. NPM przejmuje sprawdzone wzorce z sektora prywatnego w celu zwiększenia efektywności wydatkowania środków publicznych. Zarządzanie przez cele zakłada wytyczanie zadań, mierzenie stopnia ich realizacji i porównywanie nakładów z efektami. Narzędziami pomocniczymi są plan rzeczowo-finansowy, kontrola zarządcza i budżet zadaniowy. Cel finansowy uczelni publicznej polegający na zrównoważeniu wyniku finansowego służy oszczędności środków publicznych ale zarazem stwarza zagrożenie utraty potencjału naukowego w niektórych dyscyplinach i obniżenia jakości kształcenia. (abstrakt oryginalny)
This article analyses the importance of consequence and non-consequence as conditions for effective management. In conditions of continuous and imminent change taking place both within companies and in their environment (described by the VUCA and BANI models), the role of consequence in management, understood as achieving one's goal(s), is also changing. Given the tendency towards the atrophy of consequence, increasing chaos, and the appearance of various types of paradox, there is a need to "be non-consequential", in particular in the strategic dimension of management. The results of a survey on Polish managers' perceptions of consequence and non-consequence are used to exemplify the theoretical considerations. The results indicate a "deep-rooted" tendency to maintain consequence within the traditional approach to management. This points to a need to increase the openness of Polish managers to non-consequence, which is desirable in the conditions of a dynamically changing reality. (original abstract)
Przedstawiono zasady planowania, oceniania i kontrolowania realizacji celów i zadań w systemie zarządzania przez cele.
19
Content available remote Budżet zadaniowy jako wyzwanie dla audytorów wewnętrznych
51%
Wzrastający problem wydatków publicznych w Polsce, a tym samym stale rosnący deficyt, wymuszają konieczność poszukiwania nowych rozwiązań w zakresie wzrostu efektywności i skuteczności zarządzania finansami publicznymi. Jednym z tych rozwiązań jest wdrożenie budżetu zadaniowego w jednostkach sektora finansów publicznych. Jego zadaniem jest zwiększenie skuteczności, gospodarności i przejrzystości w procesie planowania oraz wydatkowania publicznych środków finansowych. Jednakże, aby spełnił on swoją rolę, niezbędne jest zagwarantowanie kontroli nad prawidłowością i efektywnością funkcjonowania tego instrumentu, którą powinien zapewnić audyt wewnętrzny. Celem artykułu jest wskazanie roli i znaczenia audytu wewnętrznego dla oceny efektywności i skuteczności wdrażania oraz realizacji budżetu zadaniowego w jednostkach sektora finansów publicznych. W publikacji zaprezentowano zagrożenia jakie mogą wystąpić w odniesieniu do planowania i prowadzenia sprawozdawczości w układzie zadaniowym, a także przedstawiono propozycję metod i technik oraz sposobów możliwych do wykorzystania w audycie wewnętrznym, celem dokonania ich weryfikacji, z uwzględnieniem zadań audytu wewnętrznego wynikających z obowiązku oceny systemu kontroli zarządczej w organizacji sektora finansów publicznych. Dodatkowo w opracowaniu zaproponowano wykorzystanie audytu wewnętrznego do oceny procesu planowania i wydatkowania środków publicznych w ujęciu systemowym, na mikro- i makroekonomicznym poziomie zarządzania finansami. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono definicję zarządzania przez cele (z ang. management by objectives), omówiono kluczowe elementy tego podejścia, stanowiące jego istotę oraz cykl procesu od momentu sformułowania celu, kończąc na ocenie wyników. Określono również warunki powodzenia tej strategii zarządzania.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.