Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zawód pośrednika
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Celem opracowania jest próba przybliżenia i omówienia wybranych, dotychczas obowiązujących zasad etyki zawodowej pośredników oraz próba odpowiedzi na pytanie, czy zatem brak etyki zawodowej może oznaczać, że wykonywanie zawodu pośrednika będzie miało sens prawie wyłącznie ekonomiczny, tj. tylko nastawiony na zysk, i czy można spodziewać się znaczącego obniżenia jakości świadczonych usług przez pośredników w obrocie nieruchomościami? (fragment tekstu)
Analiza obecnej regulacji zawodu pośrednika prowadzi do wniosku, iż zmiany deregulacyjne są słuszne i realizują dyrektywy wynikające z zasady proporcjonalności. Wątpliwości budzi jednak zniesienie obowiązku wykształcenia oraz brak definicji pośrednictwa. Powoduje to, że zakres ochrony ubezpieczeniowej nie jest jednoznacznie przez ustawodawcę określony. Obowiązek ubezpieczenia OC może być wystarczającą gwarancją kontroli tego obszaru działalności zawodowej. Obecna konstrukcja tego obowiązku budzi jednak wątpliwości co do zgodności z zasadami prawidłowej legislacji (art. 2 Konstytucji).(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono przegląd wybranej literatury tematu definiującej osobę pośrednika w obrocie nieruchomościami działającego na rynku oraz jego rolę związaną z transakcjami rynkowymi. Ponadto na podstawie badań własnych przeprowadzonych na grupie przedsiębiorstw usługowych obsługujących rynek nieruchomości w Częstochowie w zakresie pośrednictwa dokonano charakterystyki omawianej grupy przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Metodę potencjałów, będącą szczególnym przypadkiem metody simpleks, opracował Dantzig w 1951, jako metodę rozwiązywania klasycznego, zamkniętego (zbilansowanego) zadania transportowego (ZZT). O ile klasyczne ZZT i zagadnienie pośrednika mają zawsze rozwiązanie dopuszczalne i jest je łatwo wyznaczyć, to sprawa się bardzo komplikuje, jeżeli przechodzimy do zagadnień typu transportowego, w których pewne trasy są niedopuszczalne lub mają ograniczoną przepustowość. W tym przypadku prosta procedura wyznaczania rozwiązania wyjściowego, np. metoda minimalnego elementu macierzy kosztów, nie daje gwarancji uzyskania rozwiązania dopuszczalnego, a metoda potencjałów zakłada, iż startujemy od rozwiązania bazowego, dopuszczalnego. W niniejszej pracy przedstawimy jak zmodyfikować metodę potencjałów dla zagadnienia pośrednika z ograniczonymi przepustowościami tras. Pokażemy także jak różne realne warianty zagadnienia pośrednika sprowadzić do tej postaci. (fragment tekstu)
Przyjmuje się, że zjawiska ekonomiczne, w tym systemy dystrybucji, można opisać za pomocą modeli liniowych. Ich zaletą jest prostota umożliwiająca szybkie odnalezienie rozwiązania optymalnego oraz łatwą interpretację wartości zmiennych i parametrów. Wadą modeli liniowych jest nadmierne upraszczanie rzeczywistości, które uniemożliwia albo przynajmniej utrudnia stawianie poprawnych prognoz i podejmowanie właściwych decyzji. Wierniejszym odzwierciedleniem rzeczywistości są modele nieliniowe. Ich wadę stanową jednak trudności w znalezieniu optimum. Pewnym kompromisem są modele, w których występują kwadratowe funkcje kosztów i przychodów. Kształt wykresu funkcji kosztów lub przychodów całkowitych jest bardziej zbliżony do kształtu paraboli niż prostej. W związku z tymi zaletami funkcji kwadratowych skonstruowano kilka modeli dystrybucji opierających się właśnie na założeniu o kwadratowej postaci funkcji celu i liniowości warunków ograniczających. Poniżej przedstawiony zostanie jeden z takich modeli - wariant nieliniowego zagadnienia pośrednika, wraz ze zmodyfikowaną metodą jego rozwiązywania. Ponieważ metoda ta opiera się w dużej mierze na algorytmie opisanym w pracy, w poniższym artykule przypomnimy jedynie pokrótce pewne podstawowe pojęcia, takie jak opływ cyklu, quasi-baza, trasa centralna, czy też T - pokrycie quasi-bazy generowane przez daną trasę. Zakładamy również znajomość pewnych podstawowych technik związanych z algorytmem potencjałów (wyznaczanie pierwszego rozwiązania, wyznaczanie wartości zmiennych dualnych, generowanie cyklu dla zadanej trasy niebazowej). (fragment tekstu)
6
Content available remote Problem komiwojażera - studium przypadku
84%
W artykule przedstawiono problem komiwojażera na przykładzie liczbowym. Celem jest znalezienie trasy łączącej wszystkie miasta, która całościowo jest najkrótsza, najszybsza lub najtańsza i ponadto zaczyna się i kończy się w określonym punkcie. Jest to typowe zagadnienie optymalizacyjne, w którym zadane jest n miast, które komiwojażer musi odwiedzić. Jego rozwiązanie polega na znalezieniu minimalnego cyklu Hamiltona w pełnym grafie ważonym. (abstrakt oryginalny)
Umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami należy uznać za odrębny rodzaj umowy nazwanej, której essentialia negotii tworzy zobowiązanie pośrednika do podejmowania czynności zmierzających do zawarcia umowy określonej w umowie pośrednictwa oraz zobowiązanie zamawiającego do zapłaty wynagrodzenia. Każda umowa zlecenia, która w swej treści wypełnia essentialia negotii umowy pośrednictwa, jest de facto umową pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Nie nazwa bowiem, ale treść decyduje o charakterze umowy.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu wyjaśnienie roli, jaką dla funkcjonowania rynku ubezpieczeniowego pełnią niezależni pośrednicy. (fragment tekstu)
Polska Federacja Rynku Nieruchomości przygotowała obszerną informację na temat zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Jakkolwiek dane nie zostały oparte na profesjonalnych badaniach statystycznych, to jednak zawarte w artykule spostrzeżenia i wnioski są na tyle interesujące, że warto zapoznać się z nimi.
Wprowadzony od 2017 r. obowiązkowy wpis pośredników kredytowych do rejestru publicznego, prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, jest kolejnym efektem prac legislacyjnych zmierzających do poprawy ogólnego poziomu bezpieczeństwa na rynku kredytów i pożyczek udzielanych konsumentom. W opracowaniu przeprowadzono szczegółową analizę regulacji prawnych warunkujących wpis do rejestru, a także dorobek doktryny prawa. Celem jest wykazanie, że wpis do rejestru ma charakter konstytutywny, ponieważ od niego uzależniono możliwość podjęcia działalności w zakresie pośrednictwa kredytowego, prowadzonej w sposób ciągły, zorganizowany i odpłatny, a więc mającej znamiona działalności gospodarczej. Kolejnym celem jest ustalenie, że działalność pośredników kredytowych ma charakter działalności regulowanej w rozumieniu ustawy - Prawo przedsiębiorców. W konkluzji oceniono, że wprowadzenie obowiązkowego wpisu do rejestru umożliwiło uporządkowanie tej części rynku pożyczkowego oraz poprawę bezpieczeństwa konsumentów korzystających z usług pośredników kredytowych.(abstrakt oryginalny)
Zgodnie z obowiązującymi do końca grudnia 2013 r. przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami pośrednik w obrocie nieruchomościami był zobowiązany do wykonywania czynności, zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością właściwą dla zawodowego charakteru tych czynności oraz zasadami etyki zawodowej. Uchwalona 13 czerwca 2013 r. przez Sejm ustawa o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów zniosła, m.in. reglamentację zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami. Od 1 stycznia 2014 r. przestały obowiązywać praktycznie wszystkie dotychczasowe wymogi dotyczące pośrednika w obrocie nieruchomościami. Zniknął warunek posiadania licencji, odpowiedniego wykształcenia, odbycia praktyki, a także niekaralności. W kontekście uchwalonych zmian istotne zatem staje się pytanie jak rynek nieruchomości poradził sobie z przestrzeganiem prawa i standardów zawodowych oraz zasad etyki zawodowej. Celem opracowania jest przedstawienie propozycji nowych rozwiązań w zakresie standardów zawodowych pośredników będących odpowiedzią na zaistniałą sytuację na rynku nieruchomości oraz próba porównania wybranych, dotychczas obowiązujących zasad etyki zawodowej pośredników z nowo obowiązującymi. (abstrakt oryginalny)
Zakłady ubezpieczeń, będąc firmami zaufania publicznego, szczególne znaczenie przywiązują do kształtowania własnego wizerunku, jako podmiotu odpowiedzialnego i troszczącego się o dobro ubezpieczającego, ubezpieczonego i uprawnionego. Jest to bardzo istotna kwestia zwłaszcza dla towarzystw ubezpieczeń na życie, które oferują głównie produkty długoterminowe obejmujące swoim zakresem wrażliwą sferę życia człowieka, jaką jest zdrowie i życie oraz zabezpieczenie najbliższych. Ubezpieczyciele w relacje z klientem, wchodzą najczęściej poprzez agenta ubezpieczeniowego. Odnosząc się do szczególnej roli pośrednika, artykuł podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie czy relacje pomiędzy agentem, a klientem przekładają się na relacje pomiędzy ubezpieczycielem, a klientem oraz czy agent ubezpieczeniowy ma właściwy wpływ na budowanie wizerunku zakładu. Analiza została oparta na wynikach badań ankietowych przeprowadzonych wśród osób ubezpieczonych na życie mieszkających w województwie świętokrzyskim, którzy posiadają czynną umowę ubezpieczenia przez okres co najmniej 10 lat.(abstrakt oryginalny)
13
84%
Artykuł jest próbą analizy procesu profesjonalizacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami w Polsce i wpływu globalizacji na ten proces. Profesjonalizacja zawodu pośrednika, rozpoczęta od wymogu licencji na wykonywanie tego zawodu, podlega licznym wpływom globalnych technologii i trendów. Widoczne są one zarówno w sposobie działania i organizacji agencji, narzędziach - szczególnie w zakresie zarządzania bazą danych i zespołem oraz w metodach reklamy i promocji. Również certyfikacja standardów działania pośrednika jest wyrazem wpływów globalnych. Wykorzystanie globalnych narzędzi przekazu pozwala pośrednikom dotrzeć ze swoja ofertą nie tylko do odbiorców rynku lokalnego, ale globalnego. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Instytucjonalne uwarunkowania zmian zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami
84%
Zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami był w Polsce zawodem regulowanym. Obecnie na mocy ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, tzw. ustawy deregulacyjnej, od 1 stycznia 2014 r. dostęp do tego zawodu został otwarty. Główny problem niniejszego artykułu sprowadza się do próby odpowiedzi na dwa pytania. Pierwsze z nich dotyczy kierunku zmian zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami z punktu widzenia poziomu kwalifikacji formalnych oraz realizowanych funkcji. Drugie natomiast odnosi się do oceny zmian instytucjonalnych (formalnych i nieformalnych) pod wpływem ustawy deregulacyjnej, oddziałujących na wykonywanie zawodu pośrednika nieruchomościami. Podstawę źródłową stanowi materiał empiryczny zgromadzony metodą pilotażowych badań ankietowych oraz analiza literatury przedmiotu. Jako narzędzie badawcze wykorzystano kwestionariusz ankiety zbudowany w formularzu elektronicznym - webankietę. Na podstawie przeprowadzonych analiz wśród badanej zbiorowości można wnioskować, że wprowadzenie ustawy deregulacyjnej w sposób zasadniczy nie zmieniło funkcji zawodowych wykonywanych przez pośredników. Z przeprowadzonych analiz wynika, że po 2014 r. wśród badanej zbiorowości zwiększył się odsetek osób podnoszących swoje kwalifikacje zawodowe poprzez uczestnictwo w szkoleniach, ale równocześnie mniej osób kończyło studia podyplomowe i kursy w tym zakresie. Z analizy materiału empirycznego wynika ponadto, że ankietowani zdecydowanie negatywnie ocenili zmiany zachodzące w zawodzie pośrednika, wywołane czynnikami instytucjonalnymi, m.in. ustawą deregulacyjną.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Education in Conflict Resolution as an Element of Organizational Management
84%
This paper examines some problems of educating people in alternative dispute resolution. The social, economic and political changes give rise to a greater level of conflict and inequality within any society that is undergoing transformation. We suggest that education in conflict management and resolution, and particularly with the respect to consensus-building techniques and collaborative interest-based approaches to conflict, can play an important role. Individuals who are used to alternative dispute resolution (ADR) better perceive their values and achieve their needs and are more active in decision making process. The better one can use consultation, negotiation and mediation the more society acquires the features of self-regulation and self-governance and the more efficient is counterweighing of social relations sharpened by modernization. Teaching and training the society in peaceful practice brings to people certitude that the best way of interacting with adversaries is to communicate and cooperate with them in solving problem which contradistinguished individuals or organisations. Modern conflict resolution development in Lithuania takes place in a wide legal, administrative, cultural and social environment. Actual conflict resolution curricula may be found in some university programs and postgraduate studies. The next stage will ensure the development of classes and programs in the fields of law, social psychology, political science, public administration, and sociology. Some corrections with elements of dispute resolution and peace education may be incorporated into the curricula of primary and secondary schools. Also certificate programs have to be designed for professionals solving commercial, social problems, dealing with extreme situations, and others, to meet their specific needs in conflict resolution skills. Long-term purposeful efforts while forming positive thinking, approach towards constructive activities and assertive behavior, that is the whole mental and cultural heritage, should be followed constantly in order to make negotiations, mediation and other alternative dispute resolution methods a part of public life and problem solution. (original abstract)
W pracy omówiono heurystyczne metody rozwiązania problemu komiwojażera za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji. Oprócz niemal klasycznych algorytmów opartych na sztucznych sieciach neuronowych i algorytmach genetycznych (ewolucyjnych) zostały przeanalizowane nowoczesne algorytmy korzystające z tzw. inteligencji roju (stada). W tej grupie zostały przeanalizowane algorytmy kolonii pszczół i stada ptaków. Szerzej zostały przedyskutowane algorytmy mrówkowe, bardzo ściśle związane z suboptymalizacją tras komunikacyjnych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zidentyfikowanie ról menedżera w organizacjach biznesowych funkcjonujących w ramach nowej gospodarki. Ukazano w nim ewolucję kształtowania się tzw. klasycznego podejścia zarządzania z punktu widzenia roli menedżera. Przedstawiono podstawowe zasady zarządzania opartego na podejściu zasobowym ze szczególnym uwzględnieniem kategorii renty ekonomicznej, którą organizacja może przywłaszczyć z zasobów, zwłaszcza renty w rozumieniu Ricardo, renty organizacyjnej czy renty menedżerskiej. W efekcie rozważań prowadzonych w artykule można postawić tezę, że rola menedżera odnosi się do budowania wartości, a zasoby sprzyjają temu celowi, gdyż są podstawą przywłaszczania renty ekonomicznej. W tekście na podstawie literatury i badań empirycznych przestudiowano role menedżera w nowej gospodarce.(abstrakt oryginalny)
Na jakość współpracy między stronami w obrocie nieruchomościami wpływa dobre między nimi porozumienie i wzajemne zrozumienie funkcji w układzie klient (sprzedający) - pośrednik - klient (kupujący). By osiągnąć takie porozumienie trzeba znaleźć taki język wyrażania swoich racji, by od początku do końca współpracy z klientem był czytelny i jednoznaczny. Autorka przedstawia metody pracy i powody ich stosowania w kontaktach z klientami, stosowane w jej praktyce zawodowej.
Pozyskiwanie finansowania jest jednym z największych wyzwań stojących przed przedsiębiorcami w momencie rozpoczynania nowych projektów. Przedsiębiorcy, którzy odniosą początkowo sukces, zwykle stają przed koniecznością uzyskania finansowego wsparcia z zewnątrz. Prezentowany tekst jest poświęcony roli pośrednika pomiędzy przedsiębiorcami w sektorze high-tech a potencjalnymi zewnętrznymi źródłami finansowania przedsięwzięć (funduszami venture capital i aniołami biznesu). Na podstawie teorii dotyczących zaufania w biznesie autorka analizuje proces budowy zaufania pomiędzy przedsiębiorcą a potencjalnymi inwestorami, w którym kluczową rolę pełni osoba pośrednicząca we wzajemnych kontaktach. Artykuł jest oparty na badaniach empirycznych przeprowadzonych w Dolinie Krzemowej w USA. W omawianym studium przypadku prezentowana jest postać Tima, doradcy kilku początkujących firm w sektorze wysokich technologii, który - korzystając z własnej sieci kontaktów wśród inwestorów - pomaga przedsiębiorcom uzyskiwać finansowanie. Pełni on kluczową rolę w procesie budowy zaufania pomiędzy przedsiębiorcami a inwestorami i jest przez obie strony postrzegany jako ostateczny gwarant wiarygodności partnera. (abstrakt oryginalny)
Prezentowane opracowanie zajmuje się problemem wpływu deregulacji zawodu pośrednika w obrocie nieruchomościami na rynek agencji nieruchomości. W tym celu przeprowadzono badania wśród przedstawicieli branży, którzy mieli dokonać oceny efektów wprowadzonych zmian ustawowych. Od 2014 roku dostęp do wykonywaniu zawodu pośrednika jest nieograniczony. Zderzając ten stan rzeczy z jedną z cech rynku nieruchomości, która odnosi się do wymogu fachowej obsługi, ze względu na dobro jakim jest nieruchomość, powstaje szereg obaw o zapewnienie właściwej jakości usług dostarczanych przez agentów nieruchomości. Zatem postawiona hipoteza brzmi: zniesienie wymaganych licencji przyczynia się do spadku jakości usług pośrednictwa ze względu na brak obowiązku weryfikacji wiedzy i kompetencji a także wymusza na organizacjach będących reprezentantem zawodów rynku nieruchomości budowania mocnego systemu standardów prowadzących do profesjonalizacji i wzmacniania społecznego uznania zawodu pośrednika. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.