Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 35

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zmiany restrukturyzacyjne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Punktem wyjścia przedstawionej w tym opracowaniu analizy jest teoretyczny model możliwie najszerszych uprawnień decyzyjnych w odniesieniu do środków produkcji, model, z którym porównywać będziemy różne systemy praw własności, w szczególności nieprywatnych, ograniczonych istotnie z rozmaitych powodów. Model ten stanowić może jedynie pełna własność prywatna. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono relacje pomiędzy zatrudnieniem a kapitałem w poszczególnych działach gospodarki będące wynikiem zmian technologicznych oraz strukturalnych w Polsce w latach 2000-2008. (abstrakt oryginalny)
Praca dotyczy uwarunkowań współdziałania bieżącego i strategicznego przedsiębiorstw branży spirytusowej. W pierwszej części omawiane są uwarunkowania o charakterze historycznym i własnościowym, następnie ograniczenia o charakterze historycznym i własnościowym, następnie ograniczenia o charakterze ekonomicznym. Zwrócono uwagę na nieracjonalne działania organów reprezentujących właściciela. Wskazano na konieczność przeprowadzenia zmian o charakterze strukturalnym, technologicznym, organizacyjnym oraz w wsparciu procesów współpracy przez banki. (abstrakt oryginalny)
Celem komercjalizacji Poczty Polskiej, czyli przekształcenia formy prawnej przedsiębiorstwa państwowego w formę jednoosobowej spółki akcyjnej Skarbu Państwa, jest umożliwienie temu podmiotowi gospodarczemu funkcjonowania na rynku w takiej samej formie, w jakiej funkcjonują działający na nim inni krajowi i zagraniczni operatorzy pocztowi, a tym samym skuteczniej konkurować, po pełnym uwolnieniu rynku usług pocztowych. Ponadto Poczta Polska będzie miała większe możliwości pozyskania środków ze źródeł zewnętrznych na finansowanie nakładów inwestycyjnych, tj. komercyjnych kredytów bankowych i emisji obligacji. Zmiana formy prawnej wpłynie też na usprawnienie procesu decyzyjnego. Obecnie niektóre decyzje związane z działalnością gospodarczą nie mogą być podejmowane przez kadrę zarządzającą bez konsultacji z organem nadzorującym, co spowalnia zdolności Poczty Polskiej do szybkiego reagowania na działania konkurencji. Mamy nadzieję, że wprowadzone zmiany wpłyną pozytywnie na rozwój spółki, a tym samym na rozwój technik komunikacji elektronicznej.(fragment tekstu)
5
100%
This paper shows the crucial problem of the resistance to restructuring changes in companies wholly owned by the State Treasure. The primary goal of the author was to identify the causes and consequences of resistance to change in these companies wholly owned by the State Treasure. The following paper presents results of the research conducted by the author in a large corporation wholly owned by the State Treasury. (original abstract)
W niniejszym artykule omówiono prawne i finansowe aspekty fukncjonowania centrum usług wspólnych (CUW). Przedstawiono zalety i wady utworzenia oraz zakres działania centrum. Przybliżono koncepcję przeniesienia części pracowników z poszczególnych jednostek do jednej określonej jednostki, będącej bazą dla CUW.
7
Content available remote Prawo restrukturyzacyjne - potrzeba i ocena regulacji
100%
Celem pracy jest przedstawienie i podstawowa analiza propozycji nowych regulacji zawartych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne, które są częścią oferowanej przez rząd Polityki nowej szansy, w zakresie zapewnienia przeżywalności przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono wskazówki jak kierować pracownikami po trudnej restrukturyzacji. Omówiono rolę outplacementu w takich sytuacjach. Zaprezentowano istotę zarządzania w procesie zmian.
CEL NAUKOWY: Celem publikacji jest problematyzacja zagadnienia zmiany w edukacji oraz systematyczna analiza kryteriów jej rozpatrywania z punktu widzenia wartości samej edukacji. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Podstawowym problemem publikacji jest ujęcie in abstracto wieloaspektowości i wielowymiarowości zagadnienia zmiany w edukacji. Autor odwołuje się w tym względzie do metody analizy fenomenologicznej i analizy egzystencjalnej jako sposobów artykułowania myśli pedagogicznej. PROCES WYWODU: Odróżnienie od siebie problemu wartości zmiany w edukacji oraz problemu wartości samej edukacji jest podstawą ujęcia kryteriów rozpatrywania zmiany w edukacji. W ten sposób określone zostają pożądane własności zmiany, które decydują o tym, że jest to zmiana na rzecz edukacji. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Uporządkowanie kryteriów rozpatrywania zmiany pozwala wskazać dymensje, które mają zasadnicze znaczenie zarówno dla określania konstruktywnych skutków zmian w edukacji, jak i potwierdzania autotelicznej wartości edukacji. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Zmiana w edukacji jako wartość instrumentalna powinna gwarantować realizację intersubiektywnie oczywistego dobra wspólnego w obszarze edukacyjnej praxis. Sformułowane kryteria stanowią refleksyjne instrumentarium dla wieloaspektowego i wielowymiarowego rozpatrywania projektowanych i wdrażanych zmian w edukacji.(abstrakt oryginalny)
Wartość przedsiębiorstwa zależy m.in. od efektywności zarządzania nim. Ogromną szansą, ale i zagrożeniem dla przedsiębiorstw jest ich restrukturyzacja, w trakcie której wprowadzane są generalne zmiany mające na celu usprawnienie całego system zarządzania przedsiębiorstwem. W artykule przedstawiono założenia procesowego podejścia do restrukturyzacji organizacyjnej przedsiębiorstw na przykładzie projektów badawczych zrealizowanych przez autora w latach 1997-1998. (fragment tekstu)
Transport stał się w ostatnim czasie udręką mieszkańców, szczególnie w aglomeracjach miejskich. Powstała paradoksalna sytuacja, wynikająca z rozwoju motoryzacji indywidualnej, która zamiast ułatwiać życie mieszkańców, wpłynęła na pogorszenie się warunków poruszania, szczególnie na obszarach śródmieść. Zrodziło to potrzebę zwrócenia baczniejszej uwagi na komunikację zbiorową, która wymaga znacznych nakładów na modernizację techniczną i organizacyjną. Szczególne znaczenie posiada tu problem zmian organizacyjnych, wynikających między innymi z konieczności uporządkowania stosunków własnościowych, zgodnie z Ustawą o samorządzie terytorialnym z 1990 roku ("Dziennik Ustaw", nr 16, poz. 96). Nieodzowną częścią reformy samorządowej jest przejęcie przez gminy majątku komunalnego. Unormowania określające rodzaje tego majątku i tryb jego nabycia przez właściwe gminy zawarto w ustawie z 10 maja 1990 roku i regulują je przepisy wprowadzające ustawę o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych ("Dziennik Ustaw", nr 32, poz. 191 i nr 43/90, poz. 253). Zobowiązują one gminy między innymi do sporządzenia spisów inwentaryzacyjnych mienia określonego w artykule 5 ustawy 1 i 2 tego aktu. Majątek ten z mocy samego prawa ulega komunalizacji. Chodzi tu o mienie ogólnonarodowe (państwowe), które przed procesem komunalizacji należało do: a) właściwych rad narodowych, często stopnia podstawowego oraz terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego, b) przedsiębiorstw państwowych, dla których organem założycielskim były rady narodowe bądź terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego, c) zakładów i innych jednostek organizacyjnych podporządkowanych radom lub terenowym organom administracji państwowej stopnia podstawowego, d) państwa, a służyło użyteczności publicznej, które do dnia komunalizacji należało do: - rad narodowych Warszawy, Łodzi i Krakowa oraz terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego, - przedsiębiorstw państwowych, dla których rady narodowe tych województw bądź terenowe organy administracji państwowej były organem założycielskim, - zakładów i innych jednostek organizacyjnych, które były podporządkowane tym radom bądź terenowym organom władzy państwowej. Tak więc unormowanie problemów własnościowych stało się punktem wyjścia w procesie komunalizacji mienia, a w dalszej kolejności zmian organizacyjnych prowadzących do powstania zakładów budżetowych, spółek bądź przedsiębiorstw państwowych. Działania te doprowadziły do pewnej restrukturyzacji organizacyjnej komunikacji miejskiej. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje kryzys zaistniały w konkretnej organizacji zatrudniającej kilka tysięcy pracowników i operującej w krajach Europy Centralnej. Następstwem tej sytuacji jest zastosowanie modelu Renewal do zmiany strategii działania i do odnowy procesów mających bezpośredni wpływ na poprawienie wyników finansowych opisywanej firmy. Przedstawione są konkretne działania w zakresie strategii akwizycji, wdrożenia nowych linii biznesowych oraz zmian idących w zaimplementowanie silnego przywództwa i zapewnienia przedsiębiorstwu stabilności finansowej. Ostatecznie wdrożenie opisywanych działań doprowadziło do umocnienia pozycji leadera w kraju i za granicą.(abstrakt oryginalny)
W ciągu wielu lat kolejne etapy restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce nie przyniosły oczekiwanych efektów. Wiele krajów boryka się z trudnościami w tej gałęzi przemysłu. Ze względu na dużą złożoność problemów, odmienne okoliczności środowiskowe i specyfikę sektora nie jest znany uniwersalny wzorzec, model restrukturyzacji, który mógłby być zaimplementowany do polskich uwarunkowań i potrzeb. W literaturze przedmiotu istnieje wiele publikacji dotyczących procesu restrukturyzacji postępujące zmiany we wszystkich dziedzinach działalności gospodarczej, nie wyczerpano wszystkich aspektów tematu, który jest trudny i ciągle aktualny. Celem niniejszego opracowania jest identyfikacja przesłanek procesu restrukturyzacji oraz uzyskanie odpowiedzi na pytanie: Jakie są główne determinanty sukcesu procesu restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce? Na potrzeby tego artykułu dokonano analizy literatury przedmiotu na podstawie krajowych i zagranicznych publikacji, ponadto konkluzje zawarte w tekście są wynikiem przeprowadzonych wywiadów oraz obserwacji uczestniczącej autorki, polegającej na badaniu danego środowiska społecznego, obserwowaniu danej zbiorowości od wewnątrz. Rozważania zapoczątkowano wstępem do opisu procesu restrukturyzacji przedsiębiorstw. Następnie omówiono istotę, cele i etapy tego procesu, przedstawiono uwarunkowania mające wpływ na procesy restrukturyzacyjne, po czym zaprezentowano przesłanki procesu restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce oraz przedstawiono determinanty tego sukcesu. Całość kończą wnioski dotyczące poruszanego tematu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Zmiany strukturalne w gospodarce polskiej
84%
Obecnie zmiany strukturalne stanowią bardzo ważny proces, który przyczynia się do budowy potencjału konkurencyjnego gospodarki narodowej. Identyfikacja kierunku i tempa zmian w strukturze gospodarki następuje w nowym ujęciu tego procesu poprzez określenie sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstw pogrupowanych w branże. Przeprowadzona przy takim podejściu analiza zmian struktury polskiej gospodarki wskazuje jednoznacznie, iż krajowa gospodarka pozostaje na etapie społeczeństwa post-industrialnego z ograniczonymi perspektywami na dokonanie kolejnego skoku cywilizacyjnego i szybkie dołączenie do grupy krajów najbardziej rozwiniętych. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Model przekształcenia organizacyjno-prawnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego
84%
Celem artykułu jest przedstawienie koncepcji prowadzącej do zmiany obecnego kształtu organizacyjno-prawnego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego oraz zakresu i efektywności realizowanych przez owe Centrum działań i zadań. Zaproponowana procedura przeprowadzenia procesu zmian i w jego wyniku zastosowania określonego rozwiązania organizacyjno-prawnego, ma na celu ochronę Centrum przed zaprzestaniem działalności z powodów ekonomicznych. W projekcie rozwiązania powstałego problemu autorzy, skoncentrowali się na racjonalizującym wykorzystaniu zasobów, umożliwiającym poprawę jakości obsługi organizacyjnej i medycznej pacjentów oraz pozyskiwanie alternatywnych źródeł finansowania. Proponowane rozwiązanie powinno doprowadzić do podniesienia konkurencyjności szpitala na rynku usług medycznych. (fragment tekstu)
Celem rozważań jest analiza wybranych zjawisk dysfunkcyjnych między dwoma poziomami polskiej administracji w sferze ochrony zdrowia. W badaniu wykorzystano metodę analizy materiałów źródłowych, głównie informacji i sprawozdań resortowych z realizacji programów oraz danych Ministerstwa Finansów. W wielu przypadkach okazało się to niewystarczające, więc sięgano do danych z ankiet przeprowadzanych przez stowarzyszenia samorządowe, a także do badań podstawowych. Wyniki prezentowanych prac wskazują na znaczące dysfunkcje występujące między dwoma elementami państwa podwójnego (dual state), które obniżają autorytet centrum względem administracji samorządowej. Artykuł badawczy jest przyczynkiem do poważnej refleksji nad zmianą polityk publicznych. Dysfunkcje nie tylko bowiem uniemożliwiają budowę państwa optymalnego (optimum state), ale także przyczyniają się do znacznego braku zrównoważenia między ładem instytucjonalnym a sferą gospodarki i społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
W warunkach dynamicznego nasilenia zmian gospodarczych, ich powszechności, intensywności i burzliwości, zdecydowanie najważniejszym wy-zwaniem dla skutecznego zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem staje się szybkość i trafność ich identyfikacji, strukturyzacja, analiza i ocena oraz otwartość i gotowość do reorientowania działalności przedsiębiorstwa. Kluczową rolę w kreowaniu sukcesu restrukturyzacji i formułowania strategicznego kierunku rozwoju przedsiębiorstw, a zarazem odpowiedzialności za ich przygotowanie i realizację, przypisuje się kadrze menedżerskiej. Stąd decyzje menedżerskie podejmowane w procesie restrukturyzacji są niezwykle ważne, często złożone i trudne organizacyjnie, gdyż dotyczą skomplikowanej natury samych przedsiębiorstw, mnogości i złożoności ich wzajemnych związków oraz powiązań z bliższym i dalszym otoczeniem. Treść decyzji menedżerskich, zakres i struktura muszą być efektem wiedzy, doświadczenia i talentu menedżera. (fragment tekstu)
W artykule przeprowadzono przegląd działań restrukturyzacyjnych głównych branż przemysłu województwa śląskiego oraz towarzyszących temu zjawisk. Wymieniono bariery ograniczające przedsiębiorczość na tym terenie, a także wyciągnięto wnioski mające na celu poprawę sytuacji.
19
Content available remote SPZOZ po zmianach legislacyjnych
84%
Wejście w życie ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej zmienia sytuację na rynku świadczeniodawców medycznych w Polsce a w szczególności ma wpływ na status prawny i perspektywy funkcjonowania SPZOZ-ów. Obecnie SPZOZy są podmiotami leczniczymi co oznacza, że muszą spełniać ustawowe wymogi przewidziane dla takich podmiotów ale także mogą legalnie udzielać świadczeń zdrowotnych. Jeśli chodzi p powyższe wymogi nowym i słusznym (zarówno w interesie świadczeniodawcy jak i pacjentów) jest powszechny obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w tym także dodatkowego przez szpitale. (fragment tekstu)
O związkach występujących pomiędzy polityką ekonomiczną i społeczną mówi się przy wielu okazjach, dlatego podjęcie obecnie tego tematu może się wydawać zbędne lub wręcz nieaktualne. Osobiście jednak zawsze odczuwałam potrzebę podkreślania tego związku i czynię to przy różnych okazjach. Także teraz wracam uparcie do tej sprawy. Mogłoby się wydawać, że w minionym okresie realnego socjalizmu związki te były oczywiste. Śledząc dziesięciolecia scentralizowanego państwa dostrzegamy troskę o człowieka, aczkolwiek swoiście pojmowaną, Dominowała zasada produkcyjności, wysokich wskaźników dóbr materialnych, w szczególności wytworzonych w przemyśle ciężkim. Dodajmy do tego gigantomanię w budownictwie inwestycyjnym, tworzenie wielkich zakładów w działach tzw. grupy pierwszej. Nie można w pełni potępiać talach decyzji, gdyż w owym czasie dawały one tysiące nowych miejsc pracy, likwidowały bezrobocie. Negatywnym zjawiskiem było natomiast tworzenie zbędnego zatrudnienia, a więc sztucznych przerostów w przedsiębiorstwach. Omnipotencja państwa, centralizacja we wszystkich dziedzinach życia w gospodarce, w polityce, w społeczeństwie były realizowane poprzez decyzje zarządzania nakazowo-rozdzielczego. Narodowe plany gospodarcze dotyczyły początkowo odbudowy, następnie budowy i rozbudowy nowego systemu gospodarowania, tworzenia podstaw ustroju socjalistycznego. W miarę upływu lat, tj. kolejnych pięcioleci zauważono potrzebę uwzględnienia, chociażby w tytule, czynnika społecznego, wprowadzono więc nazwę plany społeczno-gospodarcze. W dokumentach poszerzono te rozdziały, które wiązały się bezpośrednio z człowiekiem, jego egzystencją, standardem życia. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.