Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 81

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Agricultural subsidies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł omawia propozycje Komisji Europejskiej w sprawie finansowych ram rozszerzenia Unii Europejskiej, szczególnie dopłat bezpośrednich dla rolnictwa krajów kandydujących.
2
Content available remote Koszty administracyjne i transakcyjne subsydiowania rolnictwa
75%
Koszty administracyjne i transakcyjne mają już od wielu lat trwałe miejsce w naukach ekonomicznych, w tym w ekonomice rolnictwa. Niestety, ekonomiści do tej pory nie stworzyli jednolitej metodologii ich definiowania, klasyfikowania i mierzenia. Prawdopodobnie najbardziej owocny kierunek poszukiwania postępu w tej dziedzinie oferuje standardowy model kosztów (SCM) oraz jego pochodne (np. ACM). Potrzebne jest jednak jego uzupełnienie o narzędzia ze sfery nowego zarządzania publicznego, a więc Public Value, CAF czy normy ISO 9001. W sferze interwencjonizmu finansowego w rolnictwie koszty administracyjne i transakcyjne najpierw pojawiły się w obszarze subsydiowania kredytów. Znacznie później opublikowano badania poświęcone ocenie całokształtu instrumentarium polityki finansowej i budżetowej w rolnictwie. Prowadzone są one jednak na podstawie różnych metodologii, co utrudnia porównywanie uzyskanych wyników. Często także próby badawcze są zbyt małe, by można było je wykorzystać do bardziej zaawansowanych analiz ilościowych. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu poddano analizie dochody gospodarstw rolnych, zwracając głównie uwagę na rolę jaka pełnią w tym zakresie subwencje. Analizą objęto grupy gospodarstw rolnych w najbliższych nam krajach dawnej UE-15, tj. Austrii, Danii, Niemczech i Szwecji w latach 1997, 1999 i 2001. Stwierdzono, że tylko część tamtejszych gospodarstw mogłaby funkcjonować bez budżetowych subwencji. W takiej sytuacji zapowiadana liberalizacja wspólnej polityki rolnej mogłaby grozić licznymi bankructwami gospodarstw rolnych w krajach dawnej UE oraz ograniczeniem stopnia samowystarczalności żywnościowej. Tylko gospodarstwa specjalizujące się w produkcji owoców, warzyw, żywca wieprzowego i drobiowego oraz jaj. W sumie w warunkach liberalizacji wspólnej polityki rolnej mogłoby egzystować tylko 26% obecnie istniejących gospodarstw rolnych w rozpatrywanych czterech krajach dawnej UE-15.
Celem artykułu jest ocena koncentracji subsydiów Unii Europejskiej dla rolnictwa i obszarów wiejskich na Węgrzech. Badanie przeprowadzono w ujęciu regionalnym w regionie Południowa Wielka Nizina. Wykorzystano dane dla okresów 2004-2006 i 2007-2013. W latach 2004-2006 zaobserwowano różnicę w koncentracji w poszczególnych latach, a w drugim analizowanym okresie koncentracja była bardziej zrównoważona.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono rozmiar i sposoby wspierania sektora rolnego w Polsce, odnosząc się do porównań z innymi krajami OECD. analizie posłużono się miernikami wsparcia stosowanymi przez OECD, korzystając z obliczeń dokonanych przez tę organizację. W rozdziale pierwszym zawarto krótki opis metodologii stosowanej przez OECD. Analizę wyników uzyskanych dla Polski przeprowadzono w rozdziale drugim, w trzecim, ostatnim rozdziale porównano je z innymi krajami.
Z punktu widzenia rozwoju rolnictwa kraju decydujące znaczenie mają inwestycje i działania prowadzące do rozbudowy sfery rolniczej. Znacząca rola w uruchamianiu nowych przedsięwzięć przypadła młodej generacji. Jeśli przedsiębiorczość łączy się z odpowiednim kapitałem i fachową znajomością przedmiotu, może to prowadzić do stworzenia nowoczesnych przedsiębiorstw, które przez długi okres będą w stanie utrzymać się na rynku. Państwo węgierskie - między innymi na podstawie przykładów z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych - od 1998 roku wprowadziło system szczególnej ochrony młodych, początkujących rolników. Wsparcie jest ważnym elementem węgierskiej polityki rolnej. Dążenia organów kierujących polityką rolną do utrzymania i pozyskania generacji młodych, innowacyjnych rolników dla potrzeb gospodarki - staje się ważną częścią systemu motywującego tworzenie nowoczesnych rozwiązań gospodarczych w sferze rolniczej. (abstrakt oryginalny)
Pomoc de minimis należy do zakresu pomocy krajowej, która jest udzielana na podstawie przepisów prawa krajowego, w granicach określonych rozporządzeniem Komisji. W artykule przedstawiono reguły konkurencji w ramach Wspólnej Polityki Rolnej oraz szczegółowo omówiono subwencjonowanie rolnictwa według zasady de minimis. Następnie zaprezentowano subwencje dla rolnictwa w świetle celów Wspólnej Polityki Rolnej.
Niniejszy artykuł dotyczy regionalnego ujęcia wspólnotowej polityki rolnej w Hiszpanii. To właśnie dysproporcje pomiędzy regionami uniemożliwiają dalszą integrację a niwelowanie różnic rozwojowych przynosi kolejne impulsy do pogłębienia współpracy. Doświadczenia Hiszpanii związane z procesem integracji mogą być dla Polski szczególnie cenne w związku z wieloma podobieństwami między tymi krajami.
Referat przedstawia rozwój polityki subsydiowania rolnictwa w Republice Czeskiej w latach 1990-2000. Analizuje poszczególne sfery subsydiowania rolnictwa, ich zmiany oraz system wspierania i funduszy gwarancyjnych dla rolnictwa i leśnictwa. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była weryfikacja hipotezy, która zakładała, że indywidualne gospodarstwa rolne, które skorzystały z dopłat do inwestycji z pomocy publicznej, były bardziej efektywne od tych, które nie skorzystały z takiej pomocy. W tym celu zastosowano analizę stochastycznej funkcji graficznej (Stochastic Frontier Analysis) oraz metodę DEA(Data Envelopment Analysis) do zmierzenia technicznej efektywności indywidualnych gospodarstw rolnych ukierunkowanych na produkcję roślinną (polowych) w latach 2004-2006. Jako miarę efektywności finansowej użyto wskaźnik rentowności kapitału własnego. Stwierdzono, że indywidualne gospodarstwa rolne, które skorzystały z dopłat do inwestycji z pomocy publicznej były zarówno technicznie, jak i finansowo bardziej efektywne, zatem stawianą hipotezę potwierdzono. (abstrakt oryginalny)
Omówiono skutki wstąpienia Polski do Unii Europejskiej dla polskiego sektora rolnego. Podkreślono, że generalnie akcesja do UE dla gospodarki rolnej będzie korzystna. Różnie jednak się to przekłada na poszczególne branże.
Autor prezentuje ogólne założenia wspólnej polityki rolnej UE oraz oddziaływanie tej polityki na polskie rolnictwo. Przedstawiono również finansowe instrumenty wspierania rolnictwa w Unii Europejskiej.
Rok 1989 dla większości krajów naszego regionu transformujących swoją gospodarkę oznaczał dla rolnictwa: otwarcie rynków, liberalizację cen oraz redukcję subsydiów. Spowodowało to spadek zyskowności produkcji rolnej, który w efekcie zagroził spowolnieniem restrukturyzacji przedsiębiorstw rolnych. Po uruchomieniu liberalnej polityki rolnej w początkowym okresie zmian, niektóre z państw wprowadzają na nowo system wspomagania rolnictwa. W artykule przedstawiono oceny różnych form pomocy dla rolnictwa w latach 1994-1997 w Bułgarii, Rumunii, Polsce, Ukrainie, Niemczech i Turcji. Artykuł powstał w ramach programu badań porównawczych Banku Światowego.
14
Content available remote Problem kapitalizacji subsydiów w rolnictwie
63%
Celem artykułu jest potwierdzenie tezy, że zagadnienie kapitalizacji subsydiów występuje i zarazem nie jest ono wystarczająco szeroko przeanalizowane w dotychczasowych badaniach naukowych. Zjawisko to wymaga wieloaspektowego scharakteryzowania i oszacowania jego oddziaływania na gospodarkę krajową i unijną, gdyż stanowi istotny i znaczący efekt uboczny interwencjonizmu w rolnictwie. Autorzy dokonali przeglądu dorobku amerykańskich i europejskich naukowców, a następnie zobrazowali analizowane zjawisko przykładem na bazie polskiego rynku ziemi rolnej.(fragment tekstu)
Członkostwo w Unii Europejskiej oznacza włączenie Polski w obszar rynku wewnętrznego UE. W związku z tym, we wzajemnych obrotach między Polską i pozostałymi państwami członkowskimi Unii zostaną zniesione z dniem akcesji wszystkie cła i inne bariery. Swobodny przepływ towarów jest bowiem jedną z podstawowych zasad rynku wewnętrznego UE. Zniesienie ceł i innych barier w handlu wzajemnym nie powinno powodować poważnych napięć na poszczególnych rynkach i w sektorach produkcji, ponieważ włączenie w obszar jednolitego rynku wymaga jednocześnie zniesienia wszelkich instrumentów zakłócających warunki konkurencji, takich jak subsydia eksportowe lub inne formy pomocy publicznej. (fragment tekstu)
16
Content available remote Rolnictwo zrównoważone na obszarach Polski
63%
Artykuł dotyczy teoretycznych aspektów rolnictwa zrównoważonego (pojęcie, cele) oraz przedstawia wyniki badań zróżnicowania przestrzennego stosowania przez rolników produkcji zrównoważonej w Polsce w latach 2004-2006. (abstrakt oryginalny)
Celem badań jest ocena wpływu subwencji rolniczych na sposób funkcjonowania gospodarstw rolnych. Postawiona w pracy hipoteza badawcza zakłada, że obecny sposób subwencjonowania rolnictwa pozwala na osiąganie renty politycznej z tytułu użytkowania ziemi. Badaniami objęto beneficjentów programu rolnośrodowiskowego (PR), ponieważ w tej grupie rolników środki finansowe otrzymywane w ramach subwencji rolniczych są najwyższe. Badania terenowe przeprowadzono w okresie sierpień-grudzień 2011 roku wśród 588 rolników, czyli 8,5% ogółu beneficjentów realizujących zobowiązania rolnośrodowiskowe w województwie warmińsko-mazurskim. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przede wszystkim przedstawienie mechanizmu ewolucji finansowania wsi i rolnictwa od prostego zapewnienia dostępu do kredytu, aż do złożonego połączenia rynków, instytucji i instrumentów finansowych ukierunkowanych na maksymalizowanie uczestnictwa mieszkańców wsi w pożytkach z ogólnego wzrostu i rozwoju, łagodzenie ubóstwa na wsi, zapewnienie odpowiedniego poziomu wyżywienia oraz zarządzanie w sposób zrównoważony zasobami stworzonymi przez człowieka i przyrodę.
Analiza strategicznych aspektów rozwoju sektora rolno-żywnościowego. Rozpatrzono te uwarunkowania i czynniki rozwoju rolnictwa, które ujawniają się w okresie średnim i długim oraz te, które kształtują bieżącą koniunkturę, a więc odnoszą się do okresu krótkiego.
Rolnictwo charakteryzuje się niższą rentownością produkcji w porównaniu z pozostałymi działami gospodarki. Nie jest w stanie sfinansować przyspieszonego rozwoju z własnych środków z produkcji rolnej. Wymaga subwencjonowania. Artykuł omawia metody wspierania rolnictwa.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.