Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 101

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Core competencies
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
1
Content available remote Resource-Wise Determinants of Formulating an Organization's Strategy
100%
The aim of this article is to show that the models of management created by authorities are a live issue. This particular case pertains to the principles of Professor Karol Adamiecki, which refer to a resourceful approach to strategic management. The starting point for the analysis involves challenges of strategic management. These arise, in particular, from a reassessment of strategic and competence-related potential resources in the organization. In this paper material and immaterial resources, core competencies, and capabilities of the organization in the context of classical models of strategy are discussed. (original abstract)
2
Content available remote Kluczowe kompetencje przyszłości w firmach rodzinnych
75%
Celem artykułu jest odpowiedź na pytanie: jakich kompetencji potrzebują firmy rodzinne, aby rozwijać się w przyszłości? W opracowaniu przedstawiono teorię na temat kluczowych kompetencji i funkcjonowania firm rodzinnych na polskim rynku pracy. Dodatkowo zaprezentowano wyniki badań realizowanych przez Fundację Firmy Rodzinne. Źródłem danych była literatura przedmiotu oraz raport z badania pt.: Kluczowe składniki sukcesu 2017 autorstwa Fundacji Firmy Rodzinne. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Coaching Skills of Adult Education Professionals
75%
W artykule przedstawiono badania prowadzone w ramach projektu europejskiego Coach4You - COACH4U, realizowanego w latach 2014-2015 przez konsorcjum sześciu krajów europejskich: Szwecję, Polskę, Bułgarię, Cypr, Hiszpanię i Wielką Brytanię. Badana grupa składała się ze 136 osób (81 kobiet, 55 mężczyzn): nauczycieli, edukatorów, trenerów. Przedmiotem badań były umiejętności coachingowe niezbędne do efektywnej pracy z dorosłymi uczniami, oparte na kompetencjach kluczowych ICF. Badane umiejętności określono jako: pełny udział w interakcji i zdolność skupienia się na drugiej osobie, odnoszenie się do zasobów osób uczących się, umiejętności komunikacyjne, kreatywność - elastyczność myślenia, otwartość, stosowanie metod i narzędzi coachingowych, konstruktywne mierzenie się z wyzwaniami. Badanie wykazało, iż poziom umiejętności coachingowych plasuje się u nauczycieli na średnim poziomie, co implikuje potrzebę doskonalenia w tym obszarze. Szczególnie duże potrzeby szkoleniowe zostały zidentyfikowane w następujących obszarach: umiejętności komunikacyjne, kreatywność (elastyczność myślenia, otwartość) oraz wykorzystanie metod i narzędzi coachingowych. Porównanie przedstawicieli poszczególnych krajów wskazało na najwyższy poziom kompetencji u osób z Wielkiej Brytanii, a najniższy (i tym samym najwyższą potrzebę szkoleniową) u badanych z Cypru. (abstrakt oryginalny)
Nowoczesna edukacja na każdym etapie, nie tylko akademickim, ma do odegrania rolę związaną z nabyciem kompetencji kluczowych (wiedza, umiejętności, postawa) koniecznych każdemu do tego, by umiał elastycznie dostosować się do zmieniającego się świata. Jedną z najbardziej istotnych sfer życia społecznego, a zarazem dynamicznie się zmieniającą, jest prawo. W artykule przedstawiono problematykę związaną z pozyskaniem treści prawa przez nieprawników z różnych źródeł, a w szczególności z tekstów aktów prawnych. Sformułowano także propozycję włączenia do podstawy programowej szkół ponadpodstawowych nauczania o języku prawnym jako elementu edukacji ustawicznej, stanowiącej jeden z elementów europejskiego obszaru edukacji. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie warunków uzyskania konkurencyjności przedsiębiorstw oraz podejść do ustalana źródeł ich przewagi konkurencyjnej. Dokonano w nim także charakterystyki kryteriów oceny pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw. Na podstawie tych rozważań ukazano znaczenie kluczowych kompetencji dla uzyskania i utrzymania znaczącej pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw na coraz bardziej zmieniającym się rynku. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę stanu w obszarze kwalifikacji i kompetencji kluczowych osób dorosłych w Polsce i w innych krajach europejskich w latach 2003-2008. Dużo miejsca poświęcono dyskusji nt. możliwości dostosowania się do obecnych i przyszłych wymagań polskiego i międzynarodowego rynku pracy w kontekście prognoz zapotrzebowania na siłę roboczą do 2015 r. Jako jedną z głównych szans sprostania wymaganiom w obszarze kwalifikacji kadr wskazano rozszerzenie oferty i uczestnictwo w kształceniu ustawicznym. Zwrócono uwagę na konieczność zwiększenia roli uniwersytetów w tym względzie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono podstawowe założenia teorii zasobowej. Postawiono tezę, że źródeł przewagi konkurencyjnej dzisiejszych przedsiębiorstw, można poszukiwać w zasobach i umiejętnościach znajdujących się wewnątrz organizacji. Dokonano definicji zasobów, umiejętności, kompetencji oraz kluczowych kompetencji. Po zaprezentowaniu tworzenia kluczowych kompetencji w przedsiębiorstwie, przedstawiono praktyczne przybliżenie procesu ich identyfikacji. (abstrakt oryginalny)
W świecie współczesnych organizacji, bez względu na ich wielkość, strukturę i inne atrybuty, najcenniejszy kapitał stanowią pracownicy. Pracodawcy na ogół zdają sobie sprawę z roli kapitału ludzkiego. Nawet jeśli nie potrafią go precyzyjnie zdefiniować, wiedzą, że od kwalifikacji, wiedzy, umiejętności, do-świadczenia i predyspozycji osobowościowych pracowników zależy rozwój ich przedsiębiorstw. Ludzie, którzy są związani z organizacją, identyfikują się z jej misją i posiadają odpowiednie kompetencje zawodowe stanowią siłę napędo-wą rozwoju każdej organizacji. Dlatego rośnie świadomość pracodawców, że ważna jest nie tyle ilość, co jakość kapitału ludzkiego. Rodzi to konkretne, wysokie oczekiwania pod adresem kandydatów na pracowników, a pośrednio pod adresem szkół wyższych, które ich kształcą. Celem artykułu jest poznanie opinii przedsiębiorców na temat stopnia przygotowania do pracy absolwentów szkół wyższych oraz ich oczekiwań od-nośnie kompetencji zawodowych zatrudnianych kadr. Zebrany materiał empi-ryczny został wykorzystany do ustalenia luki kompetencyjnej w przygotowaniu absolwentów do aktywności zawodowej. Tym samym celem głównym badania jest dostarczenie wiedzy użytecznej do doskonalenia procesu dydaktyki na poziomie szkół wyższych. Jako przykład wybrano branżę turystyczną. Wybór wynika z faktu, że turystyka to bardzo dynamicznie rozwijający się obszar go-spodarki, zwłaszcza w województwie podlaskim, w którym przeprowadzono badania. Prezentowany materiał empiryczny został zebrany w ramach szersze-go projektu realizowanego przez zespół Instytutu Badań i Analiz VIVADE, którego autorka jest członkiem.(fragment tekstu)
Jednym z podstawowych elementów współczesnej edukacji jest rozwój kompetencji kluczowych. Wymóg ten zawarty jest w tekstach aktów prawnych (lokalnych i unijnych), jak również w dokumentach określających podstawę programową w poszczególnych krajach. Analizując ten problem na przykładzie Polski, wykazujemy, że kompetencje komunikacyjne w zakresie języka tekstów aktów prawnych, mające podstawowe znaczenie dla nowoczesnego, świadomego społeczeństwa, stanowią nieobecny element kompetencji kluczowych. W niniejszym artykule pokazujemy, dlaczego w społeczeństwie, które szybko się zmienia i opiera na wiedzy, ważne jest, by uczyć się o tym, jakie są rzeczywiste cechy tekstów aktów prawnych. Prezentujemy wyniki analizy podstawy programowej obowiązującej w Polsce w odniesieniu do edukacji prawnej w szkole średniej. Podajemy również swoją propozycję włączenia do podstawy programowej dla szkół średnich kwestii, które rozwijają kompetencje komunikacyjne uczniów w zakresie prawa(abstrakt oryginalny)
Małe i średnie przedsiębiorstwa odgrywają znaczące role w gospodarkach regionalnych i krajowych. Rozpoznawanie kompetencji właściciela/menadżera, które przyczyniają się do osiągania doskonałych wyników przez niektórych, podczas gdy inni osiągają wyniki przeciętne lub gorzej, jest istotne w zarządzaniu przedsiębiorstwem we współczesnej gospodarce opartej o wiedze. Łatwo jest zauważyć w istniejącej literaturze przedmiotu różnicy w zastosowania tych samych pojęć, co jest wynikiem braku spójności w ich definicji. Budowanie modeli kompetencji właściciela MŚP jest jeden ze sposobów uporządkowanie wiedzy w tej materii. Jest to również sposób zbadania czynników kompetencyjnych wpływających na efektywności działania MŚP. Celem pracy była identyfikacja i analiza modeli kompetencji, ich elementów składowych, których rozpoznanie jest niezbędne dla lepszego rozumienia tego zjawiska. Narzędzie badawcze stanowił przegląd literatury obejmującej aktualne badania naukowe. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kluczowe kompetencje kierowników średniego szczebla administracji samorządowej
75%
W niniejszym artykule zostały opisane kluczowe kompetencje i umiejętności potrzebne kierownikom jednostek samorządowych w wykonywaniu ról i funkcji zarządzania. Wiedza na temat kluczowych kompetencji wspomaga efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi w administracji samorządowej. W część badawczej posłużono się wynikami badań własnych przeprowadzonych na grupie 208 kierowników z 75 różnych urzędów administracji samorządowej województwa śląskiego.(abstrakt oryginalny)
Ostatnie lata w Polsce obfitują w dynamiczne przemiany strukturalne i ekonomiczno- społeczne, a także fale recesji. Prowadzą one do wzrostu wymagań kwalifikacyjnych wobec kadry kierowniczej i pracowników. Celem opracowania jest przedstawienie oczekiwań pracodawców wobec kwalifikacji oraz umiejętności kadr kierowniczych i pracowników w nowoczesnej gospodarce ze szczególnym zwróceniem uwagi na kompetencje kluczowe. Omówiono także aspekty rozwoju rynku edukacji i szkoleń zawodowych w gospodarce opartej na wiedzy.(abstrakt oryginalny)
We współczesnym, globalizującym się społeczeństwie wiedzy zmienia się rola nauczyciela, jego zadania i wyzwania - jednym z priorytetowych celów kształcenia staje się dzisiaj wspieranie harmonijnego rozwoju uczniów poprzez odpowiednie zaplanowanie i realizowanie procesu dydaktycznego. Zawarte poniżej rozważania są rezultatem przeprowadzonych badań eksploracyjnych i stanowią próbę odpowiedzi na pytanie badawcze: W jakim zakresie nauczyciele wspierają w procesie dydaktycznym harmonijny rozwój swoich uczniów? Sformułowane na podstawie analizy wyników badań własnych wnioski stały się podstawą stosownych rekomendacji. (abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorczość jest na tyle interdyscyplinarnym i wieloznacznym pojęciem, że trudno jest wskazać jego jedną, uzgodnioną definicję. Gdy różni badacze opisują przedsiębiorczość, w zależności od tego, jaką dyscyplinę naukową reprezentują, akcentują inne aspekty tego zagadnienia. Najbardziej adekwatne w kontekście niniejszego opracowania wydaje się podejście, zgodnie z którym przedsiębiorczość to kompetencja kluczowa. Jest to ujęcie stosowane w dokumentach unijnych oraz przyjęte m.in. w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych. Analiza stanu prawnego nie daje jednak pełnego obrazu stanu edukacji w tym zakresie. Dlatego w niniejszym artykule, oprócz opisu założeń nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości, przytoczono zarówno wyniki badań dotyczące stanu wiedzy i umiejętności polskiej młodzieży w zakresie przedsiębiorczości, jak i badania, w których uczniowie mogli przedstawić swoje subiektywne odczucia odnośnie do tego przedmiotu. W artykule wyszczególniono największe projekty promujące młodzieżową przedsiębiorczość, które - jak pokazują badania - nie są zbyt popularne wśród uczniów szkół średnich. Powodem jest głównie brak dostatecznej informacji, ale po części również brak chęci zaangażowania się przez młodzież w coś, co nie jest objęte programem obowiązkowym. W artykule przedstawiono rekomendacje, które mają usprawnić edukację w zakresie przedsiębiorczości i nadać jej odpowiednią rangę wśród nauczanych przedmiotów. Celem artykułu jest zestawienie założeń nauczania przedmiotu podstawy przedsiębiorczości z praktyczną ich realizacją. Takie porównanie umożliwia wskazanie słabych punktów i daje szansę wypracowania rozwiązań problemów, które pojawiają się w tym obszarze edukacji. (fragment tekstu)
Polskie przedsiębiorstwa powinny koncentrować się na poszukiwaniu nowych, bardziej zaawansowanych i skutecznych rozwiązaW artykule poruszono kwestię kształtowania konkurencyjności przedsiębiorstwa na podstawie koncepcji kluczowych kompetencji. W pierwszej części przedstawiono defi nicję przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa oraz scharakteryzowano ideę kluczowych kompetencji organizacji. Kolejno zaprezentowano wyniki badań nad kluczowymi kompetencjami w wybranych placówkach krajowych, uniwersalnych banków komercyjnych. Na podstawie opinii respondentów weryfi kowano hipotezę będącą przypuszczeniem, że występowanie luki w obszarze kluczowych kompetencji banku powoduje, że pracownicy nie postrzegają banku jako lidera rynkowego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Innovative Companies and Their Competence in Selected Countries
75%
The paper presents the results of empirical studies performed in order to identify organisational competencies of innovative enterprises in different countries. The study covered 476 innovative enterprises employing at least 10 people, located in five countries: Poland, USA, Thailand, Austria, and Ukraine, with the use of a specially developed questionnaire. Finally, the work presents some recommendations for managers, concerning the directions of changes that should be made in the approaches to development of organisational competencies. (original abstract)
17
Content available remote Kompetencje kluczowe w społeczeństwie zmiany
75%
Najbardziej oczywistymi kompetencjami, które człowiek wykorzystuje w życiu codziennym do osiągania oczekiwanych rezultatów, wydają się być wiedza i umiejętności. Jednak ze skuteczną realizacją zadań i celów określonego typu wiążą się często inne, bardziej abstrakcyjne rodzaje kompetencji - chodzi tu przede wszystkim: cierpliwość, wytrwałość, elastyczność i pewność siebie. Należy jednak zauważyć, że kompetencje mają mniejszy związek z przypisywanymi danym osobom zadaniami (działaniami zawodowymi), a więcej z cechami osobistymi ludzi. W tradycyjnych opisach stanowisk, w organizacjach, ten bardzo ważny aspekt jest często całkowicie nieobecny lub występuje w stopniu niewystarczającym. (abstrakt oryginalny)
Współczesne metody organizacji i zarządzania zakładają konieczność istotnej ingerencji w strukturę i sposób funkcjonowania przedsiębiorstw. W niniejszym artykule za najbardziej symptomatyczne zmiany wynikające z tych tendencji uznano koncentrację na kluczowych kompetencjach pracowników, wykorzystywanie elastycznych form zatrudnienia oraz wirtualizację pracy. Zmiany te powodują, iż tradycyjnie budowana i podtrzymywana więź pracownika i organizacji zdezaktualizowała się, a jej nowa formuła nie do końca została jeszcze wypracowana. Określenie najbardziej newralgicznych obszarów kształtowania tych relacji pozwoli na odkrycie szans i zrozumienie zagrożeń z nią związanych, a w konsekwencji na bardziej efektywne i skuteczne projektowanie rozwoju i wzrostu przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
19
75%
W artykule przedstawiono osiem kompetencji zdefiniowanych w dokumencie "Kluczowe kompetencje w uczeniu się przez całe życie. Europejskie ramy odniesienia". Szczegółowo zaprezentowano kompetencję przedsiębiorczości; opisano niezbędną wiedzę, umiejętności i postawy powiązane z tą kompetencją. Wskazano na problemy dotyczące edukacji przedsiębiorczości w Polsce, a także zwrócono uwagę na znaczenie zagadnień etycznych w biznesie. Na koniec dokonano przeglądu definicji przedsiębiorczości w polskich podręcznikach szkolnych.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej publikacji pokazano praktyczny przykład realizacji koncepcji zarządzania kompetencjami na przykładzie firmy Brembo. Opierając się na popularnej w literaturze przedmiotu typologii kompetencji według F. Delawara, Le Deista oraz J. Wintertona dokonano analizy wybranego działu firmy Brembo w zakresie kompetencji wymaganych na poszczególnych stanowiskach. Przedstawiono metodę klasyfikowania kompetencji i przypisywania ich poszczególnym stanowiskom stosowaną w Brembo. Określono również jak stosowany w firmie podział kompetencji wpisuje się we wspomnianą typologię. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.