Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Excel
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
W numerze 3/2004 "Gospodarki Materiałowej i Logistyki" Zdzisław Sarjusz-Wolski, zaprezentował możliwość zastosowania arkusza kalkulacyjnego Excel do prognozowania sprzedaży. W nawiązaniu do tej publikacji w niniejszym artykule autor przedstawił model prognozowania popytu wykorzystujący arkusz kalkulacyjny, opracowany przy użyciu symulacji komputerowej. Symulacja w działaniach logistycznych jest formą eksperymentowania na modelu komputerowym, dostarczającą odpowiedzi na pytanie: jak analizowany system logistyczny będzie się zachowywał w określonej sytuacji. Istotą prezentowanego modelu jest wykorzystanie generatorów liczb pseudolosowych do symulowania przebiegającego w czasie danego zjawiska gospodarczego.
Niniejszy artykuł opisuje koncepcję systemu agregowania budżetów kosztów w przedsiębiorstwie branży metalowej elektrotechnicznej produkującym na indywidualne zamówienia klientów. Przygotowywania i agregowania budżetów kosztów operacyjnych dokonuje się wyłącznie narzędziami MS Excel przy zastosowaniu kilku podstawowych założeń organizacji przetwarzania danych. Opisywane narzędzie skonstruowano na potrzeby praktyki gospodarczej dla konkretnego przedsiębiorstwa. Systemem budżetów zarządza główny informatyk firmy, a konkretne budżety sporządzane są przez ich kierowników w technologii serwerowej. Każdy kierownik sporządza budżet, którego formatka jest mu udostępniana w danej lokalizacji na serwerze. Agregacją wszystkich sporządzonych budżetów zajmuje się główny informatyk z poziomu administratora systemu. Celem artykułu jest zaprezentowanie prostego narzędzia budżetowego, opartego na ogólnie dostępnym i znanym oprogramowaniu. Przygotowanie jego warstwy technicznej nie pociąga za sobą wysokich kosztów, co może być niezaprzeczalną zaletą wdrażania budżetowania w mniejszych przedsiębiorstwach. (fragment tekstu)
W związku z licznymi przypadkami wykorzystywania arkusza kalkulacyjnego w warunkach Polski jest to MS Excel - warto dokonać przeglądu i wyspecyfikować funkcjonalności tego programu wykorzystywane w budżetowaniu taki był właśnie cel niniejszego artykułu. Ponadto w opracowaniu zostanie przedstawiony schemat działania i budowa aplikacji zbudowanej przy wykorzystaniu arkusza kalkulacyjnego MS Excel 2002, wspomagającej transfer danych kosztowych do raportów kontrolnych. (fragment tekstu)
Planowanie potrzeb materiałowych należy do podstawowych zadań jednostek zarządzających logistyką w przedsiębiorstwie. Przedmiotem działania systemu planowania potrzeb materiałowych MRP (Material Requirements Planning) jest wykonywanie bezpośrednich obliczeń dotyczących potrzeb surowców, części i podzespołów zależnych od zaplanowanych zadań produkcyjnych. Celem tego artykułu jest wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego Excel (Visual Basic for Application) do opracowania algorytmu MRP.
5
Content available remote Ocena wiedzy o MS Excel przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu
75%
Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań, które służą ustaleniu stanu umiejętności posługiwania się programem MS Excel przez studentów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Zdaniem autorów wyniki ankiet mogą być przydatne podczas modyfikacji programów zajęć w celu maksymalnego wykorzystania już posiadanej wiedzy przez studentów oraz skoncentrowania się na właściwym uzupełnieniu ich wiedzy. Badanie zostało przeprowadzone w semestrze zimowym 2012 / 2013 r. na podstawie ankiety z pytaniami zamkniętymi jedno- i wielokrotnego wyboru. Badaniom poddano studentów dwóch kierunków - finanse i rachunkowość oraz informatyka w biznesie. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono metodykę wyznaczania parametrów czasowych kompleksu robót budowlanych stosując metodę sprzężeń czasowych TCM I. Do obliczeń i tworzenia harmonogramu-cyklogramu robót budowlanych zastosowano program EXCEL, który został przetestowany na danych liczbowych. Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie do metodyki obliczeń bloku procedur zapewniających rozwiązanie zagadnienia szeregowania zadań. Prace nad rozwinięciem tego zagadnienia są obecnie kontynuowane.(fragment tekstu)
Artykuł podsumowuje badania dotyczące tabulacji i analizy danych ankietowanych w środowisku MS Excel firmy Microsoft. Na decyzję o wyborze MS Excel do przetwarzania danych wpłynął przede wszystkim fakt jego powszechnej dostępności, oraz duże możliwości prezentowania i analizowania danych tabularnych. Autor definiuje złożone zmienne, składające się z różnych cech opisanych w tej samej skali, analizując je wspólnie.
W dzisiejszych czasach producentom nadal jest ciężko wprowadzać towar na rynek. Aby sprostać konkurencji muszą nieustannie kompleksowo rozstrzygać problemy takie jak jakość, cena, czy koszty. Składniki wykorzystywane przy produkcji betonu to kamień, piasek, woda i cement. Kamień pozyskiwany jest z różnych kamieniołomów, gdzie jest on uprzednio kruszony, sortowany, a następnie przewożony do kolejnych miejsc dalszego przetwarzania. Z uwagi na fakt, iż poszczególne kamieniołomy, jak i miejsca ich dalszego przetwarzania są zlokalizowane w różnorodnych punktach pojawia nam się pewien problem do rozwiązania. Chodzi tu o znalezienie optymalnych tras przewozu surowców z kamieniołomów do miejsc ich dalszego przetwarzania. To zagadnienie możemy zaliczyć do tradycyjnego modelu programowania liniowego dotyczącego zadania transportowego. Do rozwiązania tego problemu można, korzystając z dodatku do Excela "Solver", wykorzystać następującą procedurę składającą się z trzech zasadniczych części:1. Faza przygotowawcza:- zbiór danych,- budowa modelu matematycznego (sporządzenie ograniczeń i funkcji celu).2. Faza obliczeniowa: uruchomienie modelu optymalizacyjnego.3. Faza analizy otrzymanych rezultatów. (abstrakt oryginalny)
Autor omówił język komend Excela i opisał jego cechy wykorzystując model algorytmu pochodzący z matematyki dyskretnej.
W niniejszej części miniszkółki planu marketingowego w Excelu autor zwraca uwagę na streszczenie menedżerskie. Adresowane jest ono przede wszystkim do menedżerów wyższych szczebli, którzy dzięki niemu są w stanie, jednym rzutem oka na plan, zapoznać się z głównymi celami i sposobami ich osiągania. Udostępniono przykład w jaki sposób sprawnie przygotować poszczególne elementy streszczenia menedżerskiego
Celem opracowania jest przedstawienie koncepcji wykorzystania arkusza kalkulacyjnego EXCEL w sporządzaniu RPP, metodą pośrednią, na studiach podyplomowych prowadzonych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. W postępowaniu badawczym wykorzystano informacje z krajowej i zagranicznej literatury. Były to w szczególności źródła poświęcone tematyce sprawozdawczości finansowej, metodyce tworzenia RPP oraz zagadnień związanych ze sposobami nauczania. Ponadto wykorzystano metody przetwarzania danych dostępne w arkuszu kalkulacyjnym.(fragment tekstu)
Najpopularniejszym w kraju środowiskiem obliczeniowym jest bez wątpienia arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel. Dlatego celem artykułu jest dostarczenie oprogramowania do analizy danych w tym właśnie środowisku. Umożliwi to wykrywanie dwojakiego rodzaju zmian: systematycznego wzrostu lub spadku wartości wskaźnika zwanego dalej trendem oraz okresowych wahań wartości wskaźnika zwanych dalej sezonowością. Przedstawione testy statystyczne mogą też pomóc stopniowo wyeliminować usterki i niedociągnięcia w pracy, a w konsekwencji wpłynąć w sposób korzystny na relację klient-producent. (fragment tekstu)
Przedstawiono budowę aplikacji przygotowanej w arkuszu kalkulacyjnym Excel 2002, której celem jest dostarczenie informacji dotyczących mierników pokazujących trend i strukturę przychodów na podstawie danych o przychodach. Wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego ma pomóc w przetwarzaniu dużych ilości danych na potrzeby controllingu oraz rachunkowości zarządczej.
Microsoft Excel jest w tych czasach najczęściej używanym arkuszem kalkulacyjnym w Polsce. Stosunkowo niewielka jednak część jego użytkowników wykorzystuje w pełni oferowane przez program możliwości. Ale nawet oni nie zdają sobie sprawy z faktu, jak potężnym narzędziem jest produkt firmy Microsoft. Opisane w artykule (nieco zabawne) zadanie obrabowania banku, stanowi pretekst do prezentacji Solvera - zaawansowanego narzędzia optymalizacyjnego, będącego integralną częścią arkusza kalkulacyjnego Microsoft Excel. Rozwiązanie zadania pakowania sztabek złota i srebra przedstawione jest krok po kroku tak, aby czytelnik mógł opanować podstawowe funkcje udostępniane przez Solver, a w przyszłości używać tego narzędzia do rozwiązywania wielu rzeczywistych problemów optymalizacyjnych.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Przykład wykorzystania programu MS Excel w nauczaniu rachunkowości zarządczej
63%
Celem niniejszego artykułu jest ocena technik stosowanych podczas zajęć laboratoryjnych z rachunkowości zarządczej, realizowanych na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu na kierunku: informatyka w biznesie. (fragment tekstu)
16
Content available remote Uwagi o statystyce BDS i wykładniku Hursta w odniesieniu do danych giełdowych
63%
Celem artykułu jest próba odróżnienia deterministycznych szeregów czasowych od losowych za pomocą dwóch metod - statystyki BDS i analizy R/S. Dane wykorzystane w opracowaniu pochodzą z GPW w Warszawie z okresu od stycznia 2000 roku. Obliczenia przeprowadzono z użyciem programów napisanych przez autorkę w języku programowania Visual Basic oraz pakietu Microsoft Excel.(fragment tekstu)
Opracowanie omawia jeden z programów komputerowych wchodzących w pakiet Microsoft Office XP czyli aplikacje Microsoft Excel 2002 (arkusz kalkulacyjny). Wymieniono kryteria jakimi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego systemu informatycznego stosowanego w controllingu oraz jak należy wykorzystać arkusz kalkulacyjny w tworzeniu danych niezbędnych w controllingu.
W opracowaniu przedstawiono specyfikę przedmiotu rachunkowość zarządcza, podstawowe aspekty doboru struktury źródeł danych wykorzystywanych w trakcie zajęć oraz możliwości wykorzystania tabel przestawnych w analizie danych sprzedażowych. (fragment tekstu)
Artykuł opisuje podstawowe funkcjonalności aplikacji ADA służącej do gromadzenia i analizy danych ankietowych. Zasadnicza praca twórcza włożona została w samo oprogramowanie napisane przez autora w języku VBA z wykorzystaniem środowiska MS Excel. Opisano, jakie struktury danych są gromadzone przez aplikację, interfejs uruchamiający poszczególne analizy, ich zakres oraz przykłady samych analiz. (abstrakt oryginalny)
This paper provides examples of how the introduction of a simple simulation model can enhance traditional accounting curriculum. The first example builds on traditional coverage of the capital budgeting topic offered in managerial accounting textbooks by incorporating the consideration of uncertainty and risk. An educational Monte Carlo model is developed with the basic Excel package. In the model, the deterministic cash flows usually used in textbook examples are replaced by a stochastic process involving probability distribution of each cash flow factor that has inherent uncertainty. Based on one hundred replications of the simulation, a frequency table and histogram are built to summarize and visualize possible outcomes of the stochastic Net Present Value (NPV) decision model. This approach adds an additional dimension to the capital budgeting analysis and equips students with another tool useful in dealing with uncertainty inherent in the capital budgeting process. (fragment of text)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.