Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 119

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Humanistic sciences
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Comparative Literature is categorized among interdisciplinary studies and tries to bridge a gap between different and separated spheres of human studies. Adaptation studies is a subdivision of Comparative Literature that makes a bond between Literature and Cinema. Both Literature and Cinema are two different mediums or different means of expression. Each has its own language to convey meaning. While novel uses words, cinema uses visual and aural images to convey meaning. Linda Hutchean is a famous adaptation theorist and her theories are used by many critics. She categorizes four different parts for her theory. What? Who and Why? How? When and Where? Through these four main parts, she scrutinizes adaptation process. What, refers to the form, changes, gains and losses, using different tools to convey meaning. Who, refers to the adapter. She poses this question that in adaptation process who is the real adapter? Director, composer, screenplay writer or editor? Why, refers to the motivation of the adapter. She tries to find out different motivation of an adapter to adapt a work. When and Where, refers to the time and place of the adaptation process and its influence both during creation and reception process. In this thesis all of these four main parts of Hutcheon's theory are scrutinized over 2013 adaptation of The Great Gatsby by Buz Luhrmann. Similarities and differences between a novel and film are illuminated through this research. By determining differences between a film and a novel, hidden and unhidden aspects of the novel will be illuminated and this is a pleasure that a comparatist seeks. (original abstract)
Artykuł analizuje filozoficzne, etyczne i pojęciowe aspekty współczesnych dyskursów antropocenu. Antropocen to nowa epoka geologiczna, określona przez intensywne interwencje człowieka w systemy planetarne, które powodują nieodwracalne straty, destabilizację klimatu, masowe wymieranie i przekraczanie granic planetarnych. W tekście pada pytanie, jak powinniśmy rozmawiać o problemie rozwoju społecznego w antropocenie? Czy możliwa jest korekta klimatyczna nauk humanistycznych, dotycząca wewnętrznych problemów letargu polityki środowiskowej i impasu klimatycznego w XXI wieku? Jak sobie poradzić z jednoczesną problematyzacją kategorii przyrody i silną krytyką wcześniejszej arogancji zawartej w antropocentryzmie?(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie koncepcji uprawiania filozofii zwanej "filozofią ekspercką", mającej stanowić odpowiedź na kryzys filozofii oraz debaty publiczne na temat losów humanistyki. Artykuł ten referuje to, co pod tym pojęciem rozumieją uprawiający ją czynnie filozofowie- eksperci, a także analizuje, co w obrębie tego projektu mogłoby się jeszcze mieścić: są to sugestie, postulaty i prowokacje, których słuszność pokaże przyszłość. Nie oznacza to wszakże, iż artykuł ten można uznać za manifest - stanowi on raczej pierwszą systematyczną wykładnię projektu filozofii eksperckiej na gruncie polskim.(fragment tekstu)
4
100%
Autorka artykułu koncentruje się na opisie fenomenu kultury wizualnej (lokalnej, narodowej, globalnej) oraz wybranych aspektach wizualności w kontekście kształtowania kompetencji wizualnych. W teksie przedstawiono przykładowe zadania rozwijające różne komponenty tej kompetencji. Osobne miejsce zajmuje refleksja nad filozofią reprezentacji, mapowaniem przestrzeni, konstruowaniem widoków i rytuałami wizualności. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Humanistyka problemem nauki. Ujęcie neokantowskie
100%
Rozwój nauk szczegółowych stanowi wyzwanie dla reprezentantów humanistyki, a konsekwencją jest dyskusja na temat statusu nauk humanistycznych, jaka toczy się w ostatnich dziesiątkach lat dziewiętnastego wieku i na przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku. To, co nosi nazwę przełomu antypozytywi-stycznego zostało zainicjowane przez Wilhelma Diltheya, ale istotny wkład w dyskusję na temat statusu nauk humanistycznych mają również neokantyści. Artykuł stanowi próbę krótkiego ukazania stanowisk reprezentantów szkół badeńskiej i marburskiej w tej dyskusji. Jednocześnie analiza ujawnia różnice między ujęciem badeńczyków a marburczyków. Badeńczycy koncentrują się na odrębności nauk humanistycznych od nauk przyrodniczych, natomiast marburczycy chcą ukazać szczególną pozycję filozofii w systemie nauk. Wspólnym mianownikiem tych koncepcji jest jednak potrzeba pokazania wagi nauk humanistycznych w rozwoju cywilizacyjnym ludzkości, świadomość faktu, że rodząca się humanistyka stanowi problem dla nauk przyrodniczych. (abstrakt oryginalny)
W tekście zwracam uwagę na różne sprawy dotyczące uprawiania i funkcjonowania humanistyki w Polsce - czyli przede wszystkim zinstytucjonalizowanych nauk społecznych i humanistycznych. Zapewne większość z moich stwierdzeń odnosi się też do innych dziedzin i dyscyplin poznawczych, a nawet do sfery dziennikarstwa, krytyki artystycznej, literatury i sztuki - niezależnie od tego, że te wszystkie humanistyczne obszary są skądinąd różne i zakres uogólnień musi być ostrożny. Muszę też uprzedzić, że mój tekst utrzymany jest w nucie publicystycznej, zatem nie jest wolny od uproszczeń, przerysowań, a przede wszystkim od subiektywnych opinii. Inna rzecz, że refleksja nad stanem humanistyki nie może odbiegać od tonu humanistycznych rozważań, w których z natury rzeczy obecne są wartościowania i oceny.Tezą mojego artykułu jest stwierdzenie, że polska humanistyka jest i ma się dobrze w sensie instytucjonalnym, lecz jednocześnie jakoby jej nie było w oddziaływaniu społecznym. Mamy więc z jednej strony dziesiątki, jeżeli już nie setki jednostek naukowych - zakładów, instytutów, wydziałów, a nawet całych uczelni, w których elementem nazwy jest jakiś rdzeń "humanistyczny" - jednostek, w których pracują tysiące naukowców. Z drugiej strony obserwujemy nikły rezonans zewnętrzny tych instytucji i ich pracowników, czy - lepiej powiedzieć - nie obserwujemy tego rezonansu albo jest on sporadyczny. Sytuacja przedstawia się więc tak, że ten imponujący rozwój instytucjonalny, a przy tym i osobowy, jakby nie uwzględniał celów i funkcji zewnętrznych albo jakby nie były one tak istotne, jak własny rozwój i funkcjonowanie. (fragment tekstu)
Reflektując nad stanem dzisiejszej humanistyki, łatwo można zauważyć, że jest on pochodną istotnych przemian, które dokonują się obecnie w nauce jako takiej. Te zaś z kolei stanowią naturalną konsekwencję globalnych tendencji we współczesnym świecie, z których decydujące znaczenie wydaje się mieć gwałtowny rozwój technologii i jej radykalna ekspansja we wszystkich dziedzinach życia, a także dominacja ideologii wolnorynkowej (Kwiek, 2010: 17-21). Aby uniknąć jednak zbytniego zawężenia perspektywy, które z góry zaciemniałoby nam ogląd, zanim pochylimy się nad dolą nauk humanistycznych, konieczne jest zdanie sprawy z historyczności nauki i usytuowanie humanistyki na szerszym planie czasowym jako jednego z rozgałęzień dziejowego procesu dojrzewania europejskiego systemu wiedzy i edukacji. (fragment tekstu)
W niniejszym opracowaniu chciałbym spojrzeć całościowo na stosunek państwa do nauk humanistycznych i społecznych (dalej: NHS)2. Rzecz jasna, są one elementem składowym nauki po prostu i część oddziaływań państwa na nie jest także szkodliwa dla nauki w Polsce. Jednak będę się skupiał na sytuacji NHS w naszym kraju. (fragment tekstu)
9
Content available remote Przestrzeń geograficzna. Wybrane aspekty teoretyczne
75%
Pojęcie przestrzeni odgrywało niezwykle istotną rolę w pojmowaniu ówczesnego świat, więc podstawą wszelkich analiz była idea, w której przestrzeń to struktura ściśle ulokowanych elementów. Z czasem wykształciły się dwa nurty pojmowania przestrzeni geograficznej. Jeden, obiektywistyczny, w którym przestrzeń jest trójwymiarowa, spójna i bez ograniczeń, drugi zaś subiektywistyczny dla którego przestrzeń jest postrzegana indywidualnie przez zmysły. Współcześnie, zwłaszcza w polskiej geografii przestrzeń definiowana jest jako zbiór materialnych i mierzalnych elementów przyrodniczych i antropogenicznych. Zasadniczym celem niniejszego opracowania jest przybliżenie wybranych a najistotniejszych zdaniem autora aspektów teoretycznych dotyczących pojmowania przestrzeni geograficznej i jej podziałów. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Geografia miast. Perspektywa humanistyczna. Przykład Nowego Jorku
75%
W artykule przedstawiono wstępną koncepcję zastosowania w geografii "współczynnika humanistycznego" . Propozycja badawcza wskazuje możliwość objęcia analizą geograficzną utworów literackich. Mogą one wówczas pełnić rolę uzupełniającą lub inspirującą w społecznej geografii miast. (abstrakt oryginalny)
Nurt zarządzania humanistycznego rozwija się ostatnimi czasy zarówno w Polsce, jak i na świecie. W naszym kraju uzyskał nawet oficjalne uznanie jako odrębna dyscyplina naukowa. Pomimo to w dostępnej literaturze, zwłaszcza w języku polskim, rzadko spotyka się refleksję nad związkami zarządzania i humanistyki oraz nad możliwością i zasadnością rozdzielenia humanistycznego i ekonomicznego podejścia do zarządzania. W celu rozpoczęcia zapełniania owej luki artykuł przedstawia genezę, charakterystykę oraz główne punkty programowe nurtu humanistycznego zarządzania. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest poświęcony umiejscowieniu nauk o bezpieczeństwie i nauk o administracji w systemie nauki polskiej oraz znalezieniu wspólnych podstaw metodologicznych, które pozwoliły rozpatrywać problematykę administracji w systemie bezpieczeństwa narodowego. Już na wstępie warto zauważyć, że podejmowana problematyka jest złożona i nie obejmuje tylko jednej dziedziny nauk (dyscypliny), a dotyczy dwóch dziedzin nauk: nauk prawnych i nauk społecznych, w tym dyscyplin nauk o bezpieczeństwie i nauk o administracji. (fragment tekstu)
2 września 2009 roku zmarła Teresa Borowska - profesor pedagogiki, członek zespołu redakcyjnego "Chowanny" . Zajmowała się w swojej pracy naukowej problematyką aksjonormatywną w obszarze teorii wychowania i pedagogiki ogólnej, o czym świadczą jej liczne, także nagradzane w skali ogólnopolskiej i wysoko oceniane przez recenzentów rozprawy pedagogiczne, ale i sama swoją postawą dawała wielokrotnie dowód przejawianych w jej zaangażowaniu akademickim i pracy dydaktycznej najwyższych wartości etycznych. (fragment tekstu)
15
Content available remote Biografia finansowa. Koncepcja i jej zastosowanie
75%
Humanistyczne zarządzanie to takie, które zgodnie z łacińskim źródłosłowem stawia w centrum uwagi personę, jednostkę, która podejmuje decyzje, które mają służyć dobru innych ludzi i nie traktuje innych ludzi instrumentalnie. "It is time to speak out against manipulated, planed ronment, and for transformation, a change that is affirmative of cycles of life, death and rebirth" [Kostera 2014]. Wyjątkowość istoty ludzkiej polega na jej zdolności określenia celu swojego istnienia. Ta właściwość jednostek ludzkich realizuje się przez kooperację, więzi ekonomiczne oraz pośrednictwo finansowe, które może wzbogacić lub zubożyć jakość życia człowieka [Spitzeck 2010]. Celem opracowania jest próba wykorzystania metody biograficznej do badania wzorców finansowania wybranych obiektów w ich cyklach życia. Metoda biograficzna jest rzadko stosowana w zarządzaniu humanistycznym. Pozytywne doświadczenia demografii w wykorzystywaniu metody biograficznej stanowią zachętę do rozpoznania możliwości wykorzystania metody biograficznej w badaniach nad finansowaniem gospodarstw domowych i publicznej administracji na różnych stadiach ich rozwoju.(fragment tekstu)
Przemiany cywilizacyjne drugiej połowy XX wieku, które dalej są kontynuowane w XXI wieku, wywołały istotne zmiany w standardzie życia naszego społeczeństwa. Współczesne społeczeństwo zostało "przesiąknięte" techniką. Obecnie na rynku pracy poszukiwani są dobrze wykształceni specjaliści, którzy umiejętnie potrafią łączyć często odległe od siebie dziedziny nauki. Dziś już nie wystarczy wąskoprofilowe wykształcenie. Dlatego też w programach kształcenia studentów kierunków technicznych obok wiedzy ogólnej z przedmiotów ścisłych oraz wiedzy z zakresu kształcenia inżynierskiego są przedmioty z zakresu nauk humanistycznych i społecznych. To dzięki temu można wykształcić "wrażliwego człowieka", który w mądry sposób potrafi zdobytą wiedzę wykorzystać i odnieść sukces w pracy zawodowej. (abstrakt oryginalny)
Redagowana przeze mnie część monograficzna "Chowanny" zatytułowana Niebezpieczna humanistyka - wywrotny wymiar pedagogiki i edukacji to projekt pomyślany jako namysł nad optyką humanistyczną w pedagogice i jako próba wygenerowania w przestrzeni publicznej ważkich głosów o wywrotowym charakterze humanistyki w sytuacji, gdy ona sama zdaje się współcześnie nader wywrotna. Sugerowany w tytule subwersywny potencjał humanistyki pojmuję dwojako. Po pierwsze, chodzi o niebezpieczeństwo stwarzane przez nauki humanistyczne i edukację humanistyczną dla - używając terminu Charlesa Taylora - imaginariów społecznych. Na przykład, sposób, w jaki rozumiane i praktykowane są dziś edukacja, praca, ekonomia etc., wchodzi w konflikt z krytycyzmem, etycznością, wyobraźnią i w ogóle każdą humanistyczną dyspozycją, która osłabia skuteczność manipulowania "zasobami" ludzkimi i orientację rynkową. W tym sensie rewitalizacja humanistyki grozi wywróceniem samooczywistości wielu praktyk współczesnych. Warto przemyśleć rebelię wpisaną w humanistykę. Humanistyka staje się też wyzwaniem dla powszechnie akceptowanego modelu naukowości. Jestem przekonany, że na zogniskowanie krytycznej uwagi zasługuje niewystarczająco obecna w dyskursie pedagogicznym i nie dość (prze)myślana teza Hansa-Georga Gadamera, że o naukowości humanistyki decyduje bardziej tradycja kształcenia niż nowoczesna metodyczność. W tej perspektywie pedagogiczna refleksja dotycząca kształcenia staje się namysłem jądrowym dla samowiedzy całej humanistyki, ale oznacza też zakwestionowanie i przekształcenie znacznej części metodologicznej samowiedzy pedagogiki. (fragment tekstu)
Co roku krakowskie święto literatury światowej - Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada - rozgrywa się na wyżynach humanistyki. Scenariusz ostatniej edycji festiwalu (21-27 października 2013) każe domyślać się, iż dla wielu jego uczestników doznania tych kilku dni mogły zyskać intensywność bachanaliów. Rękojmię jakości kolejnych odsłon Conrad Festival stanowią choćby "nazwiska" z Rady Programowej, w której skład wchodzą trzej dyrektorzy: artystyczny - Michał Paweł Markowski, programowy - Piotr Mucharski, wykonawczy - Grzegorz Jankowicz. Także w roku 2013 udało się uzyskać zapowiadany przez organizatorów efekt "wielobarwnej mozaiki artystycznej, która będzie mogła zilustrować bogactwo światowej literatury, przybliżając polskiemu czytelnikowi mało znane dotąd obszary myśli i wrażliwości"1. Co więcej, zakreślony festiwalem horyzont "dotkniętych" zjawisk sankcjonuje następującą intuicję: forum jest spotkaniem, na którym opowieść o literaturze przechodzi w opowieść o człowieku jako twórczym indywiduum, o stylach obecności w kulturze.(fragment tekstu)
Ukazanie się najnowszej książki Lecha Witkowskiego1 ś miało m ożna uznać za wydarzenie wykraczające swą rangą poza granice jednej dyscypliny. Zwrócił na to uwagę wydawca tej publikacji, zdają się to też potwierdzać pierwsze reakcje przedstawicieli bardzo odmiennych obszarów wiedzy. Dotychczasowi recenzenci i komentatorzy książki reprezentują dziedziny teorii wychowania, literatury oraz ekologii2. Niniejszy tekst niech będzie próbą dołączenia głosu - być może najsłabszego, jeśli rzecz mierzyć formalnymi kwalifikacjami autora do podejmowania wątków ogólnohumanistycznych - korekcyjnie zorientowanych nauk o wychowaniu, którym nie powinna być obca troska o praktykę nasyconą "wrażliwością etyczną, wyobraźnią teoretyczną i odpowiedzialnością społeczną"(fragment tekstu)
Kto by się spodziewał szerokiego gościńca linearnej narracji, przejrzystej konstrukcji tez i argumentów, wniosków jasnych i w gotowej formie podanych, ten rozczaruje się niechybnie. Kto jednak lubi - a przynajmniej pozwala - aby tekst stawiał mu opór, przerastał go, labiryntem twierdzeń, apeli, metafor i aluzji wyprowadzał w nowe rejony, by go zaskakiwał, prowokował, męczył, inspirował, ten książkę przyjmie z wdzięcznością i uzna ją za wydarzenie w literaturze pedagogicznej. Autorzy mają oczywiście pełną świadomość, że nie jest to systematyczna analiza prozy Hessego, tylko pedagogiczny esej eksplodujący ideami o różnym statusie: "Ale przecież nie na »wędrówkach po równym« pedagogicznym dziedzińcu nam zależy, a raczej na pewnej uzupełnianej - niekończącym się dialogiem - rozmowie pedagogicznej. Trudno więc wyrazić opinię, czy zapowiadane do dalszej analizy i refleksji propozycje są bardziej czy mniej pedagogicznie gotowe i »opracowane«. Czasami stanowią uchwytną podpowiedź do weryfikacji w praktyce edukacyjnej, czasem stanowią »tylko« heurystyczny węzeł energetyczny do dalszych zasileń pracy, a czasem jedynie tytuł pewnej intuicji [...]" (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.