Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 488

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mikroprzedsiębiorstwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
1
Content available remote Inteligencja rynkowa mikroprzedsiębiortwa
100%
Inteligencję rynkową przedsiębiorstwa traktujemy jako zdolność i umiejętność adaptacji do zmian zachodzących na rynku, a nawet wyprzedzania tych zmian. Procesy adaptacyjne przejawiają się w postaci dostarczania klientom zindywidualizowanych, przewyższających ich oczekiwania wartości. Cechami kluczowymi przedsiębiorstwa inteligentnego są: elastyczność, szybkość działania i innowacyjność. Bazą dla zachowań inteligentnych jest umiejętnie gromadzona i tworzona wiedza rynkowa. Mikroprzedsiębiorstwa, mimo obiektywnych trudności wynikających np. z ograniczonych zasobów, mogą przejawiać wyższy poziom inteligencji rynkowej w porównaniu z większymi podmiotami gospodarczymi. Specyficzne cechy charakterystyczne dla tej grupy organizacji przedstawione w tym artykule, w połączeniu z wysokimi zasobami kompetencji zawodowych oraz z motywacją przedsiębiorców i innych osób zatrudnionych w firmie, mogą zaowocować bardzo wysokim poziomem efektywności działania. Przedsiębiorstwo może oceniać poziom swojej inteligencji rynkowej dokonując ewaluacji takich wskaźników działania jak: szybkość podejmowania i realizacji decyzji (zwłaszcza marketingowych), innowacyjność produktowa i organizacyjna, zarządzanie zmianami, trwałość relacji z klientami, poziom satysfakcji klientów, liczba nowych klientów, wizerunek przedsiębiorstwa.(fragment tekstu)
Specyfika działania przedsiębiorstw rodzinnych od wielu lat stanowi popularny temat wielu badań. Artykuł poświęcono zagadnieniom związanym z przedsiębiorczością rodzinną. Badania przeprowadzono w przedsiębiorstwach rodzinnych na terenie województwa lubelskiego. Miały one charakter jakościowy. Celem badań, była próba przedstawienia specyfiki przedsiębiorczości rodzinnej oraz wykazanie charakterystycznych cech przedsiębiorczości w województwie lubelskim. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Znaczenie i problemy dystrybucyjne mikrofinansowania
80%
Docelowy rynek mikrofinansowania szacowany jest w Polsce na ponad dwa miliony gospodarstw domowych o niskich dochodach. W 2009 r. obsługiwane były potrzeby zaledwie 3% z nich. Połowa z pośród członków tych gospodarstw domowych to trwale bezrobotni oraz ubodzy, zamieszkujący głównie tereny słabo zurbanizowane [Matul, Bytkowska, Rataj, 2009, s. 341]. W regionach o relatywnie gorszym stanie infrastruktury i niewielkich zasobach kapitału zainicjowanie procesów szybkiego rozwoju gospodarczego jest szczególnie trudne, stąd mikrofinansowanie wydaje się być ważnym i nieodłącznym elementem programów rozwojowych na wsi. Niedorozwój strukturalny rynku usług finansowych powoduje jednak, że dostęp do usług mikrofinansowania w regionach wiejskich i słabiej rozwiniętych jest nader ograniczony(fragment tekstu)
4
80%
W niniejszej pracy do wyszczególnienia mikroprzedsiebiorstw przyjęto kryterium własności oraz formę prawną. Za mikroprzedsiębiorstwa (mikrofirmy) będziemy uważać działalność wytwórczą, budowlaną i usługową, podejmowaną przez osoby fizyczne na własny rachunek i ryzyko. Wybór takiego kryterium wynika głównie z dostępności danych statystycznych. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przemian struktury rodzajowej mikrofirm w pow. miechowskim w latach 2001-2006. (fragment tekstu)
5
Content available remote Mikroprzedsiębiorstwa wobec wyzwań sharing economy
80%
Celem artykułu jest przedstawienie istoty sharing economy i zweryfikowanie hipotezy badawczej, że rozwój sharing economy poprzez zmniejszenie barier, na jakie napotykają w swojej działalności mikroprzedsiębiorstwa, może stać się impulsem do ich rozwoju. (fragment tekstu)
6
Content available remote El estudio del financiamiento de las tortillerías en Macuspana, Tabasco, México
80%
Tortilla shops, object of study on this research, present several problems due to uncontrolled growth, producing below their installed capacity and the high concentration of these micro-enterprises in urban areas. Their lacks are in organization, management and knowledge of quality standards. This creates uncertainty for bidders funding, believing that tortilla shops remains on the market few years. They are "survival" business because of the constant increase recorded by the inputs used by the industry and the public anger at the rising cost of the product. El objective was to analyze the importance of obtaining financing in the tortilla to boost their growth and development. A quantitative research, based on the lifting of surveys of entrepreneurs in the industry to determine the sources of financing, backed by the FAEDPYMES questionnaire in research on MSMEs. The results show us lack of information, financial and accounting, requested by reliable suppliers of credit; prevents these micro-enterprises the ability to obtain financing. As a conclusion, the source of funding for lower cost and risk to the tortilla shops located in Macuspana in the state of Tabasco, Mexico are: owners resources and in a few cases factoring. (original abstract)
7
Content available remote Problem opóźnionych płatności w opinii mikroprzedsiębiorstw
80%
Zagadnienie dokonywania opóźnionych płatności w transakcjach między przedsiębiorstwami było przedmiotem wielu badań. Niemniej brakuje dociekań ukierunkowanych na poznanie opinii przedsiębiorstw na temat dokonywania opóźnionych płatności, w tym uwzględniających aspekt etyczny takich zachowań. Celem artykułu jest zaprezentowanie opinii mikroprzedsiębiorstw na temat nieterminowego regulowania zobowiązań wobec dostawców. Przeprowadzone badanie wykazało, że zdecydowana większość respondentów uznaje konieczność terminowego regulowania zobowiązań wobec dostawców, aczkolwiek blisko połowa z nich jest zdania, że w pewnych sytuacjach opóźnianie płatności jest usprawiedliwione. Nadto zdecydowana większość ankietowanych postrzega nieterminowe regulowanie zobowiązań wobec dostawców jako nieetyczne oraz zgadza się, że dokonywanie opóźnionych płatności pogarsza wizerunek przedsiębiorstwa-dłużnika, podważa zaufanie partnerów biznesowych do dłużnika oraz pogarsza jakość relacji z jego dostawcami(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Bezpieczeństwo ekonomiczne mikrojednostek
80%
W wypadku mikrojednostek dla wielu zarządzających informacje płynące ze sprawozdań finansowych są doskonałym źródłem informacji na temat bezpieczeństwa finansowego jednostek, które jest podstawą bezpieczeństwa ekonomicznego mikro-, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. (fragment tekstu)
W województwie zachodniopomorskim zrealizowano 23 projekty finansowane w ramach ZPORR, których celem było aktywne wspieranie zatrudnienia, poprzez stymulowanie powstawania nowych mikroprzedsiębiorstw oraz zapewnienie nowopowstałym mikroprzedsiębiorstwom wsparcia w początkowym okresie działalności3. Jednym z nich był projekt Polskiej Fundacji Przedsiębiorczości pt. Aktywna Promocja Zachodniopomorskiej Przedsiębiorczości, który przyczynił się do powstania 24 mikroprzedsiębiorstw na terenie województwa zachodniopomorskiego. Przykładami są również projekty innych instytucji, np. Fundacji na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa4 (dwa projekty) oraz Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Rozwoju Gospodarczego Szczecińskie Centrum Przedsiębiorczości (cztery projekty). Projekty te przyczyniły się do powstania 257 mikroprzedsiębiorstw w okresie od 2005 do 2008 roku. Celem artykułu jest wskazanie na znaczenie funduszy strukturalnych w powstawaniu i rozwoju mikroprzedsiębiorstw.(fragment tekstu)
10
Content available remote Calimeromarketing - filozofia marketingowa dla drobnych przedsiębiorców
80%
W artykule podjęto tematykę calimeromarketingu - koncepcji marketingowej proponowanej do realizacji małym firmom, tj. takim, w których zatrudnionych jest maksymalnie kilku pracowników, skupionych wokół przedsiębiorcy podejmującego wszystkie decyzje biznesowe. "Calimeromarketingowiec" to przedsiębiorca, który sam jest najważniejszym narzędziem marketingowym w swojej firmie. Calimeromarketing, ściśle związany z marketingiem partnerskim, public relations oraz marketingiem partyzanckim, jest interpretowany jako filozofia marketingowa dla małych firm, według której przedsiębiorca rozwija strategię opartą na koncepcji 5P, w której piątym elementem mieszanki marketingowej jest osobowość przedsiębiorcy(abstrakt oryginalny)
W ramach programu Bon na innowacje (BNI) można było realizować usługi dotyczące wdrożenia albo też rozwoju produktu lub technologii, świadczone przez wybraną przez przedsiębiorcę w drodze konkursu jednostkę naukową. Usługa ta mogła mieć na celu na przykład opracowanie nowej technologii produkcji lub świadczenia usług, ale też udoskonalenie już istniejących w firmie technologii lub produkowanych wyrobów czy też świadczonych usług. Kosztami kwalifikowanymi mogły być też usługi doradcze świadczone przez jednostki naukowe. Program był skierowany do mikro- i małych przedsiębiorców, którzy w roku złożenia wniosku oraz w ciągu 3 lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku o udzielenie wsparcia w ramach programu Bon na innowacje nie korzystali z usług jednostki naukowej w zakresie prac badawczo rozwojowych. Wykonawcą usług mogły być jednostki naukowe prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe.
Postęp w przesyłaniu informacji oraz komunikowaniu się między podmiotami gospodarczymi w diametralny sposób zmienił możliwości prowadzenia działalności biznesowej. Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) otworzyło szerokie perspektywy dla komunikowania się z klientem na rozproszonych geograficznie rynkach. W artykule została przedstawiona część badań autorki dotycząca wpływu związku między wykorzystywanymi rozwiązaniami ICT a stopniem wirtualizacji procesów biznesowych w mikroprzedsiębiorstwach świadczących usługi oparte na wiedzy. Jako obszar badawczy autorka wybrała biura rachunkowe działające na terenie województwa dolnośląskiego klasyfikujące się do grupy mikroprzedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Zmiany pokoleniowe w przedsiębiorstwach
80%
Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zasługują z wielu powodów na miano siły napędowej polskiej gospodarki. Pojedyncze przedsiębiorstwa mają zazwyczaj lokalne znaczenie i niewielki wpływ na otoczenie. Siłą tych przedsiębiorstw jest jednakże ich liczba. Pojęcie przedsiębiorstwa mikro obejmuje bowiem 1,8 mln podmiotów gospodarczych, małe to 55 tys., a średnie to 16 tys. podmiotów (dla porównania: duże to 3,2 tys. podmiotów). Mikroprzedsiębiorstwa wytwarzają 42% PKB sektora przedsiębiorstw, małe 10%, a średnie 14% (duże: 34%). W mikroprzedsiębiorstwach znajduje zatrudnienie 3,7 mln osób, w małych 1,2 mln, a w średnich 1,7 mln (w dużych 2,9 mln). Rola MŚP w polskiej gospodarce jest więc nie do przecenienia: w sumie przedsiębiorstwa te są największym pracodawcą, a ich udział w tworzeniu PKB jest również największy. Przedsiębiorstwa te wykazują wiele cech świadczących o ich odrębności wobec dużych przedsiębiorstw. Za najważniejsze uznaje się dwie: toż-samość właściciela i przedsiębiorstwa - cecha ta manifestuje się w ten sposób, że gospodarcza egzystencja właściciela zdeterminowana jest kondycją finansową przedsiębiorstwa; a druga cecha to jedność własności i prawa decydowania w przedsiębiorstwie. Ponadto te najmniejsze przedsiębiorstwa to najczęściej przedsiębiorstwa rodzinne. Szacunki dla Polski prezentowane w literaturze wskazują,że przedsiębiorstwa rodzinne stanowią ponad 40% ogólnej liczby przedsiębiorstw3. Brakuje danych dotyczących udziału przedsiębiorstw rodzinnych w ogólnej liczbie przedsiębiorstw najmniejszych, można jednak przypuszczać, że udział ten jest znacznie wyższy. Rola tych przedsiębiorstw w gospodarce polskiej, a jednocześnie uzależnienie ich rozwoju od osoby właściciela powoduje, że problem zmiany generacji w tych przedsiębiorstwach zasługuje na wnikliwe studia badawcze. (fragment tekstu)
14
Content available remote Firmy rodzinne jako specyficzny rodzaj mikroprzedsiębiorstw w Polsce
80%
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw uznawany jest za istotny element gospodarki, a wg P. Druckera nawet za "sól gospodarki rynkowej". Warto przy tym zaznaczyć, że podmioty tej skali mają w Polsce, w odróżnieniu do innych państw Europy Środkowo-Wschodniej, dłuższą tradycję działania. Znaczny udział ilościowy w sektorze MMŚP (mikro + MŚP) stanowią firmy mikro, zatrudniające do 10 osób i osiągające obroty do 2 mln euro, które w praktyce zakładane i zarządzane są przez jedną lub dwie osoby, a prowadzone również przez członków rodziny. W Polsce gwałtowny rozwój mikroprzedsiębiorstw rodzinnych nastąpił głównie po transformacji ustrojowej. Bezpośrednim impulsem do ich zakładania było uchwalenie - jeszcze przez ostatni PRL-owski rząd - liberalnej ustawy o działalności gospodarczej z 23 grudnia 1988 roku. W literaturze przedmiotu przedsiębiorstwo rodzinne zwykle traktuje się jako jednostki mikro, zależne finansowo, zarządzane przez właścicieli w sposób mało profesjonalny. Jeszcze do niedawna polskie firmy rodzinne miały znaczenie marginalne i lokowały się przede wszystkim w dziedzinach działalności prowadzonej na niewielką skalę: rzemieślniczej, handlowej czy rolniczej. Obecnie przedsiębiorstwa rodzinne sytuują się również wśród dużych podmiotów gospodarczych, przykładem są: producenci żywności (Roleski, Duda), handlu (Piotr i Paweł, Blikle) czy mediów (TVN), a ich znaczenie dla gospodarki rośnie.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Mikrofinansowanie - istota, znaczenie i problemy dystrybucyjne
80%
Docelowy rynek mikrofinansowania szacowany jest w Polsce na ponad 2 mln gospodarstw domowych o niskich dochodach. W 2009 r. obsługiwane były potrzeby zaledwie 3% z nich. Połowa spośród członków tych gospodarstw domowych to trwale bezrobotni oraz ubodzy, zamieszkujący głównie tereny słabo zurbanizowane2. W regionach o relatywnie gorszym stanie infrastruktury i niewielkich zasobach kapitału zainicjowanie procesów szybkiego rozwoju gospodarczego jest szczególnie trudne, stąd mikrofinansowanie wydaje się być ważnym i nieodłącznym elementem programów rozwojowych na wsi3. Niedorozwój strukturalny rynku usług finansowych powoduje jednak, że dostęp do usług mikrofinansowania w regionach wiejskich i słabiej rozwiniętych jest nader ograniczony.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja podstawowych informacji o działalności mikroprzedsiębiorstw oraz o doskonaleniu metod badania statystycznego. (fragment tekstu)
17
Content available remote Przedsiębiorcy 55+, czy wiek ma znaczenie?
80%
Z naukowego punktu widzenia, omówione zagadnienia to jedynie muśnięcie tematu, jakim jest dojrzała przedsiębiorczość. Potencjalnych obszarów badawczych jest dużo więcej, a niniejszy artykuł zachęci być może innych badaczy do zajęcia się tym tematem. Znaczenie przedsiębiorczości 55+ w ostatnim okresie rośnie, między innymi w związku ze zmianami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa w większości krajów europejskich. Nie bez znaczenia jest także fakt, że starsi ludzie zaczynają wierzyć, że mogą uczestniczyć w rynku pracy, zarówno po stronie zatrudnianych, jak i zatrudniających. Stąd też liczba nowych przedsiębiorstw, tworzonych przez osoby starsze wzrasta, a starsi właściciele działających firm pozostają wciąż aktywni zawodowo. W obu przypadkach mamy do czynienia ze zjawiskiem niesłychanie istotnym dla społeczeństw, które czeka problem starzenia się. Pojawia się więc chęć tworzenia polityki wspierającej przedsiębiorczość dojrzałą, co bez dogłębnego zbadania jej istoty może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W artykule opisano jedynie kilka aspektów przedsiębiorczości dojrzałej. Jednym z najistotniejszych spostrzeżeń jest to, że starszym przedsiębiorcom brakuje chęci do rozwoju swoich firm. To i inne cechy charakterystyczne przedsiębiorczości dojrzałej, powoduje, że polityka wspierania powinna być dopasowana do rzeczywistych potrzeb tych przedsiębiorców, a nie do potrzeb polityków i ekonomistów.(abstrakt autora)
Celem badań była próba wskazania na czynniki, które mogą mieć wpływ na prowadzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na skutek wsparcia udzielanego im przez instytucje z ich otoczenia. Badaniami objęto 40 firm zatrudniających do 9 pracowników. Pod uwagę wzięto współpracę mikroprzedsiębiorstw z jednostkami samorządu terytorialnego oraz bankami. Badania wskazują, że przedsiębiorcy wymagają od instytucji samorządowych dużej sprawności działania, szczególnie jeśli chodzi o rozwój i budowę infrastruktury (75%), która zapewni lepsze funkcjonowanie ich przedsiębiorstw. Jeśli chodzi system bankowy, wszystkie badane przedsiębiorstwa współpracowały z tymi instytucjami, ponieważ wymagana tego prawo. Korzystanie z produktów i usług bankowych w dużym stopniu wspomaga oraz determinuje działalność przedsiębiorstw i dla 60% ankietowanych spełnia ich oczekiwania i jest satysfakcjonująca.(abstrakt oryginalny)
The article presents the main results of research on training activity in micro-companies functioning on the regional market of the Mazovian province. The article discusses the main characteristics of training processes, e.g. motivation to take up training activity, the sources of its financing, the selection of topics of the trainings, and the influence of trainings on the effectiveness of employees. The research covered 501 companies in various industries, which employ up to 10 persons. The research showed that micro-companies in the Mazovian province do not realise tasks connected with the improvement of qualifications of their employees to a sufficient extent. That is the result of the conditionings on the part of training demand and supply. (original abstract)
20
Content available remote Rola mikroprzedsiębiorstw w gospodarce krajowej
80%
W warunkach polskich dynamiczny rozwój mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw nastąpił po roku 1989 wraz ze zmianami systemowo-ustrojowymi. W ujęciu procesowym charakterystyczne wydaje się dla tego zjawiska eksplozji przedsiębiorczości to, iż usunięcie ustrojowo-biurokratyczno-finansowych barier wyzwoliło ogromny imperatyw działania w pewnych najbardziej przedsiębiorczych i odważnych warstwach społeczeństwa(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 25 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.