Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Packaging foil
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem pracy było zbadanie w warunkach laboratoryjnych połączonego wpływu fotodegradacji i biodegradacji na właściwości mechaniczne folii opakowaniowej z polietylenu z dodatkiem 5% skrobi (MALEN E FABS 23 DO 22 produkcji Zakładów Chemicznych w Kędzierzynie Koźlu). Folię o grubości 0,04-0,1 mm naświetlano promieniami UV przez okres 60 h, 120 h, 180 h, 240 h, 300 h i 800 h przy użyciu niskoprężnych lamp rtęciowych Philips UV-A TL/05 (moc 15 W, moc UV-A 2,1 W, max. emisji 365 nm). Następnie poddano ją przez 24 tygodnie działaniu mikroorganizmów metodą testu glebowego w temp. 28-30°C i wilgotności względnej 20-30%. Stopień degradacji polietylenu oceniano na podstawie zmian naprężenia maksymalnego. Otrzymane wyniki poddano analizie wariancji. Z przeprowadzonych badań wynika, że: 1 ) mikroflora gleby wpływa w sposób statystycznie istotny na degradację folii polietylenowej z 5% dodatkiem skrobi, 2) właściwości mechaniczne badanej folii polietylenowej, poddanej działaniu promieni UV, ulegają trójfazowym zmianom, najlepiej opisanym przez model, w którym czas naświetlania występuje w postaci wielomianu stopnia trzeciego. (abstrakt oryginalny)
Aby ograniczyć stosowanie dodatków chemicznych w przemyśle spożywczym, rośnie zainteresowanie połączeniami folii biopolimerowych z olejkami eterycznymi o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwutleniających, które nie mają negatywnego wpływu na zdrowie ludzi. Zmiany w kierunku włączenia środków przeciwdrobnoustrojowych do opakowania, a nie bezpośrednio do produktów żywnościowych, spowodowały zwiększenie aktywności badań nad tego typu opakowaniami. W pracy przeglądowej przedstawiono zastosowanie olejków eterycznych do folii na bazie biopolimerów. (abstrakt oryginalny)
Folię opakowaniową z polietylenu poddano działaniu promieniowania UV oraz połączonemu wpływowi promieni UV i mikroflory glebowej. Stopień degradacji folii określano na podstawie zmian naprężenia maksymalnego przy zerwaniu. Otrzymane wyniki poddano analizie wariancji. Z przeprowadzonych badań wynika, że: 1) mikroflora gleby wpływa w sposób statystycznie istotny na degradację folii PE, naświetlanej uprzednio UV; 2) naprężenie maksymalne przy zerwaniu jest dobrą miarą zmian właściwości mechanicznych folii PE; 3) model regresyjny, w którym czas naświetlania występuje w postaci wielomianu stopnia trzeciego, najlepiej opisuje trójfazowe zmiany właściwości badanej folii pod wpływem promieni UV. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Modified Natural Polymers Obtained from Kuzu Starch
84%
|
2018
|
nr 4
142-149
Biodegradowalne folie ze skrobi kuzu otrzymywano metodą odlewania, plastyfikując folie za pomocą glicerolu i glikolu polietylenowego (400). Substancje pochodzące z naturalnych ekstraktów roślinnych (ekstrakt z yerba mate, żel aloesowy, olejek eukaliptusowy) zastosowano jako substancje antybakteryjne i przeciwutleniające. Przeprowadzono badania wpływu naturalnych ekstraktów na grubość, gęstość, twardość, właściwości termiczne i przepuszczalność pary wodnej otrzymanych folii skrobiowych. Termiczne badania wykazały, że naturalne ekstrakty w filmach ze skrobi kuzu ograniczały wzrost krystaliczności i rekrystalizacji skrobi. Włączenie ekstraktu z yerba mate i żelu aloesowego do filmu skrobiowego nieznacznie zwiększyło przepuszczalność pary wodnej, natomiast włączenie olejku eukaliptusowego pogorszyło ten parametr. Prowadzone badania dostarczyły informacji o korzyściach i wadach modyfikacji właściwości naturalnych polimerów skrobiowych za pomocą substancji naturalnych oraz możliwości zastosowania ich jako materiałów opakowaniowych. Właściwości przeciwdrobnoustrojowe naturalnych ekstraktów zawartych w foliach opakowaniowych sugerują zastosowanie tych folii jako opakowań aktywnych do żywności. (abstrakt oryginalny)
Materiały opakowaniowe z tworzyw sztucznych w czasie użytkowania oraz przechowywania są narażone na działanie rożnych czynników, które powodują ich destrukcję. Jednym z najbardziej destruktywnych czynników zewnętrznych wpływających na materiały polimerowe jest promieniowanie ultrafioletowe, które inicjuje procesy fotodegradacji. Znajomość istoty mechanizmów fotostarzenia oraz poznanie czynników intensyfikujących przebieg tego procesu jest istotne z punktu widzenia zachowania przez folie z tworzyw sztucznych określonego przedziału wartości właściwości użytkowych podczas przechowywania oraz użytkowania. Celem artykułu była analiza procesu starzenia fotooksydacyjnego wybranych rodzajów folii opakowaniowych z tworzyw sztucznych. Przeprowadzone badania miały na celu określenie wpływu promieniowania UV na wybrane rodzaje poliolefinowych folii opakowaniowych. Badanie wpływu oddziaływania wybranych czynników zewnętrznych na zakres i intensywność zmian właściwości folii poliolefinowych podczas starzenia dotyczyło właściwości fizycznych w zakresie zmian strukturalnych. (abstrakt oryginalny)
Istotnym czynnikiem wpływającym na dobór materiału opakowaniowego jest jego odporność na niskie bądź wysokie temperatury. Celem przeprowadzonych badań było sprawdzenie zmian właściwości fizykochemicznych materiału opakowaniowego typu EKO FPO pod wpływem różnych temperatur (–18°C, +4°C, +32°C). Przedmiotem badań była folia opakowaniowa firmy Ecor stosowana przy pakowaniu twarogu wiejskiego „Jasienica”.
W zaprezentowanych w artykule badaniach skupiono się na foliach wytworzonych z biopolimeru na bazie kwasu mlekowego (PLA) stanowiących obecnie największą grupę asortymentową folii biodegradowalnych. Kwas mlekowy, który jest surowcem wyjściowym znajduje zastosowanie do pakowania wyrobów przemysłu piekarniczego oraz ciastkarskiego.
|
|
nr 280
5-13
Metoda określenia połysku sposobem reflektometrycznym jest dość dobrą metodą oceny walcowania, wpływającego w istotny sposób na właściwości powierzchniowe folii. Najlepsze wyniki luminacji powierzchni uzyskuje się wykorzystując długość fali λ = 520 i 550 nm i przy zmianie kąta ustawienia od 0° do 180° (z minimum przy α = 90°).
Próbę wdrożenia folii metalizowanej przeprowadzono w Zakładach Przemysłu Cukierniczego "Wawel" w Krakowie. Folia wyprodukowana była przez Zakład Doświadczalny "Nitron-Erg" w Mikołowie. Jej przydatność opakowaniową stwierdzono wcześniej na podstawie właściwości ochronnych, higienicznych, przechowalniczych i estetycznych. Wytypowano ją spośród kilku testowanych giętkich laminatów opakowaniowych. Po wykonaniu badań technicznych, przeprowadzono produkcyjne próby zastosowania folii metalizowanej do pakowania na automatach pakujących pracujących systemem trans-wrap (układ skokowy) i flow-pak (ciągły). Pakowanym artykułem były grupy pieczywa cukierniczego wafle przekładane, a z wyrobów czekoladopodobnych - tabliczki czekoladowe o nazwie "Twardowska". Podczas pracy maszyny pakującej brano pod uwagę następujące wskaźniki technologiczne: stopień poddawania się formowaniu i naprężeniom, dokładność owinięcia pakowanego wyrobu, jakość zgrzewu poprzecznego i wzdłużnego oraz łatwość odcinania uformowanego opakowania. Z uwagi na rytmiczność procesu pakowania obserwowano też łatwość oddzielenia się folii od powierzchni grzałek. Badania przeprowadzono w warunkach zmieniających się wartości parametrów. (fragm. tekstu.)
Trwałość produktu higroskopijnego zależy głównie od prawidłowości doboru opakowań, w tym od stopnia barierowości tworzywa opakowaniowego na przenikanie pary wodnej. Produktami higroskopijnymi, a zarazem pakowanymi niewłaściwie są wyroby zaliczane do grupy pieczywa parzonego. Podjęto więc badania w celu określenia zależności trwałości pieczywa parzonego od przenikalności pary wodnej przez materiał opakowaniowy oraz przeprowadzenia oceny przydatności różnych opakowań do zabezpieczenia tych wyrobów. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Czy to koniec foliówek?
67%
Rok 2018 może być kolejnym rokiem zmian w branży opakowań. Ustawodawca przygotowuje właśnie nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Najważniejszą nowością ma być wprowadzenie tzw. opłaty recyklingowej, czyli opłaty pobieranej w sklepach i hurtowniach od nabywającego lekką torbę na zakupy z plastiku. Dodatkowo ustawodawca przewidział wprowadzenie zmian porządkujących wybrane obszary aktualnie obowiązującej regulacji. (abstrakt oryginalny)
|
2005
|
nr 675
55-67
W pracy zaprezentowano ocenę wartości użytkowej folii polipropylenowych oraz laminatów z ich udziałem jako materiałów wykorzystywanych w przemyśle opakowaniowym. Przedstawiono metody wyznaczania parametrów jakościowych materiałów opakowaniowych obejmujące ocenę wyglądu zewnętrznego, właściwości powierzchniowych, fizycznych, mechanicznych, barierowych oraz zgrzewalności analizowanych tworzyw.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.