Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 372

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Partycypacja społeczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
1
Content available remote Uczestnictwo i poczucie uczestnictwa. Analiza pojęć
100%
Jednak nad badaniami partycypacji zwykle ciąży albo potoczne (uproszczone lub banalne) rozumienie uczestnictwa, albo w każdym razie brak głębszej refleksji nad sensem tego pojęcia, brak odwołania do abstrakcyjnej, ogólnej teorii uczestnictwa, ukazującej uniwersalnie typową morfologię i mechanizm uczestnictwa w czymkolwiek. W nielicznych odniesieniach do samego pojęcia uczestnictwa lub próbach teorii uczestnictwa nie zawsze oddzielone są ujęcia analityczne od normatywnych i postulatywnych. Bardziej wyrafinowani badacze przyjmują intencjonalne zawężenia tego pojęcia, na ogół jednak bez komentarza odnoszącego się do kontekstu i do aspektów zjawiska pomijanych w przyjętej definicji regulacyjnej albo wręcz perswazyjnej.(fragment tekstu)
Artykuł podejmuje zagadnienie kondycji społeczeństwa obywatelskiego we współczesnej Serbii, a w szczególności relacji jego przedstawicieli z władzami (zarówno na poziomie lokalnym, jak też krajowym). Główny cel prowadzonych analiz koncentruje się wokół uzyskania odpowiedzi na pytanie o pozycję sektora obywatelskiego w szeroko rozumianym systemie politycznym Serbii; jaką rolę w dość "młodej" demokracji pełnią zarówno formalne organizacje pozarządowe, jak też oddolne, niezinstytucjonalizowane ruchy społeczne, a także jaki jest stosunek władz do oddolnych aktywności obywatelskich, często krytycznych wobec decyzji i działań realizowanych przez rządzących - to główne pytania wyznaczające tok prowadzonych w artykule rozważań. Wskazany problem badawczy analizowany jest na dwóch zasadniczych płaszczyznach. Po pierwsze, Autorka przytacza istniejące w literaturze przedmiotu rozpoznania teoretyczne dotyczące kształtu i sposobu funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Serbii. W części drugiej, przywoływane i analizowane są wyniki badań jakościowych realizowanych na przełomie 2018 i 2019 roku wśród przedstawicieli ruchów i organizacji obywatelskich w Serbii. Przeprowadzone analizy wskazują na problemy, z jakimi boryka się sektor obywatelski we współczesnej Serbii. Przede wszystkim należy tu zwrócić uwagę na dość negatywny sposób postrzegania przez władze Serbii organizacji sektora obywatelskiego. Uwagę zwraca również mocno rozbudowana sieć powiązań pomiędzy władzami a zarówno sektorem prywatnym, jak też wspomnianymi już organizacjami prawicowymi, nacjonalistycznymi i prorządowymi. Okoliczności te w znacznym stopniu utrudniają lub nawet niejednokrotnie uniemożliwiają dialog (a w dalszej kolejności współpracę) pomiędzy podmiotami publicznymi a obywatelskimi. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano przegląd zagadnień dotyczących problematyki udziału mieszkańców w rozwoju lokalnym ze szczególnym uwzględnieniem kreowania potencjału turystycznego. W oparciu o przeprowadzone w środowisku lokalnych liderów zogniskowane wywiady grupowe omówiono główne problemy dotyczące udziału lokalnej społeczności w rozwoju turystyki w gminie Karlino. Zwrócono uwagę na rolę władz gminnych w kształtowaniu świadomości lokalnej oraz budzeniu aktywności społecznej i ekonomicznej wśród mieszkańców. Wyniki badań potwierdziły wysoki poziom świadomości mieszkańców gminy, zaangażowanie władz samorządowych oraz dobre relacje pomiędzy interesariuszami rozwoju turystyki. Głównym ujawnionym problemem były trudności w przepływie informacji. Jako sposób rozwiązywania problemów zaproponowano utworzenie nowych kanałów komunikacji i konsultowania się pomiędzy wszystkimi stronami.(abstrakt oryginalny)
4
80%
W artykule przedstawiono ideę i cele partycypacji społecznej, omówiono koncepcję budżetu partycypacyjnego, jako narzędzia zarządzania rozwojem lokalnym. Przedstawiono rozwój tej idei w Polsce i na świecie. Ukazano możliwe pozytywne i negatywne efekty wdrażania BP. Zaprezentowano funkcjonowanie budżetu obywatelskiego w mieście Jelenia Góra na przestrzeni lat 2013-2016, przedstawiając zwycięskie projekty oraz zasady ich wyboru oraz założenia Budżetu Partycypacyjnego dla miasta Jeleniej Góry na rok 2017. (abstrakt oryginalny)
Prawo do miasta to możliwość współdecydowania przez mieszkańców o rozwoju oraz zmianach społecznych i urbanistycznych w ich miastach. Warunkiem urzeczywistnienia tego prawa jest miejska partycypacja, na którą składają się dwa - wzajemnie na siebie oddziałujące - elementy: ramy formalno-organizacyjne stwarzane przez władze miejskie, umożliwiające mieszkańcom włączenie się w procesy decyzyjne, oraz gotowość i chęć samych mieszkańców do korzystania z oferowanych im możliwości. W ostatnich latach doświadczamy "boomu" partycypacyjnego przejawiającego się coraz większą liczbą organizowanych konsultacji społecznych. W tym kontekście celem artykułu jest próba opisu kategorii miejskiej partycypacji oraz krytyczna analiza miejskich procesów partycypacyjnych wraz z ich uwarunkowaniami. Jednocześnie podkreślić należy, że tekst ma charakter teoretyczny, a analizowane czynniki warunkujące partycypację należy traktować jako zbiór przypuszczeń autora wymagający empirycznej weryfikacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma na celu przybliżenie ogólnych zasad prowadzenia partycypacyjnych badań w działaniu, przywołując ich dwutorową historię oraz wynikającą z niej filozofię i praktykę badawczą. Opisuję w nim specyfikę procesu badawczego oraz relacji między badaczem i uczestnikami badań. Jednocześnie moja prezentacja opiera się na założeniu o paradygmatycznej nieoczywistości PAR, która wikła je w szereg istotnych dylematów etycznych i metodologicznych. Związane są one przede wszystkim z przyjmowaniem przez badaczy różnych definicji, a co za tym idzie - celu i formy - partycypacji uczestników badań w działaniu. Znaczenie partycypacji w PAR i jej konsekwencje dla praktyki badawczej są przedmiotem dyskusji końcowej części artykułu, oferując czytelnikowi obok opisu metody, również pretekst do namysłu nad warunkami i konsekwencjami jej stosowania(abstrakt oryginalny)
7
80%
Partycypacja obywatelska, zwana także społeczną, to zjawisko bardzo akcentowane w koncepcji nowego zarządzania publicznego (new public management - NPM), polegające na uczestniczeniu mieszkańców danej miejscowości, gminy, powiatu, regionu, a nawet państwa, w identyfi kacji i rozwiązywaniu wspólnych potrzeb, problemów decyzyjnych. Tego typu zachowania wśród społeczności lokalnej to inaczej zarówno wszelkiego rodzaju przejawy organizowania się (zrzeszania) ludzi zmierzających do osiągnięcia wspólnych celów (w tym także do zaspokojenia swoich potrzeb materialnych i niematerialnych), jak i włączanie się ludności oraz stworzonych przez nią organizacji w proces realizacji zadań publicznych przez władze rządowe lub samorządowe.(fragment tekstu)
Rewitalizacja Wałbrzycha, jako miasta poprzemysłowego, zacofanego stanowi priorytet dla władz samorządowych i centralnych określony m.in. w Narodowym Planie Rewitalizacji. Szansą na sukces jest zwiększanie wartości mieszkańców w procesie współdecydowania poprzez współpracę z partnerstwami lokalnymi. Celem pracy jest nakreślenie roli partycypacji społecznej na poziomie lokalnym, do której władze zachęcają m.in. poprzez udzielanie dotacji z budżetu Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Wałbrzycha na lata 2016-2025 na projekty w ramach programu "Mikrogranty". Mimo względnie niewielkiej kwoty dofinansowania w odniesieniu do całości budżetu znaczenie programu jest widoczne. Autor scharakteryzuje zasady organizacji programu, jego przebieg oraz zgłoszone projekty z wytypowanych obszarów rewitalizacji w kontekście partycypacji społecznej, której strategia miasta przypisuje znaczącą funkcję(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Partycypacja społeczna w procesie rewitalizacji
80%
Celem badawczym jest zdiagnozowanie poziomu zainteresowania mieszkańców i władz miasta udziałem obywateli w zarządzaniu sprawami społeczności lokalnej, w szczególności w procesie rewitalizacji. Badanie wiedzy na temat przebiegu procesu rewitalizacji oraz zaangażowania ludności w ten proces przeprowadzone zostało w mieście Kaliszu w okresie od lutego do czerwca 2017 r. Badanie obejmuje społeczność lokalną w podziale na mieszkańców, aktywistów miejskich, urzędników i władze miasta. W pracy postawiono następującą hipotezę badawczą: partycypacja społeczna nie jest narzędziem powszechnie wykorzystywanym w procesie rewitalizacji. W celu zweryfikowania hipotezy zastosowano metodę badawczą, jaką jest badanie ankietowe, które przeprowadzono wśród osób zaangażowanych w procesy rewitalizacyjne w mieście (władze miasta, wyselekcjonowana grupa urzędników, członkowie Komitetu Rewitalizacji, uczestnicy warsztatów, szkoleń i konsultacji społecznych dotyczących rewitalizacji, inni mieszkańcy). (fragment tekstu)
10
Content available remote Rewitalizacja w Łodzi - społeczny aspekt
80%
Główne założenie społecznego wymiaru rewitalizacji opiera się na przekonaniu, że w jej centrum stoi człowiek. Uwzględnienie jego potrzeb musi odbywać się na każdym etapie procesu rewitalizacji. Wspieranie przez władze działań oddolnych, wzmacniających lokalne społeczności, trwale zmienia oblicze i jakość życia mieszkańców. W artykule przedstawione zostaną dwa istotne w tym kontekście elementy. Pierwszy z nich to konsultacje społeczne jako powszechnie stosowana metoda deliberacyjna. Drugi przedstawia nowatorskie rozwiązanie przeprowadzone na terenie Łodzi dotyczące powołania dwóch stanowisk - gospodarza i latarnika społecznego. Artykuł stanowi case study dotyczące społecznego wymiaru rewitalizacji.(abstrakt oryginalny)
Partycypacja społeczna jest gwarantowana przez prawo i umożliwia obywatelom decydowanie o działaniach w mieście. Artykuł miał na celu zbadanie skuteczności partycypacji w procesie decyzyjnym dotyczącym zarządzania rzeką we Wrocławiu. Analizowano, w jakim stopniu mieszkańcy miasta angażują się w zarządzanie rzekami oraz jakie możliwości w tym zakresie daje im samorząd. Zastosowano metody analizy literatury i dokumentów, dedukcji i metody statystyczne. Omówiono założenia partycypacji, możliwości związane ze współzarządzaniem rzekami we Wrocławiu, dane związane z aktywnością mieszkańców w zakresie rzek oraz formy tej aktywności. Mieszkańcy angażują się w zarządzanie rzeką, jeśli są do tego zachęceni; decydenci wprowadzają narzędzia angażujące mieszkańców, jednak nie zawsze są one wystarczające. Wyniki mogą stanowić wstęp do badań na temat narzędzi partycypacji, które zachęciłyby mieszkańców do zaangażowania w złożone kwestie. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Budżet obywatelski - analiza porównawcza Gorzowa Wielkopolskiego i Opola
80%
Pojęcie budżetu obywatelskiego jako szczególnej formy konsultacji społecznych zostało wprowadzone do ustawy o samorządzie gminnym dopiero w 2018 r. Mieszkańcy danego miasta są corocznie decydentami w zakresie części wydatków budżetu gminy. Przykładem dobrych praktyk są omawiane w niniejszym artykule Opole, gdzie rozwiązanie to wprowadzono w 2014 r. (I edycja budżetu na 2015 r.) oraz Gorzów Wielkopolski, który wprowadził budżet obywatelski już w 2012 r. (I edycja budżetu na 2013 r.). W artykule wskazano na podobieństwa i różnice proceduralne wynikające z regulaminów budżetów obywatelskich obu miast, a następnie przedstawiono podział środków finansowych w ramach budżetów oraz kategorie zadań wybieranych do realizacji przez mieszkańców w edycjach budżetów na lata 2016-2020. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Nowe ruchy społeczne w procesach współzarządzania miastami
80%
Nowe ruchy społeczne, jako zyskująca na popularności forma społecznej aktywności, mogą już w niedalekiej przyszłości odgrywać ważną rolę w procesach współzarządzania jednostkami samorządu terytorialnego, szczególnie w odniesieniu do dużych jednostek miejskich. Niniejszy artykuł ma na celu zaprezentowanie przykładów niesformalizowanego angażowania się mieszkańców w procesy decyzyjne zachodzące na poziomie lokalnym, będących przejawami partycypacji społecznej. Zebrane wnioski posłużą przedstawieniu perspektyw rozwoju tego typu ruchów nieformalnych w Polsce i możliwości szerszego wpływania przez nie na funkcjonowanie samorządów terytorialnych na poziomie lokalnym(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Rola partycypacji społecznej w stymulowaniu rozwoju turystyki
80%
Współczesna turystyka jest swoistym elementem stylu życia człowieka i sposobem poznawania przez niego świata. Z jednej strony zjawisko turystyki jest powszechnie uznawane za narzędzie rozwoju gospodarczego traktowane w kategoriach ekonomicznych, z drugiej zaś - turystyka postrzegana jest jako narzędzie rozwoju społecznego. Turysta występujący w roli podmiotu podróżowania przez wybór miejsca podróży, a następnie wyjazd realizuje cele o różnorodnym charakterze, np.: zdrowotnym, poznawczym czy rozrywkowym. Turysta, lub innymi słowy uczestnik ruchu turystycznego, odwiedzając określone miejsca znajdujące się poza jego codziennym otoczeniem, nadaje cel podjęcia podróży oraz zaspokaja swoje potrzeby. Jednocześnie wyjeżdżając do miejsc o określonych walorach turystycznych, kształtuje pewne zachowania społeczności lokalnej danego terytorium. Zachowania tych społeczności wiążą się z zaspokajaniem potrzeb turystów w możliwie jak najlepszy sposób dla osiągnięcia satysfakcji z pobytu turystycznego. W tym celu dochodzi do łączenia się lokalnej społeczności oraz jej aktywnego zaangażowania w sprawy turystyki.(abstrakt oryginalny)
Powszechny dostęp do nowych technologii wpływa na partycypację obywatelską, a jej wzrost jest traktowany jako jeden z najważniejszych celów demokracji elektronicznej. Oprócz prezentacji najważniejszych koncepcji partycypacji obywatelskiej w kontekście e-demokracji, głównym celem artykułu, jest przedstawienie wskaźników analizy e-partycypacji. Mimo iż jest to stosunkowo nowy obszar badań naukowych, stanowi przedmiot licznych refleksji teoretycznych oraz empirycznych weryfikacji. Uznając e-partycypację za jeden z wymiarów e-demokracji, autorka dąży do odpowiedzi na pytanie badawcze: jak analizować e-partycypację z perspektywy demokratycznej? Oprócz przedstawienia najważniejszych podejść do partycypacji obywatelskiej w kontekście e-demokracji, wskazuje na ramy analityczne wynikające z badań własnych i przeglądu literatury.(abstrakt oryginalny)
W ujęciach teoretycznych partycypacji społecznej w planowaniu i kształtowaniu przestrzeni po inicjującej je koncepcji "drabiny partycypacji" S.R. Arnstein (1968) zapanował zastój. Przykładowo problematyka ta w ogóle nie pojawia się w podręcznikach socjologii miasta i przestrzeni. Jest tak mimo "nadprodukcji" narzędzi i metod partycypacji w praktyce zarządzania publicznego, w tym w planowaniu przestrzennym. Artykuł próbuje nadrobić ten brak. Proponuje istotne dla ujęć teoretycznych: 1) pełniejsze zdefiniowanie partycypacji społecznej; 2) inne niż u S.R. Arnstein (1968) klasyfikacje typów partycypacji; 3) przykłady nowych, innowacyjnych w kształtowaniu przestrzeni narzędzi i metod partycypacji społecznej. Szczupłe objętościowo ramy artykułu każą raczej sygnalizować niż rozwijać problemy. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Zarządzanie partycypacyjne we wspólnotach lokalnych
80%
Współcześnie udział obywateli w życiu publicznym odgrywa coraz większą rolę w zarządzaniu na szczeblu lokalnym. Partycypacja społeczna, dotychczas niejednokrotnie kojarzona wyłącznie z udziałem obywateli w wyborach lokalnych, zaczęła skutecznie przekształcać się w aktywne, efektywne oraz wielokierunkowe działanie. Wspólnoty lokalne coraz częściej zdają sobie sprawę z faktu, iż to od ich czynnego udziału w życiu publicznym, opartego na wielopoziomowej i wielosektorowej współpracy, zależy rozwój lokalny. Celem niniejszego opracowania jest prezentacja form partycypacji publicznej, które w Polsce znalazły swoje zastosowanie, i ocena możliwości ich wykorzystania na szczeblu lokalnym(abstrakt oryginalny)
Głównym celem artykułu jest próba pomiaru aktywności obywatelskiej mieszkańców województwa świętokrzyskiego. Podstawę empiryczną opracowania stanowią autorskie badania ankietowe zrealizowane pod koniec 2014 r. Analiza wykazała, że ankietowanych cechuje niższa aktywność obywatelska niż przeciętnie w kraju. Raczej nie wykazują oni gotowości do partycypacyjnej formy rządzenia, niechętnie uczestniczą w rozwiązywaniu lokalnych problemów społecznych, a także w niewystarczającym stopniu interesują się działalnością organizacji pozarządowych na poziomie lokalnym. Z drugiej strony większość badanych osób wyróżnia empatia i solidarność społeczna. Ankietowani chętnie uczestniczą w wyborach swoich przedstawicieli do władz, w szczególności na szczeblu lokalnym i krajowym. (abstrakt oryginalny)
Polska, chcąc szybko zwiększyć dobrobyt społeczny, musi zmienić czynniki, na których opiera się wzrost gospodarczy. Wymaga to unowocześnienia przedsiębiorstw. Zdając sobie z tego sprawę, wiele krajowych przedsiębiorstw wdraża programy badawcze oraz tworzy komórki B+R. Jednym z nich jest Solaris, który realizuje z sukcesem program innowacyjny. Pozwoliło mu to stać się liderem w skali globalnej. Celem artykułu była analiza podejścia zarządu Solarisado pracowników, by określić, jakie znaczenie przywiązują oni do partycypacji pracowniczej. Wyniki badania pokazały, że personel traktowany jest jako siła robocza, a nie partner. Przedsiębiorstwo niestety nie przywiązuje wagi do intraprzedsiębiorczości i przyjmuje, że wiedza może być kreowana tylko przez kadrę zarządzającą oraz odpowiednie komórki posiadające specjalistów.(abstrakt autora)
Nauka prawa administracyjnego i nauka administracji coraz częściej posługują się pojęciem partycypacji społecznej, aby proponować nowsze czy lepsze modele i formy wykonywania zadań administracji publicznej. W związku z tym - zdaniem autora - badań wymagają konteksty partycypacji społecznej przy wykonywaniu władzy publicznej, a także ustalenie, czy jest możliwe postrzeganie partycypacji jako konkretyzacji idei dobrej administracji. Samo zaś rozumienie prawa do dobrej administracji należy każdorazowo poddawać analizie prawno-aksjologicznej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 19 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.