Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Social care institution
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Nowa ustawa o pomocy społecznej od 1 stycznia 2004 r. zmieniła zasady odpłatności, stwarzając nowy mechanizm partycypowania w kosztach utrzymania osoby przebywającej w domu pomocy społecznej. Zmiany systemu finansowania domów pomocy społecznej pogarszają sytuację finansową jego mieszkańców. Sposobem na poprawę jakości usług i efektywności funkcjonowania domów pomocy społecznej jest ich prywatyzacja. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest diagnoza i porównanie ze sobą wizerunku domów pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku w dwóch grupach otoczenia: w szerokim kręgu opinii publicznej oraz wśród mieszkańców tych placówek. Do realizacji tego celu posłużyły badania literaturowe oraz badania terenowe (przeprowadzone w 2008 roku w dolnośląskich domach pomocy społecznej dla osób w podeszłym wieku) (abstrakt oryginalny)
Problemy opieki długoterminowej są problemami początków XXI wieku. Jednym z nich jest zapewnienie całodobowej opieki w odpowiednich warunkach wszystkim potrzebującym niesamodzielnym. W artykule przedstawiono zasady funkcjonowania domów pomocy społecznej w Polsce, w szczególności pod kątem ich finansowania. Przeanalizowano średni koszt utrzymania mieszkańców w domach pomocy społecznej województwa łódzkiego oraz koszty, jakie ponoszą gminy w związku z dofinansowaniem pobytów w placówkach stacjonarnych w całej Polsce. Przybliżono problemy związane z finansowaniem placówek całodobowego pobytu. (abstrakt oryginalny)
Starzenie to proces postępującego upośledzenia funkcji organizmu oraz utraty zdolności adaptacyjnych do zmian środowiskowych. Wraz z wiekiem nasila się niepełnosprawność i niesamodzielność, wiele osób dotyka niedołęstwo. Pojawia się konieczność korzystania z pomocy i opieki innych osób. Czynności te mogą mieć charakter doraźny lub całodobowy. Mogą być wykonywane przez bliskich bądź przez zatrudnione osoby, często mające szczególne w tym celu kwalifikacje. Pomoc może być udzielana w domu lub w specjalnie do tego celu powołanych instytucjach, jakimi są między innymi domy pomocy społecznej. Obecnie najczęściej opiekę nad osobami starszymi w Polsce (jak i na świecie) sprawują członkowie rodzin. Oczekiwane zmiany w strukturze wieku ludności powodować będą kurczenie się zasobów tego typu opieki z jednej strony i wzrost zapotrzebowania na nią z drugiej. Należałoby więc oczekiwać zwiększania liczby miejsc dla osób starszych w domach opieki społecznej oraz, w coraz popularniejszych, rodzinnych domach opieki. Być może poprawiające się w nich warunki życia pozwolą na coraz dłuższe przebywanie w nich. Z przeprowadzonego badania wynika, że do tej pory jedynym czynnikiem decydującym o długości okresu pobytu w domu opieki społecznej jest wiek i powiązany z nim stan zdrowia w chwili przyjęcia. (abstrakt oryginalny)
Cel: uporządkowanie dostępnych informacji oraz wiedzy naukowej na temat modeli biznesowych, na podstawie których funkcjonują podmioty zapewniające usługi przede wszystkim bytowe i opiekuńcze dla seniorów. Ze względu na obszerność tematu autorka w niniejszym artykule skupia się na czynnikach demograficznych, społeczno- kulturowych oraz formalno-prawnych, które determinują kształt/architekturę modeli biznesowych prywatnych domów seniora w Polsce. (fragment tekstu)
Przedmiotem zaprezentowanych w niniejszym opracowaniu badań uczyniono problem związku poczucia samotności u młodzieży w późnej fazie dorastania, przebywającej w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, z zachowaniami agresywnymi. Doniesienie stanowi jednocześnie kontynuację pracy badawczej autorek analizujących zjawisko samotności wśród młodzieży gimnazjalnej w różnych kontekstach i odniesieniach. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy placówek opiekuńczo-wychowawczych typu socjalizacyjnego (domów dziecka) z perspektywy nie tylko historyczno-prawnej, ale procesu usamodzielnienia się wychowanków tychże placówek. Celem opracowania jest przedstawienie badań, które dotyczą startu wychowanków w dorosłe życie, ich planów życiowych, aspiracji i perspektyw, z próbą wskazania trudności w realizacji tychże planów i sposobów im przeciwdziałania.(abstrakt oryginalny)
Łotwa mierzy się z wyzwaniami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa, powodującym zapotrzebowanie na usługi długoterminowej opieki społecznej na poziomie gminy. Celem pracy jest omówienie zagadnienia związanego z zapewnieniem i kontrolą jakości usług opiekuńczych dla osób w wieku emerytalnym oraz usprawnieniem wspomnianego procesu kontroli jakości w centrach opieki społecznej łotewskich gmin. Ponadto przeprowadzono analizę danych administracyjnych dotyczących ośrodków pomocy społecznej w Łotwie. Na podstawie przeprowadzonych badań autorzy stwierdzili, że uzyskanie obiektywnej oceny jakości usług tych placówek jest obecnie niemożliwe. Stwierdzono, że wskaźniki jakości powinny być zintegrowane w ramach oceny jakości ośrodków pomocy społecznej, zapewniając w ten sposób szereg korzyści w zakresie planowania usług i oceny ich jakości, a także wykorzystania danych do prowadzenia badań na dużą skalę.(abstrakt oryginalny)
Jednym z kluczowych problemów stacjonarnej pomocy społecznej jest zapewnienie wysokiej jakości usług. Realizowany obecnie w Polsce proces standaryzacji domów pomocy społecznej tylko częściowo rozwiązuje ten problem. Niezbędne są kolejne działania w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Domy opieki społecznej na obszarach wiejskich - skala i potencjał rozwojowy
75%
W opracowaniu autor podjął problematykę możliwości pozyskiwania dochodów na wsi z innych źródeł niż rolnictwo. Wskazał możliwe formy aktywności niszowej, ze szczególnym uwzględnieniem związanych z tworzeniem ośrodków pomocy społecznej. W związku z wydłużaniem życia ludzi oraz zmianą modelu życia rodzin (odejście od rodzin wielopokoleniowych) zainteresowanie miejscami w takich domach zwiększa się, a ich liczba rośnie. Około 40% takich obiektów istnieje na terenach wiejskich, stając się czynnikiem oddziałującym na sytuację społeczno-ekonomiczną gmin. Funkcjonowanie obiektów takich jak domy pomocy społecznej może przysporzyć terenom wiejskim wielu korzyści związanych ze sferą dochodową, poziomem zatrudnienia, wzrostem popytu na lokalne produkty i usługi czy też rozwojem infrastruktury oraz życia kulturalnego. Choć można spodziewać się pewnych negatywnych opinii związanych z przyjazdem "obcych", to suma korzyści znacznie przeważa potencjalne zagrożenia. (abstrakt oryginalny)
Artykuł pokazuje jak ważna jest dla jakości życia osób starszych możliwość korzystania z oferty dziennych domów pomocy społecznej (ddps). Problem ten ukazano z perspektywy samych seniorów, kierownika takiej placówki oraz architekta - eksperta w dziedzinie projektowania budynków i wnętrz pod kątem ludzi starszych. W zestawieniu tych punktów widzenia wyraźna jest mentalność pozycyjna. W przypadku kierownika decyduje ona o jego postawach i wyobrażeniach o możliwości realizacji innowacji, proponowanych przez studentów architektury. (abstrakt oryginalny)
12
75%
W analizowanych przez nas placówkach dominują osoby z intelektualnymi i psychicznymi ograniczeniami sprawności. Są one mniej zadowolone ze swojego życia niż osoby mieszkające w gospodarstwach indywidualnych. Mają mniej potrzeb rehabilitacyjnych i w zakresie kompensacji ze względu na typ doświadczanych ograniczeń (ograniczenia intelektualne i psychiczne). Stosunkowo częściej upatrują źródeł pomocy w instytucjach i organizacjach, co jest zrozumiałe ze względu na ich aktualne miejsce pobytu. Natomiast grupa ta rzadziej niż osoby zamieszkujące w gospodarstwach indywidualnych deklaruje, iż może uzyskać pomoc od osób bliskich. Można przypuszczać, że wiąże się to z ich sytuacją rodzinną, w wyniku której znaleźli się w placówkach. Jakość sieci społecznych wśród mieszkańców gospodarstw zbiorowych jest niższa. Mieszkańcy tych placówek postrzegają mniej możliwości pozytywnych osobistych kontaktów z innymi ludźmi. Te ostatnie wyniki mogą świadczyć o dużej samotności i poczuciu opuszczenia, które odczuwa część z tych osób. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest prezentacja zagadnień prawnych związanych z instytucjami zatrudnienia socjalnego. W tekście zwrócono uwagę, że przepisy prawa, obok doraźnej pomocy w postaci aktywnych i pasywnych form łagodzenia bezrobocia, przewidują także długofalowe, zinstytucjonalizowane postacie działań organów administracji publicznej. Celem tych działań jest trwała aktywizacja uczestników (użytkowników zakładów administracyjnych), zapobieżenie ich uzależnieniu od środków pomocy społecznej oraz łagodzenie skutków dotychczasowej dezaktywacji społecznej i zawodowej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Social privileges in the Second Polish Republic
75%
In Poland, the privileging of some groups in their access to social benefits offered by the authorities was clear and, to a large extent, resulted from the social and occupational structure of the population. What is more, only in some cases one could observe any progress, seen in an expansion of the group endowed with particular rights (for example a growing group of those eligible for retirement, disability and life insurance). In other cases, e.g. in the case of unemployment insurance, inclusion of new social groups to the system was regularly blocked by restrictive decisions of the authorities. This was due to the modest financial capabilities of the state and local governments, which determined the limited applicability of social insurance, the scarce access of the poorer groups to health care, selective access to unemployment insurance or the dramatic differences in access to social care. Differences between territories of former partitions were also an important factor here. Despite various activities undertaken with a view to unifying the law, the former partitions determined fundamental differences in the situation of the population for a long time. One cannot forget here about the fundamental dividing line among Poles in the context of their capability of enjoying social rights. Urban populations were much more privileged, being virtually the only ones enjoying social insurance, unemployment insurance, social care or public health care. In the countryside, those services were nearly unavailable, and in some areas - even unheard of. And it is this unavailability of the social offer which determines the consideration of those benefits in Poland as privileges rather than commonly available rights of the Polish citizens.(fragment of text)
Postępujący proces starzenia się populacji stwarza nowe wyzwania w zakresie opieki nad osobami starszymi. Celem artykułu jest przedstawienie najistotniejszych czynników determinujących konieczność korzystania przez osoby starsze z pomocy społecznej, a szczególnie z jej instytucjonalnej formy, jaką są domy pomocy społecznej oraz systemu wsparcia dostępnego seniorom. Aby zrealizować powyższy cel, analizie została poddana sytuacja osób powyżej 60. roku życia oczekujących na miejsca w domach pomocy społecznej w Łodzi oraz źródła wsparcia otrzymywanego przez te osoby.(abstrakt oryginalny)
Artykuł pokazuje adaptację do pobytu w domu pomocy społecznej (dps) jako zjawisko indywidualne, którego tłem są w dużej mierze dotychczasowe doświadczenia życiowe seniorów. Badania przeprowadzono techniką wywiadu narracyjnego z mieszkańcami jednego z dps-ów w Zabrzu. W ich rezultacie zarysowano szczegółowe problemy dla dalszych badań, których celem powinno być m.in. stworzenie i przetestowanie koncepcji domu spokojnej starości dla mniejszej niż dotąd liczby osób, która w jak największym stopniu uwzględni indywidualne potrzeby seniorów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie sytuacji osób niepełnosprawnych intelektualnie w szeroko rozumianym systemie pomocowym państwa. Rozważane są w nim najważniejsze instrumenty prawne, które mają służyć zabezpieczeniu interesów tej kategorii obywateli, a także przedstawieniowe zostają oraz poddane ocenie rozwiązania organizacyjne i systemowe związane z funkcjonowaniem instytucji pomocy społecznej. W tym ostatnim przypadku przeciwstawione są sobie dwa główne rodzaje pomocy świadczonej przez państwo osobom niepełnosprawnym intelektualnie, pomoc środowiskowa i instytucjonalna, które analizuje się pod kątem ich systemowej racjonalności, społecznej zasadności oraz spełnianiu funkcji integracyjnej.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Quality of Social Services and Facilities
63%
Rozwojowi każdego nowoczesnego społeczeństwa towarzyszy wzrost znaczenia usług pomocy społecznej, jako narzędzia polityki socjalnej państwa. Opieka społeczna oraz jej usługi zależą od kilku czynników, ale zaspokajanie potrzeb tych, którzy z tej opieki korzystają powinno cieszyć się najwyższym priorytetem. W związku z tym konieczne jest aby zwrócić uwagę na kwestię jakości, wystarczalności, dostępności i efektywności usług opieki społecznej, a także zapewnienie jej optymalnego rozwoju. Usługi opieki społecznej są preferencyjnie przeznaczone dla osób, które znalazły się w niekorzystnej sytuacji społecznej i nie są w stanie uzyskać podstawowych dóbr potrzebnych dla ich życia lub potrzebują pilnej pomocy z innych ważnych powodów. W Republice Słowackiej takie formy pomocy podlegają kompetencji instytucji samorządowych i usługodawców niepublicznych. Celem publikacji jest przedstawienie badań teoretycznych prowadzonych w tym zakresie w celu ustalenia status quo w zakresie poziomu jakości i satysfakcji z usług opieki społecznej świadczonych w placówkach opieki społecznej na wybranych obszarach Słowacji (Koszyce), a tym samym określenie potencjału w zakresie rzeczywistej poprawy wraz z podaniem strategii dalszego rozwoju usług opieki społecznej. (abstrakt oryginalny)
Terminem "służby społeczne" coraz chętniej i coraz częściej posługują się praktycy i teoretycy polityki społecznej, ale wzrostowi popularności pojęcia nie towarzyszy ustalenie jego znaczenia. W wypowiedziach i publikacjach przenikają się bowiem takie pojęcia, jak: "służba społeczna", "służby społeczne", "służby socjalne", "usługi społeczne", "usługi socjalne". Dodatkowe zamieszanie wprowadzają tłumaczenia angielskiego terminu social services, który raz ma oznaczać służby społeczne, raz usługi społeczne, a raz opiekę (pomoc) społeczną. W polskiej literaturze naukowej pojęciu "służba społeczna" (w liczbie pojedynczej) nadawane są różnorodne znaczenia, wśród których można wyróżnić - za M. Porowskim - dwa podejścia: podmiotowe i funkcjonalne. Autorzy stosujący podejście podmiotowe określają służbę społeczną albo jako grupę zawodową zajmującą się rozwiązywaniem problemów jednostkowych i społecznych (np. K. Krzeczkowski), albo jako sieć zbiorowych i indywidualnych podmiotów uczestniczących w rozwiązywaniu takich problemów (np. L. Krzywicki, M. Porowski). (fragment tekstu)
W roku 1982 w Instytucie Gospodarstwa Społecznego SGPiS przeprowadzono badania nad zbiorowością osób starszych mieszkańców m.st. Warszawy i woj. stołecznego warszawskiego oczekujących na umieszczenie w domach pomocy społecznej. Badaniami objęto wszystkie osoby w wieku 60 i więcej lat ubiegające się o miejsce w dwóch typach domów pomocy społecznej: w domu rencistów i w domu pomocy społecznej dla przewlekle chorych, których dokumenty wpłynęły do Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy do dnia 31 grudnia 1981 r. i znajdowały się tam nadal w momencie badania /kwiecień-wrzesień 1982/, co oznaczało, że osoby te nie uzyskały jeszcze miejsca w domu pomocy społecznej. Liczba badanych wynosiła 485 osób. Celem badania było rozpoznanie uwarunkowań przenoszenia się ludzi starszych do domów pomocy społecznej i określenie zakresu ich potrzeb opiekuńczych i pielęgnacyjnych oraz stworzenie przesłanek aktywnej polityki społecznej na rzecz ludzi starszych, a zwłaszcza kategorii osób będących przedmiotem badania. Dla osiągnięcia tego celu przeanalizowano sytuację rodzinną osób badanych oraz rolę rodziny w kształtowaniu się ich sytuacji życiowej, ich warunki bytowe i mieszkaniowe, stan ich zdrowia i sprawności psychofizycznej, częstotliwość korzystania z różnych form pomocy społecznej oraz zakres potrzeb usługowych i pielęgnacyjnych.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.