Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 342

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Strategia konkurencji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
1
Content available remote Strategia konkurencji - geneza pojęcia
100%
Celem artykułu jest omówienie genezy pojęcia strategia, prześledzenie jego historii, rozróżnienie pojęć strategia i taktyka oraz pokazanie różnorodności definicji omawianej kategorii (powstałych zarówno w literaturze anglojęzycznej, jak i polskojęzycznej). Szczególna uwaga zostanie zwrócona na rolę strategów wojskowych, w tym szczególnie Sun Tzu i Carla von Clausewitza w tworzeniu i realizacji strategii konkurencji z uwagi na ich ponadczasowy i uniwersalny charakter. (fragment tekstu)
Celem prezentowanego artykułu jest analiza źródeł przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce i stworzenie propozycji wyboru adekwatnych w danych warunkach strategii konkurowania na rynku unijnym. Szczegółowej analizie poddano wyznaczniki atrakcyjności wewnątrzstrukturalnej przemysłu spożywczego z uwzględnieniem natężenia konkurencji oraz przewidywań co do jej rozwoju w przyszłości oraz skalę zagrożeń ze strony dostawców, nabywców i produktów substytucyjnych. (fragment tekstu)
Strategia dotyczy trzech poziomów działalności przedsiębiorstwa: poziom centrali, poziom konkurencyjny, poziom funkcjonalny. Autor koncentruje się na poziomie konkurencyjnym, który związany jest z jednostkami operacyjnymi. Podejmuje próbę uporządkowania i sklasyfikowania strategii konkurencyjnych.
Internetowy rynek aukcji jest uważany za bardzo zyskowny i przyszłościowy. Dotyczy to również rynku polskiego, na który próbują wejść nowe firmy i zająć pozycję Allegro czy Świstaka. Nie jest to jednak takie łatwe, jak pokazuje przykład kampanii firmy eBay, która wkraczając na polskie strony internetowe przed rokiem, dysponowała dwoma potężnymi argumentami - międzynarodową marką i pieniędzmi. Autor próbuje znaleźć przyczyny tej porażki, przy okazji szkicuje scenariusz rozwoju serwisów aukcyjnych, w oparciu o doświadczenia polskich i amerykańskich firm internetowych. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono sytuację w sektorze usług telekomunikacyjnych w Polsce. Na podstawie dostępnych badań pokazano fazę jego rozwoju oraz wpływ zmieniającej się technologii na analizowany sektor. Wykazano kurczące się możliwości rozwoju w sektorze telekomunikacyjnym opartego na dotychczas stosowanych strategiach konkurencji i zasygnalizowano możliwości związane z rozwojem w obrębie sektora ICT. Postawiono tezę, że dla sektora telekomunikacyjnego sektor ICT może się stać swoistym "błękitnym oceanem". Tezę tę starano się potwierdzić na podstawie przykładów zastosowań usług ICT.(abstrakt autora)
Wstęp: Ważną determinantą wydajności łańcucha dostaw jest jego adaptacyjność. Jest to jedna z istotnych cech, które przekładają się na wyniki funkcjonowania łańcucha dostaw. Adaptacyjność jest przez wielu badaczy wskazywana jako ważne źródło zdobycia i utrzymania długoterminowej przewagi konkurencyjnej, jeden z głównych czynników gwarantujących sukces łańcucha dostaw, czy też główny megatrend rozwojowy łańcuchów dostaw. Głównym celem artykułu jest zbadanie wpływu czynników, takich jak branża i stosowana strategia konkurencyjna na poziom wydajności łańcucha dostaw oraz wyniki osiągane przez łańcuch dostaw w ramach kluczowych aspektów wydajności z uwzględnieniem kontekstu adaptacyjności Metody: W artykule przeanalizowano wyniki badań przeprowadzonych techniką CATI na próbie 200 przedsiębiorstw z czterech branż: spożywczej, RTV/AGD i elektroniki, motoryzacyjnej oraz meblarskiej. Analiza zgromadzonych danych została przeprowadzona w kilku etapach. W pierwszej kolejności wykonano hierarchiczną konfirmacyjną analizę czynnikową. Opracowany model wykorzystano do pomiaru i oceny wydajności łańcuchów dostaw oraz jej wymiarów, poprzez wyznaczenie ocen czynnikowych. W ostatnim etapie zbadano wpływ takich czynników jak przynależność do branży oraz stosowana strategia konkurencyjna na poziom wydajności oraz jej czterech wymiarów. W tym etapie wykorzystano nieparametryczny test Kruskala-Wallisa. Wyniki: Wyniki przeprowadzonych badań wykazały, że poziom wydajności łańcuchów dostaw, a także jej czterech wymiarów nie jest zależny od przynależności do branży, natomiast różni się w zależności od stosowanej strategii konkurencyjnej. Wnioski: Opracowany oraz pozytywnie zweryfikowany pod względem jakości model może stanowić narzędzie użyteczne dla praktyków zarządzania do pomiaru i oceny wydajności poszczególnych łańcuchów dostaw, a także dokonywania ich porównań. Dzięki wskazaniu czynników wpływających na poziom wydajności oraz jej czterech wymiarów menedżerowie mogą także w świadomy sposób wskazywać kierunki doskonalenia łańcuchów dostaw(abstrakt oryginalny)
Autorzy niniejszego artykułu starają się w sposób aktualny opisać współczesne strategie konkurencji. Najwięcej uwagi poświęcają strategiom zasobowym, stale ewoluującym w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat, oraz strategii Faulknera-Bowmana. Zbioru opisanych koncepcji nie należy traktować jako zamkniętej księgi. (abstrakt oryginalny)
Wynikiem poszukiwania przewagi konkurencyjnej w organizacji procesów jest wzrost znaczenia i udziału kosztów pośrednich nie związanych bezpośrednio z produkcją. Tradycyjnie stosowane metody rozliczania kosztów pośrednich, które bazują na rozliczaniu ich na konkretne produkty i usługi, poprzez stosowanie umownych kluczy podziałowych, stają się nieefektywne. Mogą one dawać błędne wyniki i nie powinny stanowić podstawy do podejmowania decyzji w wysoce konkurencyjnym otoczeniu. Odpowiedzią na te problemy może być implementacja metod kalkulacji kosztów opartych na kosztach procesów przedsiębiorstwa, takich jak rachunek kosztów działań (activity besed costing), a także rachunku kosztów docelowych (target costing) oraz rachunku kosztów ciągłego doskonalenia (kaizen costing). (fragment tekstu)
9
Content available remote Strategie konkurencji przedsiębiorstwa międzynarodowego
76%
Celem artykułu jest przedstawienie zmian, jakie dokonały się w strategiach konkurencji międzynarodowych przedsiębiorstw. Dla realizacji tego zamierzenia posłużono się głównie metodą analizy porównawczej opartej na studiach literatury przedmiotu, głównie autorów anglosaskich. Na tej podstawie sformułowano zasadniczą konkluzję, że zmiany w otoczeniu międzynarodowym spowodowały zasadnicze zmiany w strategiach ich działania. Nastąpiło przejście od tradycyjnych strategii, tj. przywództwa kosztowego, różnicowania i koncentracji do skomplikowanych strategii uwzględniających przede wszystkim ogromny wzrost znaczenia wiedzy w gospodarce. (abstrakt oryginalny)
Jedną ze współczesnych form strategii konkurencyjnej jest współpraca firm w organizacji sieciowej. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw sieć pozwala uzyskać większą konkurencyjność i polepszyć wyniki. Małe i średnie przedsiębiorstwa bowiem mogą działać jak duża firma, dzięki podjęciu współdziałania logistycznego w organizacji sieciowej. Współdziałanie logistyczne może być nawiązywane w różnych obszarach działalności i powinno się nadać jemu długofalowy wymiar strategiczny. Głównym celem artykułu była ocena związku między współdziałaniem, konkurencyjnością lokalną a rozwojem krajowym MŚP.(abstrakt oryginalny)
Światowy rozwój ekonomiczno-społeczny sprawia,że coraz więcej firm funkcjonuje w skali globalnej - ogólnoświatowej. Działanie na rynku ogólnoświatowym. otwartym dla przewoźników lotniczych wszystkich krajów, pozostaje jednak dotychczas w sferze niepotwierdzonych w praktyce teorii. Nie ma też w zasadzie podstaw prawnych, które w sposób całościowy pozwoliłyby wprowadzić w życie idee rynku światowego.Wolny rynek nie jest zatem czynnikiem kształtującym w rzeczywistości zagraniczną politykę lotniczą państw i postawy przedsiębiorców lotniczych na nim działających. Jest to hasło, motto, którym posługują się państwa i przewoźnicy zainteresowani w realizacji tej idei. (fragment tekstu)
Przez ostatnie dziesięć lat pojęcie "konkurencyjności" było szeroko stosowane, czasami wręcz nadużywane. Jest ono zazwyczaj rozpatrywane w najprostszych warunkach, tzn. w odniesieniu do przedsiębiorstw. Strategia konkurencji - to głównie: cele i akcje podejmowane przez przedsiębiorstwo, które zmierzają do uzyskania przez nie trwałej przewagi konkurencyjnej. Istotą formułowania strategii konkurencji jest odniesienie przedsiębiorstwa do jego otoczenia, czyli struktury gałęzi, która ma decydujący wpływ na określenie zasad konkurencji oraz strategie potencjalnie dostępne przedsiębiorstwu. Interwencje funduszy strukturalnych powinny brać pod uwagę na poziomach krajowym i regionalnym wspólnotowe priorytety sprzyjające zrównoważonemu rozwojowi poprzez wzmacnianie wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności. (abstrakt oryginalny)
Referat omawia i krótko charakteryzuje opisywane w literaturze źródła przewagi konkurencyjnej. W warstwie empirycznej referatu przestawiono wyniki badań dotyczące postrzegania czynników konkurencyjności przedsiębiorstw przez polskich menedżerów. Na tym tle autor omawia innowacje i próbuje wyjaśnić dlaczego kadra kierownicza przedsiębiorstw nie wykorzystuje innowacji jako czynnika budowy pozycji i przewagi konkurencyjnej. (abstrakt oryginalny)
W dzisiejszym turbulentnym i nieprzewidywalnym otoczeniu bliskie otoczenie organizacji stało się integralną częścią strategii innowacji. Partnerów do wdrażania innowacji można szukać wśród konkurentów, nabywców, instytutów badawczych i naukowców. Bez bliskich kontaktów z nim i ścisłej współpracy organizacja nie ma większych szans na skuteczną komercjalizację innowacji na większą skalę, a co za tym idzie na zajęcie bezpiecznej pozycji konkurencyjnej. Wydaje się to dość oczywiste, niestety w polskiej praktyce jedynie co piąte przedsiębiorstwo przemysłowe posiada porozumienia z innymi jednostkami dotyczące działalności innowacyjnej (GUS 2008). To stanowczo za mało. Polskie przedsiębiorstwa zatem powinny w większym stopniu otworzyć się na bliższe otoczenie i tam szukać brakujących zasobów, w celu opracowywania skuteczniejszych strategii innowacji, dzięki którym możliwe będzie zajęcie bezpiecznej pozycji konkurencyjnej na rynku.(fragment tekstu)
Przeanalizowano istotę formułowania strategii oraz wyjaśniono pojecie konkurencyjności przedsiębiorstw. Przedstawiono sposób i zakres wpływu pozycji konkurencyjnej dla wyboru strategii działania przedsiębiorstw.
16
76%
Celem artykułu jest określenie potencjału transportu intermodalnego w budowaniu przewag przemijających. Jego realizacja pozwoli na określenie roli i barier, jaki powyższy rodzaj transportu w Polsce może napotkać we współczesnych strategiach konkurencji. Artykuł ma charakter przyczynkowy. Wnioski postawione przez autora mogą być wykorzystane przez praktyków (ocena możliwości wykorzystania transportu multimodalnego do budowania przewagi konkurencyjnej), jak i teoretyków (projektowanie badań własnych). (fragment tekstu)
Wobec zmieniających się dynamicznie warunków środowiska biznesu i, wynikających ze światowego kryzysu gospodarczego, zmieniającymi się postawami klientów, przedsiębiorstwa zmuszone zostały do modyfikowania sposobu funkcjonowania na obsługiwanych rynkach. Możliwość zrealizowania celów marketingowych w nowych warunkach jest ściśle związana z intensywnością i jakością procesów innowacyjnych. W pracy przedstawiono innowacje jako instrument tworzący fakty marketingowe takie jak: kształt oferty marketingowej, wartość barier rynkowych oraz kształt krzywej opisującej cykl życia i cykl rynkowy oferty. Przedstawiono także, na wybranych modelach, znaczenie innowacji w procesie kreowania strategii marketingowej. (abstrakt oryginalny)
W sektorze browarniczym, mniej zaawansowanym w proces globalizacji, sytuacja badanych firm przedstawia się korzystniej. Browary Lech z powodzeniem realizują strategię konkurencji czołowej i obrony własnego rynku. Zdając sobie sprawę z ograniczonych własnych zasobów, pozyskały strategicznego partnera barażowego gwarantującego dalszy rozwój firmy na podstawie strategii zintegrowanej. Browary średnie i małe jako docelową metodę rozwoju przyjęły budowę silnej pozycji w niszach regionalnych przy współudziale swych partnerów strategicznych.(fragment tekstu)
19
Content available remote Wirtualna a doskonała konkurencja
76%
Specyfika współczesnych procesów konkurencyjnych jest złożonym, dynamicznie zmieniającym się zagadnieniem. Mnogość koncepcji konkurencji powoduje konieczność poszukiwania teorii najbardziej adekwatnych do rzeczywistości. Celem niniejszego artykułu jest przegląd najnowszych badań oraz wskazanie modeli o najwyższym potencjale aplikacyjnym. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części opracowania omówiono historyczne i prakseologiczne znaczenie orientacji przedsiębiorstw. W dalszej części przedstawiono typy orientacji jednostek gospodarczych.
first rewind previous Strona / 18 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.