Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2068

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 104 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Zarządzanie wiedzą
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 104 next fast forward last
Celem opracowania jest dokonanie syntezy dorobku literaturowego poświęconego procesom z udziałem wiedzy, z koncentracją na transferze wiedzy jako subprocesie zarządzania nią. Przyjęto, że transfer wiedzy jako jeden z najważniejszych procesów obejmuje pozyskiwanie, udostępnianie, rozpowszechnianie oraz dzielenie się wiedzą. Wykorzystując studia literatury przedmiotu, zastosowano metodę analizy krytycznej, skupiając się na przeprowadzeniu wnikliwej dyskusji naukowej dedykowanej identyfikacji społecznych determinant transferu wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań realizacji dzielenia się wiedzą. W konkluzji wskazano elementy organizacyjnej kultury wiedzy, warunki społecznego środowiska wiedzy oraz sformułowano zasady szczegółowe efektywnego transferu wiedzy.(abstrakt autora)
2
Content available remote Zarządzanie własnością intelektualną (tworzoną w projektach badawczych)
100%
Niniejszy referat jest oparty na opracowaniu autora, które stanowiło rozdział w pracy zbiorowej pod redakcją A. H. Jasińskiego pt. Zarządzanie transformacją wyników badań naukowych do zastosowań praktycznych. Praca ta była rezultatem końcowym projektu badawczego zrealizowanego w ramach Programu Wieloletniego PW-004 "Doskonalenie systemów rozwoju innowacyjności w produkcji i eksploatacji w latach 2004-2008", który był koordynowany przez Instytut Technologii Eksploatacji - Państwowy Instytut Badawczy w Radomiu. (fragment tekstu)
3
Content available remote Interorganizational Knowledge Management - towards Coopetition Strategies?
100%
Interorganizational relationships field of research has long focused on learning, competence, skills and knowledge management issues. Studies have been performed from many theoretical stances bringing up findings difficult to compare. This paper provides a broad overview of the literature focusing on three issues: the rationale for collaborative knowledge management, the interorganizational knowledge management capability perspective and the need for a comprehensive theoretical framework for future research. Extant literature often suggests a dialectical tension between competition and cooperation in collaborative knowledge management, yet a dynamic, intentional strategy perspective allows an in depth understanding of firms behaviours.(original abstract)
Czy zarządzanie wiedzą to metoda dobra? Czy jest skuteczna? Czy przynosi organizacji określone korzyści przekładające się na zwiększenie wartości dodanej dla klienta? Czy dzięki zarządzaniu wiedzą skraca się czas realizacji zleceń, niższe koszty, lepszą jakość? Literatura jest pełna gloryfikacji i opisów pozytywnego wpływu zarządzania wiedzą na funkcjonowanie organizacji, a najlepszymi przykładami są największe firmy konsultingowe świata, które korzyści wynikające z funkcjonowania systemów zarządzania wiedzą liczą w milionach dolarów. Nie możemy jednak zapomnieć, że są to firmy z tak zwanej grupy "knowledge based company", gdzie wiedza jest pod-stawowym produktem sprzedawanym przez organizację i gdzie niemal wszystkie procesy biznesowe pokrywają się z procesami wiedzy (wiedza jest produktem). (fragment tekstu)
W artykule poruszono problematykę rozwoju systemu zarządzania wiedzą (SZW). Bazując na własnych badaniach empirycznych przeprowadzonych w przedsiębiorstwach produkcyjnych, autorka charakteryzuje etapy rozwoju SZW. Rozważania oparto o model rozwoju organizacji Greinera, przy czym zaproponowano jego rozszerzenie o etap szósty, w którym następuje ścisła współpraca organizacji z otoczeniem i aktywny proces przekazywania wiedzy na zewnątrz, w tym liczne działania edukacyjne kierowane do klientów(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Ba jako przestrzeń kontekstu w procesie zarządzania wiedzą
100%
Opracowanie podejmuje problematykę zarządzania wiedzą w organizacji z perspektywy znaczenia przestrzeni kontekstu, a szczególnie koncepcji przestrzeni ba, wprowadzonej przez japońskich teoretyków zarządzania. Artykuł stanowi również przyczynek do systematyzacji wybranych podejść związanych z zarządzaniem wiedzą, bazujących na orientacji konstruktywizmu wiedzy. Głównym celem niniejszego opracowania jest prezentacja przestrzeni kontekstu jako perspektywy poznawczej w procesach zarządzania wiedzą. Autor przyjmuje założenie, że przestrzeń kontekstu, którą można zdefiniować jako swoistą wielowymiarową przestrzeń (fizyczna, relacyjna, wirtualna itd.) związaną z powstawaniem i cyrkulacją wiedzy w organizacji - stanowi wyłaniający się obszar badawczy nad procesami zarządzania w organizacji.(abstrakt oryginalny)
Zarządzanie wiedzą jest dość młodą dziedziną, której koncepcja pojawiła się w latach 80-tych XX wieku. Jednakże to tego czasu powstała wręcz niezliczona ilość świetnie funkcjonujących przedsiębiorstw, w których pojęcie "zarządzanie" nie było atomizowane i dotyczyło wszystkich sfer działalności organizacji. Zatem czy wyodrębnienie kolejnego problemu (punkt odniesienia - wiedza), którym zajmuje się zarządzanie jest działaniem czysto teoretycznym, które równie dobrze można by rozpatrywać w kategorii zarządzania zasobami ludzkimi, czy ma jednak mocne podstawy do takiego wyodrębnienia (chodzi tutaj zwłaszcza o podstawy praktyczne). (fragment tekstu)
Współczesne warunki funkcjonowania organizacji stają się coraz większym dla nich wyzwaniem. Organizacje, aby dobrze funkcjonować muszą działać w sposób świadomy i adekwatny do otaczających ich warunków. Wskazana adekwatność możliwa jest do osiągnięcia jedynie dzięki odpowiedniej wiedzy posiadanej przez organizację i jej członków, która to wiedza pozwala na tworzenie właściwego obrazu organizacji zgodnego z warunkami tworzonymi przez teraźniejszość. W poszukiwaniu właściwego obrazu organizacji należy poszukiwać jednak konkretnych modeli i norm zachowań pozwalających na utrzymanie niezbędnej dynamiki zmian. Zmiany te z kolei są konieczne ze względu na dynamikę i turbulencję otoczenia oraz wzajemne przenikanie się różnych układów i systemów. Stwierdzenie to nie oznacza jednak jakiegoś ściśle określonego sposobu, ale jedynie pewien przepis, który za każdym razem musi być wdrożony indywidualnie, aby mógł przeistoczyć się w konkretny wynik działalności. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Zarządzanie wiedzą - ujęcie koncepcyjne
100%
Zmiany w gospodarce światowej, zachodzące z ogromną dynamiką, zmuszają firmy do ciągłego doskonalenia sposobu swojego funkcjonowania. Dwudziesty pierwszy wiek kojarzy się ze zmianami we wszystkich obszarach aktywności firmy, które niejednokrotnie obalają lub odrzucają dotychczasowe kanony i zasady ich działania. W zalewie ogromnej ilości informacji bardzo duże wyzwanie dla systemu zarządzania stanowi maksymalizacja stopnia wykorzystania wiedzy posiadanej przez przedsiębiorstwo. (fragment tekstu)
10
Content available remote Kulturowe uwarunkowania procesu zarządzania wiedzą w organizacji
100%
Wiedza w organizacji zawsze była ważna, jednakże dopiero od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku możemy obserwować wykreowanie się prawdziwego kultu wiedzy. Odejście od gospodarki opartej na kapitale spowodowało konieczność dokonania rewizji i rewolucji w zakresie paradygmatów zarządzania, a tym samym również w wynikających z nich metodach, technikach i narzędziach kształtowania rzeczywistości. Wiedza, informacje, umiejętności ich gromadzenia, przetwarzania, dzielenia się, kreowania nowej wartości, stały się kluczowymi czynnikami warunkującymi powodzenie w gospodarce XXI wieku. Nowe zdolności determinują zarówno sukces, jak też porażkę rynkową. Umiejętności gromadzenia, przetwarzania informacji i wiedzy stały się ważniejsze niż inwestycje i zarządzanie aktywami materialnymi. (fragment tekstu)
Multi-criteria decision analysis (MCDA) methods have become increasingly popular in decision-making. Numerous methods in this field were developed to solve realworld decision problems including various engineering and scientific areas. Unfortunately, the proper use of each method is difficult due to the dispersion of the domain knowledge and lack of knowledge databases in this area. The paper presents research focused on knowledge management aspects in MCDA domain. In order to achieve a high level of practicality on different levels of decision making, the ontology as a form of conceptualization is implemented(original abstract)
Różnorodność rozwiązań informatycznych wspierających działanie organizacji opartych na wiedzy skłania do podejmowania badań stosowalności w tym obszarze agentów programowych. Agenty programowe, dzięki zdefiniowanym mechanizmom reprezentacji wiedzy, pozwalają na propagowanie wiedzy między pracownikami danej organizacji, wspomagają także działania biznesowe, wspierając np. obsługę klienta, promowanie marki. W niniejszym artykule ukazano zagadnienia dotyczące przeprowadzanych wywiadów z firmami zajmującymi się wdrażaniem i projektowaniem takich rozwiązań.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstaiono profil firmy BDO Polska Sp. z o.o. Omówiono podstawowe pojęcia z zakresu zarządzania wiedzą. Opisano system zrządzania wiedzą w BDO Polska koncentrując się na następujących elementach: kwalifikacje, technologie informacyjne, monitorowanie alokacji potencjału pracowików.
Celem opracowania jest przedstawienie przebiegu budowy strategii zarządzania wiedzą w instytucji samorządowej na tle podstawowych założeń koncepcji zarządzania wiedzą. Właściwe implementowanie strategii służy kreowaniu kompleksowego systemu zarządzania wiedzą.Niniejsze opracowanie ma charakter teoretyczny i jest wynikiem studiów literaturowych oraz wniosków z nich wynikających, a także szeroko pojętych obserwacji poczynionych przez autora (m.in. w trakcie niesformalizowanych wywiadów przeprowadzonych z burmistrzami i prezydentami wybranych miejscowości). (fragment tekstu)
Ciągła ewolucja i wzrost znaczenia koncepcji i praktyk zrównoważonego rozwoju zarówno wśród organizacji jak i społeczeństwa świecie przekłada się na rozwój koncepcyjnych podejść do teorii zarządzania zrównoważonym rozwojem. Perspektywy tworzenia nowych modeli biznesowych przystosowanych do realizacji polityki zrównoważenia wymagają uwzględnienia kwestii prośrodowiskowych i społeczno-ekonomicznych. Ponadto, dynamiczny rozwój rynku wymusza szybkość podejmowania decyzji w oparciu o aktualne informacje, stąd wiedza staje się obecnie kluczową determinantą decydującą o konkurencyjności i rozwoju zrównoważonej organizacji. W niniejszej pracy podjęto się próby identyfikacji zbioru czynników warunkujących skuteczną realizację strategii zrównoważonego zarządzania w organizacji w postaci konceptualnego frameworka.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Zarządzanie wiedzą - zestawienie elementów koncepcji
80%
Rozwój społeczeństwa informacyjnego, postępująca globalizacja, wzrost znaczenia czynnika ludzkiego i co za tym idzie wiedzy, umiejętności oraz doświadczenia pracowników dla konkurencyjności przedsiębiorstw sprawiają, iż obszar szeroko pojętego zarządzania wiedzą cieszy się coraz większym zainteresowaniem praktyków. Rozwój zarówno teorii, jak i praktyki, czyli prowadzenie dyskusji naukowych oraz wdrażanie zarządzania wiedzą w organizacjach, znacznie utrudniają istniejące problemy terminologiczne, nieścisłości i niejasności w obszarze pojęć związanych z tą dziedziną.(fragment tekstu)
Celem opracowania jest zwrócenie uwagi na pewne specyficzne cechy wiedzy jako zasobu (dobra), determinujące procesy zarządzania tym zasobem. Nie sposób tu wyczerpująco przedstawić wszystkich właściwości wiedzy, godnych uwagi. Toteż ograniczono się jedynie do wybranych kwestii: do interpretacji znaczenia tego terminu, do przedstawienia wybranych własności wiedzy jako obiektu badawczego oraz kilku jej cech jakościowych.(fragment tekstu)
W niniejszej pracy zostały przedstawione wybrane problemy zarządzania wiedzą przy efektywnym uruchamianiu i sterowaniu procesami ciągłymi przedsiębiorstwa. Obszarem krytycznym w tym przypadku jest obszar wiedzy przyjmowanej błędnie przez kadrę zarządzającą jako zgodnej z rzeczywistością. Automatyzacja i informatyzacja procesów pomaga zminimalizować ten obszar, lecz jednocześnie może stwarzać dodatkowe zagrożenia(abstrakt autora)
Istnieje szereg metod służących do rozpoznawania i ograniczania możliwości popełniania błędów przez człowieka, jednak większość z nich pozwala jedynie na ogólne wskazanie przyczyn niezgodności. Celem artykułu jest analiza praktycznych możliwości zastosowania metody HERCA (Human Error Root Cause Analyses), podejmującej problem analizy błędów popełnianych przez człowieka. Przedstawiono charakterystykę działania metody, która polega na łatwym klasyfikowaniu przyczyn błędów zaistniałych w przedsiębiorstwie, ocenie ich pod względem liczebności dla poszczególnych kategorii i dobraniu odpowiednich środków zapobiegawczych. W artykule zaprezentowano praktyczne zastosowania metody, jako narzędzia uzupełniającego, dla wymagań stawianych przedsiębiorstwom przez systemy zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, a także inne systemy doskonałości przedsiębiorstw. Na przykładzie studium przypadku wskazano, że HERCA pozwoliła na zmniejszenie błędów ludzkich o 40%. Scharakteryzowano cechy metody, takie jak prostota wdrożenia i jednoczesna skuteczność, które sprawiają, że HERCA może być z powodzeniem stosowana nie tylko do poprawy stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także dla osiągnięcia lepszej jakości wyrobów i efektywności pracy, eliminując straty związane z przestojami, awariami czy też wadami w produkcie. (fragment tekstu)
Wiedza pracowników to jeden z najcenniejszych zasobów organizacji. Aby mogła się w firmie gromadzić, być przekazywana i właściwie wykorzystywana, potrzebne są odpowiednie relacje, które umożliwiają ten transfer. Co ułatwia, a co uniemożliwia zarządzanie wiedzą w organizacji? (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 104 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.