Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 387

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Animal husbandry
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Polskie araby są najbardziej dochodową hodowlą, ale rynek ten przeżywa poważne kłopoty. Program hodowli, który zbudował polską sławę w dziedzinie koni arabskich znalazł się w niebezpieczeństwie. Reformy ekonomiczne zagroziły dotacjom państwa na rzecz stadnin.
Ceny trzody chlewnej podlegają okresowym fluktuacjom, wśród których największe znaczenie ma tzw. 4-letni cykl świński. Zastosowana w badaniach metoda harmoniczna potwierdziła istnienie tego cyklu, jak również pozwoliła na wyodrębnienie innych cykli, które wpływają na kształtowanie się cen trzody. Opierając się na wyznaczonych harmonikach o różnej okresowości można wskazać momenty w przyszłości, w których wystąpią maksymalne odchylenia in plus czy też in minus od trendu. Analizując występowanie fluktuacji nie można ograniczyć się jedynie do wykorzystania metod ilościowych, ale również należy brać pod uwagę przesłanki jakościowe.
3
Content available remote Metody oszałamiania zwierząt rzeźnych
80%
W krajach Unii Europejskiej oszałamianie zwierząt rzeźnych przed ubojem jest nakazane aktami prawnymi. Nową regulacją prawną w tym zakresie jest Council Regulation (EC) No 1099/2009 of 24 September 2009, która będzie obowiązywać od 1 stycznia 2013 r. Spośród metod oszałamiania zwierząt rzeźnych dozwolonych do stosowania w UE omówiono tylko te, które są powszechnie stosowane lub są dobrą alternatywą w stosunku do obecnie stosowanych w ubojniach komercyjnych drobiu, trzody chlewnej i bydła. Omówiono metody oszałamiania: mechaniczne i elektryczną bydła, elektryczne i gazowe trzody chlewnej, elektryczne i w kontrolowanej atmosferze drobiu. (abstrakt oryginalny)
Wprowadzenie. Więź łącząca człowieka z koniem zawsze miała specyficzny charakter, często przeradzając się w pasję, kształtującą jakość życia użytkownika koni. Z samej definicji jakości życia wynika, że zależy ona od możliwości podejmowania działań, które są dla jednostki ważne. Szczególną rolę muszą odgrywać różne formy kontaktu z końmi w życiu osób, które zawodowo lub z zamiłowania zajmują się ich hodowlą.>br/> Cel pracy. Prezentowana praca ma na celu ukazanie, czym dla hodowców koni arabskich jest czynne uprawianie jeździectwa bądź inne formy kontaktu z koniem i jak kształtuje to jakość ich życia. Jako szczególnie reprezentatywna próba wybrane zostały konie arabskie, od dawna otaczane wyjątkowa czcią przez polskich użytkowników.Materiał i metoda. Materiał badawczy pracy stanowią członkowie Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, jako metodę badań zastosowano sondaż diagnostyczny, a jako technikę badawczą - ankietę.Wyniki i wnioski. Wyniki badań ankietowych potwierdziły założoną hipotezę roboczą. Znacząca większość respondentów uznała wpływ jeździectwa na ich jakość życia za pozytywny, tylko 5 osób (8,77%) było niezdecydowanych, a odpowiedzi negatywnych nie odnotowano. Większość badanych członków PZHKA jeździ konno, gdyż sprawia im to przyjemność. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było stwierdzenie na podstawie zawartości w wybranych tkankach i sierści stopnia zaopatrzenia żubrów w P i Ca z uwzględnieniem wieku zwierząt i rodzaju hodowli w Puszczy Białowieskiej. Materiał badawczy stanowiły tkanki żubrów: krew, nerki i wątroba oraz sierść, które pobrano od osobników w wieku: do 1 roku (cielęta), 1-4 lata (młodzież), powyżej 4 lat (żubry dorosłe) eliminowanych z hodowli otwartej i zamkniętej w ramach corocznych zimowych odstrzałów selekcyjno-redukcyjnych, przeprowadzanych w latach 2000-2003 w Puszczy Białowieskiej. Zawartość P i Ca w sierści oraz P w nerkach żubrów była, niezależnie od wieku i rodzaju hodowli, niższa niż wartości referencyjne dla przeżuwaczy. Istotnie wyższe zawartości P stwierdzono w tkankach cieląt i młodzieży w porównaniu z dorosłymi żubrami, stwierdzono wyższe wartości P nieorganicznego w surowicy krwi i P w nerkach u zwierząt młodych w porównaniu z osobnikami dorosłymi.(abstrakt oryginalny)
Bankruptcy, especially during an economic crisis, is a common phenomenon. In the adverse changing economic conditions, economic activities become a challenge. Only strong individuals are able to survive the economic fluctuations, while others are eliminated from the market. The integrated models are used in predicting bankruptcy. These models are often designed on the basis of financial indicators. Some of these models use similar financial indicators, in many cases using the same ones. The present study deals with the evaluation of the sector of animal slaughtering and processing in the period 2000-2011, as well as the evaluation of the causes of business failure in the sector, and the comparison of bankrupt companies in the sector.(original abstract)
7
80%
Celem artykułu jest przedstawienie historii organizacji chowu i miejsc uboju zwierząt rzeźnych w Polsce, z uwzględnieniem uboju rytualnego. Podjęto również próbę określenia roli rzeźni, ich znaczenia i pełnionych przez nie funkcji w polskim przemyśle mięsnym. W tym celu dokonano przeglądu literatury krajowej i zagranicznej oraz scharakteryzowano rzeźnie jako miejsce uboju zwierząt rzeźnych w dawnej Polsce. W artykule podjęto próbę uporządkowania i usystematyzowania podstawowych pojęć związanych z hodowlą i ubojem. W opracowaniu wykazano, że wskutek rozwoju miast, zwiększenia liczby ludności, a tym samym wzrostu zapotrzebowania na żywność pochodzenia zwierzęcego chów i ubój przestały być prywatną sprawą, a stały się przedmiotem zainteresowania i wnikliwej uwagi państwa ze względu na strategiczne znaczenie i wymóg bezpieczeństwa żywności na poziomie indywidualnego konsumenta. Na przestrzeni wieków miejsca uboju uległy znacznym przeobrażeniom, na stałe wpisując się w krajobraz kompleksowych, nowoczesnych zakładów przetwórstwa mięsa(abstrakt oryginalny)
Alpaki charakteryzują się wszech-stronnością użytkowania, dlatego coraz więcej hodowców decyduje się na hodowlę tych zwierząt. Jest ona niezwykle rentowna, ponieważ stale rośnie zainteresowanie konsumenta produktami z alpak. W Polsce alpaki wykorzystywane są w produkcji włókna, turystyce i rekreacji, alpako- terapii, służą do ochrony stad owiec oraz dostarczają cennego nawozu. Kolejną alternatywą utrzymania tych zwierząt jest ich uczestnictwo w ochronie krajobrazu. Alpaki zostały uznane za zwierzęta ekologiczne, jako że mają większy potencjał w wykorzystaniu ekosystemu, albowiem nie niszczą środowiska, dzięki budowie anatomicznej paznokci oraz rozszczepionej wargi. Opłacalność hodowli wynika z relatywnie niskich nakładów kosztów utrzymania w stosunku do możliwych osiąganych dochodów. Alpaki wymagają małego nakładu pracy, pożywienie ich stanowi głównie pastwisko oraz pasze wyprodukowane w gospodarstwie, nie mają również wygórowanych wymagań co do pomieszczeń. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu jest kolejna epidemia wśród zwierząt hodowlanych, budząca niepokój w krajach UE importujących trzodę i wieprzowinę z Holandii i Niemiec.
Jedną z najstarszych form wymiany towarów i pieniędzy są aukcje i przetargi. Aukcja kojarzy się na ogół z publiczną sprzedażą towarów, usług i wielu dóbr niestandardowych. Na aukcjach sprzedawane są dzieła sztuki, antyki, konie, nieruchomości, tereny, zboża, ryby, kwiaty oraz wiele innych towarów i produktów. Sprzedawcami są nie tylko pojedyncze osoby, ale całe firmy, a nawet państwa, a dochody z aukcji przynoszą corocznie setki bilionów dolarów. (fragment tekstu)
Scharakteryzowano problem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w województwie podlaskim. Pierwszy przypadek ASF zanotowano w połowie lutego 2014 roku, a do końca czerwca 2015 roku odnotowano 111 przypadków choroby u dzików i trzy ogniska w przypadku trzody chlewnej. Szerzeniu się choroby sprzyjało początkowe radykalne ograniczenie polowań. Podjęte z opóźnieniem działania depopulacyjne nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, a znaczna część kosztów walki z chorobą wśród dzików została przerzucona na myśliwych. Działania bioasekuracyjne w gospodarstwach rolnych mają radykalny charakter i w dużym stopniu podnoszą koszty produkcji. Ponadto blisko połowa populacji trzody chlewnej z obszaru objętego bioasekuracją będzie podlegała likwidacji, a znaczna część rolników nie otrzyma z tego tytułu rekompensat. Podjęte działania, realizowane głównie kosztem rolników, zahamowały szerzenie się przypadków ASF w gospodarstwach rolnych, jednak brak adekwatnych działań w przypadku populacji dzików nie przynosi ograniczenia epidemii, co może skutkować rozprzestrzenieniem się epidemii na większy obszar i zagrozić hodowli trzody chlewnej w całej Polsce. (abstrakt oryginalny)
Celem badań była ocena regionalnych zmian pogłowia trzody chlewnej i loch w latach 2010-2022. Analizę przeprowadzono na poziomie wojewódzkim dla całego badanego okresu, natomiast zmiany pogłowia trzody chlewnej i loch w powiatach na podstawie danych spisów rolnych w latach 2010 i 2020. Analiza wykazała postępującą regionalną koncentrację pogłowia trzody chlewnej i loch w Polsce. Wskazuje na to wzrost udziału o około 9 punktów procentowych 62 i 93 powiatów o najwyższym pogłowiu oraz powiatów o najwyższej obsadzie trzody chlewnej i loch, użytkujących 20% i 30% użytków rolnych w Polsce. Nie wykazano natomiast korelacji poziomu obsady trzody chlewnej i loch w 2010 roku w poszczególnych powiatach ze zmianami pogłowia do 2020 roku. Duży wzrost pogłowia związany z budową przemysłowych chlewni odnotowano w kilkunastu powiatach, zlokalizowanych głównie w województwach zachodnich i północnych, w których zlokalizowanych było najwięcej państwowych gospodarstw rolnych.(abstrakt oryginalny)
Ubojnie zwierząt rzeźnych od kilku lat zaliczane są do podmiotów, które coraz częściej zgłaszają zapotrzebowanie na rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki. W związku z tym obserwuje się wzrost produkcji urządzeń automatycznych, robotów i integratorów systemów sterujących dostosowanych do pracy w liniach uboju i obróbki poubojowej tusz zwierząt rzeźnych. Automatyzacja i robotyzacja procesów technologicznych wykonywanych na liniach uboju przyczynia się m.in. do: poprawy higieny, zmniejszenia kosztów jednostkowych, zwiększenia produkcji, poprawy efektywności i powtarzalności wykonywanych czynności, skrócenia czasu wykonywania poszczególnych operacji jednostkowych, co istotnie wpływa na jakość surowca. W niniejszej pracy omówiono w pełni zautomatyzowane linie uboju i obróbki poubojowej tusz trzody chlewnej i bydła z jednoczesnym opisem operacji jednostkowych. Podano również typy robotów stosowanych w liniach uboju trzody chlewnej produkowanych przez firmy będące liderami w branży.(abstrakt oryginalny)
14
80%
Artykuł ma związek z publikacją wyników trzeciego etapu interdyscyplinarnych badań pasterstwa huculskiego, prowadzonych przez zespół pod kierunkiem Janusza Gudowskiego w jednym z masywów górskich pasma Czarnohory na Ukrainie, w latach 1999, 2009 i 2014 (Pasterstwo w Czarnohorze pod redakcją J. Gudowskiego, wyd. I, Lublin 2016). Autor artykułu polemizuje z tezą J. Gudowskiego, mówiącą o dużej reprezentatywności wyników tych badań. Polemika dotyczy zastosowanego podejścia badawczego (połonina jako obiekt badań zjawiska cechującego się zmiennością sezonowych powiązań gospodarczych), wyboru obszaru badań (wyłącznie połoniny śródleśne masywu Kukula, otoczone borami iglastymi), roli ochrony przyrody w pastwiskowym użytkowaniu połonin (pominiętej w omawianych badaniach) oraz wyłaniającego się z pracy obrazu stosunków własnościowych na połoninach a także ich zmian w okresie 1999-2014. Zdaniem autora polemiki niereprezentatywność obszaru badań odzwierciedla się w wynikach badań, m.in. w postaci nadreprezentacji gospodarstw bydlęcych oraz braku oznak sukcesji wtórnej na użytkowanych pastwiskowo połoninach. W artykule zwrócono uwagę na najbardziej istotne, zdaniem autora, cechy charakterystyczne czarnohorskiego pasterstwa, pominięte w badaniach zespołu J. Gudowskiego - utrzymującą się dużą rolę pasterstwa owiec oraz powszechność w zakarpackiej części Czarnohory wypasu, zarówno owiec jak i bydła, organizowanego przez poszczególne gromady terytorialne. Poruszono również zagadnienie zmienności sezonowych powiązań w gospodarce huculskiej, powodującej, że niektóre z uzyskanych przez zespół J. Gudowskiego wyników badań przeobrażeń pasterstwa Czarnohory w okresie 1999-2014, nie mogą być ekstrapolowane poza obszar masywu Kukula a tym samym nie mogą być reprezentatywne dla Czarnohory lub całej Huculszczyzny. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Legal Dereification of Animals - The Polish Experience
80%
The aim of the paper is to present the concept of normative dereification of animals. Since 1997 Poland has been one of the countries which decided to build their animal protection system on the foundation of distinction of animals from objects. As stated in article 1 paragraph 1 of the Polish Animal Protection Act 1997 the animal as a living being, capable of suffering is not a thing. The author analyses the meaning of the regulation, its actual impact over the years and discusses related interpretative difficulties. In the author's view most importantly dereification provision should be seen as source of a specific interpretative directive. Thus, significant part of the paper has been devoted to the analysis of available court rulings addressing dereification and recognising existence of dereification-based directive of interpretation which has to be applied in cases involving animals. (original abstract)
W artykule przedstawiono wyniki z badań gospodarstw zajmujących się hodowlą owiec na terenie województwa podlaskiego. Wyniki produkcyjne i nakłady omawianych gospodarstw, w okresie integracji Polski do struktur UE, uległy zmianom. Nastąpił wzrost kosztów produkcji owczarskiej, a w szczególności wzrosły ceny nawozów mineralnych oraz paliwa i smarów. Zmieniła się również struktura kosztów ogółem, ponieważ wzrósł udział kosztów bezpośrednich.
Celem opracowania jest analiza przestrzennego zróżnicowania intensywności chowu trzody chlewnej i cen jej skupu oraz zmian, jakie wystąpiły w tym zakresie na przestrzeni lat 90.
The main aim of the study was to indicate relational premises in the cooperation between industry organisations and farms with conservative breeds (cattle, pigs, and sheep). It has been assumed that the processes of integration of domestic animal breeders depend on the state of the relationships established (in terms of quality, sustainability, dependence and uniqueness) with industry organisations. The research was carried out on the basis of an interview questionnaire (in 2017) with farmers from south-eastern Poland, representatives of organisations, and a review of secondary sources describing the activities of industry organisations since the beginning of their existence. The specificity of the entities under analysis stems from their role and responsibilities. Breeders contribute to the growth of biodiversity, while industry organisations are an important partner in their relationships as they support farms (they mediate in the contracting process, organise trainings, represent the interests of producers in Poland and abroad). Preliminary results of the research indicate that the best conditions for cooperation are in the networks of breeders of conservative breeds of pigs as well as in interorganisational relationships with the 'POLSUS' industry organisation. (original abstract)
Wprowadzone w 2008 roku programy ochrony zasobów genetycznych koni sztumskich i sokólskich umożliwiły hodowcom korzystanie z płatności rolnośrodowiskowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 (finansowanie EFROW). Badania przeprowadzone w 2011 roku, na podstawie ankiet, miały na celu określenie powodów przystępowania przez hodowców do programów ochrony. Wyniki badań wskazały, że w opinii respondentów przeważały chęć ochrony rodzimej rasy oraz możliwość uzyskania dopłat. Dla 27% ankietowanych hodowla koni związana była z rodzinną tradycją, a prawie 1/3 hodowców wskazała jako powód utrzymania rodzimych typów koni wykorzystanie ich do pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.