Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Attention economy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Artykuł dotyczy problemu z pogranicza polityki konkurencji, ekonomii oraz biznesu. Praktyki firm, takich jak np. Facebook, które dominują na rynkach uwagi, wywołały dyskusję na temat skuteczności tradycyjnej polityki konkurencji. Celem pracy jest próba wskazania, że charakter przedmiotu wymiany oraz specyfika tych zmonopolizowanych rynków wymagają zmian w polityce antymonopolowej. W pierwszej części autor charakteryzuje istotę rynków uwagi, a szczególnie naturę przedmiotu wymiany. W drugiej charakteryzuje istotę, cel i narzędzia tradycyjnej polityki konkurencji. W trzeciej przedstawia argumenty w dotychczasowej dyskusji nad skutecznością polityki konkurencji oraz prezentuje propozycje technicznych zmian w tej polityce. Następnie przedstawia argumenty za tym, że dyskusja powinna przede wszystkim dotyczyć zmian fundamentalnych oraz wskazuje na konieczność zmiany w podejściu do rynków uwagi i poszerzenia kryteriów oceny praktyk antykonkurencyjnych o kryteria oceny ich ludzkiego wymiaru.(abstrakt oryginalny)
Jednym z instrumentów kontroli mediów nad zawartością przekazów jest framing. Pomimo że zjawisko to stało się w ostatnich latach przedmiotem licznych studiów i analiz (zaledwie niewielką część udało się przytoczyć w tym artykule), to jednak wciąż należy do starannie ukrywanych i tajemniczych obszarów pracy redakcyjnej, której reguły wyznaczają standardy profesjonalizmu i szerzej kultury dziennikarskiej. Tekst ten jest próbą naszkicowania wzajemnych relacji framingu i zarządzania informacją we współczesnym dziennikarstwie. (fragment tekstu)
W artykule wskazano na rosnące znaczenie uwagi, ekonomii uwagi i zarządzania uwagą w społeczeństwie informacyjnym i nowej gospodarce. Pokazano powiązania pomiędzy informacją i uwagą. Przedstawiono czynniki kształtujące uwagę i sposoby zdobywania klientów. Wskazano, że uwaga to nie tylko problem ekonomii, ale ważne dobro społeczne i indywidualne. Uwaga staje się w społeczeństwie informacyjnym najbardziej pożądanym i deficytowym towarem. Wskazano na istotę i przedmiot ekonomii uwagi. Pokazano potrzebę zarządzania uwagą oraz fakt, że strategie zarządzania uwagą na rynku to nowe podejście do zarządzania. Wskazano na konsekwencje tego podejścia. Podkreślono rolę odbiorcy przyszłości, który jest wykształcony, poszukujący wyjątkowości i z łatwością przenosi swoją uwagę z jednego podmiotu zainteresowania na inny. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł koncentruje się na analizie nowej koncepcji zarządzania określanej jako gospodarka uwagi (ang. attention economy). Celem artykułu jest przegląd literatury światowej ze szczególnym uwzględnieniem genezy tej koncepcji wraz z analizą czynników, jakie miały największy wpływ na jej rozwój, identyfikacją jej głównych cech charakterystycznych oraz dyskusją nad konsekwencjami wynikającymi z gospodarki uwagi dla systemów ekonomiczno-społecznych oraz organizacji. (oryg. streszcz.)
Autorzy opracowań z pogranicza ekonomii i socjologii prześcigają się w formułowaniu coraz to nowych określeń współczesnej gospodarki. Oprócz terminów bardzo popularnych takich jak gospodarka usługowa, gospodarka oparta na wiedzy, społeczeństwo informacyjne, gospodarka postindustrialna itd. w literaturze można spotkać mniej popularny, lecz bardzo interesujące określenie. Zdaniem pewnej grupy autorów słuszne jest określenie współczesnej rzeczywistości mianem gospodarki uwagi (ang. "Attention Economy, Economy of Attention"). Za zasadnością posługiwania się tym terminem przemawia fakt, że żyjemy obecnie w społeczeństwie (i gospodarce), w której aktywność obywateli i przedsiębiorstw można wyjaśnić za pomocą tylko jednego czynnika motywującego do działania. Jest nim chęć pozyskania uwagi, chęć zaistnienia w społeczeństwie, na rynku. (abstrakt oryginalny)
Złożoność i dynamiczne procesy zmian współczesnego świata stawiają ogromne wyzwania zarówno przed działającymi na hiperkonkurencyjnym rynku firmami, jak i przed badaczami z zakresu zarządzania. W efekcie takiego stanu rzeczy można obserwować, iż powoli postępująca ewolucja teorii i kierunków zarządzania uległa znacznemu przyspieszeniu, a badacze otaczającej nas rzeczywistości - praktycy oraz teoretycy - starają się poprzez różne podejścia i koncepcje dostarczyć szerokiej publiczności wytłumaczenia zachodzących zjawisk, wskazówek oraz rad odnośnie do działania w biznesie. Jednym z takich nowych podejść do zarządzania i analizy działania firm na konkurencyjnych rynkach jest koncepcja zarządzania uwagą (attention economy), która koncentrując się na zagadnieniu współcześnie rzadkiego zasobu, jakim jest uwaga, dostarcza ciekawych obserwacji zarówno dla potrzeb komunikacji przedsiębiorstwa z otoczeniem, jak i z punktu widzenia zarządzania wiedzą i informacją w firmie. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest wskazanie na wykorzystanie uwagi organizacyjnej w kształtowaniu przedsiębiorczości organizacyjnej, pozwalającej organizacji osiągać przewagę konkurencyjną. Autor przedstawia konceptualizację i operacjonalizację uwagi przedsiębiorczej oraz empiryczną analizę jej wpływu na przedsiębiorczość organizacyjną. Omawia również praktyczne wskazówki dla menedżerów umożliwiające efektywne zarządzanie uwagą organizacyjną w celu wspierania przedsiębiorczości w organizacji.
Przedsiębiorstwa odnoszące współcześnie sukces często wykorzystują nowoczesne koncepcje, nowe technologie, wyrafinowane metody analizy otoczenia i zasobów organizacji, działając w przekonaniu, iż nowe wyzwania rynkowe i nowa struktura gospodarki wymagają zaawansowanych narzędzi. Często okazuje się jednak, iż nowoczesne technologie nie gwarantują sukcesu celów przyjętych przez zarząd czy umiejętnego przełożenia strategii na działania adresowane do klientów finalnych, a także nie zapewniają wykorzystania niematerialnych zasobów przedsiębiorstwa (np. wiedzy pracowników). W efekcie, firmy stosujące nowe technologie i chcące pretendować do miana nowoczesnych, często popełniają podstawowe błędy, które mogą negatywnie odbijać się na efektywności ich działania oraz uzyskiwanych wynikach. (abstrakt oryginalny)
Scientific objective: The boundaries between leisure time and work time are becoming more fluid, just as barriers between media production and consumption in production of user-generated content are hard to define, yet competing with each other for customers' attention time. This article proposes a news look at the concept of hybrid time in the context of contemporary media use - flexible, multitasking, multi-threading mixed multidimensional time, which is a consequence of the digital vortex into which our life is pulled. Research methods: While at this time we are able to merely explore the arising issues, we suggest use of qualitative methods of analysis and a critical review of qualitative methodologies used in audience measurement when referring to traditional time budget and internet use research. Results and conclusions: Exploring these issues will hopefully allow us to open a new field of research communication and formulates a number of important macro-scale reserch hypotheses. Cognitive value: The article attempts to make a contribution to a new, hitherto unexplored temporal dimension of contemporary mass communication by proposing an important category of analysis of customers' attention which is hybrid time. (original abstract)
Według niektórych analityków 80% nowych produktów ponosi klęskę rynkową już w pierwszym roku swego istnienia. Czyżby produkty te wytwarzali ludzie pozbawieni inwencji? Na pewno nie. Po prostu często koncentrują się oni wyłącznie na technologii. A do rynkowego sukcesu potrzebne jest to, żeby skupić się na człowieku i jego wyborach, nie zaś tylko na samej technice. Przeszkodą w efektywnym handlu jest ADD (Attention Deficit Disorder) - deficyt zasobów uwagowych, powodując zaburzone postrzeganie produktów przez konsumentów. W sukurs tutaj przychodzi także technika i właściwa promocja oferowanych towarów. (fragment tekstu)
Emocja kieruje się uwagą a uwaga jest pochodną emocji. Oznacza to, iż nie ma marketingowej narracji bez emocji. Co więcej emocja modeluje cały proces poznawczy, mocno zabarwiając dalsze przetwarzanie informacji. Taki proces nazwany jest heurystyką nastroju. Nastrój emocjonalny w jakim się znajdujemy, nie tylko wpływa na postrzeganie świata, ale determinuje również nasze zachowania w stosunku do kampanii reklamowych. I tu ma pole do popisu reklamodawca, a wybór kombinacji jest wprost ogromny. Np. po kryminałach czy filmach grozy w TV łatwiej przyswajalne są reklamy produktów, które bazują na wzbudzaniu zaufania itd. (fragment tekstu)
Budowanie lojalności opartej na emocjach to proces długotrwały i skomplikowany, ale z pewnością wart swojej ceny. Konkurencja może szybko zmienić politykę cenową, jednak w krótkim czasie nie wytworzy emocjonalnego linku z marką sklepu lub produktem. Oczywiście można zastosować inne bodźce mające przekonać do nas klientów, np. promocje, ale jest to nakładanie jakby kolejnych warstw farby na rdzę. Mając wiedzę na temat konsumenckich zachowań, na pewno można skuteczniej zarządzać sprzedażą. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.