Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1038

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 52 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badania marketingowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 52 next fast forward last
Zwrócono uwagę na rosnące znaczenie badań marketingowych w Polsce w systemach terytorialnych, które wynikają z toczących się procesów koncentracji i internacjonalizacji przedsiębiorstw oraz przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
W procesie podejmowania decyzji w marketingu międzynarodowym nie wystarczają wewnętrzne źródła informacji ani źródła wtórne zewnętrzne, które tworzyć powinny jedynie niezbędne tło badań realizowanych w trybie bezpośrednim. Badania marketingowe realizowane w otoczeniu międzynarodowym nie powinny być jednak uznane jedynie za proste rozszerzenie badań prowadzonych na rynku macierzystym. Jeśli chcemy dokonywać porównań rynków, niezbędne jest uwzględnienie wielu skomplikowanych kwestii metodycznych, spośród których istotne znaczenie ma problem ekwiwalencji obiektu badań i procesu badań bezpośrednich. (fragment tekstu)
Prowadzenie badań rynkowych i marketingowych jest we współczesnej gospodarce ważnym źródłem wiedzy o otoczeniu1. Dla wielu przedsiębiorstw informacje pozyskane w efekcie tych badań stanowią podstawę, na której opiera się w nich proces podejmowania decyzji oraz stają się istotnym czynnikiem konkurencyjności2. Dlatego też w opracowaniu podjęto próbę określenia zakresu, w jakim przedsiębiorstwa wykorzystują to źródło wiedzy oraz próbę szerszej charakterystyki tego aspektu ich działalności. Rozważania oparto o wyniki badań ankietowych przeprowadzonych w sierpniu 2009 r. wśród firm zlokalizowanych w mieście Bydgoszczy lub na terenie powiatu bydgoskiego. (fragment tekstu)
Badania marketingowe podlegają zmianom wraz ze zmianami w społeczeństwie, w którym są prowadzone. Zmieniają się także rezultaty tych badań, często bardziej na niekorzyść niż korzyść, w odniesieniu do kosztu ich przeprowadzenia. W artykule skupiono się na tym właśnie problemie. Zaproponowano w nim, w formie wstępnej i nierozwiniętej, podjęcie pewnych środków zaradczych dających się wykorzystać także w niewielkich podmiotach, czyli wykorzystanie w szerokim zakresie ,,niebadawczego" personelu organizacji do prowadzenia badań (na mniej wymagających etapach) oraz wykreowanie kultury poznawczej niezbędnej do takiego wykorzystania personelu. Na potrzeby artykułu i przeprowadzonego w nim wywodu posłużono się informacjami ze źródeł wtórnych i różnych obszarów wiedzy społecznej, co czyni opracowanie ściśle teoretyczne.(abstrakt autora)
Warunki ekonomiczne i kulturowe nie są głównymi wyznacznikami jakości i skuteczności badań marketingowych, międzynarodowych. W przypadku badań IRWiK duży wpływ na osiągnięte rezultaty miały zarówno współpraca z międzynarodową agencją badań marketingowych, jak i nasze dotychczasowe doświadczenia badawcze. Stwierdzamy ponadto, że badania własne realizowane samodzielnie nawet w bliskich, sąsiednich krajach byłyby obciążone ryzykiem niepełnego ich przeprowadzenia bądź pełnego zrealizowania, ale z różnymi błędami. Można też dodać, że byłyby one tylko na pozór oszczędnościowe. W naszym bowiem przypadku koszty realizacji badania przez tę agencję były niższe aniżeli w każdej innej rozważanej wersji wykonania tegoż badania. (fragment tekstu)
Celem referatu jest przedstawienie koncepcji metodologicznych skali USER (Use of Market Research) autorstwa Anil Menon i Jamesa B. Wilcoksa oraz propozycji jej adaptacji wraz z wybranymi wynikami badania pilotażowego na male; próbie menedżerów. (fragment tekstu)
Neuromarketing to dynamicznie rozwijająca się dziedzina badań, opierająca się na dorobku neuronauki. Pomimo jej dużych możliwości badawczych wciąż dominuje negatywne zdanie na temat tych technik. Celem artykułu jest zaprezentowanie opinii dotyczących neuromarketingu i jego wykorzystywania w praktyce oraz określenie jego pozycji i roli na rynku polskim. W tekście omówione zostały najważniejsze metody badań wraz z możliwościami ich zastosowania. W podsumowaniu przedstawiono argumenty przemawiające za implementacją neuromarketingowych metod badawczych i dalszym rozwojem tej dziedziny nauki. Artykuł ma charakter metaanalizy dotychczasowych badań empirycznych, a także artykułów branżowych i wywiadów z praktykami.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest przegląd i analiza stanu badań w zakresie aplikacji liniowych funkcji dyskryminacyjnych w badaniach marketingowych. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia możliwości wykorzystania studium przypadku w gromadzeniu wiedzy o zmianach zachowań nabywczych konsumentów. Metodologię studium przypadku, opartą na procedurze triangulacji danych i metod badawczych, zalicza się do nurtu interpretacyjnego, odmiennego od podejścia pozytywistycznego. W artykule przedstawiono podstawowe założenia podejścia interpretacyjnego oraz jego zastosowanie w badaniach zmian zachowań nabywczych konsumentów podlegających akulturacji.(abstrakt oryginalny)
Intensyfikacja zjawisk konkurencyjnych w czasach spowolnienia gospodarczego w drugiej dekadzie XXI wieku przyniosła zmianę perspektyw postrzegania i oceny jakości badań marketingowych. Celem artykułu jest analiza czynników wpływających na ocenę jakości usług badawczych na podstawie wyników badań prowadzonych w 2015 roku wśród menedżerów przedsiębiorstw korzystających z badań marketingowych. Wyniki badań wskazują, że kluczowymi determinantami są doświadczenie agencji badawczej w danej branży oraz umiejętność budowania relacjami z klientami. Oceny te w niewielkim stopniu różnicowane są przez cechy badanych przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Wyniki badań przedsiębiorstw województwa śląskiego częściowo zaprezentowane w artykule dostarczyły informacji na temat postrzegania użyteczności badań marketingowych. Generalnie badania marketingowe określane są jako przydatne, jednakże respondenci mieli liczne zastrzeżenia w tym zakresie. Większość badanych nie ma potrzeby korzystania z usług agencji badawczych, jednakże gdyby wystąpiła taka potrzeba, byliby gotowi udostępnić wszelkie informacje przydatne w rozwiązaniu problemów firmy. Menedżerowie biorący udział w badaniu oczekiwaliby gotowych wskazówek, jak wykorzystać wyniki badań w funkcjonowaniu ich przedsiębiorstwa. Najpoważniejszym zastrzeżeniem wobec usług profesjonalnych agencji badawczych, szczególnie w zakresie przełożenia problemów firmy na wyniki badań, okazał się brak specjalistycznej wiedzy niezbędnej w konkretnej branży.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest określenie typowych badań marketingowych użytecznych na poszczególnych etapach rozwoju nowych produktów. Badania te ustalono na podstawie określenia istotnych decyzji i informacji rynkowych potrzebnych do ich podjęcia na każdym z etapów procesu tworzenia nowych produktów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest poświęcony ocenie trafności prób referencyjnych w badaniach marketingowych. Próby te są wykorzystywane w badaniach rozproszonej populacji, w której występują silne powiązania wewnętrzne i ustrukturalizowane sieci społeczne. W artykule przedstawiono charakterystykę prób referencyjnych i sterowanych przez respondenta, problemy związane z ich doborem, metody estymacji parametrów i oceny ich stabilności w sieci. W analizie empirycznej zastosowano dobór sieciowy ukrytej populacji osób niepełnosprawnych w badaniach satysfakcji z infrastruktury obsługi bankowej. Analiza próby sieciowej została przeprowadzona za pomocą biblioteki RDS programu R. (abstrakt oryginalny)
Theoretical background: Analytical marketing is at the heart of scientific research because it plays an important role in building the competitiveness of enterprises and is an opportunity for them to grow. Purpose of the article: The aim of the article is to present the results of a bibliometric analysis of the developing area of analytical marketing. Research methods: For this purpose, specialist journals published between 1900 and 2021 were searched in the Web of Science database. The scientometric analyses carried out on their basis concern the number of publications, authorship and co-authorship, the number of citations, journals, thematic categories, institutions, countries and keywords. Over 200 publications cited 2,563 times were analyzed. Main findings: The concept of analytical marketing was taken into account by over 400 authors, with Maria Petrescu authoring the highest number of publications, and Michel Wedel being the most significant author due to the number of citations. An important role, due to the number of publications in this area, is played by institutions based in the USA (over 50%), including the University of Nevada, Las Vegas (UNLV) and the Nevada System of Higher Education (NSHE). What is more, the conducted research emphasizes the importance of marketing analytics and presents benefits that stem from using it.(original abstract)(original abstract)
16
Content available remote Satysfakcja konsumenta jako przedmiot badań marketingowych
80%
Celem artykułu jest zaprezentowanie korzyści z badania poziomu satysfakcji klientów dla współczesnych organizacji i jej dostarczania. Szczególną uwagę poświęcono strukturze i przedmiotowi procesu badawczego, metodom i technikom ich badania. Zwrócono uwagę na poziom popularności realizacji badań satysfakcji w polskich przedsiębiorstwach.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Reprezentatywność w badaniach marketingowych - potrzeba nowego spojrzenia
80%
Przyjęte wśród badaczy marketingowych podziały na badania ilościowe, badania jakościowe, badania deskryptywne - badania eksplanacyjne - eksploracyjne nie zawsze sprawiają wrażenie właściwych z logicznego punktu widzenia, choć są niewątpliwie użyteczne w celach praktycznych. Wymienione typy można uzupełnić również o inne. Warta rozważenia wydaje się proponowana przez autorów typologia uwzględniająca dwa wymiary: stan wiedzy badacza dotyczący prowadzonego badania (badanie powtarzalne, badanie oryginalne) oraz łatwość dokonywania pomiarów (pomiar metryczny, pomiar niemetryczny). (fragment tekstu)
18
Content available remote Data Collection Through Web Harvesting for Real Estate Market Research
80%
Web harvesting to nowa technika używana do zbierania, ekstrakcji i integracji danych z różnych źródeł internetowych poprzez wykorzystanie robotów indeksujących, wspomaganych technologią filtrowania danych z użyciem wyrażeń regularnych. W sytuacji gdy zaistnieje konieczność zgromadzenia danych pochodzących z różnych stron internetowych, które mają niejednorodną budowę, strukturę i nazwę, typowe dostępne na rynku oprogramowanie web harvesting działające automatycznie lub półautomatycznie nie jest już wystarczające. Artykuł przedstawia architekturę systemu stworzonego przez Instytut Gospodarki z Rzeszowa, która służy do zbierania danych z portali rynku nieruchomości. W dalszej jego części zaprezentowano analizy oraz potencjalne zastosowanie aplikacji w naukach społecznych. (oryginalny abstrakt)
19
Content available remote Modeling Marketing Research Efficiency - Some Theoretical Notes
80%
W artykule autor nawiązuje do problematyki modelowania efektywności badań marketingowych poprzez teoretyczny model GMREM. Omawiane zagadnienia dotyczą istoty i funkcjonalności modelu GMREM. W pierwszej części niniejszego tekstu skonstruowano model jednorównaniowy, w którym efekty działań przedsiębiorstwa uzależnione są od działań marketingowych, w tym badań marketingowych. W części drugiej przedstawiono model wielorównaniowy o równaniach współzależnych, w którym pojawiają się równania parametrów będących miarami efektywności badań marketingowych. Ostatecznie rozważany jest także model, w którym parametry modelu są zmienne w czasie. (abstrakt oryginalny)
The world we're living is extremely diverse. Information is everywhere, but the problem is how to extract such information from so many sources. The expectations of participants in business (both supply and demand part) change from day to day. Therefore we observe changes in analytical tools supporting decision-making process as well. The main purpose of this paper is to present some data mining methods with their broad application in marketing research. We proposed method commonly used in practice. Some of them are related to the discovery of new, unobservable patterns and structures. Others, in turn, are associated with data management in the area of marketing. The data is diverse, comes from different sources and is heterogeneous. Decision-making based on so extensively presented information reąuires its preparation and ordering. Un- observable information is extremely important in the business world, where the main purpose is to work effectively, in order to generate long-term benefits(fragment of text)
first rewind previous Strona / 52 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.