Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 72

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Badanie opakowań
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W artykule przedstawiono wskaźniki niezawodności i prognozowanie niezawodności opakowań. Zaprezentowano program badań nad oceną niezawodności opakowań jednostkowych zawierający analizę czynników niezawodności.
Związki migrujące z folii opakowaniowych mogą być przyczyną kontaminacji produktów spożywczych - a tą drogą trafić do organizmu człowieka. Materiałem doświadczalnym była kurczliwa folia PCW o symbolu 20SFJ21 produkcji Union Chimigue Belge. Część próbek poddano przed badaniem wstępnemu kurczeniu w warunkach: 5 minut - 353 K, aby określić wpływ obkurczania folią produktów na wielkość migracji globalnej.
Materiałem o dużym zastosowaniu w opakowalnictwie towarów jest folia polistyrenowa. Ma ona wiele zalet. Jest przeźroczysta, gdyż polistyren nie ma granicznych powierzchni kryształów, które powodują rozszczepienie światła. Daje się łatwo barwić, co zwiększa atrakcyjność folii. Chroni przed działaniem wody, lecz para wodna oraz większość substancji gazowych łatwo nią przenika. W Polsce folie PS są dopuszczone do kontaktu z żywnością tylko pod warunkiem, jeśli migracja wolnego styrenu nie przekroczy 0,3 %. W artykule opisano badania wpływu czasu starzenia na migrację wolnego styrenu w folii opakowaniowej.
Celem pracy było opracowanie specyficznej metody skalowania jaką jest 5-punktowa karta wzorcowa, uwzględniającej istotne dla konsumenta różne wyróżniki jakości opakowań jednostkowych.
W pracy przedstawiono wyniki badań aktywności przeciwdrobnoustrojowej folii wytworzonej z żelatynowo-siloksanowego materiału hybrydowego, otrzymanego w reakcji chemicznej wspomnianego biopolimeru z poli[dimetylo][methylo,3-(2,2,3,3, 4,4,5,5 oktafluo-ropentyloksy)propylo]siloksanem. Hybrydę wzbogacono dodatkiem olejków eterycznych z oregano lub eukaliptusa. Zbadano również wpływ dodatku naturalnych fenoli monoterpenowych: tymolu i karwa-krolu na aktywność przeciwdrobnoustrojową folii. Oba związki chemiczne pochodzą odpowiednio z olejku pozyskanego z tymianku oraz oregano i zostały wykorzystane jako dodatek do hybrydy żelatynowo-siloksanowej w celu porównania skuteczności przeciwdrobnoustrojowej względem naturalnych olejków eterycznych. Otrzymane folie, materiały hybrydowe z udziałem i bez udziału substancji przeciwdrobnoustrojowych, a także czysta żelatyna (materiał referencyjny) zostały ocenione pod względem skuteczności hamowania rozwoju pospolitych patogenów roślinnych - Erwinia carotovora i Thielaviopsis basicola. Wprowadzenie naturalnych składników do badanych folii znacząco zwiększyło ich aktywność przeciwdrobnoustrojową. Co więcej, porównując wszystkie aktywne materiały można zauważyć, że folie wytworzone z hybrydy żelatynowo-siloksanowej wykazywały się wyższą skutecznością niż niemodyfikowany biopolimer (czysta żelatyna), zawierający tę samą ilość substancji przeciwdrobnoustrojowych, co wskazuje na potencjał ich aplikacji w opakowaniach aktywnych. (abstrakt oryginalny)
Opakowanie proszków do prania winno posiadać taką konstrukcję i cechy barierowe materiału opakowaniowego, który byłby w stanie zabezpieczyć je przed wysypywaniem i zbrylaniem, przenikaniem wilgoci, a przy tym winno wykazywać dużą odporność na nacisk statyczny, umożliwiać dogodne dozowanie proszku w czasie użytkowania oraz posiadać odpowiednie cechy estetyczne.
Celem pracy było zbadanie w warunkach laboratoryjnych połączonego wpływu fotodegradacji i biodegradacji na właściwości mechaniczne folii opakowaniowej z polietylenu z dodatkiem 5% skrobi (MALEN E FABS 23 DO 22 produkcji Zakładów Chemicznych w Kędzierzynie Koźlu). Folię o grubości 0,04-0,1 mm naświetlano promieniami UV przez okres 60 h, 120 h, 180 h, 240 h, 300 h i 800 h przy użyciu niskoprężnych lamp rtęciowych Philips UV-A TL/05 (moc 15 W, moc UV-A 2,1 W, max. emisji 365 nm). Następnie poddano ją przez 24 tygodnie działaniu mikroorganizmów metodą testu glebowego w temp. 28-30°C i wilgotności względnej 20-30%. Stopień degradacji polietylenu oceniano na podstawie zmian naprężenia maksymalnego. Otrzymane wyniki poddano analizie wariancji. Z przeprowadzonych badań wynika, że: 1 ) mikroflora gleby wpływa w sposób statystycznie istotny na degradację folii polietylenowej z 5% dodatkiem skrobi, 2) właściwości mechaniczne badanej folii polietylenowej, poddanej działaniu promieni UV, ulegają trójfazowym zmianom, najlepiej opisanym przez model, w którym czas naświetlania występuje w postaci wielomianu stopnia trzeciego. (abstrakt oryginalny)
Głównym celem niniejszej pracy jest określenie czynników determinujących bezpieczeństwo opakowań, a także opis i ocena uwarunkowań procesu zapewnienia bezpieczeństwa materiałów opakowaniowych i opakowań z nich wykonanych, przeznaczonych do kontaktu z żywnością. (fragment tekstu)
Etykieta jest podstawowym nośnikiem danych, umieszczanym najczęściej bezpośrednio na wyrobie lub opakowaniu. Stanowi ona źródło istotnych informacji o produkcie, zapewniając jego łatwą identyfikację. Celem artykułu było określenie wpływu pleśni na jakość nadruków kodów kreskowych wykonanych na etykietach termicznych i termotransferowych przechowywanych w symulowanych warunkach klimatu tropikalnego mokrego.
W opracowaniu przedstawiono analizę ilościową i jakościową wybranych metali ciężkich w opakowaniach produktów branży zbożowo-młynarskiej oraz branży zielarskiej. Podjęto próbę określenia zawartości ośmiu metali ciężkich w zużytych opakowaniach zebranych z gospodarstw domowych ze szczególnym uwzględnieniem: kadmu, ołowiu i chromu.
W niniejszym artykule omówiono wymagania dla toreb handlowych związane z ochroną środowiska i kryteria oceny ekologicznej. Zaprezentowano rodzaje foliowych toreb handlowych na krajowym rynku.
Rozpatrując możliwości zastosowania jakiegoś opakowania do nowego wyrobu, celowe i niezbędne jest postawienie pytania: przed jakimi zmianami jakościowymi oraz szkodami powinno ono zabezpieczyć produkt. Z wielu względów odpowiedź na takie pytanie jest znacznie trudniejsza, niż na pytania handlu dotyczące wymagań stawianym opakowaniom lub czy forma albo sposób pakowania uwzględnia określone życzenia konsumenta. Trudności te często wynikają z braku danych o: zmianach jakościowych, jakie mogą wystąpić i szkodach towarowych; przyczynach powstawania szkód; najbardziej racjonalnych, w danych warunkach, rozwiązaniach mających na celu zapobieganie szkodom towarowym. Szkody towarowe, ich przyczyny i możliwości zapobiegania im w przypadku wielu podobnych wyrobów były i są badane, jednakże podejmując decyzję na ogół nie dysponuje się odpowiednim zakresem danych, ponieważ zmiany jakościowe i szkody towarowe nie stanowią przedmiotu wymiany informacji. Niewiele jest także publikacji z dziedziny towaroznawczego badania szkód. Niniejszy artykuł przedstawia wybrane wyniki towaroznawczych badań szkód towarowych, jakie prowadzono w Wyższej Szkole Handlowej w Lipsku. Traktuje również o znaczeniu tego typu prac dla gospodarki opakowaniami. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest doskonalenie oceny skuteczności ochronnej lotnego inhibitora korozji uzyskanego z surowców krajowych w stosunku do wyrobów metalowych umieszczonych w opakowaniach z wybranych tworzyw opakowaniowych i eksponowanych w warunkach zaostrzonego reżimu agresywności korozyjnej. Założono, ze uzyskane rezultaty badań powinny dać odpowiedź na pytanie i to w sposób wymierny - w jakim opakowaniu skuteczność ochronna lotnego inhibitora korozji jest najwyższa. (fragment tekstu)
Przedstawiono cechy optyczne opakowań z połyskiem i ich badanie. Zwrócono uwagę na marketingową funkcję odpowiednio dobranych i eksponowanych opakowań.
Wprowadzenie. Celem pracy było omówienie rozwiązań stosowanych w opracowywaniu biopolimerowych materiałów aktywnych do żywności dla przemysłu żywnościowego. Biopolimery, takie jak polisacharydy, białka i lipidy, są coraz częściej stosowane w opakowaniowych materiałach aktywnych do żywności ze względu na ich biodegradowalność i biokompatybilność. Ponadto znajdują zastosowanie jako nośniki różnego rodzaju substancji funkcjonalnych, m.in. substancji przeciwutleniających oraz środków hamujących rozwój mikroorganizmów chorobotwórczych, głównie w celu zwiększenia bezpieczeństwa produktów żywnościowych. W przeciwieństwie do opakowań z biopolimerów, wykorzystanie materiałów polimerowych z surowców nieodnawialnych, ma znaczący wpływ na środowisko i niekorzystny wpływ na gromadzące się odpady opakowaniowe. Materiały jadalne, stosowane w formie folii lub powłok, mogą wydłużać trwałość i poprawiać jakość żywności. Ponadto obserwuje się obecnie coraz większe zastosowanie łagodnych metod przetwarzania żywności, jak również nowe materiały opakowaniowe pochodzące z surowców odnawialnych. Wyniki i wnioski. Kluczowym obszarem rozwoju są obecnie nowe strategie opakowań aktywnych, w których zastosowane mogą być substancje naturalne. Prowadzone są intensywne badania naukowe w kierunku tworzenia opakowań o działaniu aktywnym z ulepszonymi właściwościami mechanicznymi, barierowymi, przeciwutleniającymi i przeciwdrobnoustrojowymi. Zastosowanie w praktyce opakowań aktywnych może mieć wpływ na ograniczenie marnotrawienia żywności, a obniżenie tego zjawiska jest jednym z celów modelu gospodarki o obiegu zamkniętym, co również zostało uwzględnione w Europejskim Zielonym Ładzie. Niniejsza publikacja stanowi przegląd dotychczasowych osiągnięć badawczych w zakresie stosowania materiałów opakowaniowych do żywności na bazie biopolimerów, wraz z omówieniem różnego rodzaju substancji aktywnych i ich wpływu na trwałość wybranych produktów żywnościowych. (abstrakt oryginalny)
Oddziaływanie żywności i jej składników na materiał opakowaniowy stanowi podstawę zapewnienia bezpieczeństwa i jakości żywności. Fizyczne i chemiczne właściwości opakowań mogą się zmieniać w wyniku kontaktu materiału z żywnością o niskim pH, kontaktu z parą wodną, tlenem i dwutlenkiem węgla oraz mechanicznych uszkodzeń podczas przechowywania. Komponenty twarogów przechowywano w opakowaniu wykonanym z wielowarstwowej folii poliamidowo/polietylenowej (PA/PE) przez 21 dni w warunkach chłodniczych. Badania wykazały zmiany nasiąkliwości oraz naprężenia zrywającego materiału PA/PE po kontakcie z roztworem kwasu mlekowego, serwatką i skrzepem twarogowym. Obserwowano zmiany migracji globalnej do wodnych płynów modelowych z materiału PA/PE po uprzednim kontakcie z komponentami twarogów. Badania potwierdziły wpływ czynników biologicznych i biogennych na właściwości laminatów PA/PE. (abstrakt oryginalny)
W całym logistycznym łańcuchu zapakowane towary narażone są na wiele niekorzystnych czynników, których szkodliwe działanie nasila się wraz z upływem czasu. Etykiety umieszczone na jednostkach logistycznych, poza ryzykiem uszkodzeń mechanicznych, narażone są również na działanie niekorzystnych czynników klimatycznych oraz mikrobiologicznych. Celem niniejszej pracy było zbadanie wpływu pleśni Penicillium glaucum na jakość nadruków kodów kreskowych umieszczonych na etykietach logistycznych o podłożu termotransferowym w warunkach charakterystycznych dla klimatu tropikalnego mokrego. Uzyskane wyniki pozwoliły stwierdzić, że badane etykiety wykazują odporność na zagrożenia mikrobiologiczne. Dodatkowo podłoże termotransferowe można uznać za odpowiednie do etykietowania opakowań transportowych w klimacie tropikalnym mokrym. (abstrakt oryginalny)
W literaturze światowej i krajowej spotyka się szereg metod stosowanych do badania wartości promocyjnej opakowań. Badania te wykorzystują metody psychologii eksperymentalnej oraz socjologii. Badania wartości promocyjnych opakowań można podzielić na trzy grupy: warunków rynku, reakcji i postępowania konsumenta i wizualne. Celem artykułu jest prezentacja tylko wybranych metod psychologicznych, mieszczących się w grupie badań reakcji postępowania konsumenta.
19
Content available remote Paper Radiolysis
84%
Wiązki elektronów, promieniowania gamma i rentgenowskie stosuje się rutynowo do wyjaławiania wyrobów medycznych, przeszczepów, farmaceutyków, kosmetyków, ziół i przypraw ziołowych. Unikatową cechą radiacyjnych technologii jest możliwość sterylizacji produktów w opakowaniu jednostkowym i zbiorczym. Opakowanie jest ważnym element procesu sterylizacji i powinno stanowić barierę dla drobnoustrojów. Niekiedy obróbce radiacyjnej poddaje się samo opakowanie przed umieszczeniem w nim wyrobu. Równie istotna jest, więc wiedza na temat wpływu promieniowania jonizującego na wyrób jak opakowanie. W przemyśle opakowaniowym powszechnie stosuje się papier. Głównym jego składnikiem jest łatwo ulegająca radiolizie celuloza. Gorsze gatunki papieru zawierają dodatki odpornej na promieniowanie ligniny. Wiadomo, że związki aromatyczne wykazują działanie ochronne w chemii radiacyjnej związków organicznych. Stąd bardzo różne doniesienie na temat odporności papieru w procesach obróbki radiacyjnej. W pracy zbadano wpływ aromatycznego sulfonianu ligniny na dwa gatunki bibuły (czystej celulozy). Za pomocą GC oznaczono wydajności radiacyjnie wydzielania wodoru oraz postradiacyjnie pochłanianego tlenu. Ogólnie mówiąc, mniejsza ilość odrywanego od łańcuchów polimerowych wodoru to mniejsza liczba makrorodników, które zapoczątkowują wtórnie proces tlenowej degradacji. Z użyciem DRS zbadano wpływ ligniny na procesy utleniania celulozy i kompozycji celuloza/sulfonian ligniny. Warto podkreślić, że opisano radiolizę kompozycji celuloza/sulfonian ligniny w całym zakresie stężeń. Wyjaśniono w sposób ilościowy eksperymentalne różnice wpływu promieniowania jonizującego na papier. Lignina w ilości około 10% powoduje zmniejszenie radiolizy celulozy o 50%. Badania starzeniowe wykazały, że obróbka radiacyjna w niewielkim stopniu przyspiesza proces oksydegradacji celulozy. W przypadku większych zwartości ligniny efekt ten jest praktycznie do pominięcia. Potwierdzono, że DRS (spektroskopia absorpcyjna w wersji odbiciowej światła rozproszonego) jest wygodną metodą badania procesów degradacji tworzyw polimerowych (naturalnych i sztucznych). (abstrakt oryginalny)
Masa uszczelniająca PK-4 jest masą produkowaną z polichlorku winylu, wypełniającą zamknięcia koronowe opakowań szklanych do napojów bezalkoholowych i piwa. Z masy tej mogą migrować do zapakowanych produktów substancje szkodliwe dla zdrowia konsumenta lub zmieniające cechy sensoryczne, a także wartość biologiczną napojów. Potencjalne niebezpieczeństwo dla zdrowia konsumenta sprawia, iż badanie migracji globalnej należy traktować jako podstawowe w ocenie jakości mas uszczelniających. Dlatego też przebadano masę uszczelniającą PK-4 pod względem jej podatności na migrację.
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.