Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 208

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Board of directors
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Celem artykułu jest analiza potencjalnych skutków obowiązującej od 9 września 2016 roku ustawy o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami. Autor koncentruje uwagę na spółkach komunalnych, dla których organy właścicielskie wskazały w 2017 roku tak zwane cele zarządcze, uzależniając od stopnia ich realizacji wysokość wynagrodzeń członków zarządów tych spółek. Jako metodę badawczą zastosowano analizę treści uchwał organów właścicielskich dotyczących celów zarządczych w 84 spółkach z różnych branż działalności komunalnej. Analiza porównawcza tych celów pozwoliła na sformułowanie wniosków co do możliwych skutków tych zmian. W podsumowaniu autor dowodzi, że wprowadzając zmiany prawne mające zapobiegać nieprawidłowościom, nie uniknięto wielu błędów, co może powodować, że nowe przepisy prawa mogą się przyczyniać w niedalekiej przyszłości do kolejnych problemów w zarządzaniu spółkami komunalnym(abstrakt autora)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest omówienie zasad powoływania lub zmiany członków zarządu specjalistycznych spółek akcyjnych. Autor skupia się na spółce prowadzącej bank, zakład ubezpieczeń lub reasekuracji, towarzystwo funduszy inwestycyjnych, towarzystwo emerytalne, giełdę i dom maklerski. Zwrócono uwagę, że powołanie członka zarządu lub jego zmiana w tych spółkach często wiąże się z koniecznością uzyskania zgody Komisji Nadzoru Finansowego lub zawiadomienia jej o takim fakcie. Podkreślając, iż szczegółowe rozwiązania w wymienionych spółka różnią się autor opisuje zasady powołania lub zmiany członków zarządu w w/w spółkach, wskazując na podmiotowy i funkcjonalny zakres reglamentacji.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest sposób rezygnacji z mandatu członka zarządu spółki kapitałowej, przy czym analizie poddano jeden aspekt ten rezygnacji, a mianowicie adresata tego oświadczenia woli. W pierwszej części artykułu przedstawiono istniejące w tym przedmiocie poglądy doktryny i orzecznictwa. W drugiej części zaprezentowano uchwałę siedmiu sędziów SN z 31.3.2016 r., w której uznano, że właściwym adresatem rezygnacji jest spółka reprezentowana przez członka zarządu lub prokurenta. Wreszcie w trzeciej części poddano w wątpliwość argumentację SN, wskazując iż bardziej przekonywującym jest złożenie rezygnacji spółce reprezentowanej zgodnie z art. 210 (379) Ksh.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza wybranych kwestii związanych ze zwołaniem przez zarząd zgromadzenia wspólników spółki z o.o. Obejmuje to przede wszystkim analizę sposobu powzięcia przez zarząd decyzji o zwołaniu zgromadzenia oraz sposób zakomunikowania tej decyzji wspólnikom (termin, forma tego zakomunikowania, wymagana treść zawiadomienia). W pracy bronione jest stanowisko o dopuszczalności zwołania zgromadzenia przez każdego z członków zarządu z osobna. Kwestie te mają istotny walor zarówno praktyczny, jak i teoretyczny, a wiele spośród nich pozostaje przedmiotem sporów w doktrynie.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Wpływ wielkości rady dyrektorów na wartość przedsiębiorstwa
80%
Celem pracy jest ocena wpływu wielkości rady dyrektorów na wartość przedsiębiorstwa. Rada dyrektorów może być postrzegana jako istotny zasób przedsiębiorstwa [Rodriguez-Fernandez, Fernandez-Alonso, Rodriguez-Rodriguez 2014], szczególnie ze względu na relacje jej członków z zewnętrznym otoczeniem. Jak wskazują autorzy [Barroso, Villegas, Perez-Calero 2011], problematyka ta usadowiona jest w teorii zależności zasobowej przedsiębiorstwa (resource dependence theory), zaproponowanej przez [Pfeffer, Salancik 2003/1978; Pfeffer 1987]. Podstawą teoretyczną jest założenie, że autonomia przedsiębiorstwa jest ograniczona przez jego zależność od posiadanych przez inne organizacje zasobów i wynikającą z niej potrzebę współpracy [Kaczmarek, Kimino, Pye 2014]. Teoria uzależnienia zasobowego podkreśla rolę rad dyrektorów w postaci kontroli otoczenia zewnętrznego [Yang, Cai 2011], definiując dodatkową funkcję rady dyrektorów w zakresie redukcji niepewności w otoczeniu poprzez relacje z otoczeniem w postaci interlocking directorates [Sankowska, Siudak 2015]. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest analiza zmian wartości funkcji kontrolno-zarządczej ośrodków miejskich w latach 2006 i 2012 w oparciu o metodę centrów grawitacji. Zakres czasowy analizy obejmował okres światowego kryzysu gospodarczego oraz zależny był od dostępności danych. Analizę przeprowadzono zarówno dla poszczególnych sektorów gospodarki, jak i dla międzynarodowego wskaźnika potencjału (MWP). Na podstawie użytego wskaźnika MWP zauważono przesunięcie środka ciężkości funkcji kontrolno-zarządczej miast w kierunku wschodnim. Współcześnie, głównie w wyniku rozwoju obszarów Europy Środkowo-Wschodniej oraz postępującej integracji europejskiej (wzrastającej w kierunku wschodnim i południowym), następuje wzrost znaczenia lokalnych przedsiębiorstw w krajach rozwijających się. Można stwierdzić, że nastąpił wzrost znaczenia funkcji kontrolno-zarządczej miast w krajach rozwijających się (Rosja, Polska). Zaobserwowano spadek znaczenia tzw. niebieskiego banana (blue banana), a przede wszystkim ośrodków brytyjskich i niemieckich. Szczególnie widoczne jest to pod względem zwiększenia się liczby siedzib zarządów na wschodzie kontynentu. Jednakże przemieszenie kapitału nie jest aż tak wyraźne i w dalszym ciągu korporacje niemieckie i brytyjskie pozostają zdecydowanymi liderami w Europie.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienia odpowiedzialności członków zarządu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością za ich zaległości podatkowe wiążą się z potrzebą utrzymania odpowiedniej relacji między egzekwowaniem obowiązków wynikających w przepisów prawa a poszanowaniem praw podmiotów tych obowiązków. Z jednej strony bowiem w przypadku spółek z ograniczoną odpowiedzialnością mamy do czynienia z problemem zagwarantowania efektywnej ochrony wierzycielom spółki, w tym także wierzycielom publicznoprawnym, a z drugiej - z koniecznością zachowania akceptowalnych standardów nakładania odpowiedzialności za zobowiązania spółki jako odrębnego podmiotu prawa. Konflikt tych wartości uwidacznia się ze szczególną intensywnością w sytuacji faktycznego oddziaływania na funkcjonowanie spółki przez osoby, które znajdują się poza jej organami albo działają w charakterze organu bez należytego umocowania. Analiza prawa polskiego, niemieckiego i austriackiego pozwala na sformułowanie wniosku, że zakres odpowiedzialności faktycznych zarządców bywa kształtowany odmiennie i odmienne są źródła tejże odpowiedzialności. Celem artykułu jest wskazanie potrzeby ustawowego uregulowania sytuacji prawnej faktycznego zarządcy.(abstrakt oryginalny)
Separacja struktury właścicielskiej od sfery zarządzającej w spółce kapitałowej ma zasadnicze znaczenie. Obecność w organach wykonawczych takich spółek związana jest z równie dużym prestiżem, co odpowiedzialnością za prawidłowe funkcjonowanie danego podmiotu. W praktyce nierzadko dochodzi do sytuacji, kiedy członek zarządu podejmuje decyzję o rezygnacji z dalszego funkcjonowania w ramach w/w organu spółki. W celu wywołania zamierzonych skutków prawnych zachodzi wówczas konieczność poinformowania o tym odpowiedniego podmiotu. Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie o jakim konkretnie podmiocie mowa od lat budzi spory, podsycane kolejnymi orzeczeniami Sądu Najwyższego. Teorii wskazujących potencjalnych adresatów oświadczenia członka zarządu spółki kapitałowej jest co najmniej kilka, z których najpopularniejsze poddano rozważaniom. Artykuł porusza również problematykę szczególnie interesującą, tj. kwestię rezygnacji jedynego bądź ostatniego (w przypadku organu wieloosobowego) członka zarządu.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Problem agencji w relacji członkowie zarządów-Skarb Państwa
61%
Artykuł dotyczy problemu agencji w relacji członkowie zarządów-Skarb Państwa w spółkach Skarbu Państwa. Problem ten w tego rodzaju spółkach posiada cechy specyficzne, wynikające z faktu, iż ich głównym bądź jedynym akcjonariuszem jest Skarb Państwa. Celem artykułu jest zidentyfikowanie cech specyficznych problemu agencji w relacji członkowie zarządów-Skarb Państwa. Badania przeprowadzone przez autora miały charakter interdyscyplinarny, składały się na nie analiza regulacji prawnych oraz badania ankietowe przeprowadzone wśród członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa, a także wśród pracowników Ministerstwa Skarbu Państwa nadzorujących spółki. Analiza regulacji prawnych, której wyniki są prezentowane w części 1, służyła wskazaniu, w jaki sposób szczegółowe regulacje prawne odnoszące się do spółek Skarbu Państwa determinują problem agencji w relacji członkowie zarządów-Skarb Państwa. Badania ankietowe, których wyniki są analizowane w części 2, miały z kolei wskazać, jakie są najważniejsze problemy funkcjonowania zarządów spółek Skarbu Państwa oraz jakie są determinanty działań podejmowanych przez członków zarządów. Zarówno analiza regulacji prawnych, jak i badania ankietowe odnosiły się także do kwestii szczegółowej determinującej problem agencji, czyli sposobu wynagradzania członków zarządów spółek Skarbu Państwa i praktycznych implikacji przyjętych rozwiązań prawnych w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł dotyczy problematyki zaskarżania uchwał zarządów, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych spółek kapitałowych. Tematyka ta ma duże znaczenia dla obrotu gospodarczego, niemniej nie została uregulowana w Kodeksie spółek handlowych. W pierwszej części artykułu autor skupia się przede wszystkim na przedstawieniu poglądów doktryny i orzecznictwa w zakresie objętym powyższym tematem. Szczególną uwagę zwraca na uchwałę siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 18.9.2013 r. W drugiej części artykułu, będącej jego podsumowaniem, autor przede wszystkim sprzeciwia się stosowaniu do zaskarżania uchwał zarządów, rad nadzorczych, komisji rewizyjnych przepisów dotyczących zaskarżania uchwał zgromadzeń spółek. Sugeruje wykorzystywanie do zaskarżania rzeczonych uchwał powództwa opartego na art. 189 Kodeksu postępowania cywilnego. W jego natomiast opinii uchwały zarządów, rad nadzorczych czy komisji rewizyjnych w ogóle nie mogą być zaskarżone w przypadku ich sprzeczności jedynie z umową (statutem) spółki.(abstrakt oryginalny)
W artykule dokonano analizy problematyki stosowania art. 262 ust. 1 ustawy o finansach publicznych. Stwierdzono, że przepis ten wprowadza w największym zakresie modyfikację reprezentacji województw samorządowych i ma pierwszeństwo stosowania przed postanowieniami statutów województw samorządowych w zakresie reprezentacji województw samorządowych, dotyczących m.in. zaciągania zobowiązań. Regulacji zawartej w art. 262 ust. 1 u.f.p. nie stosuje się w szczególnych przypadkach, np. ustanowienia zarządu komisarycznego w jednostkach samorządu terytorialnego.(abstrakt oryginalny)
Omówiono rozwiązania, przyjmowane przez kraje niemieckie, dotyczące pozycji organu wykonawczego samorządu terytorialnego (zarządy gmin, powiatów i województw).
Motivation: The ownership structure is a frequently undertaken research issue on the dividend determinants. However, there are not many scientific studies conducted on the Warsaw Stock Exchange (WSE) which investigate the ownership structure of dividend payers in the context of board characteristics (i.e. board composition, board independence or chairman entrenchment). Therefore, a research gap has been observed in this area and an appropriate study has been conducted. Aim: The aim of the paper is to investigate the links between the ownership structure of publicly traded companies and the dividend pay-outs in the context of board characteristics. Results: Empirical research has been conducted on a group of 354 non-financial companies listed on the WSE. The results of the study indicate that in the companies that pay out dividend one can observe a greater share of both the institutional investors and the State Treasury. The board of such companies is bigger, the board members more often hold shares and the chairman occupies the position for a longer time. Moreover, the propensity to pay dividend and dividend amount increase if there is an increase in institutional ownership, board duality and chairman entrenchment. (original abstract)
The analytical part of the article describes the situation after 1990s, when the residential housing stock in most Central and Eastern European countries was privatized, in poor condition, and required costly major repairs at the expense of new owners, which was impossible in terms of finance. In this situation the building maintenance and operation functions are transferred to private or municipal management companies, or remain executed directly by owners' organizations. The article examines existing services proposed to customers as residents, not taking account the functions of residents as building co-owners. The authors studied the relevant theories and legislation, comparing the current building maintenance and facility management functions to strategic functions of asset and property management. It was shown that the different interests of consumers and owners should be covered by different functions of professional managers. The obstacle is that the structure of residential housing management companies mixes them in a dual customer and owner body. This creates contradictions between the aim to minimize customer's expenses and the need to preserve assets and property. A conclusion was reached to separate the ownership and property management of houses. (original abstract)
Purpose: This study investigates the determinants of audit committee (AC) formation in a semi-mandatory setting of a European economy, in which ownership and control are predominantly in the hands of families and business groups, and the voluntary practice of forming an AC has not been widely accepted. Methodology: This research uses a sample of Polish nonfinancial firms listed on the Warsaw Stock Exchange (WSE) in 2008-2015. The study implemented logistic regression to test the role of the supervisory board (SB) and companies' compositional characteristics in AC creation. Findings: Primary analysis provided evidence of an inverted association between commonly accepted determinants of AC formation - such as the number of independent members on the supervisory board (SB) - and accounting and finance expertise of the SB members. The study also revealed that companies with foreign ownership are more likely to have an AC. Originality: This study indicates an important relationship between the existence of other SB committees as a meaningful determinant of AC formation. This article is valuable for supervisory bodies and regulators as they provide insights into factors that influence audit committee formation. (original abstract)
Ustawą z 7.05.2010 r. o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych (u.w.r.u.s.t.) prawodawca wprowadził do polskiego porządku prawnego konstrukcję odrębnej własności części składowej rzeczy ruchomej. Stanowi to wyłom w dotychczasowym postrzeganiu konstrukcji prawnorzeczowych. Możliwości takiej nadal nie przewiduje jednak Kodeks cywilny. Ustanowienie odrębnej własności części składowej dotąd możliwe było jedynie w przypadku nieruchomości. Zgodnie z ustawą możliwe jest ustanowienie odrębnej własności włókna światłowodowego umieszczonego w kablu. Spełnienie ustawowych przesłanek nie powoduje automatycznego wyodrębnienia włókna z kabla światłowodowego. Osiągnięcie takiego skutku wymaga zajścia zdarzenia prawnego wskazanego w ustawie. Z chwilą ustanowienia odrębnej własności pierwszego włókna światłowodowego jednolita struktura prawna kabla światłowodowego ulega dekompozycji. Natomiast kabel stanowi odtąd przedmiot współwłasności przymusowej właścicieli włókien światłowodowych, co wymaga ich współdziałania. Sprawowanie zarządu częściami wspólnymi kabla światłowodowego oparte jest na odpowiednio stosowanych przepisach Kodeksu cywilnego o zarządzie rzeczą wspólną. Zasady te są modyfikowane regulacją ustawy o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule omówiono zagadnienie funkcjonowania zarządu w spółkach prawa handlowego. Przedstawiono kompetencje zarządu oraz jego zakres i sposób reprezentacji. Zaprezentowano zagadnienie odpowiedzialności członków zarządu.
Za punkt wyjścia do przeprowadzonej analizy przyjęto składy zarządów istniejące na koniec 1999 r. Analizie poddano 73 zakłady ubezpieczeń, w tym 37 zakładów ubezpieczeń na życie oraz 36 zakładów ubezpieczeń pozostałych osobowych i majątkowych. Aktualnie w zakładach ubezpieczeń ogółem w składach zarządów funkcje pełni 247 osób, w tym w zakładach ubezpieczeń na życie 131 osób, zaś w zakładach ubezpieczeń pozostałych osobowych i majątkowych 116 osób. Osoby te pełnią funkcje: prezesów, wiceprezesów i członków zarządu.(abstrakt oryginalny)
In this paper, we conduct a succinct review of literature to understand the impact of board gender diversity on firm performance and firm risk. The review indicates that the effect of gender diversity on firm performance and firm risk is inconclusive. Many studies indicate presence of a positive association between a firm's board gender diversity and its value, while others document a negative relation, and still some showing that there is no significant relation between gender diversity and firm's performance and risk. We recommend that there is a vast scope for research in this area, especially in the context of emerging countries to more broadly analyze the relation between a firm's board gender diversity, and its performance and risk.(original abstract)
Celem opracowania jest określenie poziomu odporności funkcji kontrolno-zarządczych na kryzys dominującego sektora kreującego tę funkcję w miastach Stanów Zjednoczonych oraz prognoza ich odporności do roku 2025. W tym celu posłużono się wnioskowaniem w oparciu o trend zmian wskaźnika światowych centrów ekonomicznych (ŚCE). Wskaźnik obliczony został na podstawie standaryzowanych wartości wyników finansowych korporacji zlokalizowanych na obszarze metropolitalnym z uwzględnieniem jego potencjału ekonomicznego oraz zróżnicowania sektorowego. W latach 2006-2016 w większości amerykańskich światowych centrów ekonomicznych spadła liczba siedzib zarządów, ale jednocześnie wzrosła ich odporność na kryzys głównego sektora kreującego funkcję kontrolno-zarządczą, a najważniejszymi ŚCE w USA są obecnie Nowy Jork, Chicago, Houston i San Jose. Wykazano, iż odporność miast USA na kryzys funkcji kontrolno-zarządczej wzrastała później niż wartość rynkowa firm po spowolnieniu gospodarczym z 2008 roku. Z kolei w 2025 roku najważniejszymi ŚCE w Stanach Zjednoczonych będą Nowy Jork, Chicago, San Jose i San Francisco. Nie zauważono zależności przestrzennej w prognozowanej dynamice wartości wskaźnika ŚCE. Spadki i wzrosty wartości występują mniej więcej równomiernie na przestrzeni całego kraju. Nie widać też wpływu konkretnego sektora na dynamikę analizowanego wskaźnika.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.