Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 183

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Browarnictwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
1
Content available remote Top and Bottom Fermentation Beer Brewed with Commercial Buckwheat Malt
100%
Słodowanie gryki i zastosowanie słodu gryczanego w warzeniu piwa wynika z rosnącego na rynku popytu na piwo bezglutenowe. Zostało to wyczerpująco przebadane i stwierdzono, że nie jest, jak dotąd, możliwe wyprodukowanie piwa ze 100% słodu gryczanego bez dodatku enzymów. Głównym problemem była lepkość, która spowodowała odrzucenie tego cennego surowca. Takie podejście doprowadziło do nieuzasadnionej marginalizacji tego typu słodu w piwowarstwie. Ponieważ słód gryczany przyczynia się także do wzrostu aktywności przeciwutleniającej w produktach spożywczych, do których jest dodawany, zasadne jest szersze zbadanie jego zastosowania w produkcji piwa. W pracy przedstawiono wyniki oceny wpływu dodatku 20% komercyjnego słodu gryczanego na proces górnej i dolnej fermentacji. Taki udział procentowy zapewnia lepkość brzeczki w dopuszczalnym technologią zakresie, co nie powoduje dalszych problemów z filtracją. Analiza sensoryczna wykazała wysoką akceptowalność otrzymanego piwa, wskazując jednocześnie na brak dedykowanych wytycznych dotyczących jego oceny.(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Wykorzystanie pseudozbóż do wytwarzania piwa bezglutenowego
100%
Piwo wytwarzane z typowych słodów (jęczmienny, pszeniczny) jest zabronione w diecie osób chorych na celiakię ze względu na zawartość glutenu, który ma toksyczny wpływ na komórki jelita cienkiego. Według szacunków populacja osób, które w swojej diecie nie mogą stosować produktów zawierających gluten, wynosi od 0,3 do 3%. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie badaniami nad technologią produkcji piwa bezglutenowego z surowców pseudozbożowych - szarłatu, komosy ryżowej i gryki. Technologie opracowane w skali laboratoryjnej i pilotażowej wymagają dalszych badań, gdyż już na tym etapie zdiagnozowano wiele potencjalnych problemów technologicznych. Optymalizacja warunków prowadzenia procesów słodowania i zacierania może przyczynić się do powstania piwa bezglutenowego o atrakcyjnych parametrach produkcyjnych i sensorycznych.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Techniczno-technologiczne aspekty klarowania brzeczki piwnej
80%
Branża piwowarska jest jedną z prężniej rozwijających się gałęzi przemysłu spożywczego. W związku z przesyceniem rynku piwnymi wyrobami masowej produkcji obserwowany jest wzrost zainteresowania konsumentów piwami niszowymi o wyszukanych recepturach. Oprócz browarów rzemieślniczych, także duże browary przemysłowe celują w ten segment rynku i zainteresowane są niestandardowymi surowcami i technologiami. Taki stan rzeczy przekłada się bezpośrednio na wprowadzanie zmian w technologii wytwarzania piwa, które powodują w konsekwencji modyfikacje konstrukcyjne urządzeń stosowanych do jego produkcji. Opracowanie koncentruje się na przybliżeniu technologii produkcji brzeczki i piwa. Szczególną uwagę poświęcono procesowi klarowania, istocie procesu oraz znanym metodom usuwania osadów gorących. Scharakteryzowano także rozwiązania konstrukcyjne wykorzystywane do klarowania brzeczki, stosowane na warzelniach od produkcji w manufakturach po współczesną produkcję na masową skalę. (abstrakt oryginalny)
Czynniki wpływające na wielkość konsumpcji alkoholu od dawna znajdowały się w centrum zainteresowania naukowców . Pomimo to, ilość literatury, która rozpatruje ten problem od strony ekonomicznej, jest niewielka. Dotychczas nie znaleziono jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedni ludzie piją mniej, a inni więcej, dlaczego jedni stają się alkoholikami, a inni nie, pomimo że piją w sposób do siebie zbliżony. Oszacowanie siły wpływu poszczególnych czynników na wielkość konsumpcji piwa może częściowo odpowiedzieć na powyższe pytanie. Wyodrębnienie wzorców konsumpcji piwa jest również jednym z narzędzi w walce z uzależnieniami i wpływa na politykę skarbową państwa. W celu dokładniejszej analizy powyższego problemu podjęto próbę wskazania najważniejszych czynników, które mogą mieć znaczący wpływ na ilościową konsumpcję piwa w polskich gospodarstwach domowych. W tym celu posłużono się nowoczesnymi metodami statystycznymi analizy danych.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Congress Wort Analysis from Commercial Buckwheat Malt Mixtures with RSM
80%
Rosnąca częstość występowania reakcji alergicznych lub nietolerancji na żywność zawierającą określone zboża lub ich pochodne, jak pszenica, jęczmień lub żyto, powoduje zintensyfikowanie prac naukowych skupiających się na dostarczaniu surowców i produktów bezglutenowych. Ponieważ piwo wytwarzane jest głównie ze słodu jęczmiennego lub pszenicznego, ten problem występuje również w przemyśle piwowarskim. Wyeliminowanie szkodliwego białka lub użycie surowca naturalnie bezglutenowego to dwa najbardziej typowe sposoby uniknięcia obecności glutenu w piwie. Surowcem o dużym potencjale warzenia jest gryka, która jako pseudozboże nie zawiera białek glutenu. Chociaż dotychczasowe wysiłki naukowe nie doprowadziły do wyprodukowania piwa ze 100% słodu gryczanego bez dodatku enzymu, surowiec ten nadal jest przedmiotem szeroko zakrojonych badań. Na rynku pojawiły się słody gryczane, których producenci deklarują przydatność do warzenia piwa. W tym badaniu komercyjny słód gryczany Château Buckwheat (Castle Malting) został oceniony pod kątem przydatności do warzenia. Badanie ziarna słodowego i wpływ zawartości słodu gryczanego w mieszaninie słodu na wydajność ekstraktu, lepkość i kolor brzeczki oceniono z użyciem metody powierzchni odpowiedzi.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia powstanie i rozwój jednego z najmłodszych producentów piwa w naszym kraju, Browaru VAN PUR, który obecnie wchodzi w skład potężnego koncernu austriackiego BRAUN-UNION AG.
Brytyjska grupa piwowarska Scottish & Newcastle (S&N) pod koniec marca br. za 2,7 mld EUR kupiła browary we Francji, Belgii i Włoszech, należące dotychczas do francuskiego holdingu spożywczego Danone. Tym samym S&N stała się drugą co do wielkości produkcji firmą piwowarską w Europie, ustępując tylko holenderskiemu Heinekenowi. Transakcja ta jest kolejnym etapem dokonującej się konsolidacji w branży piwnej w Europie.
Na rynku piwa jest miejsce dla największych albo najlepszych. Kielecki Browar Belgia musiał wymyślić unikalny produkt, który wciśnie się na rynek podzielony przez gigantów. Projekt "Star Quest" zaowocował piwem imbirowym.
W artykule opisano główne problemy środowiskowe przemysłu piwowarskiego, które wynikają z produkcji, np. zużycie wody oraz energii, wytwarzanie ścieków i odpadów. Następnie przedstawiono najlepsze dostępne techniki (BAT) dla tegoż przemysłu, które pozwolą na redukcję oddziaływań środowiskowych.
Celem artykułu jest przedstawienie sytuacji w zakresie produkcji i konsumpcji piwa w krajach UE, z uwzględnieniem również krajów pozostających poza Unią - Chorwacji, Turcji, Norwegii i Szwajcarii. Artykuł ma również wskazać na zachodzące w ostatnich latach procesy globalizacyjne, które są charakterystyczne dla przemysłu browarniczego. W pracy wykorzystano analizę opisową oraz porównawczą badanego zjawiska w poszczególnych krajach UE oraz Chorwacji, Turcji, Norwegii i Szwajcarii. (skrócony abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Normy dotyczące piwa
80%
W artykule scharakteryzowano normy sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Norm w grupie 67.160.10 Napoje alkoholowe. Zaprezentowano normy dotyczące badań jakości piwa. Podzielono je na grupy norm wstępnych, badań spektrofotometrycznych oraz badań właściwości fizykochemicznych. (abstrakt oryginalny)
Podczas procesu klarowania brzeczki piwnej w kadzi wirowej dobór odpowiedniej konstrukcji oraz parametrów procesów gwarantuje prawidłowy przebieg oddzielenia osadu gorącego od brzeczki. W pracy przedstawiono wyniki analizy wpływu dwóch nowatorskich konstrukcji otworów wlotowych w kadzi wirowej na czasy występowania poszczególnych etapów formowania się stożka osadu zastępczego. W wyniku eksperymentu wykazano, iż użycie zaprojektowanych dysz znacznie skróciło czas zjawiska formowania się stożka osadu. Najbardziej skuteczny w realizacji procesu klarowania okazał się otwór wlotowy o konstrukcji dyszy płaskiej.(abstrakt oryginalny)
Materiał doświadczalny stanowiły piwa wyprodukowane z brzeczek laboratoryjnych, otrzymanych ze słodu jęczmiennego typu pilzneńskiego, z 40% udziałem grysu kukurydzianego o granulacji 500-1250 µm oraz kaszek o granulacji 250-500 µm lub 250-750 µm. Punktem odniesienia było piwo wytworzone ze słodu jęczmiennego bez surowców niesłodowanych. Grys i kaszki kleikowano z 10% dodatkiem słodu w temp. 90 µ°C przez 10 min. Brzeczki wytwarzano metodą kongresową. W trakcie chmielenia brzeczek, trwającego 70 min, zastosowano chmiel aromatyczny w postaci granulatu zawierającego 10% alfa-kwasów. Granulat (typ 90) dozowano w dwóch dawkach zapewniających zawartość alfa-kwasów na poziomie 25 mg/l piwa. Po chmieleniu przeprowadzono korektę zawartości ekstraktu brzeczki nastawnej do poziomu 12% (m/m). Użyto drożdży fermentacji dolnej (pobranych z Browaru Piastowskiego), stosując dawkę inokulum, zapewniającą stężenie komórek rzędu 30 x 106 aktywnych komórek/1ml brzeczki. Fermentacja główna, w temp. 8-9 µ°C, trwała 10 dni. Podczas fermentacji określano zmiany zawartości ekstraktu. Kontrolowano także pH. Leżakowanie piwa w butelkach w temp. 5-6 µ°C trwało 4 tygodnie. W piwach oznaczono: zawartość etanolu i odfermentowanie rzeczywiste. Oznaczono także: barwę, pH, pienistość oraz zawartość azotu alfa-aminowego. Piwa poddano ocenie sensorycznej metodą "Ranking Test". Stwierdzono, że przebieg fermentacji głównej nie był zmieniony przez zastąpienie części słodu produktami przemiału ziarna kukurydzy. W odniesieniu do piwa otrzymanego bez surowców niesłodowanych, piwa wyprodukowane z użyciem produktów przemiału kukurydzy w ilości 40% charakteryzowały się słabszą pienistością i mniejszym pH. Piwa otrzymane z 40% dodatkiem grysu lub kaszek postrzegane były przez oceniających za mniej atrakcyjne niż piwo wyprodukowane ze słodu jęczmiennego bez surowców niesłodowanych. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie uwarunkowań konkurencyjnych jako kluczowych dla działalności polskich przedsiębiorstw piwowarskich. Przedstawiono charakterystykę sektora piwowarskiego oraz jego strukturę własnościową na polskim rynku.
15
Content available remote Mikrofalowo-próżniowe odwadnianie drożdży gorzelniczych
61%
W badaniach przeprowadzono mikrofalowo-próżniowe suszenie drożdży gorzelniczych Saccharomyces cerevisiae immobilizowanych na nośnikach pochodzenia naturalnego (płatkach owsianych, otrębach pszennych, sianie i słomie). Zastosowano nagrzewanie mikrofalami niskiej mocy (180 W) przy jednocześnie obniżonym ciśnieniu (4-6 kPa). Stwierdzono, że w zastosowanych warunkach mikrofalowo-próżniowych woda z komórek drożdży odprowadzana była w sposób łagodny, bez uszkadzania struktur komórkowych, a uzyskany w czasie 30 minut susz wykazywał wysoką żywotność (84-95%) i aktywność enzymatyczną po ponownym uwodnieniu.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była analiza konkurencji na rynku piwa w Polsce oraz określenie lojalności konsumentów w stosunku do marek piwa. W artykule omówiono zmiany w spożyciu piwa w Polsce, jak również przyczyny jego wzrostu. (abstrakt oryginalny)
Crowdfunding udziałowy, jako nowoczesna forma finansowania, jest coraz częściej wykorzystywany przez browary rzemieślnicze na całym świecie, a w ostatnich latach również w Polsce. Głównym celem artykułu jest identyfikacja podstawowych cech akcji crowdfundingowych przeprowadzanych przez polskie browary rzemieślnicze w latach 2016-2020. Badania wskazują, iż obecnie działające browary przeprowadzają tego typu akcje w celu sfinansowania najważniejszych inwestycji. Osiągają one przy tym duży sukces, pozyskując kapitał od wielu inwestorów, co świadczyć może o tym, że ta forma finansowania będzie się szybko rozwijać w kolejnych latach.(abstrakt oryginalny)
The pale Pilsener-style lager beers produced on a massive and craft scale were taken to analyse their basic physicochemical properties (alcohol content, pH, haze, real degree of fermentation) and volatile compounds profiles. The research was carried out using a beer analyser equipment and a headspace gas chromatographymass spectrometry method (HS/GC-MS). The findings showed that in terms of physicochemical and flavour attributes, the quality of craft beers differed to a higher degree from the standard Pilsener beer quality than in the case of industrial beers.(original abstract)
Przedstawione zmiany w strategiach zaopatrzeniowych polskich przedsiębiorstw w sektorach AGD i browarniczym wskazują na duży wpływ procesów globalizacyjnych na zachowania polskich przedsiębiorstw. Zmiana warunków konkurencyjnych spowodowana obecnością firm zagranicznych powoduje zmiany w strategiach (także zaopatrzeniowych) polskich firm. Po włączeniu polskiego przedsiębiorstwa do grupy z podmiotem zagranicznym przejmowane są rozwiązania strategiczne od partnera zagranicznego również w stosunkach z dostawcami.(fragment tekstu)
20
61%
Celem badań było dokonanie zwięzłej charakterystyki działalności marketingowej dwóch lokalnych browarów działających na terenie Mazowsza pod kątem przedsięwzięć podejmowanych w celu przyciągnięcia konsumentów oferowanego produktu (również turystów), a także uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy piwo może stanowić lokalną atrakcję turystyczną w ocenie osób zarządzających omawianymi przedsiębiorstwami. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.