Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 70

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Herbata
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Właściwości antyoksydacyjne komercyjnych herbatek owocowych
100%
Przedmiotem badań było 6 rodzajów herbatek z owoców leśnych dostępnych na polskim rynku (zakodowane jako A-F). Przeprowadzono analizę ogólnej zawartości związków fenolowych oraz właściwości antyoksydacyjnych naparów. Największą zawartością związków polifenolowych charakteryzowały się herbaty C (45,83 mg/1 g herbaty) oraz D (39,21 mg/1 g herbaty). Analiza redukcji rodnika DPPH wykazała, że herbata A cechowała się najwyższą aktywnością przeciwutleniającą (86,09%), natomiast najmniej rodnika DPPH zredukowały związki obecne w naparze B (97,61%). Metoda FRAP wykazała największą zawartość antyoksydantów w próbkach C (1,97 mmol/g herbaty) oraz F (1,80 mmol/g herbaty). Testy te nie są tożsame, ale wzajemnie się dopełniają. (abstrakt oryginalny)
2
100%
Herbata to bardzo popularny napój na świecie. Prowadzone badania potwierdzają pozytywny wpływ herbaty na zdrowie. Zielona herbata znalazła zastosowanie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, ze względu na zawartość wielu składników bioaktywnych, jak polifenole, kwas askorbinowy i mikro- i makroelementy. Sposobów przygotowywania naparów jest wiele, ale wśród najbardziej powszechnych jest infuzja gorącą wodą o temperaturze 80-100°C przez kilka do kilkunastu minut. Celem przeprowadzonych badań było określenie wpływu sposobu przygotowywania herbaty na zawartość polifenoli, garbników oraz kwasu askorbinowego w naparach herbaty zielonej. Do infuzji suszu herbaty zastosowano wodę o temperaturze 4 i 80°C oraz lód. Im dłuższy był czas ekstrakcji tym wyższa była zawartość polifenoli w naparach. Temperatura wody użytej do przygotowania naparów miała wpływ na udział garbników w naparze. Najwyższą zawartością składników bioaktywnych charakteryzował się napar przygotowany z gorącą wodą przez 10 minut. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena atrakcyjności wybranych herbat w zakresie kolorystyki i informacyjności opakowań. Badaniu poddano opakowania herbaty trzech marek dostępnych na rynku Trójmiasta. Kryterium wyboru herbat była ich popularność w poszczególnych segmentach cenowych. Wykorzystano herbatę marki własnej, herbatę postrzeganą przez konsumentów jako popularną, ze średniego przedziału cenowego oraz herbatę segmentowaną na rynku premium. Wszystkie herbaty poddane analizie należały do najpopularniejszych w swojej kategorii cenowej. Grupę 100 respondentów (wykorzystano badanie jakościowe) poproszono o zdefiniowanie skojarzeń związanych z kolorystyką opakowań w zakresie estetyki, atrakcyjności, trafności doboru układu barw i przekazem zdefiniowanym przez producentów. Uzyskane wyniki odniesiono do wrażeń i emocji, jakie wywołują barwy na ocenianych opakowaniach herbat. Najwyżej oceniono opakowanie herbaty marki premium, a najniżej opakowanie producenta marki własnej. Zaobserwowano zależność między wynikami oceny ogólnej a ceną i pośrednio jakością produktu.(abstrakt autora)
Krzew herbaciany - uprawa oraz zbiór liści Krzew herbaciany, Camellia sinensis (L), należy do rodziny herbatowatych, wywodzących się z grupy Theaceae. Uprawia się go przede wszystkim w klimacie subtropikalnym i tropikalnym, w bardzo wielu krajach. Krzewy przeważnie osiągają wysokość 10 do 16 metrów. Kwiaty białe do jasnożółtego, pięciopłatkowe. Z kolei liście mają odcień ciemnozielony i kształt owalny, brzegi ich są ząbkowane, silnie unerwione. Roślina nie należy do bardzo wymagających, gdyż nawet złe warunki sprzyjają jej wzrostowi. Ponadto cechuje się wytrzymałością na bardzo niskie temperatury oraz odpornością na choroby. Jednakże chcąc zapewnić obfite plony należy przestrzegać kilku prostych zasad podczas uprawy. Najistotniejsze to zapewnienie wilgotności. Ważne, aby rocznie było to przeciętnie 1250 mm opadów. Krzewy najlepiej rozwijają się na obszarach wysokogórskich - im wyżej znajdują się plantacje, tym późniejsze zbiory są zasobniejsze, a także lepsze jakościowo. (fragment tekstu)
5
75%
Herbata jest napojem znanym i spożywanym na całym świecie równie często jak woda. Napary herbaciane cechują się udowodnionym działaniem prozdrowotnym oraz wyjątkowymi walorami smakowo-zapachowymi. W jej składzie stwierdzono obok wielu składników bioaktywnych (polifenole, garbniki, związki mineralne) obecność substancji o działaniu toksycznym. Jednym z nich jest glin w znacznych ilościach kumulowany w liściach herbacianych. W wyniku zakwaszenia środowiska, np. kwasem cytrynowym pochodzącym z soku z cytryny, jony tego pierwiastka przechodzą w łatwiej przyswajalną i rozpuszczalną formę - cytrynianu glinu. Udowodniono, że nadmiar glinu w diecie powoduje jego kumulację praktycznie we wszystkich tkankach ludzkiego organizmu, wywołując wiele zmian (głównie w układzie nerwowym) w tym chorobę Parkinsona i Alzhaimera. Celem pracy było określenie zawartości glinu w naparach przygotowanych z trzech rodzajów herbat oraz porównanie stopnia ekstrakcji glinu z liści herbacianych do naparu w wyniku dodatku soku z cytryny. Badaniom poddano 8 herbat liściastych (trzy czarne, trzy zielone i dwie czerwone). Zawartość glinu w naparach określono przy pomocy absorpcyjnej spektrometrii atomowej (FAAS). Najwyższą zawartość jonów glinu stwierdzono w naparach z herbat zielonych, a najniższą w z herbat czerwonych. Dodatek kwasu cytrynowego zwiększył ekstrakcję glinu z liści do naparów średnio o 18% w przypadku herbaty zielonej, o 50% dla herbaty czarnej i o 102%, dla herbaty czerwonej. (abstrakt oryginalny)
Herbata Pu-erh jest specyficznym rodzajem herbaty uzyskanej w procesie częściowej fermentacji, prowadzonej w bardzo szczególnych warunkach, dzięki czemu uzyskuje charakterystyczną barwę. Ze względu na zawarte w niej składniki wykazuje silne działanie przeciwutleniające, antymutagenne oraz antykancerogenne. Celem badań było sprawdzenie wpływu czasu zaparzania na ogólną zawartość polifenoli oraz określenie parametrów barwy w systemie L*a*b* w naparach otrzymywanych z herbaty Pu-erh. Uzyskane wyniki badań pozwoliły na stwierdzenie, że zarówno rodzaj herbaty, jak i czas zaparzania mają istotny wpływ na zawartość związków polifenolowych oraz parametrów barwy. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było porównanie zawartości rozpuszczalnych szczawianów (RSZ) w wodnych naparach herbat zielonych i herbatek ziołowych uzyskiwanych przy zastosowaniu czterech sposobów ekstrakcji, tj. tradycyjnej metody ekstrakcji przy użyciu wrzącej wody o temp. 100 °C, ekstrakcji wspomaganej promieniowaniem mikrofalowym w temp. 80 °C (EWPM), ekstrakcji wspomaganej ultradźwiękami w temp. 40 °C (EWU-40) i w temp. 60 °C. Oznaczona metodą manganianometryczną średnia zawartość RSZ w badanych naparach była największa po zastosowaniu metody EWPM i wynosiła od 7,73 do 14,89 mg/g s.m. w herbatach zielonych oraz od 3,53 do 18,11 mg/g s.m. w herbatkach ziołowych. Natomiast najmniejsze wartości otrzymano po zastosowaniu metody EWU-40, tzn. od 5,06 do 10,88 mg/g s.m. w herbatach zielonych oraz od 1,5 do 11,03 mg/g s.m. w herbatkach ziołowych. W przypadku herbatek ziołowych, pobranych do badań wyłącznie w saszetkach do parzenia ekspresowego, stwierdzono istotną zależność pomiędzy ilością oznaczonych RSZ a rodzajem części anatomicznych wyjściowego surowca roślinnego. Podobnie, jak w przypadku herbat zielonych, największą średnią zawartością RSZ charakteryzowały się napary uzyskane metodą EWPM z herbatek ziołowych z całych liści, np. mięty - 18,11 mg/g s.m., szałwi - 12,23 mg/g s.m. oraz pokrzywy - 11,76 mg/g s.m. Z owoców (nasion) kopru włoskiego uzyskano RSZ na poziomie 3,53 mg/g s.m. produktu, a z kwiatostanu lipy 4,01 mg/g s.m. Wyjątek w tej grupie naparów stanowił kwiatostan rumianku, w którym oznaczono 16,05 mg/g s.m. produktu. Uzyskane wyniki mogą zostać wykorzystane do standaryzacji metod analitycznych stosowanych podczas oznaczania RSZ w naparach herbat zielonych i herbatek ziołowych w celu identyfikacji kraju i regionu ich pochodzenia, rozpoznawania okresu zbiorów i sposobu produkcji, ujawniania domieszek i zafałszowań oraz weryfikacji przydatności do spożycia i potwierdzania jakości zdrowotnej takich produktów. (abstrakt oryginalny)
Poważne słabości w polityce inwestycji sprawiają, iż strategia Nepalu w zakresie BIZ musi koncentrować się na podatkach o charakterze krótkoterminowym, na reformach regulacji i administracyjnych. Reformy te wymagać będą przynajmniej trzyletniego zaangażowania. Tymczasem istnieje potencjał, aby przyciągnąć więcej BIZ w krótkim okresie pod warunkiem stworzenia dla inwestorów „okazji” poprzez rozwój specjalnych warunków inwestycyjnych w wybranych sektorach o wysokim potencjale. Sposobności i wyzwania dwudziestoletniej wizji są dostrzegalne. Jednakże nie jest właściwe skoncentrowanie strategii BIZ na długoterminowej wizji. Potencjał administracji publicznej był w pełni zaabsorbowany przez podwójne wyzwania: poprawy polityki w zakresie inwestycji i przyciągnięcia BIZ w starannie określonych sytuacjach.(abstrakt oryginalny)
Skarb Państwa wniósł w 1995 roku akcje POSTI do programu Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Większościowym udziałowcem został III NFI, który ma 33 proc. kapitału akcyjnego. Artykuł analizuje działania firmy, której groziło bankructwo.
Celem pracy była ocena właściwości higroskopijnych herbat czarnych, różniących się krajem pochodzenia, wyznaczonych na podstawie izoterm sorpcji pary wodnej oraz charakterystyka wybranych parametrów mikrostruktury powierzchni determinujących trwałość przechowalniczą i stabilność mikrobiologiczną herbat. W celu opisu empirycznie wyznaczanych izoterm sorpcji dokonano przekształcenia równania Brunauera, Emmeta i Tellera (BET) (1), w zakresie aktywności wody 0,07≤aw≤0,33. Równanie scharakteryzowano na podstawie wartości współczynnika determinacji (R2), dopasowania błędu standardowego (FitStdErr). W celu charakterystyki mikrostruktury po-wierzchni wyznaczono: pojemność warstwy monomolekularnej, powierzchnię właściwą sorpcji, ogólną objętość kapilar oraz promień kapilar ulegających wypełnieniu po zainicjowaniu zjawiska kondensacji kapilarnej. Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że izotermy sorpcji wyznaczone empirycznie w badanych herbatach charakteryzowały się kształtem sigmoidalnym, a według klasyfikacji Brunauera wykazały podobieństwo do izotermy typu II. Na podstawie oceny parametrów mikrostruktury stwierdzono, że wyższą trwałością przechowalniczą charakteryzowały się herbaty z Indonezji i Sri Lanki, co najprawdopodobniej wynikało z różnic w mikrostrukturze powierzchni produktu determinowanej pochodzeniem herbaty oraz parametrami procesu suszenia produktu. (abstrakt oryginalny)
Napar z czarnej herbaty jest jednym z najbardziej znanych napojów na świecie. Jest to napar przyrządzany z liści z krzewu herbaty zawierający w swoim składzie nie tylko makro- i mikroelementy, ale również związki bioaktywne, m.in. polifenole czy kwas askorbionowy. Badania dowodzą, że substancje te mają pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Celem pracy było określenie wpływu sposobu przygotowania czarnej herbaty na zawartość polifenoli, antocyjanów, kwasu askorbinowego oraz barwę naparów i wyciągów. Badano cztery metody wytwarzania naparów z czarnej herbaty: parzenie liści herbaty wodą o temperaturze 80°C przez 3 i 5 minut, ekstrakcję zimną wodą przez 12 godzin oraz zasypanie lodem. Temperatura wody, którą użyto do pozyskania naparów i ekstraktów istotnie wpłynęła na zawartość związków. Im dłuższy czas parzenia, tym więcej antocyjanów znajdowało się w naparze. (abstrakt oryginalny)
This study offers an overview of how changing habits in consuming a cup of tea can contribute to make better environment. As the initial existing scenario, survey for picturing Indonesian consumers in preparing their cup of tea from dried leaves was conducted to urban and suburban citizens. According to the survey, both respondent groups were using LPG as the first choice in boiling water for preparing tea, followed by using an electric dispenser as the second choice. This habit causes CO2 emission from processing a cup of tea by Indonesian consumer was 24 g CO2-eq per cup of tea, excluding the tea organic waste. The portion of CO2 emission from boiling water in tea preparation was 41.93% of whole CO2 emission from plantation to served cup. The emission can be significantly reduced by converting dried tea (initial scenario) into the ready-to-drink product, in the form of powdered tea (second scenario) and boxed tea (third scenario). This study simulated an integrated system of tea product manufacturing system with biogas utilization produced from tea organic waste. Simulation conducted based on daily manufacturing process at the Gamboeng green tea factory. Additional required energies were simulated from the wood pellet, which is the best practice in the Gamboeng Tea factory. By shifting tea consuming habit from dried tea to powdered tea and/or boxed tea, the emission from a cup of tea can be reduced, with range of reduction varied from 8.87 g to 22.13 g CO2-eq per cup of tea. If the Gamboeng green tea daily production capacity of the factory is fully converted into powdered tea, the potency of CO2 emission reduction reaches 26.92 metric ton CO2. However, the factory should pay attention to providing the water for the manufacturing process. The required water was 45.23 m3 of drinking water if all dried tea converted to powdered tea. Moreover, 11.53 m3 of water is required as irrigation for the biogas process in converting all tea organic waste into biogas. (original abstract)
Celem pracy była konsumencka ocena jakości sensorycznej herbaty czarnej oraz ocena uwarunkowań procesów zakupu herbaty w odniesieniu do opinii trójmiejskich konsumentów. Głównymi czynnikami decydującymi o wyborze herbaty były: cena, wartość prozdrowotna, opakowanie, rodzaj herbaty, kraj pochodzenia oraz odpowiednia jakość sensoryczna. Ankietowani deklarowali, że przy zakupie herbaty nie zwracają uwagi na reklamę i w przypadku braku ulubionego produktu nabywają inny, podobny. Wyniki oceny sensorycznej wskazały, że najbardziej akceptowana była herbata marki Dilmah, która charakteryzowała się aromatycznym zapachem, dużą klarownością i nieznacznym nasyceniem barwy brązowej naparu oraz intensywnością i rześkością smaku. Uzyskane wyniki badania mogą służyć do opracowywania, przez podmioty zajmujące się importem, konfekcjonowaniem i sprzedażą herbaty, mieszanek herbaty spełniających oczekiwania współczesnego konsumenta. (abstrakt oryginalny)
Jedenaście rodzjów herbat, w tym: czarne, zielone, czerwona, żółta i biała zakupiono w sklepach na terenie Lublina. W naparach sporządzonych z każdej z herbat oznaczano zawartość rozpuszczalnych szczawianów metodą manganianometryczną. Zawartość szczawianów rozpuszczalnych w herbatach parzonych w temperaturze 100°C przez 5 min mieściła się w zakresie od 170,02 mg/100 g s.m. (w naparach 2,55 mg/100 ml) do 438,26 mg/100 g s.m. (w naparach 6,57 mg/100 ml). W grupie herbat o najmniejszej zawartości analizowanych związków znalazły się popularne herbaty Tetley Original Leaf, Lipton Yellow Label Tea Long Leaf oraz Saga. Zróżnicowanie sposobu ekstrakcji (czasu i temperatury) miało istotny wpływ na zawartość szczawianów w herbatach. Największą zawartość tych związków stwierdzono w herbacie czerwonej China Puerh parzonej w 100 °C przez 30 min - 701,21 mg/100 g s.m. (w naparze 10,52 mg/100 ml). W herbatach zielonych, żółtej oraz białej parzonych w temperaturze 75 °C poziom szczawianów był niższy niż w naparach sporządzonych w temperaturze 100 °C.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Quality Parameters of The Solid Fuel Produced from Coffee Grounds and Tea Grounds
63%
The article describes quality parameters of coffee grounds and tea grounds, as main components of a potential sustainable fuel. Samples were tested to determine the calorific value, humidity content, amount of sulfur and ash produced in the subsequent process. The research has shown that biomass consisting of coffee and tea grounds may become a high-energy, sustainable solid fuel. Additionally, the possibility of producing pellets from such materials has been tested and a suitable binder, which would allow forming granules of appropriate size, has been selected. (original abstract)
16
Content available remote Jakość wybranych herbat białych
63%
Celem pracy była ocena jakości mało popularnych na rynku polskim herbat białych z uwzględnieniem oceny jakości sensorycznej naparów tych herbat i pojemności przeciwutleniającej wobec kationorodników ABTS. Oznaczono zawartość wody, białka, związków mineralnych w postaci popiołu, tłuszczu, garbników, witaminy C oraz obecność zafałszowań. Wykazano, że badane herbaty białe charakteryzują się wysoką jakością i pożądanymi właściwościami sensorycznymi, a także wysoką, ale zróżnicowaną pojemnością przeciwutleniającą w zakresie od 0,50 do 3,23 mM TE/g m.m. W badanych naparach herbacianych dominował delikatny jaśminowy zapach i smak. Nie stwierdzono występowania w naparach herbacianych wysokiego natężenia smaków niepożądanych, takich jak papierowy czy jałowy. Badane herbaty cechował zbliżony skład chemiczny, poza zawartością białka, tłuszczu i wody. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań dotyczących zawartości flawonoidów, fenoli oraz aktywności przeciwrodnikowych ekspresowej herbaty zielonej obecnej na polskim rynku. Zbadano również, czy czas parzenia zielonej herbaty oraz liczba naparów przygotowanych z jednej torebki ekspresowej wpływają na zawartość tych biologicznie aktywnych związków i ich aktywność przeciwrodnikową. Aktywność przeciwrodnikową określono, stosując spektrofotometryczną metodę oznaczania flawonoidów i związków fenolowych oraz pomiar kinetyki procesu wygaszania rodnika DPPH w obecności różnych objętości próbek naparów z herbaty. Stwierdzono, że zawartość flawonoidów i fenoli oznaczona w naparach zielonej herbaty oraz aktywność przeciwrodnikową tych naparów rośnie nieliniowo z czasem parzenia herbaty. (abstrakt oryginalny)
Herbaty zielona i czarna są bogatym źródłem związków fenolowych. Te bioaktywne substancje, oprócz korzystnego przeciwutleniającego działania, mogą zachowywać się proutleniająco na skutek tworzenia się reaktywnych form tlenu w procesie ich autoutleniania. Istotne znaczenie ma powstający w znacznych ilościach nadtlenek wodoru, który może ulegać dalszym przemianom do reaktywnego rodnika hydroksylowego. Celem pracy była ocena wpływu czasu parzenia na zawartość nadtlenku wodoru w naparach czarnej i zielonej herbaty. Oznaczono również zawartość związków fenolowych i potencjał antyoksydacyjny naparów w zależności od czasu inkubacji naparów z liśćmi herbat. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie wpływu czasu parzenia, stopnia rozdrobnienia oraz marki herbaty czarnej na barwę naparu i jego właściwości przeciwutleniające. Oznaczono całkowitą zawartość polifenoli, aktywność przeciwutleniającą oraz parametry barwy L*, a*, b* w systemie CIE Lab w naparach herbat czarnych (liściowych, granulowanych oraz ekspresowych), zakupionych na terenie Trójmiasta i w Anglii. Wykorzystując wyniki analizy głównych składowych podjęto próbę klasyfikacji jakościowej badanych herbat. Stwierdzono, że czas parzenia był istotnym czynnikiem decydującym o zawartości polifenoli w badanych naparach z herbat. Średnia zawartość polifenoli w badanych próbkach naparów z herbat mieściła się w zakresie od 67,70 mg GAE/100 ml (napary 3-minutowe) do 239,57 mg GAE/100 ml (napary 15-minutowe). Ważnym czynnikiem decydującym o akceptacji naparu herbaty jest jego barwa. Napary uzyskane z herbat liściowych zaparzanych przez 3 min charakteryzowały się większą jasnością (36,15 ÷ 37,85) niż napary uzyskane z herbat granulowanych (32,68 ÷ 34,32) i ekspresowych (29,95 ÷ 36,73). Podobną tendencję zaobserwowano w przypadku naparów zaparzanych przez 15 min. Stwierdzono również, że stosunek bezwzględnej wartości parametrów barwy a* i b* ulega zmianie w trakcie wydłużenia okresu zaparzania. Nie wykazano istotnego (p  0,05) wpływu stopnia rozdrobnienia oraz marki herbaty na wartości analizowanych parametrów. Po zastosowaniu analizy głównych składowych nie wykazano jednoznacznych różnic jakości badanych herbat, co może świadczyć o porównywalnych cechach jakości surowców wykorzystanych do ich produkcji. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że parametry barwy mogą być istotnymi parametrami fizykochemicznymi do analizy dyskryminacyjnej i określania jakości herbaty. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy była analiza towaroznawcza dostępnych na polskim rynku suplementów diety, zawierających w swoim składzie herbatę. Ocenie poddano skład 34 wybranych preparatów oraz dokonano analizy prawidłowości ich oznakowania. Suplementy diety to produkty żywnościowe, które zyskują coraz większe zainteresowanie konsumentów. W swoim składzie zawierają wiele substancji głównie pochodzenia roślinnego, w tym herbatę. Najczęściej wykorzystywane są ekstrakty herbaty zielonej, pu-erh, czarnej, a także polifenole herbaty. Analiza wykazała, że nie wszystkie suplementy diety zawierające w swoim składzie herbatę były prawidłowo oznakowane. Duża ilość informacji powoduje, że etykiety stają się mało przystępne i nieczytelne dla konsumenta. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.