Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Information goods
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Podsumowując prowadzone tu rozważania, należy zwrócić uwagę na powszechność obrotu pozarynkowego. Nie jest to praktyka marginalna i stanowi poważny problem przemysłu filmowego i rozrywkowego. Nie jest to już kopiowanie kaset magnetowidowych w ramach społeczności lokalnej, lecz działalność globalna. Przysłowiowa globalna wioska spowodowała, że praktycznie każdy może skopiować dowolne treści, o ile te są przez kogoś udostępnione. Ogrom zjawiska wyraźnie paraliżuje władze, które mogłyby prawa autorskie egzekwować. Między innymi dlatego, że chociaż obrót nieautoryzowany jest globalny, nie wszędzie jest karalny. (fragment tekstu)
2
Content available remote Korzyści skali w gospodarce internetowej
100%
Niniejszy artykuł traktuje o korzyściach skali powstających w trakcie produkcji cyfrowych dóbr informacyjnych. Określone tu jako "ostre" korzyści skali ery przemysłu internetowego odnoszą się do konkretnego wycinka działalności przedsiębiorstw związanych z tworzeniem i dystrybuowaniem dóbr informacyjnych online. Potoczne przekonanie o nieprzeciętnej efektywności produkcji informacji, szczególnie z udziałem internetu, wymaga weryfikacji. Próba rozwiązania problemu identyfikacji ostrych korzyści skali jest głównym wątkiem tego opracowania. Na wstępie założono, że ostre korzyści skali z działalności związanej z reprodukcją cyfrowych dóbr informacyjnych w internecie pozwalają na realizację działań angażujących rzadkie nakłady. Oznacza to, że efektywność ich reprodukcji pozwala przedsiębiorstwu na ponoszenie kosztów związanych z działalnością o mniejszym stopniu efektywności (lub całkiem nieefektywnych), związanych z tradycyjnie rozumianym procesem produkcyjnym. W rozważaniach dotyczących istoty omawianego problemu wykorzystano dane finansowe spółki Google Inc(abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problem respektowania i egzekwowania praw autorskich w stosunku do cyfrowych dóbr informacyjnych, które rozpowszechniane są za pośrednictwem Internetu. W trakcie batalii toczonej między posiadaczami praw autorskich do dóbr informacyjnych a internautami wymieniającymi je w sposób nieautoryzowany zaistniało zjawisko copyright trolling, które jest działaniem o naturze oportunistycznej. Celem artykułu jest wyjaśnienie mechanizmu copyright trolling i określenie, jakie konsekwencje powoduje jego wykorzystywanie. W artykule postawiono tezę głoszącą, że działania oportunistyczne związane z egzekwowaniem praw autorskich prowadzą faktycznie do obniżenia autorytetu społecznego instytucji praw autorskich.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Kultura kopiowania a pozarynkowy obrót dobrami informacyjnymi w erze Internetu
75%
Niniejszy artykuł stanowi próbę wykazania wpływu kultury kopiowania na ekonomiczny wymiar obrotu dobrami informacyjnymi. Kultura kopiowania stanowi istotny aspekt społeczny, który znajduje swoje odzwierciedlenie w aktywności internautów. Skala tego zjawiska nie pozwala na jego zignorowanie, szczególnie w kontekście opłacalności ekonomicznej posiadaczy praw autorskich. W artykule postawiono hipotezę głoszącą, że nieautoryzowane kopiowanie poprzez Internet cechuje wysoki stopień przyzwolenia społecznego. Celem artykułu jest wykazanie słuszności tej hipotezy na drodze analizy retrospektywnej praktyk kopiowania oraz rozważań współczesnych przykładów.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Dobra informacyjne i ich podstawowe cechy ekonomiczne
75%
We współczesnej literaturze ekonomicznej rynek najczęściej jest definiowany jako proces, w ramach którego kupujący i sprzedający określają, co mają zamiar kupować i sprzedawać i na jakich warunkach1. W ramach tego procesu poszczególni uczestnicy rynku poszukują informacji mających znaczenie dla ich interesów. Stan ten wskazuje na znaczenie informacji i jej rolę jako dobra ekonomicznego. Kwestie te są podstawowym przedmiotem rozważań powstałej subdyscypliny "ekonomiki informacji".(fragment z tekstu)
W niniejszym artykule poruszono problematykę korzyści społecznych związanych z wykorzystaniem ekonomiki kopiowania do alokacji wirtualnych dóbr informacyjnych. Celem opracowania jest rozważenie hipotezy głoszącej, że w zależności od tego, kto jest beneficjentem praw autorskich, zmieniają się korzyści społeczne wynikające z ekonomiki kopiowania. Aby cel ten zrealizować, przedstawiono istotę ekonomiki kopiowania oraz zbudowano neoklasyczny model wyrażający skłonność do kopiowania dóbr informacyjnych kanałami pozarynkowymi. Następnie do rozważań wprowadzono czynniki instytucjonalne, które związane są z ustaleniem wpływu praw własności intelektualnej na rozkład korzyści lub niekorzyści społecznych. Ostatecznie wysunięto wniosek, że to właśnie umocowanie praw własności intelektualnej zadecyduje o tym, czy ekonomika kopiowania i obrót pozarynkowy będą korzystne społecznie, czy przyniosą straty(abstrakt oryginalny)
W artykule zajęto się problemem upowszechniania się nowej formy dóbr informacyjnych, jaką jest produkt wirtualny. Celem opracowania jest próba wyjaśnienia przyczyn wzrostu popularności produktów wirtualnych w kontekście zmiany dystrybucji filmów w systemie rozrywki domowej (home entertainment). Zawarte tu rozważania oparto na studium przypadku, jakim jest rozwój usługi "wideo na życzenie" - VOD. Dla osiągnięcia założonego celu posłużono się m.in. analizą kosztów produkcji dóbr informacyjnych oraz problematyką praw własności intelektualnej. W ramach rozważań wykazano dwa główne czynniki wpływające na badane zjawisko. Pierwszy to postępujące zmniejszanie się kosztów krańcowych dóbr informacyjnych związane z ewolucją ich nośników (od fizycznych po wirtualne). Natomiast drugi odnosi się do próby zachowania rzeczywistej kontroli nad własnością intelektualną.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, jakie czynniki sprzyjają masowemu zjawisku nieautoryzowanego kopiowania dóbr informacyjnych poprzez Internet? Pytanie to zostało sformułowane pod wypływem obserwacji coraz szerszej praktyki powielania wartości intelektualnej wbrew woli jej prawnych właścicieli. Zwykle jawi się to jako piractwo internetowe i związane jest ściśle z łamaniem praw autorskich. Wraz z rozpowszechnieniem się Internetu zjawisko to przybrało na sile i obecnie szacuje się, że co czwarty użytkownik Internetu poszukuje treści (dóbr informacyjnych) do których nie ma praw. W konsekwencji prowadzi to do zmniejszenia się potencjalnych zysków twórców i posiadaczy praw własności intelektualnej. Kwestie zaognia ambiwalentny stosunek społeczeństwa to praktyki nieautoryzowanego kopiowania, co prowadzi do jej trywializacji i uznania za nieszkodliwą lub nieistotną. W artykule zajęto się poszczególnymi składowymi zjawiska nieautoryzowanego kopiowania, co ma pozwolić na identyfikację czynników mających na nie znaczący wpływ oraz weryfikacji postawionych hipotez roboczych. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wspólnota jako podstawa produkcji partnerskiej
63%
Termin social media tłumaczony jest jako media Fenomen wolnego oprogramowania zwrócił uwagę środowisk akademickich na formujące się stosunki społeczne panujące w Internecie, których efekty oddziałują na jego sferę gospodarczą. Tworzenie oprogramowania nie jest jedyną działalnością podejmowaną w procesie społecznej współpracy. Za jego pomocą powstają również dobra informacyjne oraz kulturowe. Proces ten określany jest mianem produkcji partnerskiej i zgodnie z definicją Yochai Benklera jest to "podzbiór działań produkcyjnych opartych na wspólnocie"(fragment tekstu)
10
63%
Motivation: This paper deals with a relation between a phenomenon called a 'copying culture' and situation of information goods markets. Subject-matter was limited to phenomena taking place in the Internet and market & non-market exchange taking place via the Internet. Results: The copying culture is a significant social aspect which is reflected by activity of, among others, Internet users. Range of the phenomenon in question makes it cannot be ignored, especially, in context of economic efficiency that is profits from copyrights to works in form of information goods. The paper demonstrates a hypothesis that unauthorized copying via the Internet is a result of high level social consent to do so. The hypothesis in question results from observance of range of non-market information goods circulation, which is linked with impact of the copying culture. Aim: Goal of the paper is provision of evidences justifying the hypothesis by means of analysis of retrospective practice of information goods copying as well as case studies dealing with contemporary examples of their non-market circulation. (original abstract)
11
Content available remote Informacja i zarządzanie informacją w działalności samorządowej
63%
Artykuł przybliża i analizuje procesy oraz zjawiska związane z informacją i zarządzaniem informacją w działalności administracji samorządowej. Ukazując zasoby informacyjne, jako kluczowe dobra XXI wieku, a sektor obrotu informacją, jako jeden z najbardziej perspektywicznych, wskazuje, że dobra informacyjne mogą rozstrzygać o pozycji organizacji w otoczeniu społecznym i ekonomicznym.(abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł porusza kwestię rzadkości dóbr informacyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem ich cyfrowej formy. Celem artykułu jest rozważenie kwestii rzadkości w kontekście budulca cyfrowych dóbr informacyjnych, jakim są bity. Materiał empiryczny nad badaniami dotyczącymi rzadkości stanowią dane na temat ceny dysków twardych z lat 1980-2017. Zastosowana metoda badawcza oparta jest na teoretycznych rozważaniach nad rzadkością w ekonomii oraz analogii do zależności opisanych prawem Moore'a, które poddano krytycznej analizie. W artykule dokonano analizy zmian kosztu jednostkowego dysków twardych w przeliczeniu na megabajt w celu ukazania relacji między rzadkością materialnych nośników a nierzadkością niematerialnych treści dóbr informacyjnych. W wyniku badań wykazano, że w relatywistycznym ujęciu cyfrowe dobra informacyjne mogą być nierzadkie. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł porusza kwestie rozwoju dóbr informacyjnych na przykładzie analizy historycznej książki. Celem artykułu jest próba uprawdopodobnienia hipotezy głoszącej, że panujące uwarunkowania instytucjonalne (w tym nieformalne) określają granicę spadku kosztów krańcowych produkcji dóbr informacyjnych. Materiałem badawczym w niniejszym artykule są studia nad rozwojem słowa pisanego oraz współczesne raporty dotyczące sytuacji na rynku książek elektronicznych. Zastosowana metoda badawcza ma charakter dedukcyjny i eklektyczny, który polega na elastycznym stosowaniu wnioskowania neoklasycznego i instytucjonalnego. W toku prowadzonych rozważań stwierdzono istotność czynników instytucjonalnych w kształtowaniu się preferencji konsumentów na rynkach książek. Za zasadne uznano więc rozszerzenie wnioskowania neoklasycznego o czynniki analizy instytucjonalnej. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Formy dystrybucji cyfrowych dóbr informacyjnych w społeczeństwie online
63%
W niniejszym artykule poruszono tematykę ewolucji form dostępu do cyfrowych dóbr informacyjnych w społeczeństwie, które weszło w fazę online, czyli relatywnie stałego dostępu do internetu. Celem artykułu jest określenie, jakie zmiany niesie ze sobą wzrost popularności stosowania takich rozwiązań jak strumieniowe przesyłanie danych oraz technologia "chmury". Obszarem badawczym rozważań są takie dobra informacyjne, jak filmy, muzyka i książki elektroniczne. W artykule zajęto się również problematyką strategii sprzedaży cyfrowych dóbr informacyjnych za pośrednictwem internetu, która zasadniczo dzieli się na sprzedaż jednorazową i abonamentową. W artykule wykorzystano metodę studium przypadku oraz dane wtórne dotyczące zmian form dystrybucji w Stanach Zjednoczonych, które przodują w innowacyjności z zakresu dystrybucji cyfrowych dóbr informacyjnych. (abstrakt oryginalny)
15
63%
W artykule została przedstawiona analiza wpływu przejęcia spółki TVN SA przez Scripps Networks Interactive Inc na zyski inwestorów trzymających akcje w różnych okresach czasowych. Z uwagi na fakt, że obie spółki reprezentują branżę dóbr informacyjnych, na początku została zaprezentowana definicja oraz główne cechy tej branży. Dobra informacyjne często charakteryzują się krótkim cyklem życia produktu. Z tego powodu spółki działające w tej branży często stoją przed dylematem czy samodzielnie tworzyć produkt czy też przejąć już gotową firmę posiadająca taki produkt. Samodzielne tworzenie dobra informacyjnego pociąga za sobą wysokie ryzyko kosztów bezpowrotnie utraconych jeśli produkt okaże się klapą. Przejęcie spółki z gotowym produktem często wiąże się z zapłaceniem premii za przejęcie. Głównym założeniem jest hipoteza efektywności rynków. Celem artykułu było zbadanie jak wezwanie do sprzedaży akcji spółki branży dóbr informacyjnych notowanej na giełdzie papierów wartościowych, wpłynęło na zyski inwestorów trzymających akcje w różnych okresach czasowych, oraz jaką premię za przejęcie musiała zapłacić spółka przejmująca. Posłużono się metodą średnich skumulowanych nadzwyczajnych stóp zwrotu. (abstrakt oryginalny)
Przejawiająca się w szybkich zmianach, dotyczących nowych technologii, rewolucja informacyjna spowodowała wzrost popytu na usługi oparte na przepływie informacji, pobudzając jednocześnie potrzebę tworzenia nowych rodzajów usług. W innowacyjnych warunkach gospodarowania zrodziła się potrzeba wyodrębnienia w gospodarce sektora informacyjnego. W jego obszarze znaczącą rolę, oprócz edukacji czy też podsektora badań i rozwoju (B+R), można aktualnie przypisać usługom informacyjnym. Celem artykułu jest weryfikacja usług na poszczególnych szczeblach rozwoju dobra informacyjnego, będącego niezbędnym zasobem prawidłowego funkcjonowania i zarządzania potencjałem organizacji - przedsiębiorstw oraz instytucji pełniących funkcje dostawców i odbiorców informacji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie głównych cech determinujących charakter dóbr informacyjnych i wskazanie konsekwencji, jakie te cechy mają dla ochrony praw autorskich. (fragment tekstu)
In this article, analysis was conducted on companies involved in production and trade of information goods. The research offers insight into methods of conducting business in information goods sector, which involves intellectual products such as, video tutorials, templated 3d models etc. related to professional graphics software packages, in this case Adobe After Effects and Cinema 4d. The paper explores how firms make use of special economic strategies, as described by Varian and Shapiro, particularly useful for trade in intellectual property products. An attempt was carried out to establish a connection between the number of strategies used by companies, and the number of potential clients which determine the success of a company. For that purpose a proxy system was contrived. The YouTube search engine was used as a way of finding required companies. (original abstract)
Przełom technologiczny spowodował, że przemysły kultury, bądź szerzej - kreatywne, takie jak przemysł wydawniczy, prasowy, produkcji telewizyjnej i radiowej, muzyczny, filmowy, wytwarzające dobra informacyjne, zaczęły się gwałtownie zmieniać. W efekcie wiele dóbr kultury zaczęło być dostępnych dla użytkowników internetu całkowicie za darmo. Co więcej, zaczęły również powstawać nowe modele biznesowe, umożliwiające darmową dystrybucję tych dóbr. Celem niniejszego artykułu jest przeanalizowanie ekonomicznej efektywności "darmowych" modeli biznesowych, których typologię zaproponował Chris Anderson, w odniesieniu do wspomnianych wyżej przemysłów, a także możliwy wpływ tych modeli na "tradycyjną" część przemysłów kultury. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Produkcja partnerska a nieformalny obrót cyfrowymi dobrami informacyjnymi
63%
Niniejszy artykuł jest próbą określenia roli, jaką odgrywa produkcja partnerska w tworzeniu i podtrzymaniu nieformalnych kanałów dystrybucji cyfrowych dóbr informacyjnych. Celem artykułu jest uprawdopodobnienie hipotezy głoszącej, że niska skuteczność przeciwdziałania nieformalnemu obrotowi cyfrowych dóbr wynika z faktu, że jego kanały dystrybucji oraz zaopatrzenie w treści związane jest z procesami produkcji partnerskiej. Aby zrealizować ten cel, rozważono koncepcję produkcji partnerskiej oraz zestawiono ją z praktycznymi przypadkami budowania nieformalnych kanałów dystrybucji cyfrowych dóbr informacyjnych(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.