Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 189

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Innovations in services
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Artykuł sfinansowany z projektu badawczego pt. Partycypacja publiczna w praktyce zarządzania publicznego, realizowanego w ramach działalności statutowej Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach w części dotyczącej potencjału badawczego Wydziału Ekonomii w latach 2015-2017. Celem prowadzonych rozważań jest diagnoza opinii na temat sposobu realizowania i jakości współpracy wyrażona przez głównych graczy w lokalnym środowisku, którzy mogą przyczyniać się do wzrostu koprodukcji czyli przedstawicieli RDPP oraz JST. (fragment tekstu)
Dla firm usługowych innowacyjność stanowi ważny czynnik stymulujący uzyskiwanie przewagi konkurencyjnej. Przedsięwzięcia nowatorskie wiążą się natomiast z podwyższonym poziomem ryzyka, dlatego istotne dla przedsiębiorców powinno być świadome zarządzanie w tym zakresie. Przeprowadzona analiza literatury wykazała, że dotychczasowe badania naukowe w niewielkim stopniu poświęcone były tej tematyce, a dostępne publikacje dotyczyły głównie zagadnienia ryzyka ocenianego z perspektywy organizacji, klienta i procesu wdrożeniowego. Brak jednak w literaturze przedmiotu kompleksowego modelu stanowiącego rekomendację procedury zarządzania ryzykiem dla innowacyjnych przedsiębiorców usługowych. W niniejszym artykule podjęto próbę zapełniania tej luki w postaci propozycji autorskiego modelu łączącego procesy wdrażania nowych usług oraz zarządzania ryzykiem, wraz z objaśnieniem działań dla poszczególnych kroków tych procesów. (abstrakt oryginalny)
Szybko zmieniające się otoczenie oraz rosnące wraz z jego zmianami wymagania klientów ustawiają wysoko poprzeczkę organizacjom dostarczającym usługi. Firmy posiadające pozycję na rynku usług danego segmentu, chcąc ją utrzymać, zmuszone są do inwestowania w badania i rozwój, których celem jest stworzenie nowych, innowacyjnych usług. Brak innowacyjności może oznaczać dla firmy spadek wartości, przejęcie, a nawet bankructwo. Wysoką skuteczność działania w zakresie innowacji umożliwiają organizacjom, wypracowane przez lata działalności na rynku, specyficzne metody projektowania innowacyjnych usług. Ich znaczenie skłoniło autora do zajęcia się tym tematem. Zebrane i opisane w pracy, na podstawie badań literatury przedmiotu, metody wykorzystują wiele indywidualnych i grupowych analiz, pozwalają dokonać ocen zagadnień i zdarzeń w różnych horyzontach czasowych. Na podstawie znajomości segmentów klientów, przy założeniach zmian otoczenia w czasie, metody projektowe pozwalają określić potrzeby klientów w przyszłości i dostosować do nich usługi. O skuteczności zaproponowanych w pracy metod projektowania innowacyjnych usług świadczy fakt ich stosowania przez globalnych liderów, jak: Google, Microsoft, Barclays, Mercedes-Benz, Pfizer, Go Travel. Praca, oparta na badaniach literatury, daje wkład w rozwój nauki i stanowi użyteczny materiał dla firm usługowych zorientowanych na ciągły rozwój, inwestowanie we własną przyszłość i dążenie do oferowania usług dostosowanych do potrzeb klienta w każdym horyzoncie czasowym. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Innowacje w usługach logistycznych
100%
Współczesne środowisko biznesowe zmienia się intensywnie. Jest to wynik postępujących procesów globalizacji, jak również innowacji w procesach, technologii i produktach. Systemy informatyczne to jeden z kluczowych czynników współczesnych usług logistycznych. Systemy te pozwalają na świadczenie usług logistycznych o wysokiej jakości. Kluczowym czynnikiem warunkującym wysoką jakość jest informacja. Szczególne dbanie o informację, jej prawidłowy przepływ i synchronizację, jest podstawową kwestią dla przedsiębiorstw świadczących usługi logistyczne. Dlatego też w działalności logistycznej wykorzystanie narzędzi informatycznych jest niezbędne. Tylko przy ich użyciu firmy logistyczne mogą w pełni wykorzystywać wszystkie możliwości, jakie podsuwa współczesna koncepcja logistyki. Celem artykułu jest wskazanie na narzędzia informatyczne wspomagające świadczenie usług logistycznych. Wykorzystanie przez firmy logistyczne systemów informatycznych jest konieczne do zdobycia przewagi konkurencyjnej na rynku. Systemy te pozwalają na minimalizowanie nakładów ponoszonych na działalność, dzięki efektywnej gospodarce magazynowej, oraz stwarzają możliwość zarządzania poszczególnymi procesami, jakie zachodzą w wyniku podjęcia współpracy w celu realizacji zamówienia.
Autor w swoim artykule przedstawia istotę innowacji w usługach transportowo-logistycznych. Wskazuje na rolę strategii innowacyjnych oraz wartości cenione przez klienta w usługach transportowo-logistycznych mogące być pierwotnym źródłem innowacji. Rozważania zobrazowane są przykładami innowacji w usługach transportowo-logistycznych. (abstrakt oryginalny)
Obecnie występuje coraz większa normalizacja naszego korzystania z nowoczesnych usług bankowych, których używanie jest uzależnione właściwie od posługiwania się Internetem i jego nośnikami. Wpływają one na prawie każdy aspekt współczesnej bankowości, od zatrudnienia w sektorze bankowym począwszy, aż na powszechnej cyfryzacji usług skończywszy. Wszystkie te innowacje otwierają przed ludźmi drogę do coraz sprawniejszego ułatwiania wykonywania operacji bankowych i łatwiejszego kontrolowania swoich środków na koncie. Niosą one też ze sobą jednak pewne zagrożenia i przeszkody, przed którymi powinniśmy umieć się chronić. Każda z tych innowacji niesie też za sobą inną reakcję ludzi. Zmienia to coraz bardziej stosunek podmiotów w relacji bank - klient. W artykule zaprezentowano te zagadnienia w oparciu o dostępne dane i literaturę oraz badania własne autora.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono przykłady działań innowacyjnych w gospodarce turystycznej regionu sudeckiego. Omówiono również przesłanki podejmowania działalności innowacyjnej i czynniki hamujące jej rozwój.
Celem artykułu było określenie roli klienta w systemie innowacji przedsiębiorstwa turystycznego. Realizację problemu badawczego poprzedzono skonstruowaniem modelu tego systemu i zidentyfikowaniem funkcji pełnionych przez jego uczestników, wśród których kluczową pozycję zajmuje klient, ze względu na wielość pełnionych przez niego ról.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem publikacji jest przedstawienie wyników badań empirycznych obrazujących skłonność obywateli Unii Europejskiej do nabywania innowacyjnych wyrobów lub usług. Skłonność ta jest wyrazem zainteresowania społeczeństwa nowościami ukazującymi się na rynku. Najkorzystniej prezentowali się obywatele Wielkiej Brytanii, Czech, Malty i Słowacji.
W Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej i Australii coraz częściej podkreśla się znaczenie bezpośredniego angażowania obywateli w procesy planowania i świadczenia innowacyjnych usług publicznych przy wykorzystaniu koncepcji koprodukcji (co-production). Koprodukcja zakłada, że mieszkańcy/ obywatele angażują własny czas i wysiłek w wytwarzanie usług publicznych, z których sami będą korzystać. Eksplorowanie koprodukcji staje się coraz bardziej zaawansowane dla szerokiego grona badaczy z obszaru zarządzania w usługach publicznych. W 2006 roku czasopismo "Public Management Review" opublikowało specjalny numer pt. "Co-Production. The Third Sector and the Delivery of Public Services", vol. 8 (4). Znaczna część badań została również podjęta przez J. Alforda w Australii i innych krajach anglosaskich2. W 2012 r. opublikowano zbiór artykułów w "New Public Governance", Third Sector and Co-Production, tom opublikowany przez Routledge3. Ożywienie zainteresowań akademickich w obszarze koprodukcji zauważalne jest po przyznaniu w 2009 r. nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii nieżyjącej już Elinor Ostrom za pracę nad analizą dóbr powszechnych (publicznych) oraz rolą użytkowników i ich stowarzyszeń w produkcji takich dóbr4. Koncepcja koprodukcji wpisuje się obecnie w nurt współczesnego innowacyjnego zarządzania publicznego, o czym świadczy wzmożone zainteresowanie badaczy tego tematu w ostatnich latach. Artykuł ma na celu analizę stanu badań nad zagadnieniem koprodukcji oraz zidentyfikowanie głównych obszarów badawczych związanych z tą tematyką. Artykuł powstał na podstawie systematycznego przeglądu literatury, który obejmował między innymi wyłonienie podstawowej literatury i selekcję publikacji, analizę bibliometryczną oraz analizę treści. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, iż koprodukcja innowacyjnych usług publicznych jest zagadnieniem wciąż nowym, słabo rozpoznanym w literaturze przedmiotu, bez solidnej podbudowy metodologicznej i mogącym stanowić aktualny i ciekawy obszar badawczy.(abstrakt oryginalny)
Purpose: This research focuses on firm resources and capabilities used for value co-creation in service innovation. Specifically, I investigated how service innovation is created in an in-ternational engineering company. The aim of this article is to reveal what resources and capa-bilities are employed by a service provider for value co-creation in the innovation project of engineering service and how they vary in particular stages of this project. Methodology: The research is based on qualitative methodology by a multi-case study strate-gy. Focus group discussion with senior managers and semi-structured interviews with project managers of the studied international engineering company were used as concrete data gather-ing methods. Data analysis was conducted using the content analysis method. Findings: The research revealed eight value co-creation activities accomplished by the engi-neering company and client during the engineering service innovation project. The activities are as follows: co-identification of the client's problem, co-evaluation of ideas, co-defining of client's requirements, co-analysis of environment, co-design, co-testing, and co-adoption, co-production, and co-activities after the launch. These activities are diffused in different project stages and demand a range of resources: expert knowledge, diagnostic, communication skills, trust, experience, technological equipment, human resources. Moreover, they require diverse capabilities: relational, innovative, analytical, negotiation, knowledge absorptive, planning, organizational flexibility, and cross-cultural. The intensity and variety of using the mentioned resources and capabilities differ relying on the value co-creation activity. Expert knowledge, communication skills as resources, and relational and innovative capabilities were empha-sized by the researchers most often. We hope these findings will represent a step toward a more coherent resource-based view (RBV) and service innovation theories. Implications: The study involved only one Lithuanian engineering company, so the research context may influence the findings. Another limitation is related to the small number of cases and research participants. Originality: Unlike previous studies that revealed the importance of single resources and ca-pabilities for service innovation, this study determined the range of resources and capabilities employed in different activities of engineering service innovation project stages, especially in the value co-creation activities performed by the engineering company and clients. Moreover, research also identified how resources and capabilities vary at different stages of these pro-jects. (original abstract)
12
75%
Przedstawiono istotę innowacji, ich klasyfikację i źródła. Scharakteryzowano również specyfikę usług komunalnych. W ostatniej części artykułu zaprezentowano zagadnienie innowacji w gospodarce komunalnej w regionie świętokrzyskim.
W publikacji autor dokonał statystycznej analizy wyników badań empirycznych nad innowacyjnością organizacji administracji publicznej funkcjonujących w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Wyniki te stanowią podstawę do próby odpowiedzi na pytanie: czy kierownicy tych organizacji mogą, chcą i potrafią tworzyć i wprowadzać innowacyjne rozwiązania? Analizie poddano cztery mierniki aktywności innowacyjnej, których poziom wskazuje na znaczne zróżnicowanie innowacyjności badanych organizacji oraz względnie niski jej poziom, zwłaszcza w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Przeprowadzone badania dowiodły istnienia zależności między odbywającymi się w bankach procesami dyfuzji innowacji a wyposażeniem technicznym banku i wielkością inwestycji na informatykę i telekomunikację. Znajomość istniejących w tym względzie relacji pozwala kształtować posiadane zasoby w taki sposób, aby możliwe było upowszechnienie wdrażanych idei na odpowiednim poziomie i we właściwym tempie. Dzięki temu podejmowany wysiłek innowacyjny może przynieść spodziewane efekty ekonomiczne. Zauważyć należy, że istniejące relacje mają charakter sprzężeniowy, co oznacza, że procesy dyfuzji kształtują w pewnym stopniu stan zasobów technicznych banku a przez to wpływają na podejmowane decyzje inwestycyjne. (fragment tekstu)
The purpose of servitization is to provide new business opportunities mainly to manufacturing companies. Companies strive to develop new services through utilizing servitization models, which are required to be applicable in several servitization scenarios. The main objective of this study is to propose a servitization model, known as "end-to-end servitization model" suitable for servitization purposes in companies. The model was developed based on several validated and commonly utilized service design models. Moreover, testing the validity of the model was implemented with the usability survey (usefulness, ease to use, easy of learning and satisfaction) with the Master's level students, while they were developing new services by utilizing the proposed model. The results of this study indicate that the proposed servitization model can be utilized in different organizations to provide new services. Furthermore, the model can be concluded as useful, easy to use, easy to learn and it is at a satisfactory level based on the empirical evidence. (original abstract)
Niektóre produkty ubezpieczeniowe są w swojej konstrukcji stosunkowo uniwersalne i można je wykorzystać niezależnie od kraju, w którym się je nabywa. Jednak część oferty zakładów ubezpieczeń dopasowywana jest do lokalnych potrzeb społeczności. W Stanach Zjednoczonych nie dziwią kompleksowe ubezpieczenia ślubów i wesel, natomiast w Japonii od niedawna można ubezpieczyć się od fałszywego oskarżenia o molestowanie w publicznych środkach transportu. Faktycznie, nękanie seksualne w metrze jest od dłuższego czasu ogromnym problemem, szczególnie w dużych japońskich miastach, takich jak Tokyo czy Kyoto. Kultura kraju i duża rola hierarchii w społeczeństwie utrudniają ofiarom (głównie młodym dziewczynom) wskazywanie i oskarżanie sprawców (głównie starszych od nich mężczyzn). Dopiero od niedawna można zaobserwować rosnącą świadomość i coraz liczniejsze przypadki reakcji na niechciane zachowania natury seksualnej. Budzi to spore emocje wśród mężczyzn, którzy obawiają się kierowania pod ich adresem fałszywych oskarżeń. W odpowiedzi na te obawy jeden z japońskich ubezpieczycieli wprowadził do swojej oferty produkt reklamowany jako ubezpieczenie od fałszywych oskarżeń o molestowanie. Produkt jest podzielony na trzy obszary: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, pokrycie kosztów reprezentacji prawnej, w tym honorarium adwokata, oraz pokrycie kosztów konsultacji prawnej. Celem artykułu będzie bliższe przyjrzenie się temu produktowi i ustalenie, czy na pewno stanowi innowację w zakresie ubezpieczania odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym oraz ubezpieczeniu ochrony prawnej, czy też japoński zakład ubezpieczeń wykorzystał zabiegi marketingowe w celu dotarcia ze standardowym produktem do konkretnej grupy odbiorców, w odpowiedzi na zgłaszane przez nich zapotrzebowanie w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
The aim of the article is to present innovative solutions used in corporations centres for business support. It concerns innovations in the center creation phase, which constantly requires new, creative solutions on the organizational, process and technological level (that partly results from the phase one). This article consists of 3 parts. The first part presents several points that concern innovation. In the second part the author tries to present the idea of innovativeness in shared service centres. The last part concerns foreign shared service centres in Poland. Corporate service centres is a relatively new phenomenon in Polish business practice and in Polish economy publications. The article belongs to the category of theoretical-empirical articles and was written on the basis of research conducted by the author thanks to research grant. Methodology of research comprehended poll research, consultancy with centres' managers. (original abstract)
Current models of innovation development assume cooperation between multiple entities. The inclusion of consumers is treated as an essential condition for the effective marketability of innovative solutions. Innovations that start with understanding of the current behavior of target customers have a much greater chance of success. Therefore, satisfying the needs of a customer is no longer the primary objective of a company. It is the search for opportunities and ways of enriching the lives of consumers by goods and services which are co-created by them. An important aspect is also the current trend of product-centric firms, which in order to remain competitive in the market, add services to their portfolio, which requires a greater focus on service innovation for all kinds of companies. The objective of the paper is to present the concept of the Consumer Voice and to present and analyze research methods that enable active involvement of the consumer into the process of searching and creating ideas for innovative products. The products are classically understood as "anything that can be offered to a market to satisfy a need or a want" - so by products authors mean both tangible goods and services, with a special emphasis on services. The paper uses the methods of literature review, case study analysis and synthesis. There are 2 case studies presented and analyzed. The conclusion is that companies that properly use VOC research methods are successful on the market, which has been confirmed by the conducted case studies analysis. This conclusion is based on literature research and presented case study analysis.(author's abstract)
W opracowaniu przedstawiono syntetyczną ocenę innowacyjności przedsiębiorstw usługowych funkcjonujących w polskich regionach. Zaprezentowano ranking województw sporządzony według poziomu innowacyjności usług. Określono także związki pomiędzy innowacyjnością usług a poziomem PKB per capita w przestrzeni regionalnej. Zaobserwowane zależności pozwoliły wskazać na istotną rolę polityki wspierającej innowacyjność podmiotów sektora usług. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto ważną problematykę innowacji w sektorze usług. Posłużono się definicją i klasyfikacją innowacji w usługach opracowaną przez ekspertów z OECD, które opisano w Podręczniku Oslo (Oslo Manual). Artykuł ma charakter diagnostyczno-postulatywny. Jego celem jest identyfikacja celów i rodzajów innowacji przedsiębiorstw sektora usług w porównaniu z przedsiębiorstwami sektora przemysłowego w Polsce. Realizacji postawionego celu posłużyły studia literatury, obejmujące istotę i charakterystyczne cechy innowacji w sektorze usług oraz analiza danych liczbowych, pochodzących z cyklicznych badań GUS, dotyczących działalności innowacyjnej przedsiębiorstw z poszczególnych sektorów gospodarki, prowadzonych przy wykorzystaniu metodyki OECD. Przedmiotem analizy są cele oraz rodzaje innowacji wprowadzonych przez przedsiębiorstwa sektora usług oraz przedsiębiorstwa sektora przemysłu. Analizą porównawczą w tym zakresie objęto lata 2006-2012. W końcowej części artykułu dokonano oceny działalności innowacyjnej przedsiębiorstw sektora usług oraz przedstawiono wnioski, które mogą być użyteczne dla instytucji wspierających rozwój działalności innowacyjnej w Polsce. Zaproponowano też dalsze kierunki badań problematyki innowacji w sektorze usług. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.