Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 151

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Internet of Things (IoT)
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Celem artykułu jest zbadanie pojawienia się nowego trendu w kierunku modelu biznesowego Systemów Produktowo-Usługowych (PSS - Product Service Systems) wspieranych przez ICT, wśród firm produkcyjnych, ze szczególnym naciskiem na Internet Rzeczy i analitykę. Chociaż PSS są już szeroko badane, wpływ nowych technologii ICT na propozycję wartości, jaką firma oferuje swoim klientom, jest mniej rozpoznany. System produktowo-usługowy wspierany przez Internet rzeczy (IoT - Internet of Things) umożliwia przekształcenie starego modelu biznesowego opartego na dostarczaniu produktu na nowy model biznesowy, który umożliwia oferowanie nowych usług bazując na technologiach informacyjno-komunikacyjnych, które można wykorzystać przy produkcie lub nawet zamiast produktu. Wiodące firmy produkcyjne już teraz osiągają większe zyski z obsługi posprzedażnej. Czujniki IoT, sztuczna inteligencja (AI), wszechobecne komputery mogą stworzyć nowe możliwości biznesowe dla rozwiązań PSS przez dostarczanie danych o użytkowaniu produktu i jego kondycji producentom, którzy mogą następnie wykorzystać dane do konserwacji zapobiegawczej i proaktywnej. Studium przypadku producenta silników Rolls-Royce'a użyto do analizy wpływu Internetu rzeczy, uczenia maszynowego i analityki na ofertę usług firmy oraz strategie biznesowe.(abstrakt autora)
Artykuł ma na celu określenie odpowiednich wyznaczników inteligentnego budynku oraz definicji, która uszczegółowi wszystkie dotychczasowe pojęcia związane z inteligentnym budynkiem. Zaprezentowano sektory, w których Internet Rzeczy znajduje zastosowanie, oraz określono siedem etapów powstawania inteligentnego budynku. W artykule wskazano kierunki, w jakich może się rozwijać technologia informatyczna obsługująca inteligentne budynki, która do tego celu wykorzystuje rozwiązania Internetu Rzeczy. Jednocześnie przedstawiono, jak ważną rolę na każdym etapie projektowania inteligentnego budynku odgrywa współpraca projektantów i interesariuszy.(abstrakt oryginalny)
Rozwiązania Internet of Things, oprócz swojego najpopularniejszego, konsumenckiego wykorzystania w postaci np. smartfonów, inteligentnych zegarków oraz wielu rozwiązań z zakresu inteligentnego domu, mogą być wykorzystywane w środowisku produkcyjnym do efektywniejszego wykonywania pracy. Ze względu na liczbę zachodzących w takich przedsiębiorstwach procesów i stosowanych narzędzi możliwości tego typu rozwiązań są nieograniczone. Biorąc za przykład wyszczególnione w procesie rozwoju koncepcji Lean Management rodzaje marnotrawstwa w przedsiębiorstwach, autorzy artykułu wskazują na możliwe zastosowanie narzędzi Internetu Rzeczy do ich eliminacji, co wpływa na redukcję kosztów i tworzenie przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstwa. Zaprezentowane w artykule rozważania przedstawione zostały na podstawie przeprowadzonych badań litera- turowych oraz przy wykorzystaniu takich metod badawczych, jak analiza przypadków, bezpośredni udział autora w identyfikowanych przypadkach, a także obserwacji współuczestni- czących.(abstrakt oryginalny)
Badania rynkowe pokazują, iż organizacje dostrzegają coraz częściej konkretne korzyści płynące z zastosowania Internetu rzeczy. W obszarze biznesowym stwarza on nowe możliwości rynkowe, umożliwiając m.in. zwiększanie wydajności procesów produkcyjnych i biznesowych oraz stanowiąc sprawne narzędzie komunikacji z klientami. Obszarów zastosowania Internetu rzeczy może być wiele oraz mogą one przenikać wiele aspektów życia. Jednakże podobnie jak w przypadku implementacji większości nowych koncepcji, również w odniesieniu do Internetu rzeczy istnieje cały szereg różnego rodzaju wyzwań. Związane jest to głównie z faktem, że systemy te są rozwiązaniami skomplikowanymi, opartymi na różnych technologiach, a ich skala oraz heterogeniczność jest bardzo duża. Z punktu widzenia rozwiązań technologicznych autorzy dostrzegają kilka zasadniczych obszarów, stanowiących największe wyzwanie dla Internetu rzeczy. Dotyczą one technologii niezbędnych dla tworzenia infrastruktury Internetu rzeczy, a w szczególności skalowalności, interoperacyjności i elastyczności zastosowanych rozwiązań. Kolejna kwestia dotyczy bezpieczeństwa danych. Celem artykułu jest prezentacja potencjału omawianej koncepcji, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na wyzwania, przed jakimi ona stoi. Zastosowane metody badań to przegląd aktualnej literatury przedmiotu, analiza istniejących badań i wybranych przypadków zastosowań Internetu rzeczy oraz identyfikacja i analiza najważniejszych wyzwań stojących przed tą koncepcją.(abstrakt oryginalny)
W ciągu ostatnich kilku dekad pojawił się nowy model komunikacji w szeroko pojętym przemyśle. Gromadzenie, przetwarzanie oraz transfer danych pomiędzy m.in. budynkami, samochodami, centrami medycznymi, przedmiotami, urządzeniami, a także przedsiębiorstwami w łańcuchach dostaw został przeniesiony do świata wirtualnego, zwanego Internetem rzeczy (Internet of Things). Celem artykułu jest określenie, czy i w jaki sposób Internet rzeczy wpływa na organizację przepływów informacji i produktów w łańcuchu dostaw. Zależność pomiędzy łańcuchem dostaw a technologią IoT jest rozpatrywana w podziale na podmioty będące uczestnikami danego łańcucha dostaw oraz w kontekście organizacji przepływów produktów i informacji, która to decyduje o podziale na łańcuchy typu pull i push. Podstawą przeprowadzonych badań są studia przypadków.(abstrakt oryginalny)
Ewolucja technologii teleinformatycznych doprowadziła do upowszechnienia się tzw. III platformy ICT, określanej mianem SMAC (§.ocial, Mobile, d_nalytics, Qoud), a tworzącej - wespół z technologią IoT (Internet of Things) swoisty ekosystem rozwiązań informatycznych nowoczesnych organizacji gospodarki globalnej. Celem artykułu jest ukazanie implikacji procesu transformacji cyfrowej na informatyczne wspomaganie procesów zarządzania w organizacjach inteligentnych. Rozważania ilustrowane są wynikami autorskich badań sektora MSP na wybranych przedsiębiorstwach województw mazowieckiego i wielkopolskiego.(abstrakt oryginalny)
Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) zdeterminował funkcjonowanie nowoczesnych organizacji, a okres transformacji cyfrowej jest dla nich dużym wyzwaniem na rynkach globalnych. Dynamika zmian w otoczeniu zewnętrznym wymusza konieczność szybkiego dostosowywania się do nowych uwarunkowań rynkowych. Określenie data-driven oznacza, że pożądane efekty działania są wymuszane odpowiednimi danymi, a nie intuicją lub osobistym doświadczeniem decydentów. Ewolucja technologii teleinformatycznych doprowadziła do upowszechnienia się tzw. III platformy ICT, określanej jako SMAC (Social, Mobile, Analytics, Clud), a tworzącej - wespół z technologią IoT (Internet of Things) - swoisty ekosystem rozwiązań informatycznych nowoczesnych organizacji. Celem artykułu jest ukazanie ewolucji w zakresie informatycznego wspomagania procesów zarządzania organizacji data-driven okresu transformacji cyfrowej. Wywody ilustrowane są wynikami autorskich badań polskiego sektora MSP przeprowadzonych w okresie 2014-2017 na wybranych 120 przedsiębiorstwach województw mazowieckiego i wielkopolskiego(abstrakt oryginalny)
O tym, że Internet Rzeczy może znacząco skracać łańcuchy dostaw, nie trzeba już nikogo przekonywać. Czy można jednak zminimalizować łańcuch powstawania obiektu budowlanego, w którym - jak klocki - możemy wstawiać i wyjmować takie moduły, jak np. biuro, czy mini centrum logistyczne bądź dystrybucyjne? Okazuje się, że już można - oczywiście przy założeniu, że główny szkielet budynku umożliwia takie operacje, a wszelkie prace na poszczególnych etapach są wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule autorzy pragną skoncentrować się na problemie starzejącego się społeczeństwa oraz na rozwiązaniach, które mogą znacznie ułatwić funkcjonowanie osobom starszym w dobie cyfrowej cywilizacji wraz z jej największym osiągnięciem, jakim jest Internet. (fragment tekstu)
10
Content available remote Bezpieczeństwo jako najważniejsze wyzwanie koncepcji Internetu rzeczy
80%
Celem niniejszego artykułu jest wprowadzenie do koncepcji Internetu rzeczy, przedstawienie potencjału jej zastosowań, ale przede wszystkim identyfikacja i analiza zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa, wynikających z dostępu do Internetu nowych urządzeń i procesów w ramach IoT, które pierwotnie nie były do tego przystosowane. Zamierzeniem autora jest również weryfikacja hipotezy mówiącej, iż obecnie w wielu urządzeniach Internetu rzeczy brak jest zaimplementowanych mechanizmów bezpieczeństwa, które są w stanie niwelować istniejące podatności i zapobiegać występującym zagrożeniom. (fragment tekstu)
Purpose: In Poland, it is necessary to take care of accessibility in urban infrastructure. The possibility of using Internet of Things (IoT) sensors is an opportunity for smart cities to help the public and design urban spaces according to universal design principles. Using the data generated by IoT sensors makes it possible to develop applications that use them for smartphones and wearables. IoT sensors will identify places and objects unsuitable for people with disabilities and provide personalized information based on analyzing the situation near the sensors. However, using IoT in towns raises many concerns and controversies. Investigating residents' attitudes toward IoT sensors is necessary before deploying them in the city. Design/methodology/approach: Survey data collected from 149 residents of Plock was used for the factor analysis. Additionally, descriptive statistics and reliability analysis were used. Findings: The paper identifies key dimensions regarding using IoT devices in Płock. The factors determining the acceptance of IoT technology are indicated. Most respondents support introducing facilities for the disabled, although trust in the city authorities and the belief that technology will be used for a good purpose is average. People trust new technologies when they are used for universal design and are anonymous. Residents of Płock support IoT sensors for ecology applications and universal design, and they support facial recognition. Research limitations/implications: The research was conducted through an online questionnaire in Plock. It is necessary to survey by a polling company to reach a representative sample of the public. Practical implications: The research results will be helpful for the authorities of Płock when implementing IoT in the city. Social implications: Using IoT sensors for universal design will adapt urban spaces for people with mobility problems. Originality/value: Typically, IoT sensor data is sent to the cloud and can be captured. The acceptance of IoT technology in Edge Computing mode has not been evaluated yet. Using IoT sensors in Edge Computing mode, where data is processed in the vicinity of the sensors and is anonymized, can affect social acceptance.(original abstract)
Obok Al, blockchainu czy beaconów, Internet of Things (Internet Rzeczy, loT) to jedno z najgorętszych zagadnień technologicznych ostatnich lat. Ideą loT jest inteligentne połączenie się dzięki sieci: urządzeń, maszyn, budynków, które gromadzą dane i dzielą się nimi, tworząc dzięki tej relacji wartość dodaną. Lodówka sama zgłaszająca potrzebę uzupełnienia zapasów, smartfon kilka minut przed naszym przebudzeniem nastawiający kawę w ekspresie, samochód, analizujący natężenie ruchu i wybierający optymalną trasę - nie są to już futurystyczne wizje, ale najbliższa rzeczywistość. (fragment tekstu)
Wraz z rozwojem technologii przed przedsiębiorstwami otwierają się zupełnie nowe możliwości prowadzenia komunikacji marketingowej z konsumentami. Jedną z takich możliwości stanowią beacon - urządzenia składające się z baterii oraz chipu Bluetooth, za pomocą którego rozsyłają komunikaty do urządzeń z wbudowanym systemem operacyjnym. Jest to ważny element koncepcji Internetu rzeczy i w połączeniu z aplikacjami mobilnymi zyskują szereg możliwości w aspekcie budowania relacji z klientem. Celem artykułu jest prezentacja specyfiki i możliwości tych urządzeń oraz wyodrębnienie ich poszczególnych funkcji, które znajdują zastosowanie w komunikacji marketingowej. (abstrakt oryginalny)
Rynek nieruchomości magazynowych i logistycznych rozwija się w niezwykle szybkim tempie, stając się coraz bardziej konkurencyjnym. Sytuacja ta niesie za sobą konieczność wdrażania nowoczesnych technologii. Dzięki zastosowaniu rozwiązań Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT), np. tagów NFC, RFID, a także beaconów, możliwa jest interakcja między człowiekiem, a budynkiem. Rozwiązania te, zastosowane w obiektach, czynią je bardziej inteligentnymi, poprawiając ich wydajność, a nawet przewidując potrzeby nieruchomości. (fragment tekstu)
15
Content available remote Wpływ Internetu rzeczy (Internet of Things) na wartość dodaną Marketingu 4.0
61%
W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat ewolucja postępująca w obszarze technologii informatycznych zmieniła nasz świat. Podobnym zmianom uległa też cała branża marketingowa. Obecnie internet, czyli przełomowe dokonanie będące wynikiem ewolucji technologii informacyjnych, integrowany jest w działania marketingowe. Dzięki temu jesteśmy świadkami nowej generacji tych działań, nazwanej erą Marketingu 4.0. Jest ona pilne potrzebna, gdyż w obecnych czasach klienci wymagają czegoś więcej niż tylko produktów, które spełnią ich podstawowe potrzeby, zaspokoją pragnienia i uciszą niepokoje. Klienci poszukują teraz produktów, dzięki którym zrealizują swoją kreatywność i odnajdą wartości zdefiniowane przez Marketing 3.0, z tym, że chcą oni móc stawać się częścią produktu, tj. współuczestniczyć i wchodzić w interakcje z produktem, a następnie korzystając z technologii informacyjnych - dzielić się swoimi doświadczeniami i sprawdzać, czy produkt rzeczywiście wypełnia to, co obiecywał. Dlatego też marketing nie koncentruje się już na produkcie - zresztą podobnie jak internet, który już nie koncentruje się na danych. W tej chwili zarówno marketing, jak i internet, skupiają się na klientach i wzmacniają interakcje między klientem a produktem, a przy tym opierają się na wartościach użytkowników i oferują im więcej danych. Niniejszy artykuł przedstawia kluczowe elementy Marketingu 4.0., omawia jego związek z ideą Marketingu 3.0 oraz objaśnia w jakim stopniu marketing najnowszej generacji jest rozszerzeniem idei Marketingu 3.0. Na koniec zaprezentowano niektóre przykłady technologii z obszaru Internetu rzeczy, dzięki którym możliwa jest interakcja użytkownika z produktami i internetem.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Adaptacje systemów ICT nowoczesnych organizacji w procesie transformacji cyfrowej
61%
Zmiany w otoczeniu zewnętrznym wymuszają na nowoczesnych organizacjach konieczność szybkiego dostosowywania się do nowych uwarunkowań rynkowych. Rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) zdeterminował funkcjonowanie nowoczesnych organizacji. Okres transformacji cyfrowej jest dużym wyzwaniem dla nowoczesnych organizacji funkcjonujących na rynkach globalnych. Ewolucja technologii teleinformatycznych doprowadziła do upowszechnienia się tzw. III platformy ICT, określanej jako SMAC (Social, Mobile, Analytics, Cloud), a tworzącej - wespół z technologią IoT (Internet of Things) - swoisty ekosystem rozwiązań informatycznych nowoczesnych organizacji. Celem artykułu jest ukazanie adaptacji systemów ICT w zakresie informatycznego wspomagania procesów zarządzania nowoczesnych organizacji w okresie transformacji cyfrowej. Wywody ilustrowane są wynikami autorskich badań polskiego sektora MSP przeprowadzonych w okresie 2014-2016 na wybranych 120 przedsiębiorstwach województw mazowieckiego i wielkopolskiego(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem rozważań są zastosowania technologii Internetu rzeczy w transporcie lotniczym. Rozwiązania w ramach Internetu rzeczy wzbudzają od kilku lat coraz większe zainteresowanie, zwłaszcza że upatruje się w nim kolejnej rewolucji technologicznej porównywalnej z upowszechnieniem technologii mobilnych lub sieci społecznościowych. Celem pracy jest określenie możliwości zastosowania Internetu rzeczy w transporcie lotniczym oraz identyfikacja tego typu rozwiązań wdrożonych w zmodernizowanej infrastrukturze krakowskiego lotniska. W części teoretycznej przeprowadzono kwerendę literatury polskiej i anglojęzycznej poświęconej zagadnieniu Internetu rzeczy. Dla realizacji postawionych celów badawczych zastosowano metodę wywiadu oraz studium przypadku. Wyniki umożliwiają wyciągnięcie wniosków dotyczących przyszłości drugiego co do wielkości lotniska w Polsce oraz wskazanie obszarów potencjalnego wprowadzenia rozwiązań Internetu rzeczy w przyszłości(abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje koncepcję sieci dystrybucji, w której do przewozu zaproponowano bezzałogowe statki powietrzne i istniejącą sieć paczkomatów. Przedstawiono w nim także specyfikę i ograniczenia prawne transportu ładunków z użyciem bezzałogowych statków powietrznych. Autorka posłużyła się przykładem dystrybucji i obsługi zwrotów książek w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Takie rozwiązanie nie istnieje dotąd na rynku, choć bezzałogowe statki powietrzne są coraz częściej wykorzystywane w biznesie. Pomysł ma szansę wdrożenia po wcześniejszym przystosowaniu sieci paczkomatów do tego typu obsługi. Przedstawione rozwiązanie można również zaproponować dla transportu innych produktów: artykułów przemysłowych czy nawet żywnościowych lub medycznych po uprzednim przystosowaniu zarówno środków transportu, jak i przestrzeni magazynowej do specyfiki takich artykułów oraz uwzględnieniu ograniczeń związanych z uwarunkowaniami prawnymi i przepisami lotniczymi. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Zagrożenia związane z Internetem Rzeczy
61%
The Internet Things (IoT) is considered a key component of the next-generation Internet. The concept itself is a big socio-technological jump and the application space is very diverse. The use of IoT creates new benefits for many areas of life as well as for many companies utilize it. Along with its development, there is also a high risk on many levels, both technological and social. The purpose of this article is to present potential threats that appear on various levels of IoT, both those that have already been investigated and used and those that may appear in the near future. (original abstract)
20
Content available remote Realizacja koncepcji smart city na przykładzie portu w Hamburgu
61%
Contemporary cities and their component parts develop in a thoughtful way, using their potential and possibilities, taking into consideration the principles of sustainable development - economically, ecologically and socially. The aim of the article is to present the concept of smart city and smart port on the example of Hamburg. The solutions applied by the city in the field of using the concept of the Internet of Things can be an inspiration for other urban centers wishing to increase their potential in co-creating global supply chains. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.