Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Jakość usług turystycznych
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ pracy pilota wycieczek na jakość pakietu turystycznego
100%
Wyłaniający się z badań obraz jakości oferowanej imprezy turystycznej wskazuje na odmienną postawę obu pilotów, a w konsekwencji odmienną satysfakcję klienta. W jednakowych warunkach pracy obydwaj piloci nadali różną jakość imprezie turystycznej organizowanej przez tego samego touroperatora. Należy zaznaczyć, że poprzez pryzmat pracy pilota oceniany jest także organizator. Według 100% ankietowanych pilot X godnie reprezentował organizatora, dzięki czemu biuro pozyskało wielu nowych zwolenników. Natomiast pilot Y w opinii 60% ankietowanych nie reprezentował godnie pracodawcy, dlatego ważne jest, by zatrudniać na tym stanowisku wyłącznie osoby kompetentne. Omawiana profesja opiera się przede wszystkim na kompetencji, która jest formą prowadzonej konkurencji na rynku usług turystycznych. Subiektywna ocena badania wskazuje, iż dobra jakość pakietu turystycznego to przede wszystkim wpływ pracy pilota wycieczek, dlatego istotne w działalności biura podróży jest prowadzenie badań jakości obsługi ruchu turystycznego. Dzięki rozmowom z osobami powracającymi z wypoczynku można sprawdzić, czy opieka danego pilota w pełni satysfakcjonuje klienta. Jednocześnie praca pilota jest bardzo ciekawym przypadkiem dla badań jakościowych z uwagi na jednoosobowość funkcji kierowniczej realizowanej w zespole, jakim jest grupa turystów.(fragment tekstu)
2
Content available remote Quality Aspects and Assessment of Rural Tourism Enterprises of Latvia
75%
Celem artykułu jest wypracowanie i ocena mierników jakości w łotewskich gospodarstwach agroturystycznych. W artykule dokonano oceny jakości 32 przedsiębiorstw na podstawie badań ekspertów, gości (turystów), tajemniczego klienta oraz ocen samych przedsiębiorców. W wyniku badań stwierdzono, że gospodarstwa agroturystyczne oferują usługi o poziomie jakości spełniającym oczekiwania klientów. Z przeprowadzonych badań wynika również, iż badani przedsiębiorcy mieli ograniczony dostęp do szkoleń oraz funduszy na rozwój działalności. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest analiza jakości świadczonych usług w zależności od szeregu czynników: ceny pobytu w hotelu, jakości usług hotelarskich (czystość w pokoju, rejestracja pobytu, informowanie klientów itp.), jakości usług gastronomicznych (oferty gastronomiczne), ilości i jakości usług sanatoryjno-rehabilitacyjnych z wykorzystaniem metod szeregów czasowych oraz prognozowania oceny jakości świadczonych usług. Badania były przeprowadzone na podstawie ankietowania gości zagranicznych z 13 hoteli regionu kołobrzeskiego, razem powyżej 1400 ankiet w zależności od wieku i płci ankietowanych. Dla ustalenia prawidłowości statystycznych zastosowano różne modele ekonometryczne. Po pierwsze, ocenianie jakości pobytu w hotelach przez klientów było rozpatrywane w przestrzeni czasowej 2006-2009 jako proces stochastyczny. Ustalono, że procesy są niestacjonarne, dlatego badanie bylo przeprowadzone na podstawie modelu ARIMA(1,1,1). Badania i prognozy pozwalają zrobić wniosek, że modele szeregów czasowych mogą oszacować trend, występujący dla badanego wskaźnika, natomiast błąd prognozowania jest dość wysoki (do 30%). Podobne wyniki były otrzymane rownież podczas badania ocen jakości pobytu w hotelach w zależności od płci badanych. Zaznaczymy, że średnia wartość ocen mężczyzn jest wyższa niż średnia ocen kobiet. Szeregi czasowe dla badanych zmiennych miały stopien zintegrowania I(1). Została ustalona znaczna więź integracyjna między oceną pobytu w hotelu oraz ilością odwiedzin wybranego hotelu, kiedy turyści nie po raz pierwszy odwiedzający hotel przeważnie wystawiają wysokie oceny jakości pobytu w hotelu. Wynikiem badania zależności długookresowej pobytu w hotelu od czasu trwania procedury zameldowania jest bardza wysoka współzależność oceny pobytu od oceny czasu trwania procedury zameldowania. Cena pobytu w hotelu negatywnie wpływa na ocenę pobytu w hotelu, natomiast usługi sanatoryjne i gastronomiczne odbierane są jako standard i nieznacznie wpływają na ocenę pobytu w hotelu. Przeprowadzone badania wskazują, że metody szeregów czasowych mogą być skutecznie zastosowane w badaniu wskaźników turystycznych i ocenie jakości usług hotelarskich. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie na szczególną funkcję systemu transportowego, jakim jest dostępność komunikacyjna w kształtowaniu poziomu atrakcyjności turystycznej.(fragment tekstu)
Problemy jakości na obecnym etapie rozwoju gospodarczego w różnych dziedzinach i postaciach są dostrzegane nie tylko jako ważne, ale wymagające profesjonalnego podejścia i podjęcia skutecznych działań. W artykule przedstawiono badania, których celem było poznanie zainteresowania gospodarstw agroturystycznych problemami kategoryzacji obiektów, tworzeniem produktów wyróżniających oraz samooceny jakości świadczących usług. Podjęto również próbę określenia roli wybranych cech osobowości oraz zakresu wiedzy i umiejętności w kształtowaniu jakości usług turystycznych na obszarach wiejskich.
6
Content available remote Prawo a jakość usług w turystyce
75%
W dokumentach rządowych dotyczących turystyki wskazuje się często, iż przepisy polskiego prawa turystycznego mają na celu stworzenie w Polsce jednolitych standardów jakości usług turystycznych oraz że przyczyniają się one do podnoszenia jakości tych usług. Niniejszy artykuł jest analizą wybranych przepisów regulujących świadczenie usług hotelarskich, usług biur podróży oraz usług gastronomicznych pod kątem ich rzeczywistego wpływu na jakość usług rozumianą jako stopień spełnienia oczekiwań klientów oraz jakość rozumianą jako prawo do wartości zarówno klienta, jak i usługodawcy. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Jakość usług oferowanych przez uzdrowisko Ciechocinek w opinii kuracjuszy
75%
W analizie zastosowano jedną ze względnych skal satysfakcji, tj. skalę ważności- -realizacji (importance-performance analysis), służącą do pomiaru kompleksowej oceny jakości usług świadczonych w uzdrowisku. Badanie oparto na wywiadach kwestionariuszowych przeprowadzonych wśród respondentów w wieku powyżej 60 lat przebywających na kuracji w uzdrowisku Ciechocinek. Ustalono hierarchię cech wpływających na ogólne postrzeganie jakości usług, zestawiając tym samym subiektywne oczekiwania respondentów, które skonfrontowano z oceną wybranych aspektów. Uzyskane wyniki przeanalizowano w układzie wydzielonych trzech grup badanych wyróżnionych na podstawie stopnia partycypowania w kosztach pobytu. (abstrakt autora)
Dynamiczny rozwój działalności agroturystycznej w okresie ostatnich kilku lat, zwłaszcza od 2000 roku, stał się wskaźnikiem, zarówno faktycznych potrzeb w tym zakresie, jak i dużych możliwości powiększania liczebności gospodarstw agroturystycznych, szczególnie przy konsekwentnym wspomaganiu różnych instytucji i organizacji. Wraz z rozwojem agroturystyki pojawiła się potrzeba dokonania zmian w kategoryzacji gospodarstw agroturystycznych w celu poprawy jakości świadczonych usług i zwiększenia ich asortymentu. Opracowanie kategoryzacji przygotowano w przekonaniu, że stanie się ona przyczynkiem do szerszych badań naukowych, analiz i dyskusji nad kształtem ciągle rozwijających się gospodarstw agroturystycznych. Równocześnie zaproponowano kilka rozwiązań innowacyjnych, które mogą przyczynić się do trafnego wyboru miejsca i miejscowości do wypoczynku. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wybrane aspekty jakości w usługach turystycznych w Niemczech
75%
W Polsce temat jakości jest już poruszany od dawna. W praktyce przekłada się to na rozbudowę infrastruktury turystycznej, na przykład powstaje coraz więcej wielofunkcyjnych i specjalistycznych hoteli (aspekt techniczny jakości) czy notuje się znaczny popyt na studia z zakresu turystyki (profesjonalizm przyszłej kadry turystycznej - aspekt funkcjonalny jakości). Analizując jednak wielość i zróżnicowanie przedsięwzięć projakościowych w zakresie turystyki na terenie Niemiec, Polska w porównaniu ze swoim zachodnim sąsiadem ma ich wciąż zbyt mało. (fragment tekstu)
10
Content available remote Jakość jako narzędzie kształtowania produktu usługowego kwater wiejskich
75%
Agroturystyka ściśle powiązana jest z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, którego właściciele organizują wypoczynek dla turystów i odwiedzających. Jakość w dobie postępującej dywersyfikacji potrzeb i oczekiwań ludzkich uważana jest zarówno przez konsumentów, jak i producentów za jeden z najważniejszych efektów wszelkiego rodzaju działalności, zwłaszcza usługowej. Razem z ceną produktu stanowi podstawowy wyznacznik marketingowy decydujący o rodzaju nabywanych towarów i usług przez poszczególnych klientów. W wypadku usług agroturystycznych o poziomie jakości, a w konsekwencji o zdolności zaspokajania potrzeb i oczekiwań turystycznych decydują ich specyficzne cechy, takie jak komplementarność, substytucyjność, zróżnicowany pod względem czasowym, przestrzennym i rodzajowym popyt turystyczny, mniejsza podatność na postęp techniczny i technologiczny, wymagana obecność konsumenta, abstrakcyjność. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Jakość oferty polskich ośrodków narciarskich
75%
Celem przeprowadzonych badań jest próba określenia poziomu jakości produktu krajowych ośrodków narciarskich w opinii polskich narciarzy (mieszkańców województwa śląskiego).
12
Content available remote Application of Design-Thinking Models to Improve the Quality of Tourism Services
75%
The paper presents basic aspects of improvement activities for the quality of tourism industry service through its specific determinants of quality. The authors suggested an the application of design-thinking concept in the development of the service itself and an attempt to undertake improvement activities. The concept was presented through a practical implementation of one of the popular models used for new product or service development according to design-thinking specific rules. Next, the model's particular phases where transformed into a practical development of a tourism industry service. (original abstract)
Podjęta w artykule problematyka oraz przeprowadzone badania, analizy i oceny miały na celu określenie szans rozwoju w segmencie polskiej turystyki biznesowej. Z przedstawionych rozważań wynika, że podmioty rynku turystyki biznesowej prosperują w trendzie wzrostowym, wypracowując coraz skuteczniejsze narzędzia konkurowania, głównie w zakresie bazy hotelowej, infrastruktury komunikacyjnej, korzystnego i atrakcyjnego zagospodarowania czasu w przerwach biznesowych spotkań oraz dysponowania wysoko wyspecjalizowaną kadrą i skutecznym systemem informacji i promocji. W opracowaniu przedstawiono wyniki badań, w oparciu o które turystykę biznesową można wypromować jako polski markowy produkt turystyczny. Wykazano także, że istotne znaczenie mają szkolenia finansowane przez pracodawców, ze środków Unii Europejskiej oraz podróże motywacyjne, realizowane najczęściej w hotelach charakteryzujących się wysokim standardem. Atrakcyjną częścią turystyki biznesowej jest również zwiedzanie miejscowości i korzystanie z jej bazy rozrywkowej i gastronomicznej. Przeprowadzone badania empiryczne wykazały, że w każdym zakresie tej działalności następuje dalsza specjalizacja, dzięki której istnieje możliwość uzyskania coraz znaczniejszych korzyści i konkurencyjnej przewagi w regionie.(abstrakt oryginalny)
Turystyka traktowana jest obecnie jako zjawisko interdyscyplinarne. Można ją rozpatrywać z różnych badawczych względów: geograficznego, społecznego i ekonomicznego. Kilkanaście lat temu turystykę postrzegano przez pryzmat regeneracji sił człowieka1. Na przestrzeni lat definicje turystyki oraz usług pośrednictwa w turystyce ulegały zmianom, by w końcu można było powiedzieć, że turystyka jest częścią kultury masowej, sposobem na poznanie ludzi i warunków, w których żyją2. Po przemianach, które zaszły w 1989 roku, tury-styka traktowana jest coraz częściej jako zjawisko ekonomiczne. Jest ono związane ze wzrostem społecznego zapotrzebowania na usługi świadczone przez szeroko pojmowaną branżę turystyczną. Zjawiska interdyscyplinarności w turystyce dotyczą różnych zagadnień. Do jednych z ważniejszych należy zaliczyć organizację procesu kształcenia, szkolenia i prowadzenie badań naukowych. Pomimo swej interdyscyplinarności turystyka ma bowiem charakter branżowy.(fragment tekstu)
W niniejszej publikacji autorzy zaprezentowali wybrane zagadnienia z zakresu doskonalenia jakości usług turystycznych w obszarze wyżywienia. Z wykorzystaniem czteroskładnikowego modelu jakości usług poddano hierarchizacji zarówno składowe obszaru wyżywienia podczas wyjazdów turystycznych jak i determinant elementarnych w każdej z czterech składowych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej publikacji autorzy zaprezentowali podstawowe aspekty związane z pozacenowymi czynnikami wpływającymi na konkurencyjność usług turystycznych. Zaprezentowane zostały badania własne, perspektywy klienta w kontekście grup składowych łańcucha wartości usług turystycznych. Autorzy dokonali identyfikacji czynników pozacenowych występujących w poszczególnych grupach kreujących całokształt usługi turystycznej, a także dokonali hierarchizacji składowych tych czynników z perspektywy klientów. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Stan i perspektywy rozwoju bazy noclegowej w obwodzie lwowskim
63%
Obwód lwowski posiada zespół najlepszych warunków do rozwoju różnego rodzaju form ruchu turystycznego. Jest to region o szczególnych walorach środowiska przyrodniczego, występują tu zarówno obszary nizinne jak i górskie z dużym udziałem obszarów chronionych. O funkcji turystycznej tego regionu decyduje także bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, a w szczególności dotyczy to takiego ośrodka jak Lwów. Miasto posiada ponad 3 tys. obiektów zabytkowych, jest jedynym w swoim rodzaju miastem-muzeum, wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Obwód lwowski jest jednym z najważniejszych regionów uzdrowiskowych Ukrainy, z głównym ośrodkiem w Truskawcu, który w ostatnich latach przechodzi szereg zmian strukturalnych. Niestety funkcja turystyczna tego regionu jest ograniczana poprzez bardzo słaby stan infrastruktury turystycznej i dostępność komunikacyjną. Od wielu lat obserwuje się deficyt obiektów noclegowych, zarówno w samym Lwowie, jak i na pozostałych obszarach obwodu. Dodatkowym mankamentem jest niska jakość świadczonych usług, wynikająca z niskiego standardu obiektów. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie dwuwymiarowego zastosowania metody Kano, która z jednej strony służy do badania satysfakcji klienta, z drugiej - do określenia indywidualnych cech klienta oraz odniesienia ich znaczenia w procesie percepcji jakości produktu. W pierwszej części artykułu zobrazowano metodę Kano w ujęciu teoretycznym, co umożliwia zaimplementowanie jej w każdej organizacji bez względu na sektor czy branżę. Część druga stanowi praktyczny przykład wykorzystania kwestionariusza Kano przez jedno z biur podróży do doskonalenia jakości swoich usług. (abstrakt oryginalny)
Cel. Celem pracy jest zbadanie relacji pomiędzy zaangażowaniem pracowników pierwszego kontaktu w biurach podróży a zadowoleniem konsumentów z procesu obsługi, chęcią ponownego skorzystania z usług biura oraz skłonnością do zarekomendowania biura innym potencjalnym nabywcom. Metoda. Badania pierwotne przeprowadzono wśród 108 klientów biur podróży w Bydgoszczy. W procesie pomiaru zastosowano ankietę bezpośrednią. Zgromadzone dane poddano analizie statystycznej, wykorzystując metody statystyki opisowej, współczynniki korelacji oraz testy nieparametryczne. Wyniki. Przeprowadzone badania wykazały statystycznie istotny pozytywny związek pomiędzy zaangażowaniem pracowników pierwszego kontaktu a satysfakcją i lojalnością nabywców w biurach podróży. Najsilniejszą relację zdiagnozowano dla ogólnego zadowolenia z procesu obsługi, najsłabszą - dla skłonności do polecenia przedsiębiorstwa innym klientom. Ograniczenia badań i wnioskowania. Ze względu na nieprobablistyczny dobór próby do badań możliwości uogólniania wyników są ograniczone. Ponadto informacje pochodziły z jednego źródła, co zwiększa prawdopodobieństwo zniekształcenia rezultatów na skutek wystąpienia błędu systematycznego związanego z efektem spójności odpowiedzi. Implikacje praktyczne. Identyfikując powiązania pomiędzy zaangażowaniem pracowników a postawami i intencjami konsumentów, badania podkreślają rangę podejmowania przez pracodawców działań sprzyjających wzmacnianiu zaangażowania wśród personelu. Oryginalność. Badania stanowią próbę wypełnienia luki poznawczej w badaniach nad turystyką, która dotyczy roli zaangażowania pracowników w przedsiębiorstwach o wysokim poziomie interakcji pomiędzy usługodawcą a usługobiorcą. Rodzaj pracy. Artykuł prezentujący wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
20
63%
Cel. Głównym celem artykułu jest ocena możliwości wykorzystania metody Mystery Shopping (MS) w badaniu usług oferowanych przez muzea. Metoda. Metoda MS została wykorzystana do zbadania jakości produktu turystycznego tworzonego przez muzea w Krakowie. Są one bowiem najważniejszymi atrakcjami turystycznymi tego miasta, będącego znanym centrum turystyki kulturowej w Europie. Ocenie przeprowadzona przez zespół audytorów w oparciu o specjalny kwestionariusz mierzący 40 analizowanych cech dotyczyła siedmiu elementów składowych muzeum (otoczenie, wejście, ekspozycja, sklep, gastronomia, toalety, promocja). Wyniki. Wyniki badań zostały wykorzystane do sporządzenia listy rankingowej dla krakowskich muzeów Udowodniono w oparciu o interpretację statystyczną, że metoda MS jest przydatna do badania jakości usług w atrakcjach turystyczne. Ograniczenia badań i wnioskowania. Sformułowane wnioski końcowe ograniczone są do specyficznej grupy atrakcji jakimi są muzea oraz lokalizacją badań. Implikacje praktyczne. Wyniki badań pozwoli managerom placówek muzealnych na modyfikację sposobu zarzadzania i doskonalenie oferty muzealnej, dostosowanie jej do potrzeb współczesnych odbiorców oraz zwiększenie frekwencji. Oryginalność. Wyniki badań z wykorzystaniem metody MS w badaniu atrakcji turystycznych są pierwszymi w polskiej literaturze opisanymi badaniami. Rodzaj pracy. Badania empiryczne. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.