Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 68

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Juices and drinks market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
W niniejszym raporcie przedstawione zostały następujące kategorie produktów: soki, nektary, napoje niegazowane i gazowane, wody mineralne oraz napoje energetyczne i izotoniczne. Na potrzeby niniejszego raportu został przeprowadzony przez Instytut PENTOR-Poznań na zlecenie "Poradnika Handlowca" sondaż telefoniczny wśród właścicieli/kierowników sklepów spożywczych i spożywczo-przemysłowych o powierzchni do 400 m2, w którym zapytano badanych o najlepiej sprzedające się w ich placówkach marki poszczególnych kategorii produktowych. W raporcie zostały również wykorzystane wyniki badań firmy SMG/KRC (badanie Target Group Index) oraz ACNielsen (Panel Handlu Detalicznego).
Współczesne opakowanie jednostkowe na rynku produktów konsumpcyjnych stanowi skuteczny instrument działań marketingowych. Przedstawiono krótką psychoanalizę, czym kierują się kreatorzy opakowań soków.
Rynek napojów gazowanych jest stosunkowo młody i wciąż rozwija się, ważne jest zatem poznanie zachowań konsumentów oraz czynników determinujących konsumpcje tych produktów, bowiem od nich zależeć będzie dalszy rozwój tego sektora. Autorzy przedstawili wybrane zwyczaje konsumpcyjne dotyczące częstotliwości spożycia napojów gazowanych oraz określili wpływ wybranych cech demograficznych (wiek, typ gospodarstwa domowego) i cech kształtujących postawę świadomego konsumenta (samoocena zdrowia i zmian sposobu odżywiania się, priorytet kariery w życiu, częstotliwość uprawiania sportu) na częstotliwość spożywania napojów gazowanych.
W artykule przedstawiono badania stabilności preferencji konsumentów wód mineralnych, soków i napojów gazowanych, przeprowadzone z wykorzystaniem słabego i mocnego aksjomatu preferencji ujawnionych. (fragment tekstu)
5
Content available remote Instrumenty reklamy i ich wpływ na zachowania konsumentów na rynku soków
75%
Celem badań była identyfikacja i analiza postaw konsumentów wobec typowych form reklamy, określenie stopnia postrzegania oraz oddziaływania reklamy telewizyjnej na zachowania nabywcze konsumentów na rynku soków i nektarów owocowych. Respondenci spośród wielu typów reklam w największym stopniu preferują reklamę telewizyjną, która jest podstawowym środkiem przekazu. Kształtuje ona w świadomości konsumenta przekonanie o istnieniu idealnych produktów, wyznacza nowy model zachowań nabywczych, kreuje właściwy wizerunek marki, zachęca do zakupu, ukazuje pozytywne atrybuty produktu, ma atrakcyjną formę przekazu. O sile jej popularności świadczy również sposób prezentacji produktów.(abstrakt oryginalny)
Tej wiosny na całym świecie koncern Coca-Cola rozpoczął kampanię odświeżania wizerunku swojej marki. Nowy wizerunek z logo z 1969 roku jest powrotem do klasycznych wartości.
Napoje bezalkoholowe dzielą się na trzy główne rodzaje produktów: soki i napoje owocowe, warzywne oraz warzywno-owocowe; wody; napoje orzeźwiające. Na polskim rynku napojów bezalkoholowych w momencie rozpoczęcia funkcjonowania wolnego rynku zaobserwowano wysoki popyt, a co za tym idzie dynamiczny wzrost. Zmiany zainicjowane na rynku produktów spożywczych przez czynniki związane z procesem integracji z Unią Europejską wywarły także wpływ na kształt preferencji konsumentów. (fragment tekstu)
Celem podjętych badań była ocena wybranych cech mikrobiologicznych jednodniowych soków jabłkowych dostępnych na rynku Trójmiasta. Materiał badany stanowiło 30 próbek niepasteryzowanych, jednodniowych soków jabłkowych. W materiale badawczym pochodzącym z różnych placówek handlowych oznaczano ogólną liczbę bakterii mezofilnych tlenowych oraz liczebność grzybów strzępkowych i drożdży. Badania mikrobiologiczne przeprowadzono tradycyjną metodą płytkową według obowiązujących norm metodycznych, w dniu zakupu i po 24-godzinnym, chłodniczym przechowywaniu produktu. Wyższą liczebnością bakterii mezofilnych tlenowych charakteryzowały się soki jabłkowe produkowane dla sieci handlowych, zarówno w dniu zakupu produktów, jak i po 24-godzinnym przechowywaniu w warunkach chłodniczych w stosunku do soków marek własnych.(abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki badań doświadczalnych dotyczących określenia aktywności przeciwrodnikowej handlowych soków owocowych dostępnych na wielkopolskim rynku. Badaniom poddano 6 soków owocowych takich jak sok jabłkowy (SJ), pomarańczowy (SP), z białego grejpfruta (SBG), zielonego grejpfruta (SZG), czerwonego grejpfruta (SCG) oraz multiwitaminowy (SM). W badanych sokach oznaczono całkowitą zawartość związków polifenolowych metodą FolinaCiocalteu oraz oznaczono aktywność przeciwrodniikową soków przy użyciu kinetycznej wersji kolorymetrycznej metody z zastosowaniem rodnika DPPH. Stwierdzono, że w każdym przypadku początkowa szybkość procesu wygaszania tego rodnika jest proporcjonalna do wielkości próbki badanego soku. Wykazano, że dla badanych soków owocowych aktywność przeciwrodnikowa maleje w następującej kolejności: SBG ≥ SP > SCG > SZG > SJ > SM. Stwierdzono, że dla większości badanych soków aktywność przeciwrodnikowa dobrze koreluje z całkowitą zawartością związków polifenolowych. (abstrakt oryginalny)
Rynek napojów izotonicznych jest jednym z najszybciej rozwijających się obszarów dotyczących produktów o charakterze funkcjonalnym. Napoje izotoniczne należą do grupy napojów funkcjonalnych, które zgodnie z uregulowaniami prawnymi muszą spełnić określone cechy dotyczące osmolalności, zawartości węglowodanów, wartości energetycznej i zawartości sodu. Głównymi funkcjami napojów izotonicznych są nawodnienie organizmu i utrzymanie prawidłowej zawartości składników mineralnych w ustroju człowieka, zwłaszcza po wzmożonej aktywności fizycznej. Smak w przypadku napojów izotonicznych, ze względu na ich specyficzny charakter oraz dawkowanie, musi satysfakcjonować konsumenta, zarówno przed, jak i po wysiłku fizycznym. Celem pracy była ocena wpływu wysiłku fizycznego na percepcję smaku pomarańczowego i cytrynowego napojów izotonicznych przez młodych mężczyzn. Zakres badań obejmował przeprowadzenie testu sensorycznego opartego na metodzie wskaźnika rozcieńczeń N przed i po próbie wysiłkowej wykonanej zgodnie z testem Wingate. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że wysiłek fizyczny znacząco obniża zdolność rozpoznania zarówno smaku pomarańczowego, jak i cytrynowego napojów izotonicznych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia rozwój rynku soków i napojów w Polsce w latach 1990-2001. Przedstawia ofertę polskich producentów soków: Hortex, Agros Fortuna, Maspex, Coca-cola. Bliżej przedstawiono ofertę firmy Dr Witt SA.
Szef Coca-Coli Douglas Daft przekonał się, że naprawianie koncernu jest trudniejsze, niż to się na pozór wydaje. Za przeprowadzenie radykalnych zmian rada nadzorcza Coke jest gotowa zapłacić 87 mln USD. Jednym z głównych zadań czekających nowy zespół jest doprowadzenie do tego, by wyjść poza produkcję napojów gazowanych i wejść na szybciej rosnący rynek butelkowanej wody, soków i innych napojów niegazowanych.
Artykuł charakteryzuje działania koncernu PepsiCo w Polsce, producenta i dystrybutora napojów.
Wprowadzenie. Świadomość konsumentów na temat zdrowego stylu życia stopniowo rośnie. Owoce są bogatym źródłem prozdrowotnych antocyjanów czy polifenoli. Celem badań było określenie wpływu czasu przechowywania soków mieszanych z aronii czarnoowocowej i jagody kamczackiej na wybrane wyróżniki jakościowe. W niniejszych badaniach postawiono hipotezę, iż czas przechowywania soków mieszanych będzie czynnikiem wpływającym na zawartość polifenoli, antocyjanów oraz barwę. Materiał do badań stanowiły 100-procentowe soki z aronii czarnoowocowej i jagody kamczackiej oraz soki mieszane z udziałem poszczególnych soków w zakresie 10 ÷ 90 %. Wyniki i wnioski. Sok z jagody kamczackiej okazał się cenniejszym źródłem polifenoli i antocyjanów (308,3 mg i 234,5 mg w 100 cm3) niż sok z aronii czarnoowocowej (229,9 mg i 122,2 mg w 100 cm3). Tak samo soki mieszane z większym udziałem jagody kamczackiej cechowały się większą zawartością tych związków, a tym samym potencjalnie wyższą wartością prozdrowotną. Największą jasnością oraz wyższym udziałem barwy czerwonej i żółtej wśród badanych soków odznaczał się stuprocentowy sok z aronii czarnoowocowej. W przypadku przechowywania wykazano, iż najintensywniejsze zmiany degradacyjne oznaczonych składników bioaktywnych zachodzą w pierwszym miesiącu, zaś w późniejszym okresie tempo przemian tych związków jest mniejsze. Miesięczne przechowywanie spowodowało obniżenie zawartości polifenoli o 12,1 ÷ 14,2 % oraz antocyjanów o 19,7 ÷ 33,5 % w zależności od wariantu soku. W przypadku barwy zaobserwowano, iż wydłużenie czasu przechowywania wpłynęło znacząco na pojaśnienie badanych produktów, a także na zmiany wartości parametrów a* i b*. (abstrakt oryginalny)
Restrukturyzacja Hortexu nie przyniosła poprawy sytuacji finansowej tego przedsiębiorstwa. Hortex utracił pozycję lidera rynku soków i napojów. Małe zyski zmniejszają szansę zdobycia inwestora.
Motivation: Numerous scientific studies indicate a significant relationship between the number of sugar-sweetened beverages consumed and the problem of overweight and obesity. This, in turn, is a significant risk factor for many diseases, especially type 2 diabetes. Poland is a country where the consumption of sugar, especially in a processed form that is dangerous to health, is constantly growing. As a result, now two-thirds of the society are struggling with the problem of overweight, while obesity can be said in every fourth case, the forecasts are even more pessimistic. Recently, a fiscal policy with the use of the "sugar tax" is a popular tool to combat the growing consumption of sweetened beverages. The Polish government is also following this path, and the tax is scheduled to be in force at the beginning of 2021. Aim: The aim of the study is to analyse the impact of the sugar tax on prices and, consequently, on the future consumption of sweetened beverages and other related goods. Results: Based on the data of the Central Statistical Office concerning household expenditure in 2018, the complete demand model was estimated, considering demographic variables. As a result, the price and profit elasticities of demand for sweetened drinks and related goods were estimated. The results obtained in the study indicate that the introduction of the sugar tax will reduce the consumption of SSB, and the size of the changes depends on the analysed demographic factors. The decrease in consumption of sweetened beverages will increase the interest in beverages with a lower sugar content. (original abstract)
Głównym celem artykułu jest ocena sytuacji finansowej sektora produkcji napojów w Polsce i Niemczech. Badania porównawcze przeprowadzono w układzie klas wielkości przedsiębiorstw i na podstawie bazy danych Europejskiego Banku Centralnego, która umożliwia ocenę różnych sektorów gospodarki w obszarze struktury finansowej, płynności finansowej, zadłużenia, aktywności oraz rentowności. Badania wykazały, że przedsiębiorstwa w Polsce w stosunku do przedsiębiorstw w Niemczech stosują bardziej agresywne strategie finansowe, mają gorszą płynność finansową, mniej efektywnie zarządzają kapitałem obrotowym, mają mniejszą zdolność do obsługi długu, generują niższą wartość dodaną w relacji do przychodów, uzyskują niższą marżę na sprzedaży, ale wyższą stopę zwrotu z kapitału własnego - w następstwie tarczy odsetkowej i wysokiej dźwigni kapitałowej.(abstrakt oryginalny)
Celem badań była identyfikacja zachowań konsumenckich na rynku soków oraz ich uwarunkowań, ze szczególnym uwzględnieniem identyfikacji czynników istotnie determinujących zakupy tego produktu. Badanie zostało przeprowadzone w 2015 roku za pomocą ankiety on-line. W badaniu wzięło udział 530 osób - o zróżnicowanych cechach społeczno-demograficznych, głównie z południowo- -wschodniej Polski. Ocenie poddano między innymi częstość i rodzaj nabywanych soków oraz czynniki decydujące o zakupie tych produktów. Zdecydowana większość respondentów kupuje soki (97,4%), największa grupa dokonuje zakupów tego produktu kilka razy w miesiącu (36,6%) oraz nieco częściej, tj. raz na tydzień (24,2%), nie zaobserwowano statystycznie istotnych różnic w odniesieniu do częstotliwości zakupu soków przez poszczególne grupy demograficzne. Za najistotniejsze zmienne determinujące zakup soków respondenci uznali: jakość produktu (96,6%), smak - rodzaj owoców, z jakich sok został wyprodukowany (95,1%), walory sensoryczne (86,0%), klasę produktu, tj. sok/nektar/napój (83,8%) oraz cenę produktu (81,5%). Najmniej istotnymi zmiennymi okazały się: grafika na opakowaniu oraz reklama - tylko około 9% respondentów wskazało je jako istotne lub bardzo istotne. Zidentyfikowano cztery czynniki główne, które mają wpływ na decyzje zakupowe w badanym obszarze: walory sensoryczne produktu, zawartość witaminy C i cukru, zawartość konserwantów oraz wygodne opakowanie. Zestawienie wyników prowadzi do wniosku mającego istotne implikacje praktyczne oraz społeczne. Poszerza wiedzę na temat zachowań polskich konsumentów na rynku FMCG, oraz może być wykorzystane przez przedsiębiorstwa do opracowywania strategii rozwoju produktu, zgodnych z hierarchią ważności konsumentów oraz ich preferencjami. Artykuł ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Celem przedstawionych badań było poznanie preferencji konsumentów napojów energetyzujących oraz ocena stanu ich wiedzy na temat tego rodzaju produktów. Określono przyczyny spożywania napojów energetyzujących, a także to, którymi z nich kierują się konsumenci podczas podejmowania decyzji o zakupie. Analizą objęto 301 polskich konsumentów. Większość osób z analizowanej grupy (70%) spożywała napoje energetyzujące, jednakże przeważająca ich część nie zwracała uwagi na skład chemiczny tych napojów i nie odróżniała ich od napojów izotonicznych. (abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest ukazanie zmian w wielkości i strukturze produkcji oraz eksporcie i spożyciu soków i nektarów owocowych w Polsce w latach 2000-2011. Materiał badawczy stanowiły dane statystyczne z publikacji Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej-PIB: Analizy Rynkowe - Rynek Owoców i Warzyw, stan i perspektywy, za lata 2000-2011. W badanym okresie wzrosła produkcja przetworów owocowych (o 34,4%), w tym soków i nektarów owocowych (o 44,4%). Najszybciej wzrastała produkcja napojów i nektarów owocowych, spadała zaś produkcja soku jabłkowego i z owoców cytrusowych, kosztem wzrostu importu tych produktów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.