Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketing services departments
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W opracowaniu podjęto próbę analizy służb marketingowych jako specyficznych aktywów ludzkich. W służbach tych zatrudnieni są pracownicy, których trudno zastąpić bez utraty istniejących wartości produkcyjnych przedsiębiorstwa. Analiza dotyczy rekrutacji tego rodzaju pracowników oraz negocjowania z nimi kontraktów. Służby te mogą odegrać znaczną rolę w ograniczeniu kosztów transakcyjnych. Stosunek pracy takich pracowników podlegać powinien specjalnej ochronie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy problematyki funkcjonowania służb marketingowych w przedsiębiorstwie PKP. Autorka omówiła strukturę pionu marketingu w przedsiębiorstwie PKP oraz czynniki wpływające na efektywność jego działania.
3
Content available remote Wiedza marketera wobec konkurencji w przekształcającej się gospodarce
84%
Zmiany dokonujące się we współczesnych społeczeństwach i ich gospodarkach dotykają także marketingu i samej wiedzy marketerów. Społeczeństwa i gospodarki coraz bardziej się komplikują, rośnie ich złożoność. Pociąga to za sobą wzrost wymagań stawianych wiedzy potrzebnej marketerom-praktykom w ich pracy. Środowiska naukowe zajmujące się marketingiem stają także przed wyzwaniem, stawianym im przez zmieniające się warunki. Muszą one formułować i rozstrzygać problemy wymagające lepszej organizacji pracy badawczej, jej bardziej profesjonalnego interdyscyplinarnego charakteru oraz większych środków na badania.(abstrakt oryginalny)
Artykuł porusza kwestie związane z komórkami marketingowymi. Pojęcie komórki marketingowej oznacza jednostkę organizacyjną firmy zajmującą się funkcjami z zakresu marketingu. Autorka omawia związek między istnieniem i charakterystyką komórki marketingowej a orientacją marketingową firmy. Nakreśla genezę komórki marketingowej i jej występowanie w firmach. Charakteryzuje cechy komórki marketingowej takie jak: zatrudnienie, jej ranga w strukturze organizacyjnej firmy i zadania.
Celem artykułu jest wskazanie ujęć modelowych usytuowania marketingu w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Zaprezentowano formy organizacyjne eksponujące najbardziej charakterystyczne cechy poszczególnych ich odmian.
Przedstawiono struktury organizacyjne służby działalności reklamowej przedsiębiorstwa: formalne i nieformalne, rozwiązania strukturalne agencji reklamowej, a także instytucji, które reklamę prezentują (stacje i sieci radiowe i telewizyjne, redakcje dzienników i czasopism, wydawnictwa, przedsiębiorstwa transportowe).
W opracowaniu omówiono motywy restrukturyzacji przedsiębiorstw, uwarunkowania realizacji procesu wydzielania i usamodzielniania służb logistycznych przedsiębiorstwa oraz zaprezentowano algorytm przekształcenia i usamodzielnienia Straży Portowej w Port Gdynia Holding SA. Zdaniem autorów, przedstawiony algorytm działań pozwala na sprawną realizację procesu restrukturyzacji służb logistycznych, ma charakter uniwersalny i może być zastosowany w restrukturyzacji pozostałych służb logistycznych każdego przedsiębiorstwa.
Przedmiotem zainteresowania autora jest status działu marketingu w strukturze władzy w przedsiębiorstwie. Pokazano wpływ poszczególnych działów przedsiębiorstwa na sposób wydawania pieniędzy na funkcje marketingowe. Rozważania oparto na wynikach badań empirycznych przeprowadzonych w 105 polskich przedsiębiorstwach usługowych. Jako punkt odniesienia dla wyników uzyskanych w Polsce wykorzystano wyniki analogicznego badania przeprowadzonego w tym samym czasie w USA.
Tematem artykułu jest miejsce i rola marketingu w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa. Przedstawiono główne bariery utrudniające rozwój marketingowych funkcji w organizacji polskich firm. Daje się zauważyć zależność stopnia zorganizowania marketingowego przedsiębiorstw od formy własności, na korzyść firm prywatnych i sprywatyzowanych.
Autorka analizuje definicje pojęć badanie rynku i badania marketingowe, przytaczając różne definicje z literatury ekonomicznej. Porównanie zakresu pojęciowego badań rynku i badań marketingowych można scharakteryzować za pomocą przyjętych kryteriów, m.in.: charakteru badań, ich skali, przyjętych metod badawczych, źródeł informacji i zasięgu badań.
Koncepcja marketingu powstała w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze na początku lat sześćdziesiątych nie wykładano jej w żadnej uczelni brytyjskiej. Rozwój praktyki marketingu w USA szedł w parze z rozwojem jego teorii. W Polsce teoria marketingu była niestosowana. Dopiero na początku lat siedemdziesiątych wprowadzono marketing do programów studiów na Wydziale Handlu Zagranicznego SGPiS (obecnie SGH). Terminologię zapożyczono głównie ze wzorów amerykańskich. Dopiero po 1989 roku nastąpił ogromny rozwój marketingu wraz z powstaniem i szybkim rozwojem gospodarki rynkowej.
Przedstawiono proces wyboru optymalnej struktury organizacyjnej strefy marketingu w przedsiębiorstwie. Proces ten jest łożony i zależy od wielu różnych czynników np. wielkość przedsiębiorstwa, styl kierowania, wielkość i pojemność rynków, kultury przedsiębiorstwa, zakres realizowanych funkcji marketingowych, itp. Jest również procesem, w którym nie da się z góry określić optymalnego rozwiązania dla danego typu przedsiębiorstwa. Nie ma dwóch identycznych przedsiębiorstw, trudno więc znaleźć identyczny model organizacji komórek marketingowych.
W artykule omówiono rolę, zadania i miejsce kadr marketingowych w zarządzaniu nowoczesnym przedsiębiorstwem, umiejętności wymagane od kadr marketingowych, marketing personalny oraz zagadnienie karier marketingowych. Autorka skoncentrowała się przede wszystkim na określeniu umiejętności i wiedzy, którą powinny posiadać kadry marketingowe. Pożądane cechy zespołów ludzkich w tworzeniu optymalnych strategii marketingowych to: wiedza o przedsiębiorstwie, klientach, konkurentach i nowoczesnych metodach marketingowych oraz doświadczenie zawodowe. Przygotowanie kadr marketingowych wymaga kształtowania umiejętności identyfikowania zjawisk i ich oceny zgodnie z orientacją marketingową oraz umiejętności wykorzystania konkretnych narzędzi i taktyk w wykonywaniu funkcji marketingowych. Wiedza i umiejętności wymagane od kadr muszą być podtrzymywane przez firmy poprzez: system ocen, wynagrodzenia, oferowanie zadań, szkolenia oraz zapewnienie kariery i stałych kontaktów ze środowiskiem.
Autor przedstawia spostrzeżenia na temat przyjęcia marketingu w Polskiej ekonomii jako tło do zmian w paradygmatach marketingowych. Zdaniem autora, jeśli pojęcie marketingu relacyjnego będzie kojarzone z tworzeniem długoterminowych, zaangażowanych, pełnych zaufania związków opartych o wzajemną wymianę i spełnianie obietnic to można myśleć o przyszłości marketingu.
W referacie autorka omówiła problem pozyskiwania zasobów osobowych do marketingowego podsystemu przedsiębiorstwa. Podkreśliła kluczową rolę w przebiegu procesu marketingowego odgrywaną przez te dwa zasoby zwłaszcza z powodu posiadanych przez ludzi zdolności kreatywnych. W dalszej części referatu przedstawiono dwa podstawowe modele polityki personalnej, tzn. model sita oraz model kapitału ludzkiego, zwracając szczególną uwagę na proces rekrutacji i selekcji. W celu zweryfikowania teoretycznych rozważań, autorka przeprowadziła badania empiryczne w wybranych przedsiębiorstwach. Ich wyniki wskazują na zdecydowany jakościowy i ilościowy niedobór pracowników marketingu tych przedsiębiorstw.(abstrakt oryginalny w skrócie)
W artykule zaprezentowano metody i techniki badań marketingowych stosowane przez agencje badawcze dla potrzeb informacyjnych firm działających na rynku polskim. Wyróżniono dwa typy badań: badania typu "ad hoc" prowadzone na zamówienie i wyłączność jednego klienta oraz badania syndykatowe, prowadzone w sposób ciągły lub okresowy, których wyniki są udostępniamne odpłatnie klientom w postaci raportów z badań. Przedstawiono także zakres, procedurę i zastosowanie ilościowych badań rynku, zwanych często kwestionariuszowymi. Badania ilościowe podzielono na: sondaże konsumenckie, sondaże typu business to business (B2B) oraz badania dystrybucyjne wśród placówek handlowych i usługowych. Artykuł zawiera również ranking agencji badawczych z udziałem kapitału krajowego i zagranicznego według obrotów w 1998 roku.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.