Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 114

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Marketingowa koncepcja przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
W artykule przedstawiono ewolucję pojęcia marketingu. Omówiono czyniki zmian marketingu, takie jak: boom technologiczny i informatyczny, proces globaliacji, zmieniające się postawy klientów, zmiany w gospodarce światowej, trendy proekologiczne. Zwrócono uwagę na zwiazki z klientami.
Obecnie na Ukrainie działa około 50 firm zajmujących się badaniem rynku, z czego 10 ma wiodące znaczenie. W opracowaniu autorka analizuje zasady i rozwój badań rynku na Ukrainie. Omawia znaczenie i charakter tych badań podkreślając ich rolę w działalności marketingowej przedsiębiorstwa.
W artykule zostały zaprezentowane wyniki badań empirycznych zmierzających do określenia sposobów działań rynkowych polskich przedsiębiorstw w latach 1995-1997. W pierwszej części zaprezentowano sposoby działań rynkowych realizowane przez przedsiębiorstwa w Polsce, w drugiej części różnice w orientacjach przedsiębiorstw państwowych i sprywatyzowanych.
O skuteczności działań marketingowych Coca-Coli świadczy zdobycie przez ten koncern znacznego udziału na rynku polskim w bardzo krótkim okresie.Przedsiębiorstwo nie zaniedbuje żadnego z elementów marketingu. Mimo ugruntowanej pozycji lidera w zakresie produktu Coca-Cola prowadzi badania nad nowymi produktami i rozszerza asortyment produktów nawet o takie, które wcześniej nie były produkowane przez firmę.Ceny produktów są zróżnicowane w zależności od kraju. Przy ich ustalaniu bowiem uwzględnia się nie tylko koszty firmy, ale również sytuację ekonomiczną nabywców w danym kraju.Wypracowane systemy dystrybucji pozwalają nabywcom na wybór najkorzystniejszej dla nich formy zaopatrzenia w produkty firmy.W promocji firmy i jej produktów ważną rolę odgrywa znak firmowy, wiążący się z wysoką jakością produktów. Coca-Cola prowadzi bardzo intensywną reklamę nowych produktów, a także tzw. reklamę przypominającą, która bardzo często pojawia się w środkach masowego przekazu. Jednocześnie, dbając o odpowiedni wizerunek, firma informuje o swoich poczynaniach związanych z utrzymaniem wysokiej jakości produktów oraz związanych z ochroną środowiska. W działalności tej istotne znaczenie ma sponsorowanie różnego rodzaju zawodów i akcji. (fragment tekstu)
Marketing, jak wskazują liczne źródła, był praktykowany od zarania dziejów. Wątków marketingowych dopatrują się współcześni autorzy w pracach Platona i Arystotelesa (rola marketingu w społeczeństwie) oraz Tomasza z Akwinu (jak praktykować działania marketingowe, nie grzesząc) [Shaw, 1995, s. 7-20; Jones, Shaw, 2002, s. 39-66]. Historię marketingu jako dyscypliny akademickiej ocenia się na 100 lat. To wystarczy, aby uznać ją za dojrzałą, zidentyfikować punkty zwrotne i spojrzeć w przyszłość. Takie możliwości stwarzają publikacje prezentujące kolejne etapy rozwoju marketingu i kształtowanie się kolejnych szkół w ramach tej dyscypliny. Można nawet mówić o odrębnej szkole historii marketingu. Reprezentują ją z reguły autorzy amerykańscy. Wynika to zapewne z faktu, że właśnie akademicy z USA mieli największy udział w tworzeniu zrębów naukowych i pomnażaniu dorobku marketingu w ciągu wspomnianych 100 lat. Z zadowoleniem należy odnotować stopniowo rosnące znaczenie naukowców europejskich w rozwijaniu teoretycznej myśli w zakresie marketingu. Chodzi w szczególności o tzw. szkołę nordycką, w której ramach rozwinął się marketing usług i tzw. marketing relacyjny. Pojawia się ponadto coraz większa liczba publikacji autorów azjatyckich, w większości wykształconych na uniwersytetach amerykańskich. W krajach Europy Środkowej i Wschodniej historia marketingu jako dyscypliny naukowej jest relatywnie krótka. (original abstract)
Inżynieria marketingowa jest praktycznym zastosowaniem mechanizmów strategii marketingowej w funkcji zarządzania ryzykiem (działaniu, którego poddana jest firma). Można więc przyjąć założenie, że inżynieria marketingowa jest formą zarządzania ryzykiem poprzez marketing.
Głównym zadaniem opracowania jest określenie kierunków zmian orientacji polskich przedsiębiorstw. Ocenie poddano poziom rozwoju zarządzania marketingowego firm oraz zmian jakie nastąpiły w tym zakresie w ostatnich latach. Publikację oparto na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego na przełomie listopada i grudnia 2005 r. przez Katedrę Marketingu Akademii Ekonomicznej w Krakowie na losowo wybranej próbie 451 przedsiębiorstw mających dostęp do sieci Internet.
W artykule zaprezentowano wyniki badań empirycznych dokumentujących zmiany, jakie wystąpiły w okresie polskiej transformacji lat 90. Stanowią one podstawę do oceny postaw rynkowych firm usługowych scharakteryzowanych w układzie: uwarunkowania – działania – rozwój.
Dokonano próby określenia relacji między kulturą a komunikacją marketingową oraz zaprezentowano propozycję ram analizy komunikacji międzykulturowej, która może być wykorzystywana w procesie przygotowywania przekazów międzykulturowej komunikacji marketingowej.
W artykule przedstawiono istotę oraz podstawowe cele marketing społecznego. Omówiono zależności pomiędzy koncepcja zarządzania zasobami ludzkimi a marketingiem personalnym.
Western, Central and Eastern Europe have universal access healthcare systems. The systems in Central and Eastern Europe, however, are characterised by historical and continuing underfunding that results in poor infrastructure and lack of staff incentives. A legacy of the communist concentration on inpatient care is the oversupply of hospital beds which continue to take up a disproportionate amount of the already limited healthcare budget - stopping the more cost effective focus on ambulatory care and preventative medicine. The underfunding and inappropriate allocation have led to the development of a secondary healthcare market within the public system, in which the individual patient is often forced to pay to access a service at the point of delivery which is theoretically free. (fragment of text)
Praca stanowi kontynuację badań prowadzonych w latach 1990-1993 na Lubelszczyźnie w przedsiębiorstwach ze sfery agrobiznesu. Jej celem jest odpowiedź na pytanie, czy i w jakim stopniu objęte analizą przedsiębiorstwa udoskonaliły pod względem marketingowym realizowane modele organizacji i zarządzania.
Tematem swoich rozważań uczynił autor istniejące oraz przewidywane warunki, a także szanse i zagrożenia rozwoju marketingu w warunkach polskich. Po krótkiej historii rozwoju marketingu w skali światowej i w Polsce, autor przeanalizował relacje zachodzące pomiędzy prywatyzacją a marketingiem. Do najważniejszych barier rozwoju orientacji marketingowej przedsiębiorstw zaliczył kwalifikacje menadżerów i załóg. Na końcu przedstawił w jaki sposób orientacja marketingowa rozwija się w różnych sferach gospodarki (rynek dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych, usługi, instytucje finansowe).
Artykuł dotyczy problematyki funkcjonowania służb marketingowych w przedsiębiorstwie PKP. Autorka omówiła strukturę pionu marketingu w przedsiębiorstwie PKP oraz czynniki wpływające na efektywność jego działania.
W referacie scharakteryzowano cechy zarządzania marketingowego (nie zarządzania pionem marketingu w przedsiębiorstwie). Opisano drogę polskiego przemysłu mięsnego do marketingu oraz stan marketingu w zakładach mięsnych. Porównano stan zarządzania marketingiem w polskich zakładach mięsnych, znany z badań własnych, ze stanem standardowym, znanym z literatury. Z analizy tych danych wyciągnięto wniosek, że w dużych zakładach mięsnych stosowane są już elementy zarządzania marketingowego. (abstrakt oryginalny)
Ewolucja marketingu związana jest ze społeczeństwem i jego ekonomicznym rozwojem. Zapotrzebowanie na marketing jest skorelowane z procesem przejścia od gospodarki naturalnej, rolnej do gospodarki opartej na podziale pracy, procesach industrializacji i urbanizacji. (fragment tekstu)
Autorka przeprowadziła badania ankietowe na przełomie czerwca i lipca 1995 roku. Tematykę ankiety podzieliła na cztery grupy: obrazu środowiska konkurencyjnego, marketingu instytucjonalnego, działań przedsiębiorstwa i zidentyfikowania zmian w firmach. Na postawie wyników autorka stwierdziła iż nie wszyscy przedstawiciele komórek marketingowych zdają sobie sprawę, że mogą konkurować z przedsiębiorstwami z innej branży lub z przedsiębiorstwami zagranicznymi. Niekorzystnie wypadła także analiza strategii konkurowania, która nie posiada spójnej koncepcji działania. Zdaniem autorki przedsiębiorstwa polskie mają szansę osiągnąć światowy poziom w wielu dziedzinach i ponownie zdobyć rynek polski jeśli polityka makroekonomiczna będzie przynajmniej neutralna.
Artykuł traktuje o wyzwaniach przed jakimi staje współczesny marketing, związanymi z osiąganiem przez coraz większą część społeczeństwa określonego stopnia zamożności. Wiąże się to z faktem, że ich konsumpcyjne potrzeby zostają zaspokojone i kierują się ku innym wartościom, niematerialnym. Autorzy tekstu uważają, że to zjawisko prowadzi do wzbogacenia marki i tym samym jest dla niej korzystne. Humanizację marki definiują jako proces nadania marce pewnych cech charakterystycznych dla człowieka w aspektach jej działań racjonalnych, emocjonalnych, społecznych i moralnych z korzyścią nie tylko dla jej użytkowników, ale również dla szerszego społeczeństwa w pozaekonomicznych wymiarach jej funkcjonowania.
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.