Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Metoda refleksji strategicznej
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem artykułu jest pokazanie, że cechy i własności metody refleksji strategicznej (a ściślej trzeciego jej etapu) pozwalają efektywnie określić możliwości kształtowania elementów potencjału konkurencyjnego przedsiębiorstwa w zależności od oczekiwań formułowanych przez interesariuszy. Uwzględniono oceny czterech grup podmiotów: właścicieli udziałów lub akcji, klientów, pracowników i dostawców. Zweryfikowano zaprezentowane tezy, przedstawiając fragment analizy dla realnego przypadku - przedsiębiorstwa z branży spożywczej, prowadzącego działalność na terenie Polski.(abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter metodologiczny. Celem pracy jest ukazanie możliwości wykorzystania jednego z etapów metody refleksji strategicznej do oceny wartości danego terytorium w aspekcie zaspokojenia potrzeb różnych jego użytkowników. Ukazano konieczne modyfikacje realizacji wspomnianego etapu, aby móc go wykorzystać do realizacji wskazanego celu. Dla egzemplifikacji technicznej strony stosowania metody, przytoczono wyniki własnych badań w układzie: zasoby powiatu tarnobrzeskiego - oczekiwania użytkowników. Interpretując uzyskane wyniki, ukazano dużą wartość pozyskanych tą drogą informacji, przydatnych włodarzom danego terytorium w procesie decyzyjnym, mającym wzmocnić wartość terytorium. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie możliwości wykorzystania metody refleksji strategicznej do kompleksowej oceny relacji występującej pomiędzy wyróżnionymi grupami interesariuszy. Relacje rozpatrywano jako wzajemne oddziaływanie interesariuszy wewnętrznych i zewnętrznych, rozważając możliwość realizacji oczekiwań interesariuszy wewnętrznych przez potencjał interesariuszy zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest ukazanie możliwości wykorzystania metody refleksji strategicznej (ściślej - jej trzeciego etapu) do poszukiwania podpowiedzi, który kierunek zmian kształtowania efektywności marketingu przyniesie większe korzyści przedsiębiorstwu. Wyniki uzyskane rozważaną metodą pozwolą na stwierdzenie, czy aktualna sytuacja przedsiębiorstwa (prognozowana) i aktualnych (prognozowanych) warunków jego funkcjonowania pozwalają na uzyskania lepszej efektywności poprzez zwiększenie efektów marketingu przy ponoszeniu dotychczasowych nakładów na marketing, czy poprzez utrzymanie dotychczasowych efektów marketingu, a zmniejszenie nakładów na ich uzyskanie. Prowadzone rozważania teoretyczne autor egzemplifikuje przykładem, będącym fragmentem badania relacji pomiędzy nakładami na działalność marketingową a uzyskiwanymi efektami w przedsiębiorstwie prowadzącym działalność na terenie Polski w branży odzieżowej. (abstrakt oryginalny)
Przyszłość wymaga od ludzi innego spojrzenia na funkcjonowanie organizacji, wykonywaną w nich przez ludzi pracę oraz posiadane przez menedżerów kompetencje. W świecie ponowoczesności i postfordyzmu gospodarka i organizacje funkcjonujś w odmienny sposób niź w XX wieku. Tym samym innego rodzaju oczekiwania adresowane są do pracowników. Refleksyjność stała się nie tylko jednym z kluczowych zasobów ludzi i organizacji, lecz także przedmiotem kształcenia. Autorzy tekstu, w oparciu o model auto-etnografii i action-research, ukazują autorskie narzędzie do pracy rozwojowej, skierowane do menedżerów i pracowników m.in. w kontekście kreowania i wyzwalania w nich refleksyjności. Etnografia obrazu, filozofia coachingu, hermeneutyka stanowią podstawy teoretyczne do skonstruowania modelu nowego modelu pracy nad samym sobą. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest zwrócenie uwagi na to, że do realizacji trzeciego etapu procesu powstawania nowego produktu, tj. selekcji idei nowego produktu, można wykorzystać, po pewnych modyfikacjach, metodę refleksji strategicznej. W praktyce są stosowane różne procedury pozwalające na dokonanie selekcji pomysłów na nowy produkt. Metoda refleksji strategicznej, z racji swoich własności, pozwala na perspektywy idei nowego produktu spojrzeć jednocześnie przez pryzmat dwóch grup czynników, decydujących o dalszych jej losach, tj. "jakości" potencjału, który przedsiębiorstwo posiada i może wykorzystać do realizacji idei, oraz oczekiwań, które zgłasza rynek względem danej idei produktu. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest próba pokazania, że cechy i własności metody refleksji strategicznej (a ściślej trzeciego etapu) pozwalają ocenić wartość posiadanych przez przedsiębiorstwo zasobów w aspekcie możliwości realizacji zasad CSR, a także na ile realizacja zasad CSR sprzyja umocnieniu (osłabieniu) elementów potencjału przedsiębiorstwa. Nowością jest autorska modyfikacja realizacji trzeciego etapu metody i ukazanie możliwości jej wykorzystania do oceny realizacji przez przedsiębiorstwo zasad CSR. Przytoczony został przykład analizy dla rzeczywistego przedsiębiorstwa, pokazujący stronę techniczną stosowania metody i sposób interpretacji uzyskanych wyników. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest pokazanie, że wykorzystanie metody refleksji strategicznej (ściślej jej trzeciego etapu) pozwala na jednoczesną analizę atrakcyjności wyodrębnionych segmentów z analizą wartości zasobów posiadanych przez przedsiębiorstwo, niezbędnych do wejścia do segmentu i opanowania go. Zderzenie wiedzy o stanie segmentu z wiedzą o możliwościach przedsiębiorstwa pozwoli uzyskać odpowiedź na pytanie, czy i w jakim stopniu posiadane zasoby pozwolą wykorzystać "dobro" tkwiące w danym segmencie, względnie jakie składniki zasobów i w jakim zakresie zmienić, aby osiągnęły stan (wielkość, strukturę, wartość), dający możliwości wejścia do danego segmentu (analizę można prowadzić w obu kierunkach). Przytoczony zostanie przykład pokazujący stronę techniczną poprawnego stosowania metody i sposoby interpretacji uzyskanych wyników. (abstrakt oryginalny)
Szczególnie interesującym problemem wydaje się ustalenie sposobu badania, który ocenia związek relacji z działaniami marketingowymi przedsiębiorstwa. Poszukiwanie takiego sposobu analizy zwróciło uwagę autorów na możliwość adaptacji do realizacji tego zamierzenia metody refleksji strategicznej. Celem artykułu jest próba ukazania możliwości wykorzystania metody refleksji strategicznej do badania i syntetycznej oceny relacji przedsiębiorstwa z podmiotami jego otoczenia. (fragment tekstu)
artykule ukazano możliwości, jakie daje wykorzystanie trzeciego etapu metody refleksji strategicznej do oceny szeroko rozumianych zasobów danego regionu (produktu regionalnego) w aspekcie zaspokajania potrzeb ujawnianych przez różne podmioty, chcące skorzystać z użyteczności danego regionu. Efekty takiego działania pozwalają ocenić konkurencyjność danego regionu względem innych regionów. Przytoczono przykład ukazujący techniczną stronę prowadzenia analizy oraz sposób interpretacji uzyskanych wyników(abstrakt oryginalny)
W artykule ukazano możliwości wykorzystania na etapie badania synergii w układzie: potencjał - otoczenie (w metodzie refleksji strategicznej) trzech technik, w których: (1) oceny relacji oznacza się znakami jakościowymi; znak "+" - synergia pozytywna, znak "-" - synergia negatywna, (2) oceny relacji to oceny punktowe z przedziału <-2, +2>, (3) oceny oznacza się w systemie - zero-jedynkowym - liczba "1" oznacza występowanie synergii, liczba "0" oznacza brak synergii. Przedstawiono walory i słabości stosowania każdej z powyższych propozycji. Dla zobrazowania rozważań przedstawiono fragment autorskich badań synergii w układzie potencjał - otoczenie przedsiębiorstwa prowadzącego działalność na rynku odzieżowym. W konkluzji stwierdzono, że technika badania synergii za pomocą skali ocen punktowych pozwala uzyskać najbardziej zobiektywizowany obraz synergii (jest najefektywniejsza), ułatwiając przez to wybór strategii normatywnych. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest próba pokazania, że cechy i własności metody refleksji strategicznej (a ściślej trzeciego etapu) pozwalają ocenić wartość posiadanych przez przedsiębiorstwo zasobów w aspekcie możliwości realizacji zasad CSR, a także na ile, realizacja zasad CSR sprzyja umocnieniu (osłabieniu) elementów potencjału przedsiębiorstwa. Przytoczony został przykład, pokazujący stronę techniczną stosowania metody i sposób interpretacji uzyskanych wyników. (abstrakt oryginalny)
Przyjmując konieczność uwzględnienia relacji w postępowaniu rynkowym przedsiębiorstw zorientowanych marketingowo, problemem do rozwiązania jest badanie charakteru oraz poziomu związków z innymi podmiotami rynku, a także ich wpływu na realizację funkcji marketingu w przedsiębiorstwie. Zauważalny jest brak ugruntowanych narzędzi pozwalających na syntetyczną ocenę tych związków i ich konsekwencji. W publikacji zwrócono uwagę na możliwość adaptacji metody refleksji strategicznej do badania i syntetycznej oceny relacji przedsiębiorstwa z podmiotami jego otoczenia, w kontekście realizacji funkcji marketingowej. Przedstawiono hipotetyczną sytuację zachodzących relacji, wskazując wybranych interesariuszy z przykładowymi oczekiwaniami oraz wybrane aktywa rynkowe przedsiębiorstwa, możliwe do wykorzystania w procesie zaspokajania ich oczekiwań. Zaprezentowano fragment analizy (metodą refleksji strategicznej), dla przedsiębiorstwa odzieżowego prowadzącego działalność na terenie Polski. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie możliwości wykorzystania metody refleksji strategicznej do oceny zaspokojenia potrzeb różnych segmentów rynku turystycznego. Zaprezentowano w nim elementy modyfikacji metody refleksji strategicznej konieczne do realizacji postawionego celu. Obok metodyki postępowania przedstawiono praktyczny przykład pokazujący techniczną stronę stosowania metody oraz, poprzez interpretację uzyskanych informacji, ich wartość dla oceny możliwości zaspokojenia potrzeb różnych segmentów turystów.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie możliwości wykorzystania metody refleksji strategicznej do diagnozy relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwem a wyróżnionymi grupami interesariuszy. Ukazano modyfikację metody pozwalającą na jej zastosowanie do rozważanego problemu. Relację rozpatrywano jako oddziaływanie potencjału przedsiębiorstwa na podmioty z otoczenia bliższego. Przedstawiono fragment analizy dla przedsiębiorstwa prowadzącego działalność na polskim rynku elektrotechnicznym. (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest pokazanie, że wykorzystanie metody refleksji strategicznej (ściślej jej trzeciego etapu) pozwala na jednoczesną analizę oczekiwań (i możliwości ich realizacji) producenta z oczekiwaniami (i możliwościami ich realizacji) pośrednika. Taka konfrontacja pozwala uzyskać odpowiedź na pytanie, czy i w jakim stopniu zasoby producenta pozwolą wykorzystać możliwości potencjałowe posiadane przez pośrednika. Przytoczony zostanie przykład pokazujący techniczną stronę poprawnego stosowania metody (po koniecznych modyfikacjach oryginalnej wersji) i sposoby interpretacji uzyskanych wyników. (abstrakt oryginalny)
17
84%
Celem pracy jest ukazanie możliwości wykorzystania jednego z etapów metody refleksji strategicznej tak do całościowej oceny wartości danego terytorium, poprzez skonfrontowanie silnych i słabych stron "produktu terytorialnego" z szansami i zagrożeniami płynącymi z otoczenia terytorium, jak i do oceny szeroko rozumianych zasobów danego terytorium (produkty terytorialnego) w aspekcie zaspokojenia potrzeb ujawnionych przez różne podmioty, chcące skorzystać z użyteczności danego terytorium. Ukazano konieczne modyfikacji realizacji wspomnianego etapu metody refleksji strategicznej, aby móc ją wykorzystać do realizacji wskazanych celów. Dla egzemplifikacji technicznej strony stosowania omawianej metody, przytoczono wynik własnych badań w układzie: potencjał gminy Tranów - otoczenie gminy Tarnów. Interpretując szeroko uzyskane wyniki, ukazano dużą wartość pozyskanych, droga stosowania tej metody, informacji przydatnych Włodarzom danego terytorium w procesie decyzyjnym, mającym wzmocnić wartość terytorium.(abstrakt oryginalny)
Budowanie konkurencyjnego regionu jest procesem długotrwałym i bardzo złożonym. Istotnie determinuje osiągnięty poziom konkurencyjności precyzyjna diagnoza stanu wyjściowego regionu i wybrany kierunek jego zmian. Celem publikacji jest pokazanie, że wykorzystanie metody refleksji strategicznej (a ściślej jej trzeciego etapu) pozwala skutecznie zrealizować taką diagnozę. Wynika to z cech i własności tej metody. Stosując ją, można uzyskać aktualny obraz poziomu konkurencyjności regionu (a także jego prognozę) nie tylko w kategoriach bezwzględnych, ale także w kategoriach względnych, obejmujących zróżnicowaną wartość regionu dla różnych grup, chcących z niego skorzystać. Obok metodyki postępowania, przedstawiono praktyczny przykład ukazujący techniczną stronę stosowania metody oraz, poprzez interpretację uzyskanych informacji, ich wartość dla oceny konkurencyjności regionu.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest wskazanie na możliwość wykorzystania metody refleksji strategicznej do kompleksowej oceny relacji między wyróżnionymi grupami interesariuszy. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Oceny atrakcyjności lokalnego rynku pracy metodą refleksji strategicznej
84%
Celem publikacji jest próba ukazania możliwości wykorzystania jednego (trzeciego) etapu metody refleksji strategicznej (ze zwróceniem uwagi na autorskie jego rozwiązanie) do badania i oceny relacji występujących na rynku pracy, pomiędzy stroną podażową (pracodawcy) i stroną popytową (pracobiorcy). Właściwe rozważania zostaną poprzedzone wybranymi uwagami dotyczącymi istoty metody refleksji strategicznej i metodyki jej stosowania, a także uwagami dotyczącymi konieczności jej adaptacji do analizy zarysowanej sytuacji, poprzez określenie charakterystyk, które mogłyby stanowić elementy o charakterze wewnętrznym (zastępującym występujący w oryginale metody potencjał przedsiębiorstwa), oraz elementy o charakterze zewnętrznym (zastępujące występujące w oryginale metody otoczenie przedsiębiorstwa). (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.