Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Mięso cielęce
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Autorka przedstawiła charakterystykę i wykazała skuteczność instrumentów wspólnej polityki handlowej UE stosowanych w celu ochrony rynku wewnętrznego. Mechanizmy funkcjonowania rynku wewnętrznego potraktowała w sposób skrótowy, w stopniu niezbędnym do zrozumienia mechanizmów ochrony zewnętrznej. Autorka przedstawiła instrumenty wspierania eksportu, a następnie instrumenty ochrony rynku przed nadmiernym importem. W części końcowej pokazała skuteczność działania narzędzi ochrony rynku wewnętrznego przez prześledzenie eksportu i importu wołowiny i cielęciny w latach 1975-1998 na podstawie raportów opublikowanych przez Komisję Europejską.
Przedstawiono zagadnienia związane z potrzebą ustalenia zasad klasyfikacji mięsa bydlęcego, występującego w obrocie handlowym. Problem dotyczy jednoznacznego rozróżniania droższego mięsa cielęcego od tańszego mięsa wołowego. Stosowane w mowie potocznej i zapisane w dokumentach definicje mięsa cielęcego i wołowego znacznie się różnią, szczególnie ze względu na dobór kryteriów, jak i brak powszechnej zgody na jednoznaczny model opisujący preferencje konsumentów. Próbując dokonać oceny przydatności różnych, możliwych do zaakceptowania, kryteriów rozróżniania mięsa cielęcego od wołowego, wskazuje się na ocenę stanu dojrzałości układu kostnego, jako najlepszy wskaźnik. W celu rozróżnienia między cielętami a młodymi osobnikami bydła, których mięso będzie traktowane jako mięso wołowe, większą przydatność praktyczną ma graniczna, łatwo mierzalna masa przedubojowa arbitralnie ustalona w przepisach Unii Europejskiej na 300 kg (masa tuszy 185 kg) niż niedający się sprawdzić, wynikający jedynie z dokumentacji wiek zwierząt. Dla konsumentów najprawdopodobniej najważniejszymi kryteriami oceny będą cechy charakterystyczne: konsystencja i smakowitość kulinarnie przetworzonego mięsa, a przy zakupie detalicznym wygląd elementów handlowych i barwa surowego mięsa. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Związek kolagenu z wybranymi parametrami technologicznymi mięsa cielęcego
100%
Celem pracy było określenie związku pomiędzy zawartością kolagenu a wybranymi parametrami technologicznymi mięśni szkieletowych cieląt. Materiał badawczy stanowiły losowo pobrane próby mięśnia najdłuższego grzbietu (odcinek lędźwiowy) - LL i półścięgnistego uda - ST ze 116 tusz cieląt w wieku od 4 do 8 tygodni. W próbach oznaczono podstawowy skład chemiczny, wyciek naturalny i termiczny, instrumentalnie siłę cięcia i pracę oraz sensorycznie kruchość i soczystość. Miesień ST w porównaniu z LL zawierał istotnie więcej białka kolagenowego i wody. Charakteryzował się również większą kruchością, ocenioną zarówno sensorycznie, jak i instrumentalnie. Poziom kolagenu ogólnego w obu ocenianych mięśniach był ujemnie skorelowany z zawartością tłuszczu (-0,22 ≤ r ≤ -0,25). Stwierdzono istotnie ujemny związek między zawartością kolagenu w mięśniu LL a jego soczystością oraz siłą i energię cięcia. W przypadku mięśnia ST wykazano natomiast istotnie dodatnią zależność pomiędzy kolagenem a siłą cięcia. Kolagen, jako podstawowy składnik tkanki łącznej ocenianych mięśni cieląt, mimo niewielkiej zawartości (0,95 - 1,20 %), wpływał istotnie na niektóre parametry technologiczne mięsa kształtując jego jakość. (abstrakt oryginalny)
Omówiono stan rynku wołowiny w Polsce w ostatnich kilku latach oraz sytuację tego rynku na tle uczestnictwa Polski w UE. Przedstawiono wielkość podaży na rynku wołowiny i cielęciny , ceny żywca oraz handel zagraniczny mięsem i żywcem wołowym w ostatnich latach. Omówiono również stan polityki WPR na tych rynkach.
5
100%
Przedstawiono rozmiary produkcji wołowiny i cielęciny (w ujęciu ilościowym i wartościowym) w Polsce i na Dolnym Śląsku w latach 2000-2010, a także tendencje związane z tym zagadnieniem. Na podstawie wyników stwierdzono, że łączna produkcja żywca bydlęcego w Polsce w badanym okresie wzrosła, ale zmieniła się jego struktura na niekorzyść żywca cielęcego. Na Dolnym Śląsku udział żywca cielęcego w strukturze produkcji żywca bydlęcego także obniżył się, jednakże w omawianym województwie odwrotnie aniżeli w całym kraju zanotowano także zmniejszenie się ogólnej produkcji żywca bydlęcego. (abstrakt oryginalny)
Autorka przeanalizowała wybrane instrumenty i mechanizmy stosowane w Unii Europejskiej na rynku mięsa wołowego i cielęcego. Opracowała, na podstawie rozporządzeń i dyrektyw Rady i Komisji Europejskiej, wymagane informacje dotyczące tego rynku z zakresu produkcji, cen, interwencji, wsparcia bezpośredniego (system premiowy) oraz handlu zagranicznego, a także częstotliwość z jaką należy przesyłać je do Komisji. Na zakończenie autorka przedstawiła dotychczasowe regulacje obowiązujące w tej branży w Polsce.
Głównym celem pracy jest analiza polskiego rynku wołowiny z uwzględnieniem wymagań rynków europejskich. Praca ukazuje organizację rynku wołowiny w Polsce, przedstawia ekonomiczną sytuację przemysłu mięsnego. W pracy omówiono również znaczenie przystosowania zasad operacji rynkowych na rynku wołowiny w Polsce do wymagań Unii Europejskiej.
8
Content available remote Are Export Refunds Necessary?
80%
The paper deals with the problem of export refunds in the EU agricultural trade. While examining Polish exports of beef and veal, an answer to the question is sought, if the exports refunds are necessary. The answer is positive, despite the fact that most probably the export subsidies in the EU will cease to exist after 2012. (original abstract)
W pracy zbadano wpływ dodatku olejków kolendry oraz melisy w stężeniach 0,02 % oraz ich mieszaniny (0,01 % + 0,01 %) na trwałość przechowywanego chłodniczo mielonego mięsa cielęcego. Mięso po zapakowaniu próżniowym składowano w temperaturze 0 i 6 °C przez 2 tygodnie. Analizowano świeży surowiec oraz próby po 1 i 2 tygodniach przechowywania. Badania obejmowały określenie: ogólnej liczby bakterii, liczby bakterii fermentacji mlekowej, bakterii z rodziny Enterobacteriaceae oraz drożdży i pleśni. Oznaczono ponadto wartość pH, liczbę kwasową, nadtlenkową i wskaźnik TBA oraz przeprowadzono analizę sensoryczną. Oba zastosowane olejki eteryczne oraz ich mieszanina były wyraźnie wyczuwalne również po ugotowaniu mięsa. Olejek kolendry ze względów sensorycznych okazał się bardziej przydatny. Oba zastosowane olejki wpłynęły na opóźnienie pojawienia się zapachu zepsutego mięsa. Dodatek tych substancji wywarł hamujący wpływ na wzrost bakterii z rodziny Enterobacteriaceae oraz pleśni. Natomiast poziom zanieczyszczenia bakteriami fermentacji mlekowej oraz drożdżami był w trakcie przechowywania zbliżony do tego, jaki oznaczono w próbach kontrolnych niezawierających olejków. Wykazano wpływ zastosowanych dodatków na wartość pH próbek składowanych w wyższej temperaturze. Nie stwierdzono korzystnego wpływu zastosowanych dodatków na wskaźniki jełczenia tłuszczu, które po okresie przechowywania nie różniły się znacząco od wyników świeżego mięsa. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zobrazowanie kierunków i wielkości zmian na rynku wołowiny i cielęciny w Polsce w latach 1990-2006, głównie w odniesieniu do pogłowia bydła, produkcji, handlu zagranicznego, spożycia i poziomu cen mięsa wołowego i cielęcego. (skróc. oryg. streszcz.)
Celem artykułu było przybliżenie zmian zachodzących w kanałach dystrybucji wołowiny i cielęciny, przy odniesieniu się do powiązań między uczestnikami.
Artykuł zawiera charakterystykę zasad handlu zagranicznego Polski z krajami trzecimi produktami rolno-spożywczymi, w tym w szczególności w ramach wspólnej organizacji rynku wołowiny i cielęciny. Autor szczególną uwagę poświęcił omówieniu podstawowych zagadnień proceduralnych związanych z wywozem oraz dopłatami do eksportu wołowiny i cielęciny.
Omówiono Wspólną Politykę Rolną Unii Europejskiej na rynku wołowiny i cielęciny. Przedstawiono również zagadnienie dostosowania ekonomicznego tych rynków w Polsce do wymagań UE a także zagadnienie cen na rynku wołowiny i cielęciny w Polsce.
14
Content available remote Detection of Meat Adulteration in Veal Sausages Using a Multiplex PCR Technique
71%
Previous methods used to detect veal contamination by lower value meat lacked easiness and accuracy This study describes a simple procedure for detecting origin of meat in processed meat products. A rapid (5h) protocol based on multiplex PCR was developed to detect undeclared chicken meat (a specific mitochondrial DNA sequence) in Polish veal sausages. Simultaneously a PCR assay was successfully optimized for amplification of 274-bp DNA fragment extracted from meat products using designed species-specific primer pairs for the detection of veal meat. This procedure also enabled differentiation of bovine or/and chicken meat from their less expensive porcine substitute. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.