Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 55

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Organizacja wypoczynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Kiedy przychodzi okres urlopowy, każdy z nas, bez względu na zajmowane w firmie stanowisko i zakres pełnionych obowiązków, zaczyna się zastanawiać, jak zorganizować udane wakacje. Stawiamy sobie zbyt dużo wymagań i często, zamiast odpoczywać, dokładamy sobie kolejnych obowiązków, Czy można się od tego uwolnić i naprawdę wypocząć? (fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano wybrane elementy zachowań konsumentów na krajowym rynku turystycznym. Wiadomości w tym zakresie uzyskano z badań ankietowych jakie przeprowadzono latem 2003 roku w wybranych regionach kraju - obecnych województwach: dolnośląskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim, podkarpackim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim. Ankietowano 413 turystów wypoczywających w okresie letnim na terenach wiejskich.
Czas wolny można określić jako "czas pozostający do osobistej dyspozycji człowieka po spełnieniu przez niego obowiązków zawodowych, rodzinnych, szkolnych oraz po zaspokojeniu potrzeb biologicznych organizmu". W pracy autorka podjęła próbę pokazania roli, jaką czas wolny pełni w procesach rozwoju społecznego i ekonomicznego.
Głównym celem pracy było określenie społeczno-geograficznych uwarunkowań wyjazdów turystyczno-rekreacyjnych mieszkańców metropolii Poznań. Metropolia Poznań to region turystyczny składający się z trzech stref: wewnętrznej, zewnętrznej i peryferyjnej. Zostały one dobrze przystosowane do wypoczynku, są połączone klinami zieleni, które tworzą system pierścieniowo-klinowy. Charakteryzują się określoną strukturą i specyfiką migracji turystyczno- -rekreacyjnych. W wyniku badań ustalono, że w miejskiej strefie dominuje wypoczynek jednodniowy, a w podmiejskie wyraźnie zaznacza się wypoczynek 2-4-dniowy. Ważnym czynnikiem generującym aktywność turystyczno-rekreacyjną mieszkańców okazało się zróżnicowanie elementów i cech przestrzeni turystycznej oraz czynniki ekonomiczne. Do weryfikacji hipotez posłużono się metodą sondażu bezpośredniego z kwestionariuszem wywiadu. Materiał empiryczny, zakwalifikowany do analizy obejmował 1446 ankiet, przeprowadzonych wśród mieszkańców podejmujących aktywność turystyczno-rekreacyjną na terenie metropolii.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę zidentyfikowania problemów natury logistycznej w obszarze organizacji wypoczynku młodzieży szkolnej miasta Gliwice. Autorki omówiły istotę wypoczynku z punktu widzenia turystyki, jego rolę w życiu młodych ludzi a także ukazały kryteria wyboru zachowań turystycznych, umożliwiających jego realizację. W artykule zamieszczono wyniki badań przeprowadzonych wśród młodzieży szkolnej miasta Gliwice na temat ich preferencji turystycznych, sposobów realizacji podróży oraz oczekiwań w obszarze wypoczynku. Ponadto zidentyfikowano potencjalne bariery natury logistycznej w tym obszarze. Autorki zaproponowały przykładowe możliwości rozwojowe logistyki w obszarze organizacji wypoczynku młodzieży szkolnej ze szczególnym uwzględnieniem konieczności kształcenia wyspecjalizowanej kadry logistycznej na rzecz obsługi turystycznej w celu zaspokojenia nieustannie rosnących potrzeb wspomnianej grupy turystów.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Organizacja wypoczynku i rekreacji na terenach zieleni miejskiej
75%
Organizacja wypoczynku i rekreacji we współczesnym świecie jest wyrazem indywidualnych potrzeb człowieka. Stanowi ona efekt świadomości poszczególnych osób, wynikającej z działalności organizacyjnej (stowarzyszeń, klubów itp.). Związana jest także z zamożnością społeczeństwa, ilością wolnego czasu, zainteresowaniami, umiejętnościami i aktywnością fizyczną. Rekreacja we współczesnym świecie nabiera znaczenia w związku z koniecznością zapobiegania sytuacjom stresowym i chorobom cywilizacyjnym. Na terenach zurbanizowanych główny obszar aktywności ruchowej stanowią obiekty terenów zieleni miejskiej. Tereny te poprzez właściwe ukształtowanie i urządzenie pełnią ważne funkcje biologiczne, kulturalne, społeczne oraz rekreacyjno-wypoczynkowe. Umożliwiają realizację różnych form aktywności umysłowej i fizycznej, innej niż te, wynikające z obowiązków życia codziennego, zawodowego, rodzinnego, społecznego czy potrzeb bytowych. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie dotyczy analizy rynku turystyki singli wyjeżdżających na wypoczynek w kraju, który stanowi nowy rynek turystyczny w Polsce, znany już w Europie i na świecie. Prezentowane zjawisko jest stosunkowo nowe i nie zostało jeszcze poddane pogłębionej analizie. Do zebrania materiału badawczego zastosowano metodę sondażu diagnostycznego i technikę wywiadu. Badania przeprowadzono na przełomie 2010 i 2011 r. w grupie 340 uczestników różnych imprez turystycznych adresowanych wyłącznie do singli. Dokonano analizy głównych celów, jakimi kierują się badani przy podejmowaniu decyzji o uczestnictwie w zorganizowanym wyjeździe turystycznym. Przedstawione kierunki wyjazdów oraz ich programy dowodzą, że polski singiel jest zainteresowany aktywnym, dobrze zorganizowanym wypoczynkiem w towarzystwie osób podobnych do siebie i mających zbliżone zainteresowania. Cele związane z poznaniem partnera i stworzenia stałego związku są w tym przypadku marginalne i nie odgrywają większej roli przy podejmowaniu decyzji wyjazdowej, zarówno w grupie samotnych kobiet, jak i mężczyzn.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie ewolucji zjawiska turystyki weekendowej w Polsce. Omówiono czynniki wpływające na turystykę weekendową. Do najważniejszych należą: czas wolny, dochody ludności, procesy urbanizacji i motoryzacji indywidualnej oraz czynniki demograficzne.
Odbieranie telefonów na plaży, przerwa w wycieczce rowerowej na przeczytanie e-maili, rezygnacja z obejrzenia wystawy, żeby na coś odpisać. Aha - i jeszcze planowanie wieczorów lub poranków tak, żeby być dostępnym mimo różnicy czasu. To obrazki i relacje z wakacji menedżerów. Pewnie też takie widujesz. A może nawet znasz je z własnego doświadczenia... (fragment tekstu)
10
Content available remote Socjalizacja do prozdrowotnego wypoczynku w rodzinie i placówkach przedszkolnych
63%
Cel pracy: W pracy podjęto problem pierwotnej i instytucjonalnej socjalizacji do czasu wolnego w kontekście zdrowego stylu życia. Celem badań jest analiza stosunku rodziców do aktywności fizycznej dzieci w wieku przedszkolnym, z uwzględnieniem roli rodziny i wychowawców przedszkolnych w procesie socjalizacji do prozdrowotnego wypoczynku. Materiał i metody: Wśród badanych osób przeważały kobiety, w wieku 31-40 lat, z wykształceniem średnim, pozostające w związku małżeńskim. W badaniach zastosowano metodę badań sondażowych, technikę ankiety z wykorzystaniem autorskiego kwestionariusza ankiety. Wyniki: Zdecydowana większość badanych twierdzi, że rodzice w wystarczającym stopniu zachęcają swoje dzieci do rekreacji ruchowej. Jednak niespełna połowa ankietowanych deklaruje, że zapewnia dziecku aktywność fizyczną przynajmniej raz w tygodniu. Jednocześnie tylko 49% badanych uważa, że rodzice stanowią dobry przykład w zakresie prozdrowotnego wypoczynku. Większość respondentów ocenia, że placówka przedszkolna w wystarczającym stopniu promuje aktywność fizyczną. Wnioski: Rodziców na ogół charakteryzuje tylko deklaratywna postawa, werbalna akceptacja ruchu jako potrzeby rozwojowej dziecka, ale nie znajduje to pełnego odzwierciedlenia w stylu życia rodziny. Z punktu widzenia efektywności procesu socjalizacji bardzo istotna jest zatem ścisła współpraca placówek przedszkolnych z rodzicami. Treści i formy czasu wolnego popularyzowane w przedszkolu powinny znajdować potwierdzenie w aktywnym fizycznie wypoczynku całej rodziny. (abstrakt oryginalny)
This study examines the impact of taxes on the incentive to work under flat and progressive tax systems. Of particular interest are the changes from progressive-to-flat and flat-to-progressive tax conditions. To measure the impact of taxes on the incentive to work under both scenarios, we relate hours worked with the effective marginal tax rates. Using national accounts data and the Prescott's (2004) labor market model, Slovakian work hours were examined at points in time around the adoption of a flat tax system in 2004 and a progressive tax system in 2013. In Slovakia, there was a transition from a progressive to a flat tax system in 2004, followed by a reversion back to a progressive tax system in 2013. Theoretically, the incentive to work increases when a progressive tax structure is replaced with a flat tax, while the incentive to work decreases in the opposite case. However, the findings show that when Slovakia replaced its progressive tax with a flat one, the actual hours worked decreased, contrary to predictions. When the flat tax was abandoned in favor of a progressive tax structure, hours worked also decreased, but less than when the flat tax was introduced, and significantly less than predicted by the model. (original abstract)
Nowym podejściem w zagospodarowaniu turystycznym i charakterystyce produktu turystycznego jest projektowanie komplementarnego produktu sportowo-rekreacyjnego o dużej atrakcyjności dla możliwie szerokiej populacji klientów. Opracowanie wpisuje się w tematykę badań nad zrównoważonym rozwojem turystyki i rekreacji w obszarach silnie zurbanizowanych przy wykorzystaniu chronionych korytarzy ekologicznych. Może też stanowić przyczynek do analizy dotyczącej kreowania oraz konsumpcji produktu przedstawiającego zespół obiektów rekreacyjno-sportowych. W artykule przedstawiono koncepcję centrów rekreacyjno-sportowych bazujących na zespole obiektów funkcjonujących nad rzeką Utratą. (fragment tekstu)
Autorka przedstawiła kilka problemów towarzyszących rozwojowi turystyki wiejskiej, a dokładniej konieczność przestrzegania w tym względzie wymogów rozwoju zrównoważonego. Ponadto podjęła temat stowarzyszeń agroturystycznych w Polsce, jako przykład wspólnego działania właścicieli gospodarstw rolnych, dążących do uzyskania dodatkowego źródła dochodów oraz działania w kierunku rozszerzenia oferty turystycznej i jej doskonalenia.
W pracy podjęto temat związany z wypoczynkiem osób niepełnosprawnych podczas turnusów rehabilitacyjnych w ośrodkach umiejscowionych nad Morzem Bałtyckim. Zwrócono szczególną uwagę na dostosowanie ośrodków do wymagań osób niepełnosprawnych (przystosowania architektoniczne) oraz programów rekreacyjno-turystycznych, które stanowią formę rehabilitacji. Przeanalizowano trzy wybrane ośrodki w Ustroniu Morskim pod względem oferty w zakresie rehabilitacji, leczenia i wypoczynku (wycieczek i innych atrakcji turystycznych) oraz kosztów pobytu ponoszonych przez osoby niepełnosprawne wraz z możliwościami częściowej fundacji. (abstrakt oryginalny)
Celem badania jest analiza czasu wolnego jako fenomenu społeczno-kulturowego oraz określenie specyfiki przemian jego roli w życiu młodzieży. Artykuł dotyczy problemów wartości duchowych młodzieży oraz czasu wolnego jako składnika polityki młodzieżowej na Ukrainie. Analizie zostały poddane wyniki badań socjologicznych przeprowadzonych przez wiodące organizacje naukowe, a także badania własne zachowań młodzieży studenckiej. Rozpatrzono również tendencje zmian w sposobach wykorzystania czasu wolnego przez młodzież. W obecnych warunkach na Ukrainie sama infrastruktura instytucji kulturalno-rozrywkowych nie jest dostatecznie rozwinięta, a młodzi ludzie nie zawsze mają możliwości finansowe, aby aktywnie spędzać czas wolny. Najbardziej popularne są zatem te formy zaspokajania potrzeb, które ograniczają się do sfery prywatnej i domowego zacisza. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest projekt inwestycyjny AQUAPARK dotyczący budowy zespołu rehabilitacyjno-rekreacyjno-usługowego w Polkowicach. Szczególną uwagę zwrócono na współdziałanie różnych organizacji na etapie tworzenia i realizacji projektu. (abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano relacje między stylem życia, a zdrowiem i jakością życia seniorów w kontekście uwarunkowań i konsekwencji procesu starzenia. Uwzględniając cały złożony i dynamicznie zmieniający się system uwarunkowań decydujących o stylu życia jednostki, stwierdzono, iż "wycofywanie się z życia" osób starszych jest w wielu przypadkach przedwczesne i zbyt zaawansowane. To niepokojące spostrzeżenie skłoniło do refleksji nad możliwościami wykorzystania aktywnego wypoczynku jako narzędzia pozwalającego dłużej zachować dobrą kondycję fizyczną, zdrowie psychiczne i aktywność społeczną, tym samym mogącego skutecznie odsuwać w czasie najdotkliwsze skutki starzenia. Prezentację potencjału, jaki w tym zakresie posiada aktywność turystyczna, poprzedzono rozważaniami nad społecznymi konsekwencjami procesu starzenia oraz specyfiką grupy społecznej "seniorów" z punktu widzenia możliwości i ograniczeń wykorzystania czasu wolnego. Na tym tle pokazano wybrane funkcje turystyki jako zjawiska posiadającego dobroczynny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również aktywność społeczną osób starszych. Aktywny wypoczynek pozwala skutecznie rekompensować straty związane z dezaktywacją zawodową i zaprzestaniem pełnienia określonych ról społecznych poprzez budowanie różnych relacji społecznych (również międzypokoleniowych) i przełamywanie izolacji. Ponadto inicjuje proces uczenia się poprzez nowe doświadczenia i kontakty, rozwija zainteresowania i umiejętności przyczyniające się do wzrostu niezależności, pewności siebie i poczucia własnej wartości. Aktywność turystyczna, dostosowana do potrzeb i możliwości osób starszych może w wymierny sposób przyczynić się do poprawy jakości ich życia. (abstrakt oryginalny)
Czas wolny współczesnego człowieka i problematyka jego wykorzystania we współczesnej cywilizacji technicznej stają się poważnym problemem życia społecznego. Ze względów społecznych i wychowawczych racjonalne wykorzystanie czasu wolnego nabiera szczególnego znaczenia w odniesieniu do dzieci i młodzieży. Wyniki badań prowadzone przez autora wśród młodzieży szkół średnich województwa śląskiego wskazują na nieznaczną poprawę zarówno w zakresie warunków do uprawiania sportu i rekreacji ruchowej, jak i w samej aktywności ruchowej młodzieży. Nie oznacza to jednak, że sytuacja w tym zakresie jest zadowalająca. Wręcz przeciwnie - jest jeszcze wiele do zrobienia zarówno w sferze wychowania fizycznego w szkołach, jak i w tworzeniu w polskim społeczeństwie (a szczególnie wśród młodzieży) odpowiedniego klimatu, sprzyjającego uprawianiu rekreacji ruchowej. Z kolei istotnym wyzwaniem dla dużego i małego biznesu w sferze sportowo-rekreacyjnej jest zbyt mała dostępność dla młodzieży różnego typu obiektów i urządzeń sportowych, a także brak animatorów działań sportowo-rekreacyjnych. Uprawianie sportu często wymaga odpowiedniego zaplecza, a szkoły albo nie mają takich możliwości, albo nie chcą czy nie potrafią z nich korzystać. Aktualni lub potencjalni przedsiębiorcy mogą wykorzystywać dla celów komercyjnych istniejące szkolne obiekty lub lokalizować w pobliżu skupisk młodzieży własne przedsięwzięcia. Pozwoli to zagospodarować czas wolny młodzieży na uprawianie kultury fizycznej, tak dla własnego zdrowia młodego człowieka, ogólnospołecznego pożytku, jak i dla zysku biznesu. (abstrakt oryginalny)
Pokrótce przedstawiono rozwiązania funkcji wypoczynku realizowane w obszarze metropolitalnym Sztokholmu. Zaprezentowano możliwości jakie daje środowisko naturalne, infrastruktura, a także popularyzacja turystyki i rekreacji.
20
Content available remote Elementy wodne w systemie rekreacyjnym miasta Poznania
63%
Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia wybranych elementów wodnych dla realizacji rekreacyjnej funkcji Poznania, ocena ich stanu oraz analiza rozmieszczenia i dostępności tych obiektów dla mieszkańców miasta. Woda jest atrakcyjna dla mieszkańców miast jako wartość ponadpodstawowa, nie tylko warunkująca przetrwanie, ale także wpływająca na komfort życia, w tym jakość wypoczynku i rekreacji.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.