Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 69

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Polityka kredytowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
This chapter seeks to identify the relevance of leasing as an alternative form of financing in transition countries and its relevance for increasing a bank's reach, especially to more opaque SMEs. Since the legal environment is crucial for adequate credit allocation, we start by assessing the quality of the legal and institutional environment in Section 2. We find that in some of the Central and Southeastern European countries, the laws on the books are sufficiently protected, but most countries still lack effective institutions and thus substantial law enforcement. (fragment of text)
2
Content available remote Faktoring w polityce kredytowej przedsiębiorstwa - iluzje i fakty
100%
Płynność finansowa przedsiębiorstwa zależy w istotnym stopniu od umiejętnego zarządzania składnikami obrotowymi aktywów. Szczególną rolę pełnią tu należności, są one bowiem stałym elementem współpracy między przedsiębiorstwami oraz znacznie oddziałują na poziom płynności, a tym samym na bezpieczeństwo finansowe jednostki. Kredyt handlowy jest integralnym elementem stosunków gospodarczych między przedsiębiorstwami. Jest on również istotnym warunkiem kształtowania przez dostawcę własnej pozycji konkurencyjnej, dla odbiorcy zaś oznacza szansę kreowania płynności finansowej. Ważnym instrumentem w polityce kredytowej okazuje się być faktoring, pod warunkiem jednak zachowielwania racjonalnych zasad dotyczących jego wykorzystywania. Celem opracowania jest ocena warunków decydujących o racjonalnym wykorzystaniu przez przedsiębiorstwo faktoringu w prowadzeniu polityki kredytowej. Niezbędnym takim warunkiem jest edukacja przedsiębiorców oraz korzystne rozwiązania dotyczące kosztów tej usługi.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Factors influencing bank lending policies in CEE countries
75%
Okres pokryzysowy przyniósł nowe wyzwania dla rynku bankowego: koncentrację na stabilności banków i ich roli w stymulowaniu wzrostu gospodarczego. Dostęp do kredytu jest jednym z podstawowych czynników stymulujących wzrost. Celem artykułu jest analiza, jakie czynniki wpływały na dostępność kredytu w jedenastu krajach EŚW w okresie 2004-2014, w oparciu o badania panelowe. Badania empiryczne koncentrują się na pytaniu, co wpływa na wzrost kredytów i kompozycję portfela kredytowego. Uzyskane rezultaty wskazują, że inne czynniki wpływają na wzrost kredytów gospodarczych, a inne na wzrost kredytów konsumpcyjnych, zaś struktura rynkowa oparta na zdywersyfikowanym modelu biznesowym banków najlepiej stymuluje oba typy kredytów(abstrakt oryginalny)
W artykule opisano zagadnienie strategii zarządzania należnościami w przedsiębiorstwach handlowych. Opisano elementy, które mają wpływ na politykę kredytowania odbiorców. Przedstawiono wyniki badań na temat strategii zarządzania należnościami w przedsiębiorstwach handlowych z branży techniki grzewczej i sanitarnej w województwie podkarpackim, a otrzymane wyniki pokazały, które z elementów są najczęściej wykorzystywane w tworzeniu własnej polityki kredytowania odbiorców, a które z nich nie są już w użyciu. (fragment tekstu)
Cel: W artykule podjęto problem dotyczący zarządzania płynnością finansową w kontekście upadłości przedsiębiorstw. Celem było zwrócenie uwagi na podstawowe przyczyny prowadzące do upadłości przedsiębiorstw. W artykule dokonano analizy pozycji kredytowej przedsiębiorstw i jej zmian w przedsiębiorstwach, które ogłosiły upadłość w przeszłości. Metodyka badań: Metodami badawczymi były studia literaturowe i analiza sprawozdań finansowych oraz raportów spółek, które w przeszłości ogłosiły upadłość. Wyniki badań: Wyniki przeprowadzonych badań potwierdziły postawioną w artykule hipotezę, że w czasie poprzedzającym moment upadłości podmiot znajduje się raczej w pozycji biorcy kredytu handlowego. Wnioski: We wnioskach wyciągniętych na podstawie badań literaturowych i empirycznych przeprowadzonych dla wybranych przedsiębiorstw wskazano, że problemy w zakresie utrzymania płynności finansowej, zobrazowane przez pozycję kredytową, należały do istotnych przyczyn ogłaszania upadłości badanych przedsiębiorstw. Wkład w rozwój dyscypliny: Przeprowadzone badania wpisują się w nurt powszechnych w literaturze analiz przyczyn zjawiska upadłości przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Financial Deepening in Mexico
75%
International comparisons reveal that - even controlling for a host of explanatory factors - credit depth is exceptionally low in Mexico. Using panel data methods linking credit growth and fundamentals, this paper estimates a long-term gap between actual and expected credit of about 40 percent of GDP. Possible explanations include the history of banking crises, the large informal sector and an inefficient legal system. Using a disequilibrium regression approach, this paper also finds that supply factors are particularly important as determinants of credit in Mexico. Recent financial reforms address many of the supply constraints, but their success will depend on implementation. The main challenge going forward will be to support financial deepening, while limiting risks to financial stability. (original abstract)
W ustawie o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami pojęcie kosztu pojawia się w różnym kontekście, co oznacza, że należy traktować je w ujęciu szerokim. Ponoszone przez konsumenta koszty kredytu hipotecznego zostały ujęte w definicji całkowitego kosztu kredytu hipotecznego. Są to znane kredytodawcy w dniu zawarcia umowy kredytu hipotecznego: odsetki, opłaty, prowizje i marże. Do kosztów ponoszonych przez konsumenta należy zaliczyć także koszty usług dodatkowych, gdy ich poniesienie jest niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego. Koszty i ich wysokości są niezbędne do obliczenia rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Konsument powinien posiadać pełną wiedzę o wysokości tego wskaźnika, gdyż informuje on o całkowitym koszcie kredytu hipotecznego i pozwala porównać oferty kredytów hipotecznych. Mogą być to również inne koszty nieujęte w całkowitym koszcie kredytu hipotecznego, które konsument może ponieść w związku z umową o kredyt hipoteczny, jednakże kredytodawca musi poinformować konsumenta o ich prognozowanej maksymalnej wysokości. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie i interpretacja kosztów, które musi ponieść konsument, zawierając umowę kredytu hipotecznego. W artykule omówiono również problem zwrotu przez konsumenta kosztów, w związku z jego odstąpieniem od umowy kredytu hipotecznego.(abstrakt oryginalny)
Mieszkanie to dobro, którego posiadanie staje się celem każdego gospodarstwa domowego, przy czym w ogromnej większości przypadków jego zakup jest niemożliwy tylko z własnych zgromadzonych środków. Naprzeciw potrzebom wychodzą instytucje kredytowe oraz rząd. Banki rozwijają swoją ofertę w zakresie finansowania zakupu nieruchomości i dostosowują ją do indywidualnych potrzeb klienta, a rząd tworzy programy wspierające finansowo takie inwestycje. Kryzys na rynkach finansowych przyhamował ekspansję banków w obszarze kredytowania nieruchomości, jednocześnie spowodował zaostrzenie warunków kredytowania. Nagle część gospodarstw domowych straciła zdolność kredytową, przynajmniej na kwotę kredytu, jaką planowała pozyskać z banku. Jednak nie mogąc zaciągnąć kredytów na warunkach rynkowych, można, przy spełnieniu ściśle określonych wymogów, uzyskać kredyt, w kosztach którego partycypować będzie państwo. Mowa o mieszkaniowym kredycie preferencyjnym, który mogą zaciągać gospodarstwa domowe od 2006 roku. (fragment tekstu)
Jedną z przyczyn powstania sytuacji kryzysowych w przedsiębiorstwie jest nieprawidłowo prowadzona polityka kredytowa wobec kontrahentów. Dlatego też zarządzający przedsiębiorstwem powinni swoje działania opierać na parametrach określonych we współczesnym modelu decyzji polityki kredytowej. Stosowanie przez zarządzających procedur i parametrów wskazanych w tym modelu wspomaga proces podejmowania decyzji. Prawidłowo podjęte decyzje wpłyną na ograniczenie ryzyka kredytowego związanego z odraczaniem terminów płatności przedsiębiorstwa oraz na niezakłócony spływ należności, co z kolei zmniejszy ryzyko powstania sytuacji kryzysowych w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
Bezpieczna sprzedaż nabiera coraz większego znaczenia w przedsiębiorstwach wszystkich branż. Powszechnym zjawiskiem obserwowanym w gospodarce jest wzrost tzw. wierzytelności trudnych. Przyczyn tego jest kilka: osłabienie popytu, brak środków obrotowych zapewniających stabilne funkcjonowanie przedsiębiorstw, fiskalizm państwa, w tym niejednoznaczne przepisy podatkowe, czy też niestabilny kurs złotego. Kredytowanie między przedsiębiorstwami zaczyna przyjmować coraz większe rozmiary, a o skali zjawiska świadczy choćby powiększający się udział należności w strukturze majątku przedsiębiorstw w Polsce. Rosnącym należnościom towarzyszy wzrost wierzytelności przeterminowanych i straconych, będących konsekwencją realizacji ryzyka handlowego i niehandlowego, co prowadzi do obniżania płynności finansowej przedsiębiorstw, a w dłuższej perspektywie może być przyczyną trudności finansowych, a nawet niewypłacalności.(fragment tekstu)
W artykule przedstawiono wielkość akcji kredytowej rosyjskich banków komercyjnych oraz jakość portfela kredytowego rosyjskich banków, która jest traktowana jako jedno z głównych kryteriów oceny jakości pracy banku komercyjnego. Następnie omówiono koncentrację ryzyka kredytowego w sektorze bankowym Rosji.
Opisane powyżej, najczęściej stosowane w praktyce sposoby zabezpieczenia kredytu kupieckiego mają wiele wad. Przede wszystkim nie zawsze są one skuteczne. Poza tym są czasochłonne i angażują dodatkowe koszty. Wydaje się, że najlepszym zabezpieczeniem są gwarancje bankowe, ale paradoksalnie ten sposób zabezpieczenia udzielany jest przez banki tylko bogatym przedsiębiorcom, których renoma i kapitał są wystarczającą gwarancją dla kontrahentów. Warto by się zastanowić, czy to właśnie Państwo, posiadające przywilej przymusu i moc ustawodawczą, nie powinno stworzyć instrumentów zabezpieczenia (gwarancji) obrotu gospodarczego, który we współczesnym świecie jest przecież siłą napędową jego koniunktury. (fragment tekstu)
W artykule zwrócono uwagę na zależność występującą pomiędzy polityką kredytową przedsiębiorstwa wobec odbiorców a zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy netto. Podjęto próbę określenia istoty tej zależności oraz przeprowadzono badania na spółkach akcyjnych działających w przemyśle chemicznym w latach 1998–2007. Przedstawione rozważania teoretyczne i wyniki badań empirycznych wskazują na występowanie istotnej zależności pomiędzy polityką kredytową a zapotrzebowaniem na kapitał obrotowy netto w przedsiębiorstwie. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono próbę uproszczonej analizy wpływu zmian w zakresie rozpoznawania i ujmowania utraty wartości, wynikających z MSSF 9, na wynik finansowy dwóch największych banków działających w Polsce. Do analizy przyjęto bardzo konserwatywne założenia (np. zerowy poziom stopy odzysku). Wyniki analizy potwierdzają istotny wpływ przyszłych regulacji na spadek wyniku finansowego obu banków w wyniku konieczności utworzenia dodatkowych rezerw na straty oczekiwane. Należy oczekiwać, że sytuacja taka spowoduje zaostrzenie polityki kredytowej banków.(abstrakt oryginalny)
Warunkiem sukcesu rynkowego przedsiębiorstwa, decydującego się na szerokie stosowanie wobec kontrahentów kredytów handlowych, jest umiejętnie prowadzona polityka kredytowa. Powinna ona wyznaczać zasady udzielania kredytów (np. okres spłaty, wysokość stopy procentowej) oraz kryteria oceny ekonomicznej kontrahentów (odbiorców). W efekcie chodzi o dobór partnerów solidnych i wiarygodnych, dla których przyjęte przez sprzedającego zasady handlowe mogą stanowić trwałe więzy współpracy. Podstawowym celem polityki kredytowej jest więc realizacja stopy zyskowności na oczekiwanym poziomie, przy akceptowanej stopie ryzyka. Konstruując politykę kredytową należy uwzględnić trzy zasady, a mianowicie fakt, iż jej celem powinna być nie minimalizacja należności przeterminowanych i trudno ściągalnych, a maksymalizacja sprzedaży. (...)Kolejną zasadą jest realizacja określonej polityki kredytowej polegającej na sformułowaniu jasnych i spójnych jej zasad i procedur oraz bezwględnym przestrzeganiu. Ostatnią zasadą jest to, iż polityka kredytowa powinna uwzględniać strategiczne plany przedsiębiorstwa, a nie wyłącznie bieżące wpływy finansowe. (fragment tekstu)
Artykuł omawia kluczowe zagadnienia polityki kredytowej banków: poziom jej restrykcyjności i racjonowanie kredytów. Wskazano najważniejsze zewnętrzne i wewnętrzne czynniki kształtujące restrykcyjność: warunki makroekonomiczne, regulacje prawne, koniunkturę na rynku finansowym, pożądany przez bank poziom ryzyka i wymaganą stopę zwrotu, czynniki konkurencyjności i społecznej odpowiedzialności. Artykuł koncentruje się na ryzyku (kredytowym, rynkowym i płynności) oraz adekwatności kapitałowej. Zagadnienia teoretyczne ilustrowane są analizą danych dotyczących polskiego sektora bankowego.(abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia relacje MŚP i banków w obszarze działalności kredytowe Przeprowadzona analiza wskazuje rozbieżne stanowiska obu sektorów i dowodzi, że rynek kredytów bankowych dla niewielkich podmiotów charakteryzuje brak uwzględnienia prze banki specyficznych cech MŚP oraz brak zrozumienia znaczenia kredytu i uwarunkowań postępowania banków przez MSP. Różne podejście banków i MŚP do kwestii związanych z kredytowaniem objawia się żądanymi wymaganiami przy udzieleniu kredytu, głównie w zakresie zabezpieczeń kredytu oraz określenia sytuacji finansowej MŚP. Dochodzą do tego różnice odnośnie do wysokości oprocentowania. Ponadto MŚP niechętnie korzystają z kapitałów obcych, a banki nie starają się przekonać ich do swojej oferty.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Sytuacja finansowa spółdzielni mleczarskich o różnej pozycji kredytowej
75%
W opracowaniu przedstawiono sytuację finansową spółdzielni mleczarskich o różnej pozycji kredytowej. W celu określenia tej sytuacji wykorzystano wskaźniki płynności finansowej, skorygowanej rentowności, zadłużenia oraz sprawności działania. Spółdzielnie mogą przyjąć pozycję dawcy lub biorcy kredytu handlowego, która może wpływać na wysokość osiąganych dochodów. Pozycja kredytowa może być uzależniona od wielu czynników, m.in. od strategii zarządzania kapitałem obrotowym, pozycji na rynku oraz stosowanych praktyk w sektorze. Sytuacja finansowa spółdzielni mleczarskich różniła się w zależności od przyjętej pozycji kredytowej przez zarządzających. W grupie spółdzielni przyjmujących pozycję biorcy kredytu handlowego zaobserwowano niższą płynność finansową oraz skorygowaną rentowność niż w grupie spółdzielni - dawców kredytu handlowego. Zarządzający spółdzielniami - dawcami kredytu per saldo, stosujący bardziej liberalną strategię kredytu handlowego przyczyniali się do zwiększenia przychodów ze sprzedaży. W spółdzielniach - biorcach kredytu handlowego, zarządzający kształtowali wskaźniki zadłużenia na wyższym poziomie niż w grupie dawców kredytu. Zarządzający spółdzielniami, które zaliczono do grupy biorców kredytu stosowali bardziej restrykcyjną politykę w zakresie udzielania kredytu handlowego. Zarządzający z obu grup najczęściej stosowali strategię negocjowania maksymalnych terminów płatności zobowiązań. (abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono wyniki badań dotyczących zależności między wielkością spółdzielni mleczarskich a wybranymi elementami polityki kredytu handlowego. Badaniami objęto 60 spółdzielni mleczarskich, które w 2010 roku sporządziły oraz ogłosiły sprawozdanie finansowe w Monitorze Spółdzielczym B. Próba badawcza została podzielona na kwartyle według kryterium rosnącej wartości aktywów ogółem. Wartość aktywów ogółem spółdzielni mleczarskich istotnie wpływała na wybrane elementy polityki kredytu handlowego. Zarządzający małymi spółdzielniami mleczarskimi przyjmowali pozycję biorcy kredytu handlowego w celu pozyskania dodatkowych źródeł finansowania bieżącej działalności. Natomiast w spółdzielniach dużych i bardzo dużych zarządzający częściej przyjmowali pozycję dawcy kredytu, przy jednoczesnym wydłużaniu terminu inkasa należności. Zarządzający największymi spółdzielniami mleczarskimi stosują bardziej liberalną politykę kredytu handlowego w stosunku do spółdzielni małych. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Zarządzanie ryzykiem kredytowym banku poprzez realizację polityki kredytowej
63%
Ryzyko nieodłącznie towarzyszy działalności bankowej, a banki najbardziej narażone są na ryzyko kredytowe, którego nie mogą wyeliminować, ale starają się je zminimalizować. Temu służy szeroko rozumiana polityka kredytowa, która jest najważniejszym instrumentem dywersyfikacji ryzyka kredytowego. Pod pojęciem polityki kredytowej banku należy rozumieć zespół różnego rodzaju postanowień i zasad, wytycznych, wskazówek i zaleceń dotyczących działalności kredytowej banku, określających postępowanie pracowników banku przy udzielaniu kredytów i czynnościach związanych z ich obsługą, mające na celu kształtowanie zamierzonego portfela kredytowego banku o akceptowanym poziomie ryzyka. Polityka kredytowa powinna zostać ujęta w dokumencie zaakceptowanym przez Zarząd banku, powinna umożliwiać realizację celów i zadań przewidywanych w strategii banku, które dotyczą działalności kredytowej banku. Zarząd Banku, określając politykę kredytową i związane z nią priorytety, może wybierać między: wysoką jakością aktywów (należności kredytowych), natychmiastowymi zyskami i szybkim rozwojem banku, a więc poprzez przyjęcie i realizację strategii wobec ryzyka kredytowego: strategii konserwatywnej, kontrolowanego wzrostu lub ofensywnej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.