Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 300

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Potencjał rozwojowy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Z zebranego materiału wynika, że oprócz częstszego i uważniejszego zbierania informacji na temat potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców, powinny chociażby wzmocnić współpracę z instytucjami mogącymi pomóc w stymulowaniu procesów rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności na terenie gminy oraz wytyczyć cele i usystematyzować kierunki podejmowanych działań w postaci strategii wspierania przedsiębiorczości.(fragment tekstu)
Celem prezentowanych badań była identyfikacja czynników decydujących o możliwościach rozwojowych gmin powiatu zambrowskiego (woj. podlaskie). (fragment tekstu)
3
Content available remote Growth Potential of the Polish Housing Market in the European Union Context
100%
Potencjał rynku nieruchomości tkwi w zasobach rynku oraz jego wewnętrznej energii. Potencjał rynku najczęściej jest utożsamiany z wielkością rynku wyrażoną wartościowo. Tempo wzrostu danego rynku, mierzone tempem wzrostu jego wartości, jest porównywane wówczas z tempem wzrostu gospodarki, mierzonym wzrostem produktu krajowego brutto (PKB). O potencjale rynku decyduje stan i jakość zasobów. Konieczną do zmian energię dostarcza na rynek nieruchomości kapitał ekonomiczny i kapitał społeczny. Różnice potencjałów lokalnych rynków nieruchomości są przyczyną przesuwania kapitałów i ludzi na rynki o większych możliwościach rozwojowych. Gdy rynek nieruchomości w układzie przestrzennym osiąga stan równowagi, procesy rozwojowe wykazują mniejszą dynamikę. Wtedy też potencjał rozwojowy osiąga wartości minimalne, podczas gdy entropia układu i otoczenia osiąga maksimum. Młode, wschodzące rynki nieruchomości, kryją w sobie większy potencjał rozwojowy niż rynki ustabilizowane. W artykule dokonano oceny potencjału rozwojowego rynku polskiego na tle rynków europejskich. Analizę i diagnozę przeprowadzono na przykładzie rynku mieszkaniowego. Jest to najwrażliwszy segment rynku nieruchomości. Zweryfikowano również hipotezę badawczą dotyczącą niskiego poziomu rozwoju polskiego rynku mieszkaniowego. (abstrakt oryginalny)
Pojęcia: "potencjał rozwojowy" (PR), "wzmożona pobudliwość psychiczna" (OE), "wrażliwość", "intensywność", "wielopoziomowość", "dynamizmy" są kluczowymi terminami w teorii dezintegracji pozytywnej (TDP) opracowanej przez Kazimierza Dąbrowskiego. Powstała ona na podstawie obserwacji utalentowanych i uzdolnionych pacjentów z wyraźnymi objawami nerwic oraz na podstawie informacji otrzymanych z badań empirycznych i analiz biografii wybitnych twórców. Osoby zdolne charakteryzowały się podwyższonym poziomem wrażliwości psychicznej, a szczególnie intensywnością emocjonalną, bogatym życiem wewnętrznym, niezależnością i autonomią. Właściwości te, łącznie z nierzadko bardzo wybitnymi zdolnościami, zostały uznane przez Dąbrowskiego za potencjał rozwojowy (PR) stanowiący wrodzoną biologiczną bazę determinującą, możliwy do osiągnięcia przez jednostkę, poziom rozwoju w optymalnych dla niej warunkach środowiskowych. Teoria Dąbrowskiego została włączona do obszaru studiów nad zdolnościami dzięki badaniom i pracom Michaela M. Piechowskiego, wieloletniego współpracownika Dąbrowskiego, autora kwestionariusza OEQ3 i współautora skali OEQ-II4 do badania wzmożonej pobudliwości. (fragment tekstu)
Zaprezentowano wyniki badań nad oceną marki "Roztocze - Witalność z natury" jako wyróżnika walorów przyrody nieożywionej regionu w kontekście haseł marketingowych i produktów turystycznych. Założone cele zrealizowano stosując metody kwerendy i inwentaryzacji, odsiewu i analizy możliwości rozwoju. Uzyskane wyniki wskazują, że spośród walorów przyrody nieożywionej marka najczęściej przywołuje krajoznawcze (wzgórza, doliny, odsłonięcia skał kredowych, eoceńsklch i mioceńskich) i wypoczynkowe (wody podziemne). Brakuje odniesienia do walorów specjalistycznych. W najszerszym zakresie identyfikuje walory przyrody nieożywionej Roztocza Tomaszowskiego. Hasła marketingowe nawiązują zwłaszcza do walorów wypoczynkowych (strumyk, roztoczańska fala, kajaki, słoneczne plaże) i krajoznawczych (kamieniołomy, ekspozycje skał i skamieniałości). Przeważnie proponowane są produkty-szlaki; brakuje produktu-obszaru oraz produktów-rzeczy przywołujących wspomnienia związane z marką i Roztoczem jako regionem turystycznym.(abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest ocena wykorzystania potencjału agroturystycznego Roztocza i wskazanie konkretnych rozwiązań, umożliwiających poprawę obecnej oferty agroturystycznej. Na podstawie wskaźników potencjału agroturystycznego poszczególnych gmin, liczby funkcjonujących w nich gospodarstw agroturystycznych i przygotowanej dla turystów oferty, dokonano typologii gmin, która posłużyła do wskazania konkretnych rozwiązań i kierunków dalszego rozwoju agroturystyki na Roztoczu. Otrzymane wyniki badań pozwoliły stwierdzić, że potencjał agroturystyczny nie jest tam w pełni wykorzystany. Potwierdzeniem tej tezy jest słabo wykształcony produkt agroturystyczny, a także brak gospodarstw agroturystycznych lub ich niewielka liczba w niektórych gminach o obiektywnie atrakcyjnym potencjale agroturystycznym. Główne działania, mające na celu poprawę istniejącej sytuacji, powinny być kompleksowe i obejmować takie płaszczyzny, jak: działalność szkoleniowa, tworzenie nowych, innowacyjnych produktów agroturystycznych i rozwój już funkcjonujących, poprawa zagospodarowania turystycznego i dostępności komunikacyjnej oraz działalność promocyjna. Przedstawione wyniki badań i rozwiązania mogą zostać w praktyce wykorzystane przez władze samorządowe, organizacje turystyczne, a przede wszystkim przez właścicieli gospodarstw agroturystycznych do dalszego kształtowania produktów agroturystycznych na Roztoczu. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia rodzaju i natężenia specjalizacji gospodarczej miast województwa lubelskiego. Specjalizacja miasta wynika z jego funkcji dominującej związanej z aktywnością gospodarczą. W badaniu wykorzystano iloraz lokalnej specjalizacji Florence`a. Podstawowe źródło danych stanowiły zasoby statystyki publicznej w zakresie liczby podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON według sekcji PKD. Wyniki przeprowadzonej analizy wskazują, iż zdecydowana większość miast województwa lubelskiego wykazuje relatywnie słabą specjalizację lokalną, co może świadczyć o zróżnicowanej strukturze gospodarczej badanych jednostek. W przypadku mniejszych ośrodków brak funkcji dominującej może wynikać z problemu identyfikacji czynników stanowiących bazę ekonomiczną danego miasta i tym samym wskazywać na niewielkie szanse rozwojowe. (abstrakt oryginalny)
Celem badań, k tórych w yniki przedstawiono w artykule, jest określenie czynników wewnętrznych i zewnętrznych istotnych dla przebiegu kariery sportowej w opinii sportowców wysokiej klasy. Materiał stanowią informacje zebrane od 59 osób uprawiających zróżnicowane dyscypliny sportu. Wśród nich znajduje się 37 osób uprawiających sporty indywidualne i 22 uprawiających zespołowe gry sportowe. Wyniki badań wskazują, że oddziaływanie tych czynników na rozwój kariery jest oceniane przez badanych jako zdecydowanie wspierające. Porównanie opinii badanych uprawiających sporty indywidualne i zespołowe gry sportowe dostarcza wyników mówiących o silniejszym sprzyjającym oddziaływaniu czynników wewnętrznych na rozwój kariery u sportowców wywodzących się z zespołowych gier sportowych.(abstrakt autora)(abstrakt autora)
Celem opracowania jest przedyskutowanie możliwości wykorzystania potencjału kognitywno-kulturowego dzielnicy w procesach rehabilitacji przestrzeni publicznej w zdegradowanych obszarach miejskich. Istotne jest aby omówić, co oznacza pojęcie innowacyjności we współczesnych strategiach rehabilitacyjnych, w jaki sposób zmienia się dynamika między państwem a społeczeństwem obywatelskim oraz gdzie jest miejsce kultury i tożsamości w innowacyjnych procesach rehabilitacji struktur miejskich. Celowe jest również przeanalizowanie, w jaki sposób trend społecznej indywidualizacji może wpływać na zmiany w przestrzeni publicznej oraz w jaki sposób można go wykorzystać do poprawy jakości tej przestrzeni. Teoria Złożoności Miast (CTC - complexity theories of cities) Petera Alena [Allen, Sanglier 1981] opisuje miasto jako otwarty, złożony system bottom-up, który jest w stanie funkcjonować w chaosie, a późniejsze stwierdzenie Portugaliego dodaje, że miasto to system podwójnie złożony (dual compex system), składający się z elementów, z których każdy jest systemem złożonym, indywidualnym i nieprzewidywalnym. Bazując na powyższej teorii, w opracowaniu sygnalizowana jest potrzeba uznania indywidualności, różnorodności i nieprzewidywalności, jako niezbędnych elementów składowych współczesnych strategii rehabilitacyjnych. W pracy zostanie przeanalizowane studium przypadku strategii rehabilitacyjnej w kulturowo zróżnicowanej dzielnicy i postawione zostaną pytania dotyczące wymagań wobec tworzenia innowacyjnych strategii rehabilitacyjnych w świetle potencjału kognitywno-kulturowego zindywidualizowanego społeczeństwa. Zastosowana metodologia polegała na dogłębnej analizie literatury przedmiotu, analizie ofi - cjalnych dokumentów dotyczących planu rehabilitacji QREN MOURARIA, przeprowadzeniu wywiadu pogłębionego z koordynatorem dzielnicy Mouraria, analizie danych statystycznych INE (Instituto Nacional de Estatistica), przeprowadzeniu ankiety środowiskowej na grupie 49 mieszkańców dzielnicy oraz zgromadzeniu dokumentacji fotografi cznej.(fragment tekstu)
Przedstawiono obszary pomiaru konkurencyjności regionów (takie jak: kapitał ludzki, styl życia, innowacyjność, finanse, dostęp do informacji), pozwalających na zbudowanie agregatowej miary identyfikującej możliwości rozwoju regionów w przyszłości.
11
Content available remote Kadry dla nowoczesnej gospodarki - wyzwania dla systemu edukacji
76%
Zachodzące w ostatnich latach przemiany w światowej gospodarce, w szczególności w krajach wysoko rozwiniętych, związane są z przechodzeniem ze stadium postindustrialnego do fazy społeczeństwa informacyjnego, a w następnym kroku do gospodarki wiedzy. Wyznacznikami tych przemian są przede wszystkim globalizacja i rewolucja informacyjna, związana z gwałtownym rozwojem technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych (ICT). (fragment tekstu)
Celem przeprowadzonych badań jest próba określenia regionalnych potencjałów rozwoju przedsiębiorstw branży budowlanej z uwzględnieniem struktury ich finansów. Jako narzędzie inżynierii obliczeniowej, wykorzystane do określenia potencjałów rozwoju, zastosowano analizę przesunięć udziałów (shift share-analysis - SSA). Użycie SSA miało na celu zbadanie zmian jakie zachodzą w przestrzenni geograficznej, w określonym przedziale czasu. Wykorzystanie analizy przesunięć udziałów, umożliwiło zbadanie i ocenę poziomu rozwoju regionu na tle rozwoju referencyjnego, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów finansowych przedsiębiorstw. Przeprowadzone badania pozwolą na wskazanie zmian w strukturze finansów przedsiębiorstw branży budowlanej z uwzględnieniem elementów składowych wyniku finansowego, tj. przychodów, kosztów oraz zapasów. (abstrakt oryginalny)
Celem tej części opracowania jest wyznaczenie wskaźników syntetycznych, które miałyby być źródłem wniosków dotyczących spodziewanej dynamiki rozwoju w najbliższych latach, a także w bardziej odległej perspektywie.(fragment tekstu)
Artykuł definiuje określenie energii ekologicznej. Dokonano w nim przeglądu obecnej sytuacji w województwie pomorskim i podjęto próbę oszacowania potencjału pozyskiwania energii ekologicznej w przyszłości. W artykule podjęto starania określenia czy, a jeśli tak, to na ile, plany te wpisują się w ideę zrównoważonego rozwoju. W pracy postawiono hipotezę, iż plany inwestycyjne wpisują się w zrównoważony rozwój w województwie pomorskim. Wyniki badań dla poszczególnych rodzajów źródeł energii ekologicznej odniesiono do zapotrzebowania na energię na wybranym obszarze terytorialnym i dokonano oceny uzyskanych wyników. W tym celu skorzystano z hipotetyczno-dedukcyjnej metody badawczej. Wynika z niej, że województwo pomorskie w perspektywie najbliższych lat może zmienić swój charakter i z importera energii elektrycznej w skali kraju, stanie się jej eksporterem, a wszystko to za sprawą ekologicznych źródeł energii, których rola będzie przybierać na znaczeniu. (abstrakt oryginalny)
Dziedzictwo techniczne staje się w ostatnich latach coraz popularniejsze i coraz częściej jest przedmiotem zainteresowania turystów. W artykule skupiono się na zabytkowych tramwajach, których dość dużo zachowało się w polskich miastach i nie tylko są dowodem zmian zachodzących w komunikacji zbiorowej, lecz także stanowią znaczący potencjał dla rozwoju turystyki. Analizie poddano - dla poszczególnych miast - liczbę i wiek historycznych wagonów (uwzględniając również ich stan techniczny) oraz sposoby ich ekspozycji i eksploatacji - istnienie muzeów komunikacji miejskiej, funkcjonowanie linii turystycznych i możliwość wynajęcia pojazdów. Okazuje się, że nie zawsze duży potencjał odpowiada rozbudowanej ofercie. We Wrocławiu - pomimo licznych i cennych wagonów - brak muzeum, a sprawnych jest tylko kilka wozów, natomiast w Krakowie czy Warszawie mogą być wykorzystywane prawie wszystkie z kilkunastu tramwajów historycznych, oferta linii turystycznych jest atrakcyjna, a w pierwszym z miast istnieje też nowoczesne muzeum poświęcone komunikacji zbiorowej(abstrakt autora)
Dynamiczne zmiany w środowisku biznesowym organizacji, rozwój technologiczny, kryzys demograficzny oraz inne czynniki coraz wyraźniej dotykają firmy w Polsce. Dotychczasowe statyczne metody rekrutacji i selekcji nie odpowiadają dynamice rozwoju organizacji i dużej zmienności współczesnego rynku pracy. Pojawiają się nowe zawody, stanowiska pracy ulegają modyfikacji, kariera jednostki przestaje mieć charakter homogeniczny. Wszystkie te zmiany wymagają zupełnie nowego podejścia do poszukiwania, a także do oceny kandydatów. Organizacjom nie wystarczy już wiedzieć, jakie kompetencje posiada kandydat w momencie zatrudnienia. Osoby zarządzające muszą umieć ocenić ich potencjał rozwojowy, aby móc zdecydować o ich wartości w dłuższej perspektywie. W niniejszym artykule przedstawiono koncepcję Learning Agility jako odpowiedź na wyzwania stojące przed działami HR w tym zakresie, ukazano jej główne założenia oraz wyniki badań własnych. Ponadto wskazano możliwości praktycznego wykorzystania Learning Agility w rekrutacji i selekcji pracowników o wysokim potencjale rozwojowym.(abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest zbadanie postrzegania czynników zewnętrznych przez podmioty gospodarcze z województwa lubelskiego, ze szczególnym uwzględnieniem tych, co do których istnieje zwiększone prawdopodobieństwo przekształcenia się w przedsiębiorstwa wysokiego wzrostu (małe, stosunkowo młode przedsiębiorstwa). Metodologia badania - Artykuł ma charakter teoretyczno-empiryczny. Dokonano w nim analizy literatury dotyczącej przedsiębiorstw wysokiego wzrostu oraz percepcji warunków dla ich funkcjonowania. Dane do części empirycznej pochodzą z badania ankietowego przeprowadzonego wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców z regionu lubelskiego. Różnice w percepcji czynników zewnętrznych przez przedsiębiorstwa w różnym wieku zbadano wykorzystując metodę ANOVA i testy post hoc. Wynik - Potwierdzono jedynie częściowo różnice w postrzeganiu warunków funkcjonowania przez przedsiębiorstwa dojrzałe i stare. Istotne różnice w percepcji czynników zewnętrznych dotyczą oceny infrastruktury, dostępu do kapitału oraz otoczenia rynkowego. Przedsiębiorstwa w wieku 5-15 lat oceniały te warunki gorzej, co może wpływać negatywnie na potencjał ich szybkiego wzrostu. Oryginalność/wartość - W Polsce nie istnieją opracowania, które łączyłyby percepcję warunków zewnętrznych przedsiębiorstwa z ich potencjałem do wejścia na drogę szybkiego wzrostu. Artykuł wprowadza dodatkowo kontekst województwa lubelskiego, który w sposób szczególny potrzebuje bodźców i obszarów rozwojowych, które pozwoliłyby przełamać impas i wprowadzić region na drogę gospodarczego wzrostu.(abstrakt oryginalny)
The paper proposes a methodological approach to assessing the potential for transnationalisation of the countries in South-Eastern Europe. The paper presents an integrated indicator of the potential for transnationalisation, which is the average of five standardised variables that characterise the degree of resource potential for internationalisation in the form of transnational development trade, as well as the algorithm of application of these indicators in order to rank countries according to the degree of development and usage of their existing potential. Based on the use of this method, the countries of South-Eastern Europe were ranked according to the actual use of the potential for the transnationalisation of their economies. A comparison of the obtained values of the index of the transnationalisation potential of the countries in South-Eastern Europe with the actual data characterising international investment activity in these countries made it possible to build a matrix for the classification of the countries according to the availability and use of the transnationalisation potential. The analysis makes it possible to state that the level of the actual inflow of FDI to Montenegro is higher than the level of its potential for transnationalisation. The evidence of FDI inflows relative to GDP makes it possible to classify Albania as the leader in transnational business. Evidence of FDI inflows to Bosnia and Herzegovina confirms its characteristics of the transnationalisation potential as an "outsider" to transnationalisation. All other studied countries fell into the category of countries with underestimated investment potential in attracting foreign direct investment, i.e. the potential for transnationalisation (domestic).(original abstract)
Artykuł omawia kwestię wykorzystania potencjału naukowo-badawczego dla wzrostu konkurencyjności regionu na przykładzie województwa lubuskiego, którego potencjał naukowo-badawczy pozostaje na niskim poziomie i poważnie odbiega od średniej krajowej. Samorząd województwa podejmuje liczne działania promujące podnoszenie innowacyjności, jednak nie są one w pełni adekwatne do potrzeb przedsiębiorstw. Autorka wskazuje możliwości wzmocnienia potencjału naukowo-badawczego województwa oraz sugeruje dalsze działania, które mogą przyczynić się do wzrostu konkurencyjności regionu.(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Potencjał gospodarczy województwa świętokrzyskiego
76%
Opracowanie stanowi próbę oceny potencjału gospodarczego województwa świętokrzyskiego. Analizę badanego problemu przeprowadzono w oparciu o dane statystyczne, których zakres obejmował wybrane cechy określające poziom rozwoju gospodarczego, stan infrastruktury technicznej i społecznej. Zachodzące przemiany po 1989 r. w gospodarce kraju znalazły odbicie w możliwościach cech fizjonomicznych regionu świętokrzyskiego. Zaprezentowana analiza porównawcza wskazuje na niski poziom rozwoju i strukturalne zapóźnienie województwa, które określane jest mianem wewnętrznej peryferii Polski zaliczanej do ziem długotrwale dotkniętych słabością procesów modernizacyjnych. Aktualną słabość potencjału regionu ukazują jednoznacznie wskaźniki makroekonomiczne. Niska jego lokata na tle województw wynika ze struktury gospodarki, w której dominują mało efektywne działy produkcji.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.