Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Press market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Po roku 1989 powstało w Polsce wiele nowych pism, w tym również periodyków sportowych. Jednym z nich był tygodnik "Stadiony - Nadwiślański Przegląd Sportowy", który ukazywał się w Bydgoszczy od 15 października 1990 r. do 9 marca 1992 r. Jego twórcy mieli nadzieję, że w regionie mającym wieloletnią tradycję wydawania prasy sportowej pismo to zdoła się utrzymać na rynku. Okazało się jednak, że z powodu różnych kłopotów (organizacyjnych, kadrowych, finansowych itd.) było to niemożliwe. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono grecki dziennik "Rizospastis", od ponad 90 lat organ prasowy Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Grecji. Omówiono historię pisma, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszych burzliwych lat jego istnienia oraz trwających w sumie ponad 35 lat okresów nielegalnej działalności. Przedstawiono współczesną pozycję dziennika na greckim rynku prasowym i przeprowadzono analizę językowo-ideologicznej warstwy "Rizospastisa" jako wiernego realizatora wytycznych leninowskiej koncepcji prasy. Autor stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie leży źródło wciąż niemałej popularności tego pisma oraz stabilnej pozycji rynkowej, którą nieprzerwanie się ono cieszy. (abstrakt oryginalny)
|
1997
|
nr 1
12-19
Artykuł porusza następujące zagadnienia: wielkość i wartość sprzedaży prasy krajowej, sprzedaż prasy zagranicznej, prenumerata, stan kolportażu prasy, kondycja przedsiębiorstw wydawniczych i poligraficznych.
4
100%
W artykule opisano ukazujące się w mieście Wrocławiu tytuły prasy sublokalnej w następujących grupach: prasa zakładowa, periodyki uczelniane (nienaukowe), studenckie, szkolne, emerytalne, prasa zakładowo-miejska i branżowo-miejska, prasa osiedlowa i dzielnicowa, prasa parafialna, prasa zakonna, dodatki lokalne ogólnokrajowej "Gazety Wyborczej". Prasa sublokalna, docierając do ogromnych rzesz obywateli, umożliwia najbardziej skuteczne i najpełniejsze informowanie swoich odbiorców o wszystkim, co jest ważne dla najbliższego otoczenia. W komunikacji lokalnej stała się wraz z dodatkami lokalnymi ogólnokrajowej "Gazety Wyborczej" głównym ogniwem. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Absolwenci kierunków ekonomicznych i zarządzania na rynku pracy
100%
|
|
nr 11
43-53
Celem referatu1 jest przedstawienie kluczowych zagadnień związanych z wchodzeniem absolwentów studiów kierunków ekonomicznych i zarządzania na rynek pracy oraz oczekiwań podażowej strony rynku pracy wobec wykształconych przez uczelnie wyższe ekonomistów i menedżerów. Obecnie wchodzący na rynek pracy absolwenci uczelni to przedstawiciele młodszej grupy Pokolenia Y, milenialsi urodzeni między 1990 a 1997 rokiem oraz pierwsze osoby z pokolenia Z, post-milenialsi urodzeni po 1998 roku, dopiero wchodzący na rynek pracy. W ramach referatu dokonano przeglądu literatury z przedmiotowego zakresu, wskazując zarys głównych problemów, stanowiących wyzwania w kontekście funkcjonowania współczesnych organizacji gospodarczych. W opinii badaczy są to pokolenia dobrze wyedukowane i świadome swoich możliwości, nie tylko materialnych, rozwojowych, lecz także psychicznych. Z drugiej jednak strony wchodzący na rynek ekonomiści i menedżerowie stanowią duże wyzwanie dla pracodawców, ponieważ wymagają znaczącej zmiany w podejściu do zarządzania organizacją i zasobami ludzkimi, zmiany kultury organizacji oraz jej wartości.(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Poziom konkurencji na rynku prasy w Polsce
75%
Artykuł jest analizą struktury polskiego rynku prasowego i poziomu jego konkurencji. Cyfryzacja i konwergencja mediów zacierają dotychczasowe podziały branżowe i skłaniają do nowego zdefi niowania rynków właściwych dla poszczególnych produktów medialnych. Poszerzanie granic rynku zmienia panującą na nim konkurencję, bo zwiększa ilość sprzedających i kupujących, a tym samym zmniejsza ich udziały w rynku. Nawet wąskie rozumienie rynku prasowego (wyłącznie jako rynku prasy drukowanej) nie wskazuje na wysoki poziom jego koncentracji. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4-5
31-34
Istotnych informacji o podstawowych kierunkach transformacji polskiego rynku prasowego oraz ich uwarunkowaniach dostarcza analiza zmian zachowań nabywców prasy (m.in. porównanie wydatków gospodarstw domowych na prasę w ostatnich latach). Wydatki na gazety i czasopisma należą do grupy wydatków na kulturę. Porównanie wydatków na prasę z innymi grupami wydatków oraz ich analiza według rodzajów gospodarstw pozwala na ocenę znaczenia tych wydatków i kierunku ich zmian w latach 1993-1996. (fragment tekstu)
8
Content available remote Prasa ukraińska we Lwowie w okresie autonomii Galicji (1867-1918)
75%
|
|
nr 2
5-15
Artykuł stanowi analizę prasy ukraińskiej wydawanej w latach 1867-1918 w okresie autonomii Galicji. Opis funkcjonowania prasy przedstawiony został na tle charakterystyki warunków społecznych stanowiących szanse i zagrożenia dla rozwoju czytelnictwa (m.in. poziom wykształcenia ukraińskiej społeczności zamieszkującej Galicję, zróżnicowanie społeczne tej ludności). Prezentacja prasy ukraińskiej odbywa się w tekście zarówno poprzez charakterystykę całego rynku, jak i opis poszczególnych tytułów. Autor wykazuje, że w latach 1867-1901 we Lwowie ukazało się ponad 135 tytułów prasy ukraińskiej. Najbardziej intensywny rozwój prasy mniejszości ukraińskiej nastąpił w latach 1901-1919. Galicyjska mniejszość ukraińska wydawała wówczas 266 tytułów prasowych, w tym 150 nowo powstałych gazet i magazynów wraz z dodatkami. Wśród tych tytułów znajdowały się tytuły reprezentujące większość sektorów prasowych, których przykłady zostały poddane szczegółowemu opisowi w artykule. (abstrakt oryginalny)
W liberalnej doktrynie prasowej podstawowe zadanie mediów polega na realizacji obywatelskiego prawa do informacji w warunkach funkcjonowania gospodarki rynkowej. Paradygmat ten wywołuje jednak ostry konflikt między ideologią wolnego rynku a jakością dostarczanych przez dziennikarzy informacji. Imperatyw prawa do zysku dominuje nad obowiązkiem rzetelnego informowania obywatela, będącego suwerenem praw do informacji. A przecież jakość demokracji zależy od jakości informacji. Stąd też autor uznał za ważne zanalizowanie, jak antynomie między służbą a rynkiem wpływają na kondycję dziennikarstwa. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Insert - czyli jak zwiększyć zainteresowanie gazetą i jej sprzedażą
75%
Działania podejmowane przez wydawców prasy codziennej mają zasadniczy wpływ na możliwość ich rozwoju oraz przetrwania na konkurencyjnym rynku. Rywalizacja toczy się zarówno o czytelnika, jak i reklamodawcę. Zmiany na rynku mediów, potrzeby odbiorców, rozwój technologiczny - to istotne determinanty stosowania niestandardowych sposobów zwiększenia zainteresowania gazetą w wersji papierowej i tym samym jej sprzedaży egzemplarzowej. Jednym ze skutecznych elementów rywalizacji są inserty. Podwyższają atrakcyjność gazet i są odpowiedzią na potrzeby konsumentów produktu medialnego, co wykazane zostanie w niniejszej publikacji.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
60-62
Polska prasa biznesowa to około 25 tytułów, z których uwagę reklamodawców przykuwa zaledwie połowa. Jak kształtują się wydatki firm, które najwięcej wydały na reklamę w pismach biznesowych i ekonomicznych w 1999 r., oraz jak kształtują się przychody prasy biznesowej z tytułu reklam w 1999 r. to porównanie niniejszego artykułu.
|
|
nr 2 (7)
150-154
Segment rynkowy należy do najważniejszych pojęć marketingu; właściwie przy planowaniu działalności trzeba na samym początku określić rynek dla danego produktu albo usługi, czyli liczbę i cechy ludzi, którzy są rzeczywistymi lub potencjalnymi klientami dla tej oferty. Ściśle się z tym wiąże lojalność klienta wobec marki. W gruncie rzeczy jest to główna idea publikacji, z tym że dotyczy specyficznego produktu, jakim jest prasa, co siłą rzeczy pociąga za sobą także określony sposób badania problemu. Podstawą pracy są badania oparte na ankiecie prasowej. (fragment tekstu)
Zainteresowanie kapitału zagranicznego polską prasą zaczęło się po uwolnieniu rynku, wprowadzeniu liberalnego prawa prasowego i spółdzielczego, co nastąpiło po ukazaniu się ustawy z 22 marca 1990 roku o likwidacji RSW Prasa - Książka - Ruch. W połowie 1990 r. zaczął napływać obcy kapitał, który pozwolił polskiej prasie przetrwać i zmodernizować wychodzące od wielu lat tytuły, jak również wprowadzić na polski rynek prasowy kilkadziesiąt nowych czasopism, zmieniając wydawniczy krajobraz w Polsce. Powstający polski kapitał był słaby, niedoświadczony i nie dokonywał żadnych inwestycji prasowych, natomiast niemieckie wydawnictwa zainteresowały się czasopismami dla kobiet, włożyły wiele kapitału, pracy i wysiłku, toteż szybko opanowały rynek magazynów kobiecych w Polsce. Czasopisma kobiece na całym świecie są rentowne, przynoszą duże dochody, ponieważ pochłaniają znaczne budżety reklamowe, są doskonałym nośnikiem dla reklamy kosmetyków, detergentów, parafarmaceutyków, sprzętu gospodarstwa domowego i wielu innych towarów*. Kobiety czytają więcej niż mężczyźni, są bardziej podatne na reklamę i - co najważniejsze - to one decydują o zakupach i kierują budżetami domowymi.(fragment tekstu)
Ogółem polscy wydawcy oferują czytelnikom około 5,8 tys tytułów gazet i czasopism. Ta oferta wzbogacana jest przez około 20 tys. tytułów wydawnictw obcojęzycznych (w tym specjalistycznych i naukowych), sprowadzanych z zagranicy. Większość tej prasy, o łącznej wartości około 50 mln zł dociera do odbiorców poprzez trzech dystrybutorów.
|
|
nr 4
25-31
Fragmentacja, lub też fragmentaryzacja, jest zjawiskiem powszechnym. Powoduje ona, że pewne składniki przestają należeć do dotychczasowej całości, uwalniają się i żyją własnym życiem lub po pewnym czasie przechodzą do dekomponujących się całości. Jednak fragmentacja, to nie zanik części dawnych całości, ich całkowity rozpad, to raczej trwanie części w pewnym stanie wyróżnialnym i rozpoznawalnym, zdolnym przez pewien czas samodzielnie funkcjonować, a także wymagającym zewnętrznego wzmocnienia. Na rynku prasowym fragmentację identyfikuje się jako rozczłonkowanie oferty rynkowej (m.in. tworzenie mediów wąskiego zasięgu, tabloidyzację prasy, spadek nakładów reklamowych wydatkowanych poprzez media) oraz jako reakcję rynku na ofertę medialną (m.in. poszukiwanie innych, pozamedialnych miejsc alokacji reklam, ucieczka w media interaktywne, zanik zaufania do mediów). (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono możliwości, jakie mają zarządzający mediami w zakresie kształtowania strategii produktowych na rynku prasowym. Pod pojęciem produktów medialnych można rozumieć gazety, czasopisma oraz przestrzeń reklamową, zawartą w tych produktach. Produktami są także gadżety i dodatki dołączane do gazet i czasopism. Do usług zaliczamy programy radiowe, telewizyjne, portale, wortale, blogi internetowe i inne treści medialne, przekazywane za pośrednictwem Internetu. Różnicując produkty i usługi medialne, nie można jednak kierować się tylko metodami portfelowymi. Trzeba także zbadać, jakie jest znaczenie produktu lub usługi, dla całej linii. Zarządzając zróżnicowaniem produktów i usług, można zastosować następujące strategie: dodać nową klasę produktów, dodać nową linię produktów, wydłużyć linię produktową, zmniejszyć lub zwiększyć, spójność działania. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Mikrotypografia współczesnej prasy
63%
|
|
nr 2
17-25
Przedmiotem artykułu jest analiza podstawowych problemów teoretycznych i praktycznych z zakresu szeroko rozumianej mikrotypografii współczesnej prasy. Mikrotypografia obejmuje wszystkie zagadnienia dotyczące konstrukcji graficznej liter, wyrazów i wersów, zarówno w aspekcie ich projektowania, jak i stosowania w gazetach i czasopismach. Pisma drukarskie muszą spełniać kryteria doskonałej rozpoznawalności i czytelności, powinny umożliwiać zmieszczenie wielu informacji na jak najmniejszej powierzchni, mieścić jak najwięcej znaków w wersie łamu i sprostać technologicznym warunkom drukowania. Aktualnie kroje pisma są częścią marki gazety lub czasopisma. Pismo i layout są medium, poprzez które informacje docierają do czytelników. Zdecydowana większość gazet i czasopism w Stanach Zjednoczonych i Europie używa specjalnie zaprojektowanych krojów pism i osiąga dzięki temu swój własny charakterystyczny styl, np. "The Guardian", "Le Monde", "La Stampa", "Der Spiegel", "Gazeta Wyborcza". Czytelny, interesujący i estetyczny design, którego nieodzownym elementem jest mikrotypografia, może znacznie zwiększyć liczbę odbiorców, podnieść nakład, co aktualnie jest bezwzględnym warunkiem zaistnienia lub przetrwania na trudnym ekonomicznie rynku prasy. (abstrakt oryginalny)
Omówiono przemiany na rynku prasy lokalnej ostatnich 12 lat. Zwrócono uwagę na zmiany liczby wydawanych tytułów, strukturę przychodów dzienników, udział obcego kapitału, fuzje i przejęcia.
W artykule zostały opisane zmiany na rynku medialnym w Polsce podczas spowolnienia gospodarczego w 2009 r. Kryzys gospodarczy nie pozostał bez wpływu na rynek reklamowy, choć sytuacja poszczególnych segmentów była zróżnicowana. W najgorszej sytuacji znalazł się segment prasy drukowanej, a zwłaszcza dzienników. Skutki spowolnienia gospodarczego w najmniejszym stopniu odczuł segment internetowy. Jeśli chodzi o nośniki reklamowe niebędące mediami, to w wypadku reklamy zewnętrznej odnotowano spadek wpływów porównywalny ze spadkami dzienników. Natomiast w wypadku reklamy kinowej odnotowano wzrost wpływów o 5,8%, przy czym jej znaczenie na rynku reklamy było najmniejsze. (abstrakt oryginalny)
|
2014
|
nr 1 (56)
197-199
W dniach 4-5 listopada 2013 r. odbyła się ogólnopolska konferencja, którą można uznać za kolejną okazję - przede wszystkim dla młodych pracowników naukowych zajmujących się badaniem współczesnych mediów - do przedstawienia wyników własnych badań, a w ich kontekście - także do podzielenia się opiniami na ten temat. Warto zwrócić uwagę akurat na ten aspekt konferencji, choćby dlatego, że sytuacja prasy tradycyjnej - o czym świadczą wyniki badań czytelnictwa i spadające nakłady zdecydowanej większości tytułów - pogarsza się z roku na rok. Co więcej, medioznawcy i badacze rzeczywistości medialnej prześcigają się w typowaniu roku, w którym prasa w wersji papierowej przestanie istnieć.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.