Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 56

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Production of cosmetics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Olejki eteryczne stanowią heterogenną grupę produktów roślinnych znanych i stosowanych od dawna w celach kosmetycznych, dezynfekujących i leczniczych. Przedmiotem prezentowanych badań jest olejek eteryczny - olejek z lawendy, z łac. Oleum Lavandulae officinalis/angustifolia. Podjęta została próba porównania aktywności przeciwbakteryjnej i przeciwgrzybiczej czystego olejku eterycznego oraz wyrobów kosmetycznych: szamponu do włosów i soli do kąpieli, zawierających olejek lawendowy. W pracy wykazano, że stężenie olejku lawendowego zawartego w testowanych komercyjnych preparatach kosmetycznych jest zbyt niskie i nie zapewnia działania aseptycznego kosmetyku. (streszcz. oryg.)
2
Content available remote Lavandulol - Biological Activity and Synthesis
100%
Lavandulol and its esters play a significant role in the perfume and cosmetics industry. Because of their biological activity they have recently become relevant in research on pheromones. Many natural sources of this important alcohol are known along with synthetic methods allowing to achieve either an optically pure product or a racemic mixture. The article presents a short overview on new natural resources of the alcohol, its sensory and pheromonal characteristics and synthesis of its racemic mixture and enantiomers. (original abstract)
W niniejszej pracy przedstawiono wyniki naszych badań dotyczące wpływu czasu ekstrakcji oraz składu rozpuszczalników użytych w procesie ekstrakcji kwiatów rumianku (Chamomilla Recutita) w celu uzyskania informacji o aktywności przeciwrodnikowej ekstraktów o potencjalnym zastosowaniu w wyrobach kosmetycznych. Badano różne mieszaniny etanolu z wodą jako efektywne ekstrahenty związków przeciwrodnikowych. Aktywność przeciwrodnikową tak otrzymanych ekstraktów Chamomilla Recutita wyznaczano dla świeżo pozyskanych ekstraktów na drodze spektrofotometrycznego oznaczania całkowitej zawartości fenoli i flawonoidów oraz stosując metodę TEAC, FRAP oraz kinetyczną metodą z rodnikiem DPPH•. Stwierdzono, że aktywność przeciwrodnikowa ekstraktów z kwiatów rumianku wyznaczona różnymi metodami w znacznym stopniu zależy od czasu trwania procesu ekstrakcji. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów można stwierdzić, że aktywność przeciwrodnikowa ekstraktów kwiatów rumianku otrzymanych z użyciem wody i rozcieńczonych wodnych roztworów etanolu jest zawsze wyższa niż dla ekstraktów otrzymanych otrzymanych przy użyciu różnych stężonych roztworów etanolu. (abstrakt oryginalny)
Celem badania była ocena aktywności przeciwrodnikowej kosmetycznych ekstraktów roślinnych z wykorzystaniem stabilnego rodnika DPPH. Spośród pięciu wyselekcjonowanych surowców roślinnych ekstrakty glikolowe z wierzby białej i brzozy białej wykazały najsilniejszą zdolność "zmiatania" wolnych rodników DPPH. Działanie przeciwrodnikowe ekstraktów malało w kolejności: Salix alba > Betula alba > Crataegus monogyna > Helichrysum italicum > Artemisia absinthium. Na podstawie wyników badań można zaproponować ekstrakty z wierzby białej i brzozy białej jako obiecujące źródło naturalnych przeciwutleniaczy odpowiednich do zastosowania w preparatach kosmetycznych i farmaceutycznych. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy badano wpływ czasu ekstrakcji oraz składu rozpuszczalników zastosowanych podczas ekstrakcji kwiatów nagietka (Calendulla offcinalis) w celu uzyskania informacji o aktywności przeciwrodnikowej ekstraktów o potencjalnym zastosowaniu w kosmetykach. Jako efektywne ekstrahenty badano różne mieszaniny etanolu z wodą. Aktywność przeciwrodnikowa ekstraktów kwiatów nagietka została określona na drodze pomiarów ich zdolności do wygaszania rodnika DPPH oraz zdolności do redukcji jonów żelaza wyznaczonej metodą FRAP. Ponadto zastosowano badanie kinetyki procesu wygaszania rodnika DPPH w obecności różnych ilości świeżo otrzymanych ekstraktów. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu omówiono charakterystykę, rodzaje i mechanizm działania przeciwutleniaczy stosowanych w przemyśle kosmetycznym. Związki te w bardzo małych stężeniach, rzędu 0,001-0,1%, zabezpieczają surowce lipidowe i gotowe wyroby kosmetyczne przed autooksydacją oraz neutralizują wolne rodniki, zapobiegając powstawaniu uszkodzeń lipidów i białek skóry. Ponadto opisano naturalne przeciwutleniacze - polifenole, które oprócz właściwości przeciwutleniających wykazują również działanie uszczelniające naczynia kapilarne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, promieniochronne, przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu przedstawiono charakterystykę i rodzaje tłuszczów roślinnych - ważnych składników produktów kosmetycznych. Od starożytnych czasów tłuszcze roślinne są stosowane w kosmetyce pielęgnacyjnej w czystej formie lub jako składniki w różnych formulacjach. Większość z nich pełni funkcję podstawowych surowców, wchodzących w skład fazy tłuszczowej emulsji kosmetycznych, ale dodatkowo, dzięki biozgodności ze skórą ludzką, chętnie są wykorzystywane jako substancje biologicznie czynne. Ponadto w opracowaniu omówiono kilka najważniejszych - z punktu widzenia kosmetologii - składników tłuszczów roślinnych oraz ich wpływ na funkcjonowanie skóry. (abstrakt oryginalny)
Na polskim rynku kosmetyków, obok światowych koncernów, działają z powodzeniem krajowe firmy, zwłaszcza w segmencie kosmetyki białej, czyli środków pielęgnacji skóry. Osobną kategorię stanowią importowane kosmetyki luksusowe.
Rosyjski rynek artykułów kosmetycznych po kryzysie skurczył się ponad 2-krotnie, tj. do poziomu 1,5 mld USD na koniec 1999 r. Gwałtowny spadek siły nabywczej ludności wskutek niemal 4-krotnej dewaluacji rubla wymusił przestawienie się na tanią, niskiej jakości produkcję tych wyrobów.
Polski rynek kosmetyczny z roku na rok stabilnie wzrasta i osiąga coraz większe przychody. Zdaniem autorki jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest zniesienie bariery fiskalnej, jaką do grudnia 2006 roku była 10-proc. stawka podatku akcyzowego, która stanowiła istotny hamulec spowalniający rozwój owej branży na terenie naszego kraju, a zniesienie podatku akcyzowego w tym zakresie przyczyniło się do tego, iż inwestowanie w branżę kosmetyczną stało się opłacalne. Autorka przekonuje, że obecnie - planując prowadzenie działalności gospodarczej mającej na celu wytwarzanie, rozprowadzanie oraz sprzedawanie kosmetyków - należy zapoznać się z obowiązującym ustawodawstwem w tym zakresie, tj. m.in. ustawą o kosmetykach oraz tzw. dyrektywą kosmetyczną.
W artykule omówiono rolę zrównoważonego rozwoju w kontekście produkcji i doboru kosmetyków, zwracając szczególną uwagę na prezentację odmian naturalnych kosmetyków oraz sztucznych (chemicznych) kosmetyków z naturalnymi substancjami. Szkodliwe składniki kosmetyków mają negatywny wpływ zarówno na zdrowie konsumenta, jak i na najbliższe otoczenie. W większości przypadków kosmetyki chemiczne można zastąpić naturalnymi roztworami lub kosmetykami naturalnymi, które mają korzystny wpływ na zdrowie i środowisko, mając na uwadze długoterminowo zrównoważone, tj. mniej zanieczyszczone środowisko i pozytywny wpływ na obecny status środowiska. Konsumenci nie powinni obawiać się, że naturalne produkty kosmetyczne nie będą tak skuteczne, jak ich chemiczne odpowiedniki. Producenci kosmetyków coraz częściej skupiają uwagę na tym, aby w laboratoriach przygotowywano kosmetyki, które są naturalnie aktywne, a składniki i opakowania są wytwarzane i sprzedawane w krótkim łańcuchu sprzedaży. (abstrakt oryginalny)
Polskie kosmetyki skutecznie oparły się konkurencji produktów zagranicznych. Badania marketingowe wykazały, że krajowe kremy i balsamy wypełniają 60 procent naszego rynku.
Obecnie firmy kosmetyczne prześcigają się w tworzeniu nowatorskich, coraz bardziej innowacyjnych receptur. Jednocześnie rośnie potrzeba zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa produktu. Istnieją uregulowania prawne odnoszące się do kontroli jakości produktów. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy dany produkt nie jest poddawany standardowym warunkom przechowywania. Z tego względu istnieje ryzyko, że po dłuższym okresie przechowywania (np. w podwyższonej temperaturze) nastąpią zmiany właściwości fizykochemicznych danego produktu. Należy zaznaczyć, że wahania temperatury podczas transportu lub składowania mogą znacznie wpływać na destabilizację gotowego produktu kosmetycznego. Scharakteryzowano czynniki wpływające na stabilność podczas przechowywania i transportu płynnych kosmetyków kąpielowych. Szczególną uwagę zwrócono na działanie podwyższonej temperatury. Jako determinanty jakości produktów kąpielowych wytypowano: stabilność, lepkość, właściwości pianotwórcze oraz roztwarzalność. Dokonano także oceny sensorycznej żeli pod prysznic. Z przeprowadzonych badań wynika, że po trzech miesiącach przechowywania zmianom uległy wszystkie właściwości ocenianych kosmetyków. Podwyższona temperatura i czas przechowywania przyczyniają się do wzrostu lepkości dynamicznej, tworzenia obfitszej piany, zwiększenia wskaźnika trwałości piany oraz podwyższenia czasu roztwarzania badanych kosmetyków. Wywierają także wpływ na wybrane cechy sensoryczne. (abstrakt oryginalny)
Kosmetyczne oleje roślinne od wieków są przedmiotem zainteresowania jako składniki naturalnych produktów do pielęgnacji ciała. Obecnie trend powrotu do natury spowodował wzrost ich popularności w przygotowaniu naturalnych kosmetyków, mydeł, olejków zapachowych. Celem pracy była ocena właściwości przeciwdrobnoustrojowych 18 wybranych olejów kosmetycznych tłoczonych na zimno wobec mikroorganizmów patogennych dla ludzi. Właściwości antagonistyczne olejów kosmetycznych oznaczano metodą dyfuzji krążkowej. Mikroorganizmy wskaźnikowe, które zostały wybrane do tego badania, stanowiły bakterie Staphylococcus epidermidis, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli i drożdże Candida albicans. Przeprowadzone badania wykazały, że wybrane oleje kosmetyczne wykazują zróżnicowane działanie antagonistyczne wobec drobnoustrojów wskaźnikowych. Najwyższą aktywność antybakteryjną wykazał olej tamanu. Ten badany olej kosme-tyczny ograniczył wzrost bakterii S. aureus, S. epidermidis i P. aeruginosa na znaczą-cym poziomie. Olej z kiełków pszenicy zahamował rozwój bakterii S. epidermidis i P. aeruginosa. Olej z czarnuszki siewnej wykazywał aktywność przeciwbakteryjną wobec bakterii S. aureus. Żaden z pozostałych badanych olejów kosmetycznych nie wykazywał aktywności przeciwbakteryjnej wobec wybranych mikroorganizmów, jak również żaden z nich nie był na tyle skuteczny, aby hamować wzrost bakterii E. coli i drożdży C. albicans. Antybakteryjne właściwości wybranych olejów zależały zarówno od ich rodzaju, jak i od badanego mikroorganizmu. (abstrakt oryginalny)
W kolejnym Raporcie Specjalnym "Profitu" przeanalizowano rynek kosmetyków kolorowych. Przedstawiono kilku największych polskich wytwórców. Przybliżono jak udaje im się dotrzeć do najnowszych technologii i gdzie powstają produkty z polskim logo.
Rosyjski rynek kosmetyków w coraz większym stopniu wchłaniany jest przez rynek globalny. Prym wiedzie tam niewielka grupa krajowych producentów, którzy wykreowali własne marki, kojarzone z dobrą jakością za przystępną cenę. Rynek kosmetyków w Rosji już od pięciu lat charakteryzuje się największą dynamiką w świecie. Są też tam obecne firmy z polskiej czołówki tego sektora.
Celem niniejszej pracy jest przedstawienie charakterystyki, właściwości, działania i zastosowania kreatyny w nowoczesnych kosmetykach. Kreatyna jako składnik wielofunkcyjny wykazuje szereg właściwości kosmetycznych, takich jak nawilżające, przeciwutleniające, przywracające energetyczny metabolizm skóry, stymulujące syntezę kolagenu, fotoochronne i modulujące działanie enzymów. Kreatyna jest korzystnym składnikiem aktywnym zwłaszcza w pielęgnacji skóry suchej, zniszczonej, dojrzałej, wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami oraz z przebarwieniami. Może być stosowana w różnych postaciach fizykochemicznych kosmetyków takich jak: kremy, płyny, balsamy, żele, spraye, pianki, wodne lub wodnoetanolowe roztwory, płyny do chusteczek, bezwodne lub wodne sztyfty oraz mikroemulsje. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy przeprowadzono analizę polskiej oferty rynkowej dermokosmetyków do pielęgnacji skóry skłonnej do trądziku różowatego. Analizie poddano produkty emulsyjne do dziennej pielęgnacji trzynastu marek dostępnych na polskim rynku w aptekach w okresie od 01.07-30.08.2014 roku. Celem analizy było identyfikacja składników aktywnych oraz deklarowanych właściwości dermokosmetyków. Przeprowadzona analiza wykazała różnice w składzie chemicznym badanych produktów dostępnych na polskim rynku. Skład jakościowy INCI dostępny na opakowaniu dermokosmetyku nie wskazuje, jakie jest stężenie poszczególnych składników w produkcie, pozwala tylko na potwierdzenie obecności surowców mających korzystny wpływ na skórę. Zawartość substancji aktywnych w znacznym stopniu wpływa na właściwości pielęgnacyjne dermokosmetyków. Analiza wykazała, że chociaż badane produkty zawierają różne surowce aktywne, to właściwości dermokosmetyków są bardzo zbliżone - ich główne deklarowane działanie obejmuje redukcję zaczerwienień i nadreaktywności skóry, łagodzenie podrażnień, nawilżanie i ochronę skóry przed promieniami UV. Paulina MALINOWSKA, Barbara KAMCZYCKA Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu Wydział Towaroznawstwa Katedra Technologii i Analizy Instrumentalnej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszej pracy podjęto próbę wprowadzenia masła karite do receptur kremów do pielęgnacji stóp. Skład receptur opracowano na podstawie danych literaturowych i badań własnych. Dokonano analizy rynku kremów do stóp wiodących marek pod względem: pojemności opakowań, właściwości użytkowych, zastosowanych roślinnych surowców tłuszczowych oraz ceny. Dyskutowano wpływ stężenia masła shea na właściwości fizykochemiczne i użytkowe otrzymanych emulsji. Wykazano, że dodatek omawianego surowca do kremów w stężeniach 1% i 2% pozwala uzyskać: lepkość, właściwości nawilżające i sensoryczne porównywalne z produktem handlowym oraz lepsze w stosunku do preparatu bazowego. (abstrakt oryginalny)
Powszechnie dostępne w Polsce owoce jagodowe są doskonałym naturalnym źródłem przeciwutleniaczy. Moda na wykorzystywanie ekologicznych dodatków w preparatach do pielęgnacji ciała pozwala na rozwijanie badań i poszukiwanie coraz to nowych aktywnych składników. W pracy jako dodatek do kremów pielęgnacyjnych zastosowano ekstrakty wodnoalkoholowe czterech suszonych owoców jagodowych (aronia, borówka, jagoda goji, malina). Celem badań była ocena wpływu dodatków takich ekstraktów na właściwości użytkowe wybranych emulsji kosmetycznych. Stwierdzono, że wykorzystanie ekstraktów w recepturze preparatu wpływa na poprawę stopnia nawilżenia lub/i natłuszczenia skóry. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.