Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Promocja walorów regionu
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Tematem rozważań są sposoby promocji Regionu Świętokrzyskiego, typy kampanii promocyjnych oraz inne działania o znaczeniu promocyjnym.
2
Content available remote Zastosowanie eventu w promocji regionu
80%
Eventy stają się bardzo popularnym narzędziem promocji. Również dla rozwoju regionów i ich promocji mogą być efektywnym sposobem na wykreowanie wizerunku, upowszechnienie wiedzy o walorach regionu czy też po prostu przyciągnięcia inwestorów. Branża eventowa to jedna z szybciej rozwijających się gałęzi, które mogłyby również wpłynąć na rozwój regionu. W artykule zaprezentowano event jako efektywne narzędzie promocji regionu. Przedstawiono zasady organizacji wydarzeń i korzyści ekonomiczne wynikające z organizacji eventów. (abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano działalność kieleckich organizacji pozarządowych zajmujących się promowaniem i rozwojem regionu. Na uwagę zasługują organizacje działające w ramach amerykańskiego programu "Dialog" tj.: Młodzieżowa Akademia Lidera, Świętokrzyskie Centrum Wolontariatu, Świętokrzyski Fundusz Lokalny, Świętokrzyska Agencja Rozwoju Regionu S.A. oraz Świętokrzyski Klub Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski.
Koncepcja zrównoważonego rozwoju jest sposobem na szybszy wzrost gospodarczy, postęp i ewolucję współczesnych społeczeństw, przy uwzględnieniu potrzeby wyrównywania nierówności między gospodarkami o różnym stopniu rozwoju, bez naruszania równowagi ekologicznej. Rozwój zrównoważony może dokonywać się na różnych poziomach - globalnym, międzynarodowym, krajowym, regionalnym czy lokalnym. Jednak każdy z tych poziomów wymaga uwzględnienia innych priorytetów w procesie podejmowania decyzji inwestycyjnych w zakresie ochrony środowiska oraz działań proekologicznych. Celem artykułu jest próba identyfikacji wyzwań, przed którymi stają regiony Polski w zakresie godzenia rozwoju regionalnego z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz próba odpowiedzi, w jaki sposób aspekt ten jest używany dla celów promocji. W świetle badań literaturowych wydaje się, iż regiony znajdują się w korzystnej sytuacji, ponieważ mogą rekompensować straty ekonomiczne i społeczne ponoszone w wyniku zabezpieczenia walorów ekologicznych i środowiskowych w jednym z geograficznych obszarów regionu, wzrostem inwestycji gospodarczych w innym miejscu. Takie substytutywne traktowanie elementów potencjału regionu pozwala na wypełnienie przesłanek zrównoważonego rozwoju i ekologiczną promocję obszaru. (abstrakt oryginalny)
Autor przedstawia przebieg kampanii „Guck mal! Schlesien”, który oznacza „spójrz, popatrz, zwróć uwagę”. Kampania była debiutem promocyjnym województwa śląskiego poza granicami Polski, zrealizowana na przełomie czerwca i lipca w Nadrenii Północnej -Westfalii w Niemczech.
Promocja zaniedbanych dotąd szeroko pojętych regionów stała się jednym z głównych elementów strategii rozwoju obszarów wiejskich w Polsce. Same regiony stanowią dość trudny i specyficzny do takich działań produkt. Jednak istnieje wiele narzędzi, z których można skorzystać wzorując się na działaniach podejmowanych w przestrzeni miejskiej. Przedstawiono możliwości promocji regionów, w tym obszarów wiejskich, wykorzystując przestrzeń miejską i reklamę miejską. Badania przeprowadzono wśród 120 mieszkańców Warszawy i okolic korzystających z komunikacji miejskiej. Głównym celem badań było poznanie opinii użytkowników komunikacji miejskiej na temat promocji regionów w przestrzeni miejskiej, a w szczególności komunikacji miejskiej. (abstrakt oryginalny)
Obrazy-miejsca-przestrzenie rozciągają się w czasie. Wspólny początek istnienia związany jest z utraconym rajem-ogrodem. Dziś każdy naród, każda jednostka buduje przestrzeń z fragmentów wspomnień tamtej wspólnoty. Jak ocalić od zapomnienia genius loci miejsc znanych dla nich (społeczności lokalnych) i dla nas (obcych)? Jak powrócić do obrazów jasnych, przejrzystych, przenoszonych w "kilometrach myśli"? I wreszcie -co składa się na tożsamość regionów? Krajobrazy kulturowe regionów w Europie są inne pod wieloma względami. To, co wpływa niewątpliwie na ich odmienność, to m.in. lokalizacja, potencjał przyrodniczy i kulturowy, uwarunkowania historyczne, ludzie, tradycje i zwyczaje, architektura czy elementy infrastruktury. I właśnie owo zróżnicowanie decyduje najczęściej o specyfice miejsc, pewnym "klimacie" niepowtarzalnym i niespotykanym nigdzie poza określoną granicą administracyjną, geograficzną, historyczną czy mentalna. (fragment tekstu)
W artykule omówiono kampanię produktów turystycznych województwa śląskiego, prowadzonej pod hasłem "Ślaskie. Na wyciągnięcie reki". Głównym celem działań promocyjnych było zainteresowanie mieszkańców województwa najbliższą ofertą turystyczną oraz uczynienie z mieszkańców Śląska ambasadorów oferty turystycznej własnego województwa.
Celem niniejszego artykułu jest uporządkowanie wiedzy na temat pojęcia marketingu przestrzennego. Definicji tej dziedziny nauki jest bardzo wiele i nie zawsze są one spójne, zgodne i jednoznaczne. W pracy tej zostały zaprezentowane najpowszechniejsze definicje marketingu terytorialnego. Tłumaczenia marketingu w ujęciu ogólnym stanowiły podstawę klasyfikacji. Dalsza część artykułu przedstawia podstawowe sfery oddziaływania tej odmiany marketingu, a także relacje wymienne pomiędzy grupami docelowymi i powiązanie z innymi dyscyplinami marketingowymi. Podsumowaniem artykułu jest studium przypadku, w którym zaprezentowano analizę przeprowadzonych przez województwo śląskie dwóch ostatnich kampanii promocyjnych regionu i siłę ich oddziaływania (wpływ) na podstawowe sektory gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Artykuł stanowi próbę opisu wykorzystania instrumentów z zakresu promotion-mix przez samorząd województwa śląskiego w procesie marketingowego zarządzania rozwojem turystyki w regionie. Opis ten dokonany zostanie w perspektywie marketingowej i socjologicznej. Ambicją autora artykułu jest wskazanie z jednej strony na interdyscyplinarność działań realizowanych w obszarze promocji terytorialnej, z drugiej zaś na ich zasadność rozumianą tu jako podejmowanie w przestrzeni publicznej kompleksowych działań zmierzających do kształtowania pożądanego wizerunku regionu. Analizowane działania dotyczą kampanii promocyjnej Szlaku Zabytków Techniki (SZT), której wydarzeniem kluczowym była Industriada 2010, pierwsze święto tego szlaku.(fragment tekstu)
W artykule zaprezentowano teoretyczne aspekty związane z marketingiem terytorialnym, koncentrując się w szczególności na instrumencie jakim jest promocja. Współcześnie pojęcie promocji jest bardzo szerokie i w ramach jej mamy możliwość wykorzystania różnych narzędzi, zarówno tych tradycyjnych jak i niestandardowych. Popularność tych ostatnich wynika w dużej mierze ze zmian w zachowaniach konsumentów spowodowanych chociażby rozwojem Internetu, a w tym portali społecznościowych, blogów itp. Pojęcie promocji, marki, wizerunku jest dzisiaj używane w odniesieniu nie tylko do towarów, firm, ale również miejsc, a więc regionów, miast, województw czy gmin. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie szerokiego spectrum działań promocyjnych jakie zostały zrealizowane w województwie świętokrzyskim, określenie rezultatów tych działań w aspekcie ilościowym a także wizerunkowym. Ponadto zbadano poziom rozpoznawalności kampanii promocyjnych i ich związek analizowanym regionem. Aby zrealizować powyższe cele przeprowadzono badanie przy użyciu internetowego kwestionariusza ankiety. Grupę badawczą stanowiło 238 respondentów pochodzących z całej Polski, którzy dobrowolnie wypełnili kwestionariusz. Wyniki badań potwierdzają potrzebę prowadzenia działań promocyjnych w regionach, gdyż działania te przyczyniają się do kreowania wizerunku regionu, zwiększenia liczby osób odwiedzających dany region, a pomimo dużego "szumu informacyjnego" działania te są zapamiętywane przez odbiorców. (abstrakt oryginalny)
Praca łączy aspekty klasycznych badań limnologicznych z wieloaspektowymi czynnikami determinującymi aktywność turystyczną. Dla realizacji tak ujętego problemu dokonano 1) oceny ruchu turystycznego na tle analizy stanu zagospodarowania turystycznego, 2) oceny istniejących walorów przyrodniczych i antropogenicznych okolic dwóch największych jezior Pojezierza Ińskiego: Woświn i Ińsko, 3) wskazano kierunki dalszego rozwoju potencjału turystycznego. Wykorzystano informacje dostępne w masowych środkach przekazu oraz przeprowadzono badania ankietowe wśród turystów wypoczywających nad badanymi jeziorami. Pojezierze Ińskie to obszar o wybitnych walorach przyrodniczych, umożliwiających uprawianie różnych form turystyki. W rejonie tym istnieje jednak duża dysproporcja w zagospodarowaniu turystycznym. Głównym centrum turystycznym jest gmina Ińsko - posiada ona największą i najatrakcyjniejszą bazę noclegowo-gastronomiczną i rekreacyjną. Za istotną przeszkodę w rozwoju ruchu turystycznego należy postrzegać ogólnie słabe zagospodarowanie turystyczne obszaru poza głównym centrum turystycznym tego rejonu. Baza noclegowa jest słabo rozwinięta, występują duże braki w zakresie usług gastronomicznych i usług rekreacyjno-sportowych. Mimo wykazanych braków rejon ten, w dobie kształtowania nowych trendów w turystyce związanych z chęcią przebywania w nieskażonym, mało przekształconym środowisku naturalnym, posiada duży potencjał turystyczny, który jest w stanie sprzyjać podejmowaniu aktywności fizycznej przez turystów. Ważnym czynnikiem dalszego rozwoju turystyki Pojezierza Ińskiego powinna być mało inwazyjna dla środowiska przyrodniczego wiejska agroturystyka, jednocześnie sprzyjająca rekreacji ruchowej oraz rozwojowi ekonomicznemu regionu. (abstrakt oryginalny)
W kwestii promocji regionów w Polsce w ostatnich latach z pewnością udało się jedno: skutecznie zaszczepić przekonanie, że prowincja może być trendy i to pod każdym względem: turystycznym, biznesowym, kulturowym. To bardzo dużo. Dobrze wykształceni Polacy szukają, a przynajmniej marzą, o takiej przystani. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia historię rozwoju turystyki w Beskidach od końca XIX wieku. Zwrócono uwagę na walory turystyczne Beskidu Sądeckiego, przedstawiono wybrane elementy infrastruktury oraz możliwość motywowania turystów poprzez Górską Odznakę Turystyczną do poszerzania wiedzy w zakresie tematyki górskiej.
Rozważania zawarte w tym opracowaniu prezentują wyniki analizy i oceny zakresu tematycznego (z wątkami analizy funkcjonalnej i wartości użytkowej) kategorii "turystyka" dostępnej w wybranych publicznych portalach regionalnych. Analizy te stanowią swoistą kontynuację autorskich badań, jakie prowadzono w obszarze publicznych portali regionalnych, których wyniki zostały opisane w pracach "Analiza struktury treści, zakresu funkcjonalnego i wartości użytkowej wybranych publicznych portali regionalnych i "Publiczny portal regionalny jako narzędzie rozwoju gospodarczego regionu. Analiza zakresu tematycznego kategorii "gospodarka" w wybranych publicznych portalach regionalnych. Z formalnego punktu widzenia portale regionalne (publiczne) możemy traktować jako wielotematyczne hortale, w których (w mniejszym lub większym zakresie) mamy dostęp do subdomeny "turystyka". (fragment tekstu)
Omówiono zagadnienie właściwego wykorzystania zasobów lokalnych przez władze samorządowe miast i gmin wiejskich. Zwrócono uwagę na konieczność ich dokładnego rozpoznania i właściwą promocję obszarów atrakcyjnych. Przedstawiono proces wyznaczania atrakcyjności obszaru.
Autorka przedstawiła aspekt teoretyczny i wyniki badań dotyczące promocji działalności agroturystycznej w regionie warmińsko-mazurskim.
Znaczenie prasy lokalnej w Polsce wyraźnie wzrosło po roku 1989, zwiększyły się także jej nakłady oraz zasięg rozpowszechniania, przy czym - jak i inne media - objęta została procesem transformacji. Pojawiło się wiele nowych tytułów o zróżnicowanym charakterze i periodyczności. Najwięcej powstało na obszarach silnie zurbanizowanych: na Górnym Śląsku (ponad 300 tytułów), Mazowszu, w Wielkopolsce i Małopolsce; zdecydowana większość (77%) w nakładzie nieprzekraczającym 2 tysięcy egzemplarzy; głównie miesięczniki, dwumiesięczniki i kwartalniki. Początkowo były to nierzadko inicjatywy spontaniczne, z których wiele nie przetrwało. W późniejszym okresie dochodziło także do zmian własnościowych. Zwykle wydziela się kilka faz rozwoju prasy lokalnej w okresie transformacji, wobec przemian całego rynku mediów, jednak w tym kontekście najbardziej znacząca jest ogólna konstatacja Ryszarda Kowalczyka: W odniesieniu do mediów lokalnych możemy raczej mówić nie o destabilizacji i dekompozycji, lecz o restytucji tej grupy typologicznej prasy na rynku mediów w Polsce, która po 1989 roku przeżywa swój renesans. Najważniejszym efektem zmian było przede wszystkim samo pojawienie w mediach tematyki regionalnej i lokalnej. Zapotrzebowanie na tego typu informacje było zawsze duże, lecz w niewystarczającym stopniu zaspokojone. Przeszkodą w rozwoju tego typu mediów były ograniczenia zarówno prawne polityczne, jak i ekonomiczne. Specyfiką prasy lokalnej jest ukierunkowanie przekazu właśnie do ludzi żyjących na konkretnym terenie, informowanie O problemach tych zbiorowości, łagodzenie konfliktów poprzez pluralistyczne przedstawianie stanowisk, a także promowanie - nierzadko również inicjowanie - lokalnych przedsięwzięć i, w szerokim sensie, tworzenie pozytywnego wizerunku danego regionu. (fragment tekstu)
In recent years, regions have been increasingly promoted at the international level. It is reflected in actions taken by individual voivodships (Polish provinces), intensifying measures for attracting investment and promoting exports of local enterprises, combined with the use of additional funds, including EU appropriations, or with the formalisation of cooperation between various institutions and businesses. Therefore, the following questions arise: does the model of promoting the voivodship adopted in Małopolska (the region of Little Poland) and based on coopetition play the intended role and can it set an example for other regions? The article presents the most important results of an analysis aimed to develop Poland's first model of coopetition in the economic promotion of a region and to verify the efficiency thereof. (original abstract)
Na przykładzie wybranych przedsiębiorstw województwa świętokrzyskiego pokazano bezpośrednią zależność między marką, przedsiębiorstwem a regionem. Tezę stanowi założenie, że silna, rozpoznawalna marka promuje przedsiębiorstwo, którego wyroby z kolei promują region.
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.