Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Przemysł cukrowniczy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Celem niniejszego opracowania było określenie kierunków zmian w organizacji skupu i towarzyszących im czynników. Analizie poddano koszty skupu ogółem i wybrane ich elementy składowe za okres 1999-2003. Zakres przestrzenny dotyczył obszaru działania cukrowni "Strzelin" SA. W opracowaniu posłużono się danymi liczbowymi pochodzącymi z działów księgowości surowcowej i finansowej. Przy realizacji podjętego tematu wykorzystano metodę opisową i porównawczą oraz zastosowano technikę tabelaryczną. (fragment tekstu)
Cukrownictwo na ziemiach polskich pierwsze rozpoczęło przerób buraków cukrowych na cukier. W okresie dwóch wieków przeszło złożoną drogę rozwoju. W latach dziewięćdziesiątych XX w. rozpoczął się proces silnej selekcji zarówno plantatorów buraków cukrowych, jak i zakładów przerabiających buraki. Współcześnie produkcja cukru jest limitowana, a co z tego wynika - limitowana jest również produkcja buraków cukrowych. Cukrownictwo polskie w porównaniu z cukrownictwem Unii Europejskiej wypada słabo. Pomimo poczynionych procesów koncentracyjnych i wzrostu produktywności efekty są wciąż niezadowalające. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest ukazanie organizacji i funkcjonowania podmiotów gospodarczych ze sfery produkcji surowca i jego przetwórstwa w intensywnie przekształcającym się cukrownictwie polskim. W opracowaniu wykorzystano pierwotne i wtórne źródła wiedzy faktorialnej, które zostały opracowane i zinterpretowane za pomocą metody analizy porównawczej w formach wertykalnej i horyzontalnej. Przedmiotem analizy były zmiany organizacji cukrownictwa, liczby pracujących cukrowni, organizacji bazy surowcowej, organizacji dostaw surowca i dystrybucji produktów cukrowni (podstawowych i towarzyszących, tzw. pozostałości). Zagadnienia te będą analizowane we wzajemnym związku. (fragment tekstu)
|
|
nr 31
33
Ustawa o regulacji rynku cukru z 1994 roku podzieliła rynek między cztery spółki cukrowe, kontrolujące blisko 60 cukrowni. Rządowa strategia prywatyzacyjna zakłada, że spółki cukrowe mają być sprywatyzowane do 2000 roku. Oczekiwanie na decyzje Skarbu Państwa spowodowało, że część cukrowni zaczęła poszukiwać inwestora na własną rękę. Stąd w Polsce pojawiły się takie koncerny jak: British Sugar Overseas, duńscy partnerzy Rolimpeksu, niemieckie Suedzucker oraz Pfeifer & Langen, brytyjski Tate and Lyle.
5
75%
|
|
z. 2
65-74
W pracy przedstawiono zmiany w produkcji buraka cukrowego w województwie dolnośląskim w latach 2002-2011. W tym okresie powierzchnia uprawy buraka cukrowego zmniejszyła się o 63,1%, plony zwiększyły się o 53,7%, a zbiory zmalały o 3,0%. Od 2002 roku do 2010 roku areał buraka cukrowego został ograniczony w 26 powiatach, w tym w 11 o ponad 30%. Głównym powodem zmniejszenia areału buraka cukrowego była reforma rynku cukru w Unii Europejskiej w latach 2006-2009. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Wpływ reformy rynku cukru w Unii Europejskiej na wyniki handlu cukrem w Polsce
75%
|
|
z. 3
7-14
Artykuł przedstawia zmiany w handlu zagranicznym cukrem, sprzedaży cukru kwotowego i pozakwotowego oraz ceny zbytu cukru kwotowego w latach 2004-2012 w Polsce. Reforma rynku cukru w Unii Europejskiej w 2006 r. spowodowała znaczne pogorszenie bilansu handlu zagranicznego Polski tym produktem w ujęciu wartościowym. Dopiero od 2012 r. obserwuje się poprawę sytuacji. Natomiast nasila się ujemny bilans w ujęciu ilościowym. Nie udało się osiągnąć jednego z podstawowych celów reformy, czyli znaczącego obniżenia cen cukru. Ceny sprzedaży cukru przez cukrownie po obniżeniu w latach 2007-2010, zaczęły wzrastać. Planowane w 2014 r., a obecnie przesunięte na nieokreślony termin, zniesienie limitów produkcji cukru może spowodować okresowe obniżenie jego cen na rynku Unii Europejskiej, ale w dłuższej perspektywie czasowej ich wzrost. Zmiana ta spowoduje także dalsze pogorszenie salda handlu zagranicznego cukrem w Polsce, ze względu na większe koszty produkcji cukru z buraka cukrowego niż z trzciny. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 3
104-107
Opracowanie jest próbą wskazania zmian, jakie zaszły w obrębie regulacji prawnej na rynku cukru w Polsce oraz ich ocena na tle rozwiązań unijnych. W tym celu autorka porównała obecną regulację w zakresie polskiego rynku cukru z przepisami unijnymi. Przedmiotem szczegółowej analizy uczyniła dwa podstawowe instrumenty polityki rynkowej: limitowanie produkcji oraz system cen.
Omówiono zagadnienie produkcji buraków cukrowych w Polsce oraz dokonano analizy wybranych wyników produkcyjnych cukrowni w latach 2000-2003.
|
|
nr 84
33-46
W artykule dokonano porównania działań podejmowanych przez posiadające doświadczenie na rynku unijnym koncerny zagraniczne zaangażowane w polskie cukrownictwo z działaniami w cukrowniach należących do Skarbu Państwa, w okresie transformacji systemowej. (fragment tekstu)
|
|
7
|
z. 7
82-86
Przeprowadzone przez autorkę badania wykazały, że głównym uwarunkowaniem produkcji surowca dla przemysłu cukrowniczego, są limity przyznawane cukrowniom w kwotach A, B i C. Limity są wyrazem dostosowania rynku cukru do wymogów stawianych przez Unię Europejską. W analizowanym pięcioletnim okresie czasu miał miejsce znaczny spadek powierzchni kontraktacyjnej buraków cukrowych i w konsekwencji ograniczenie ilości skupowanego surowca. Stwierdzono znaczne zmniejszenie liczby plantatorów i zwiększenie średniej powierzchni plantacji, co należy do zjawisk korzystnych, obrazujących procesy koncentracji plantacji uprawy buraków wokół cukrowni, a to niewątpliwie wpływa na racjonalizację kosztów produkcji cukru. Badania przeprowadziła autorka w cukrowniach Śląskiej Spółki Cukrowej S.A. w lata 1999 i 2003.
Celem opracowania jest analiza wpływu gospodarowania zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwie na rentowność zaangażowanego kapitału oraz identyfikacja obszarów, na które zarządzanie kapitałem ludzkim oddziałuje w największym stopniu. Problematyka ta jest szczególnie ważna dla rolniczego regionu Lubelszczyzny, w którym zasoby ludzkie są jednym z najważniejszych źródeł przewagi konkurencyjnej.(fragment tekstu)
12
Content available remote Ocena wpływu likwidacji cukrowni w Unisławiu na rozwój lokalny gminy
63%
Celem opracowania jest próba określenia wpływu likwidacji cukrowni, funkcjonującej przez ponad 210 lat, na rozwój lokalny gminy Unisław w województwie kujawsko-pomorskim. W pracy wykorzystano dane wtórne, jak również bezpośredni wywiad kwestionariuszowy z mieszkańcami Unisławia. Na podstawie mierników i wskaźników poziomu rozwoju lokalnego gminy, nie zauważono bezpośredniego wpływu zamknięcia cukrowni, jednak wykazano, że zakład ciągle funkcjonuje w świadomości mieszkańców. Niestety, zabudowania cukrowni wyburzono, a gmina nie ujęła tego obszaru w programie rewitalizacji. (abstrakt oryginalny)
|
2017
|
19
|
z. 4
104-109
Celem artykułu jest przedstawienie najważniejszych zmian, które zaszły w polskim przemyśle cukrowniczym w latach 2010-2016. Szczególną uwagę zwrócono na przemiany strukturalne, stan ekonomiczno- finansowy sektora oraz wyniki handlowe. Krajowy przemysł cukrowniczy jest silnie skoncentrowany i ma charakter oligopolu. Po przejściowym spadku w latach 2013-2015, w 2016 roku odnotowano ponowny wzrost przychodów i znaczną poprawę wskaźników finansowych. Dobra sytuacja ekonomiczna sektora oraz ponowny wzrost aktywności inwestycyjnej są pozytywną informacja przed zbliżającymi się zmianami w systemie regulacji rynku cukru.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Destinations of Environmental Restructuring of Ukrainian Food Industry Enterprises
63%
W artykule poruszono główne problemy ekologiczne Ukrainy, w tym przemysłu spożywczego, na przykładzie przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego. Przeanalizowano problemy gospodarcze, które wpływają na produkcję przyjazną dla środowiska. Na tym tle określono problemy przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego, które powodują pogorszenie sytuacji ekologicznej. Jednymi z najważniejszych są: wysokie koszty materiałowe produkcji, stosowanie fizycznie i etycznie wątpliwych sprzętów i technologii oraz brak urządzeń do oczyszczania. Zbadano czynniki oddziałujące na produkcję ekologicznie czystych wyrobów przemysłu cukrowniczego oraz określono kluczowe kierunki i trendy ekologicznej restrukturyzacji przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ewolucja systemu regulacji rynku cukru w Unii Europejskiej
63%
|
|
nr 3
211-229
Artykuł przedstawia kształtowanie się systemu regulacji rynku cukru, jaki obowiązuje w Unii Europejskiej od 1968 roku. Mimo postępujących przeobrażeń Wspólnej Polityki Rolnej, unijny reżim cukrowy przez szereg lat ulegał jedynie drobnym modyfikacjom. Znaczące zmiany we Wspólnej Organizacji Rynku w sektorze cukru nastąpiły dopiero w ostatnim dziesięcioleciu. W opracowaniu dokonano przeglądu wprowadzanych kolejno zasad i instrumentów regulujących zarówno rynek wewnętrzny, jak i dotyczących ochrony tego rynku, z uwzględnieniem ostatniej reformy unijnego sektora cukru z 2006 roku. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Dyfuzja wapnia do tkanki buraków cukrowych
63%
Koagulacyjne i adsorpcyjne właściwości związków wapnia są powszechnie wykorzystywane w przemyśle cukrowniczym. W artykule omówiono dyfuzję wapnia w tkance żywej buraków cukrowych, denaturowanej termicznie oraz poddanej obróbce prądem elektrycznym. Do jego oznaczania zastosowano metodę spektrometrii absorpcji atomowej. Stwierdzono, że w tkance buraczanej wapń dyfunduje maksymalnie na głębokość 5-6 mm. Obliczono współczynniki dyfuzji wapnia w tkance oraz wykonano ich analizę porównawczą, która wykazała, że w procesie dyfuzji wapnia istotną rolę odgrywa nie tylko różnica stężeń, ale też interakcje wapnia z pektynami. Dotyczy to zwłaszcza tkanki poddanej różnym zabiegom fizykochemicznym, zmieniającym stopień zestryfikowania pektyn. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Sektor cukrowniczy w Unii Europejskiej
63%
W opracowaniu omówiono zasady funkcjonowania unijnego rynku cukru oraz efekty ostatniej reformy tego sektora, z uwzględnieniem sytuacji w Polsce. Opracowanie zawiera również informacje o planowanej na rok 2017 kolejnej reformie branży cukrowniczej w UE. W ramach tej reformy przewidziano odstąpienie od stosowania limitów w unijnej produkcji cukru. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę określenia głównych czynników warunkujących produkcję cukru w cukrowni. Zakres opracowania obejmuje analizę wybranych elementów bazy surowcowej i produkcyjnej Cukrowni "Jawor" S.A.
Uprawa buraków cukrowych jest jedną z najważniejszych gałęzi produkcji rolniczej w UE, cukrownictwo zaś to jeden z wiodących sektorów w przemyśle rolno-spożywczym. Cukrownictwo polskie w przeciwieństwie do unijnego trudno niestety nazwać sprawnie działającym mechanizmem. Wśród 26 cukrowni należących do Polskiego Cukru znajdują się bowiem zarówno przedsiębiorstwa większe, o stosunkowo dobrej sytuacji ekonomicznej, jak i podmioty drobne, technicznie zacofane, na domiar złego w poważnych kłopotach finansowych.
W opracowaniu dokonano porównania pozycji konkurencyjnej polskiego przemysłucukrowniczego z liderami unijnego rynku cukru - Francji i Niemiec - pod względem wydajności i efektywności cukrownictwa oraz bazy surowcowej. Horyzont czasowy prowadzonych badań to lata 2004-2015, wybrany z powodu możliwości analizy działań restrukturyzacyjnych przeprowadzonych w ramach reformy unijnego rynku cukru z lat 2006-2013 przygotowującej podmioty do zmian w sektorze cukrowniczym Unii Europejskiej z uwagi na zmniejszenie mechanizmów interwencjonizmu państwowego. Celem pracy było dokonanie oceny przeprowadzonych działań restrukturyzacyjnych i modernizacyjnych polskiego przemysłu cukrowniczego oraz zdiagnozowanie stanu przygotowania polskiego cukrownictwa do funkcjonowania w warunkach pełnej liberalizacji rynku, która zostanie wprowadzona we wrześniu 2017 roku.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.