Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 32

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ranking of higher education institutions
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Artykuł omawia i porównuje zasady sporządzania rankingów szkół wyższych opublikowanych w "Polityce" (29 kwietnia 2000 r.) i "Perspektywach" (4 kwietnia 2000 r.).
Artykuł prezentuje wyniki rankingów za 1998 rok: studiów licencjackich, programów MBA, szkół biznesu i studiów magisterskich.
Celem artykułu jest odpowiedź na kilka ważnych pytań, a mianowicie: czego dotyczy zróżnicowanie w szkolnictwie wyższym? Jakie są związki między zróżnicowaniem i rankingami uniwersytetów - czy i jakie wymiary zróżnicowania szkolnictwa wyższego sprzyjają osiąganiu wysokiej pozycji w rankingu? Jaką rolę w utrzymaniu lub podwyższeniu pozycji rankingowej pełni konkurencja z jednej, a polityka rządu z drugiej strony? Jakie inne warunki funkcjonowania uniwersytetów mają znaczenie dla zróżnicowania oraz podwyższania produktywności i jakości naukowej? I co również istotne: w jakich warunkach funkcjonują polskie uczelnie i co należy zrobić, aby podwyższyć ich pozycję w globalnych rankingach, zapewniając utrzymanie zróżnicowania? Odpowiedzi na wymienione pytania są tutaj zaskakujące i mają duże znaczenie utylitarne. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia cel tworzenia rankingów wyższych uczelni. Przedstawia kryteria oceny (prestiż, siła naukowa i intelektualna, warunki studiowania) i sposób ustalania ostatecznego wyniku rankingu. Wymieniono także 5 najlepszych uczelni państwowych, 5 najlepszych uczelni niepaństwowych i 5 najlepszych uczelni ekonomicznych.
Ukazującym się kolejnym rankingom szkół wyższych towarzyszą różne komentarze. W opinii autora znaczna część dyskusji i emocji związanych z rankingami jest pochodną niekiedy nadmiernej koncentracji na wynikach, w rozumieniu kolejności szkół, przy równocześnie dość ograniczonej analizie tego, co rzeczywiście można, a czego nie można wyczytać z rankingów. Autor podejmuje problem braku idealnej metody oceny szkół. Zwraca uwagę na adresatów rankingów (kandydaci na studia, pracownicy szkół, pracodawcy) i ich oczekiwania dotyczące rankingów. Omawia ranking opublikowany w "Polityce" (Ranking wyższych uczelni 2001, dodatek do nr 17).
6
Content available remote Pozycja nauki polskiej w międzynarodowych rankingach
75%
Mimo wieloletniego niedofinansowania i niedoceniania przez władze nauka w Polsce plasuje się w międzynarodowych rankingach lepiej, niż to wynikałoby z obecnych wskaźników ekonomicznych i społecznych. Poszczególne dziedziny nauki w Polsce rozwijają się nierównomiernie i różnią się pozycją w świecie. Najsilniejsze są od dawna nauki ścisłe, astronomia, chemia, fizyka i matematyka. We wszystkich rankingach najlepiej wypada fizyka, która zajmuje najwyższe miejsce pod względem liczby publikacji naukowych, przeciętnej liczby cytowań i indeksu h. W ogólnych rankingach wyższych uczelni zbytnio rozdrobnione polskie uczelnie są daleko od czołówki, ponieważ nie mogą konkurować z uniwersytetami zachodnimi, które są z reguły wielotematyczne. Tylko w rankingach uczelnianych obejmujących osobno poszczególne dziedziny polskie uczelnie zaczynają dobijać do czołówki. W niedawnym niemieckim rankingu CHE poszczególnych wydziałów uczelni europejskich najwyżej, na 12. miejscu pod względem liczby publikacji naukowych, uplasował się Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. (fragment tekstu)
W artykule dokonano analizy wrażliwości jednego z najbardziej popularnych rankingów szkół wyższych w Polsce rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" na założenia metodologiczne. W tym celu, na podstawie opublikowanych w 2009 r. danych dotyczących dziewięćdziesięciu klasyfikowanych uczelni, skonstruowano 5 nowych rankingów, z różną kombinacją wag i kryteriów. Na koniec dokonano porównania otrzymanych wyników z oryginalnymi. Przeprowadzone analizy dowodzą, że klasyfikacja obiektów na podstawie tych samych danych nie jest istotnie wrażliwa na założenia metodologiczne.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Kapitał intelektualny w rankingach szkół wyższych
75%
Celem pracy jest przybliżenie dwóch najbardziej znanych światowych rankingów uczelni z uwzględnieniem ich krytyki oraz przedstawienie w jakim stopniu odzwierciedlają one kapitał intelektualny uczelni. W artykule zaprezentowane zostały składowe "The Shanghai Jiao Tong University Rankings", "The Times Higher Education Supplement University Rankings" oraz rankingu uczelni zbudowanego na podstawie jej kapitału intelektualnego I. Bezhani. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Analysis of the Strategic Groups Maps of the Higher Schools Sector in Poland
75%
W niniejszym opracowaniu zaprezentowano teoretyczne założenia metody analizy map grup strategicznych sektora szkół wyższych w Polsce. Ponadto zaproponowano uproszczą wersję metody map grup strategicznych. W opracowaniu podstawę stanowiły informacje zawarte w rankingu szkół wyższych w Polsce, przeprowadzonego w 2011 roku przez "Perspektywy", dzięki któremu szkoły wyższe zostały sklasyfikowane w równe grupy strategiczne. Należy również wspomnieć, iż dla celów niniejszego opracowania pod uwagę wzięto 50 najlepszych polskich uczelni (szkół wyższych, które zdobyły najwyższe miejsca w tym rankingu). Oznacza to, iż przeprowadzone badania nie są w pełni reprezentatywne, i mają charakter badań pilotażowych. (abstrakt oryginalny)
Rankingi szkół wyższych publikowane przez czołowe polskie czasopisma, budzące początkowo nieufność, w ciągu kilku lat uzyskały nobilitację. Rektor Uniwersytetu Warszawskiego odbierał w tym roku dyplom z rąk Przewodniczącego Kapituły rankingu Perspektyw"/"Rzeczypospolitej", o pozytywnej roli tych klasyfikacji wypowiadała się Krystyna Łybacka - Minister Edukacji Narodowej i Sportu. Wysokie miejsce w rankingu staje się jednym z czynników prestiżu uczelni zajmujących miejsca w pierwszej dziesiątce. (fragment tekstu)
11
75%
Ideą porządkowania liniowego obiektów wielocechowych jest konstrukcja wskaźnika syntetycznego, na podstawie którego przeprowadza się analizę porównawczą. W badaniach empirycznych często pojawiają się problemy przy interpretacji wyników takiego uszeregowania, które wynikają między innymi z nieznacznych różnic w wartościach otrzymanej zmiennej syntetycznej. W artykule dokonano analizy wartości wskaźnika rankingu polskich uczelni oraz wskazano wady liniowego porządkowania. Następnie, w celu zniwelowania negatywnych skutków nieznacznych różnic pomiędzy wynikami kolejnych porównywanych obiektów zaproponowano procedurę skorygowania rezultatów liniowego rankingu z wykorzystaniem metody grupowania E. Nowaka. W pracy ukazano, iż rekomendowany algorytm postępowania jest również przydatny, gdy w zbiorze cech kryterialnych znajdują się takie, które charakteryzują się tak zwaną zdolnością grupowania.(abstrakt oryginalny)
Spośród wielu różnorodnych instytucji, uczelnie są jednymi z najczęściej publicznie ocenianych i klasyfikowanych. Co roku na świecie publikowane są liczne rankingi szkół wyższych. Wzbudzają one zainteresowanie nie tylko wśród kandydatów na studia, ale również wśród pracowników ocenianych uczelni, pracodawców czy też polityków. Stały się one także tematem wielu dyskusji naukowych, dotyczących przede wszystkim zagadnień związanych z doborem kryteriów i ich wag, sposobem prezentacji wyników oraz wiarygodnością danych. Wyniki rankingów uczelni - obok wyników instytucji akredytacyjnych oceniających i kontrolujących jakość kształcenia - stanowią dodatkowe źródło informacji porównawczej. Z roku na rok, coraz bardziej oddziałują one na instytucje szkolnictwa wyższego i ich otoczenie, wpływając m.in. na rządową politykę finansowania uczelni. Dlatego też ważne jest, aby jednostki opracowujące rankingi przedstawiały opinii publicznej możliwie obiektywny obraz uczelni. Powinny one gwarantować wysoką jakość swojej pracy w zakresie pozyskiwania danych, stosowanej metodyki oraz prezentacji wyników. Jakość oceny szkół wyższych w dużym stopniu zależy od wiarygodności informacji na ich temat, ale również od sposobu przetwarzania tych informacji. Uszeregowanie uczelni ze względu na liczne zbiory cech je charakteryzujących oraz dyskusyjność kryteriów nie jest procesem prostym. W związku z powyższym, w artykule zaprezentowano możliwość zastosowania metod wielowymiarowej analizy porównawczej w hierarchizacji szkół wyższych. (fragment tekstu)
13
75%
Coraz częściej w literaturze przedmiotu można spotkać się z opisywaną współpracą pomiędzy uczelnią a otoczeniem gospodarczym. Projekty te dotyczą zarówno wspólnych prac badawczych, pozyskiwania środków w ramach dotacji unijnych, praktyk, staży dla studentów, absolwentów czy pracowników danej uczelni, przygotowań ekspertyz, prototypów, diagnoz, dopasowań oferty edukacyjnej do potrzeb lokalnego rynku itp. Znacznie mniej można jednak spotkać się z omawianą kooperacją wśród szkół wyższych, a również i w tym obszarze można wskazać na liczne możliwości wspólnych działań. Uczelnie w Polsce coraz chętniej poszukują jako partnerów do współpracy uczelnie zagraniczne bądź też łączą siły by stawać się silniejszym partnerem biznesowym jak i naukowym w dostępnych projektach. Tworzonych jest coraz więcej projektów umożliwiających nawiązywanie współpracy pomiędzy ośrodkami w celu wymiany informacji i realizacji wspólnych przedsięwzięć. Artykuł ma na celu przedstawienie możliwych jak i podejmowanych już sposobów nawiązywania współpracy pomiędzy jednostkami uczelnianymi. Autorka wskazuje na znaczenie i konieczności podejmowania wspólnych działań przez jednostki uczelniane, które mogą przełożyć się zarówno na wizerunek jak i pozycję uczelni w rankingach krajowych czy zagranicznych. W artykule autorka prezentuje studium przypadku opisujące działania w ramach nawiązanej współpracy pomiędzy publicznymi uczelniami wyższymi województwa zachodniopomorskiego.(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest zidentyfikowanie roli rankingów szkół wyższych w komunikacji marketingowej prowadzonej przez uczelnie. Dodatkowo w opracowaniu zostanie przedstawiona odpowiedź na pytanie czy informacje i komunikaty zawarte w zestawieniach rankingowych szkół wyższych są pomocne przy kreowaniu wizerunku i marki uczelni oraz jak często szkoły wyższe odwołują się w marketingu po tego typu zestawienia. (abstrakt oryginalny)
Proces tworzenia i prezentacji rankingów powinien podlegać zasadom zapewniającym ich wartość merytoryczną, poprawność metodologiczną, wiarygodność i użyteczność. W artykule przedstawiono tzw. zasady berlińskie budowy rankingów, wypracowane w 2006 roku przez International Ranking Expert Group - międzynarodową grupę ekspertów. Pozycja uczelni w rankingu zależy ponadto od zastosowanych kryteriów, które różnią się w podejściu krajowym i międzynarodowym. W artykule przedstawiono szczegółowe kryteria rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" oraz The World University Ranking. Wskazane różnice w metodologii opracowywania tych rankingów przyczyniają się do niskiej pozycji polskich uniwersytetów w rankingach światowych. W podsumowaniu artykułu przedstawiono wyniki dyskusji nad rolą rankingów na rynku usług szkolnictwa wyższego. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Innowacje w szkolnictwie wyższym jako podstawa modernizacji sektora
63%
Innowacje w szkolnictwie wyższym oznaczają wszelkie zmiany, które mogą być ocenione pozytywnie z punktu widzenia konkretnego kryterium: wyrównywania szans edukacyjnych, oddziaływania szkolnictwa na innowacje w gospodarce, poprawy przygotowania absolwentów do aktywności zawodowej czy ich uczestnictwa w życiu publicznym. Do innowacji zgodnie z dalszymi rozważaniami można zaliczyć utworzenie uczelni niepublicznych i uczelni zawodowych, zmiany w programach studiów, usprawnienie realizacji procesu dydaktycznego, wprowadzanie nowych metod badań naukowych i wiele innych. Szkolnictwo wyższe w Polsce wymaga rekonstrukcji. Procesy prywatyzacji przyjęły w tym sektorze niewielką skalę. Liczba miejsc dla studiujących na uczelniach państwowych wzrosła w okresie transformacji trzyipółkrotnie. Studenci uczelni niepublicznych, w których studia są odpłatne, praktycznie nie otrzymują pomocy ze strony państwa. Ranga polskich uniwersytetów w rankingach jest niska, a innowacyjność gospodarki polskiej należy do najniższych w Unii Europejskiej. Innowacyjność tej gospodarki zależy od wielu czynników, ale nie bez znaczenia jest dla niej przepływ wyników badań naukowych do praktyki gospodarczej oraz sposób przygotowania absolwentów szkół wyższych. Opracowanie przygotowano na podstawie wybranej literatury, analizy materiałów statystycznych, własnych badań i doświadczeń, zdobytych m.in. w czasie pełnienia przez autora w latach 2000-2005 funkcji Przewodniczącego Konferencji Rektorów Uczelni Niepaństwowych. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Fuzje uczelni i rankingi międzynarodowe - czy w szaleństwie jest metoda?
63%
Celem artykułu jest poszukiwanie odpowiedzi na pytanie o sprzężenie zwrotne pomiędzy fuzjami uczelni a ich miejscami w rankingach. Tekst rozpoczyna przegląd rankingów międzynarodowych, a następnie procesów konsolidacyjnych na świecie. Następnie przeanalizowane zostały relacje fuzje - rankingi. We wnioskach końcowych znalazły się postulaty skutecznej realizacji procesów konsolidacyjnych w nauce i szkolnictwie wyższym. (fragment tekstu)
Rozwój szkolnictwa niepublicznego doprowadził do powstania nierównej konkurencji pomiędzy wyższymi szkołami publicznymi a wyższymi szkołami niepublicznymi, głównie w pozyskiwaniu kandydatów na studia. Podstawowym elementem przewagi szkół publicznych nad szkołami niepublicznymi stał się brak odpłatności za usługi edukacyjne na studiach dziennych, która to odpłatność była pobierana przez szkoły niepubliczne. Wyższe szkoły niepubliczne, aby przetrwać, musiały budować własną pozycję konkurencyjną. Wymagało to wykorzystania zasobów gwarantujących wysoką jakość oferty edukacyjnej, ale także stworzenia pozytywnego, wyróżniającego je spośród innych szkół wizerunku. Celem opracowania jest ocena czynników mających wpływ na budowanie pozycji rynkowej przez wyższe szkoły niepubliczne w Polsce. W badaniach wykorzystano metodę ankiety pocztowo-mailowej przeprowadzonej wśród przedstawicieli wyższych szkół niepublicznych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym referacie przedstawiono metody oceny rankingów szkół wyższych, tzn. metody statystycznej analizy danych w przypadku, gdy dysponujemy jedynie wynikiem uporządkowania badanych obiektów (skala porządkowa) oraz wyniki z przeprowadzonych analiz. Przedmiot analizy stanowiły rankingi szkół wyższych (Uniwersytetów) publikowane w ogólnopolskich czasopismach, takich jak: „Perspektywy", „Wprost", „Newsweek" za lata 2005-2007. (fragment tekstu)
Przedmiotem badania była atrakcyjność uczelni uniwersyteckich w Polsce i stworzenie ich rankingu w 2010 roku. Wykorzystano do tego metody wielowymiarowej analizy porównawczej (WAP). Zbadano wpływ metody normalizacji zmiennych na uzyskane rankingi. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.