Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 265

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Regional product
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
W poszukiwaniu różnorodnych, smakowitych produktów coraz częściej zwraca się uwagę na towary z marką narodową lub lokalną, opatrzone znakiem towarowym, oznaczeniem geograficznym lub dotyczącym pochodzenia. Umożliwia to ich szybkie odróżnienie od towarów produkowanych masowo i daleko od miejsca konsumpcji. Zarejestrowanie oznaczeń PGI, PDO czy TSG dla polskich produktów może stworzyć szansę na ich promocję i podniesienie ich konkurencyjności nie tylko na rynku lokalnym, ale także europejskim. (fragment tekstu)
Produkcja lokalnych specjałów zapewnia dodatkowe źródło dochodów, generuje nowe miejsca pracy, chroni lokalną kulturę i tożsamość, z tego względu rozwój tych produktów często stanowi istotny element strategii rozwoju obszaru. W artykule przedstawiono wyniki badań, których celem było określenie czy rolnicy oferujący turystom produkty wytwarzane tradycyjnymi metodami mają wiedzę na temat ich ochrony i certyfikacji. Zaobserwowano, że rolnicy mają małą wiedzę dotyczącą tego zagadnienia, a kooperacja między kwaterodawcami nie przekłada się na współdziałanie na rzecz zgłoszenia produktów na "Listę Produktów Tradycyjnych" lub przygotowania wniosku o certyfikację unijną. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje informacje na temat produktów regionalnych rejestrowych przez kraje środkowoeuropejskie, które w maju 2001 roku przystąpiły do struktur Unii Europejskiej. Członkostwo ułatwiło rejestrację produktów regionalnych oraz bierną partycypację w procedurach rejestracyjnych. Zarejestrowane na obszarze kraju produkty regionalne i lokalne mogą stać się podstawą do promocji turystycznej regionów pochodzenia tych produktów. Marka produktu regionalnego staje się podstawą do podnoszenia jakości produktów rolno-spożywczych. Artykuł prezentuje aktywność państw środkowoeuropejskich, będących członkami UE od 2004 roku, w zakresie rejestracji produktów regionalnych. Prezentowane dane pozwalają stwierdzić ile produktów rejestrowanych jest w grupie PDO, PGI oraz TSG. Weryfikacja danych statystycznych pozwala również na prezentację informacji, z jakich klas produktowych, określonych w dyrektywach unijnych, pochodzą opisywane produkty. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Zachowania konsumentów na rynku produktów regionalnych i tradycyjnych
100%
W opracowaniu dokonano oceny zachowań konsumentów na rynku produktów regionalnych i tradycyjnych w woj. podkarpackim. W analizie empirycznych wyników badania dotyczących 600 konsumentów z woj. podkarpackiego wykazano kategorię nabywanych produktów regionalnych i tradycyjnych, miejsca realizacji zakupów, częstotliwość i motywy zaopatrywania się w tego rodzaju artykuły spożywcze oraz zjawisko etnocentryzmu występujące wśród badanych. Na podstawie badania należy stwierdzić że w woj. podkarpackim ma miejsce dynamiczny rozwój rynku omawianych produktów w kontekście sprzyjających warunków naturalnych, dziedzictwa kulinarnego oraz przy dużym zaangażowaniu władz samorządowych. Konsumenci wykorzystują wszystkie możliwe źródła zaopatrzenia. Preferują zwłaszcza wysoką jakość, bezpieczeństwo spożycia, smak, świeżość i lokalne pochodzenie. Wykazali się także etnocentryzmem, gdyż regionalne i lokalne pochodzenie produktów ma dla nich istotne znaczenie. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Promotion of Regional Food Products in Eastern Poland and Western Ukraine
100%
W artykule podjęto próbę określenia stosunku mieszkańców wschodniej Polski i zachodniej Ukrainy do regionalnych produktów spożywczych. Celem pracy była ocena elementów promocji, które zachęcają konsumentów do zakupu produktów regionalnych. W badaniu wykorzystano autorski kwestionariusz ankiety, który posłużył przebadaniu 1128 respondentów z Polski oraz 1072 z Ukrainy. Do pomiaru postaw wykorzystano pięciostopniową skalę Likerta, po wcześniejszym zastosowaniu procedury konstrukcji i walidacji. Przy analizach statystycznych wykorzystano program Statistica 13.1 PL. W opinii ankietowanych z obu krajów najważniejszym działaniem promocyjnym jest prezentowanie żywnościowych produktów regionalnych na wystawach, kiermaszach i imprezach o zasięgu nie tylko krajowym, ale i zagranicznym. Wzrost zainteresowania regionalnymi produktami jest przejawem nowych tendencji żywnościowych, a w szczególności konserwacją zachowań i wartości wynikających z dziedzictwa kulturowego Polski i Ukrainy. Jest to również związane z wysoką jakością produktów regionalnych. Odpowiednia promocja pomaga konsumentom dostrzec wartość regionalnych produktów. (abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Produkcja i podaż produktów regionalnych
100%
Podjęto próbę określenia skali produkcji produktów regionalnych oraz ukazania możliwości podaży na rynku produktów regionalnych na przykładzie regionu Alto Trás-os-Montes w Portugalii. Definiuje korzyści wynikające z wytwarzania produktów regionalnych, pojęcia chronionej nazwy pochodzenia PDO (Protected Designation of Origin) oraz chronionego oznaczenia geograficznego PGI (Protected Geographical Indication). Przedstawiono także najważniejsze informacje na temat produktów regionalnych w regionie Alto Trás-os-Montes, okres wytwarzania produktów regionalnych, miejsca procesu produkcji oraz miejsca sprzedaży produktów regionalnych. Zaprezentowano również wyniki badań empirycznych. (abstrakt oryginalny)
7
100%
O rozwoju rynku produktów regionalnych decydują ich cechy. Mieszkańcy regionu West Yorkshire oceniali te produkty pod względem zróżnicowanych takich cech, jak: smak, świeżość, wygląd, asortyment, cena, opakowanie, reklama. (abstrakt oryginalny)
Niniejszy artykuł przedstawia najważniejsze wyniki autorskiego badania ankietowego dotyczącego strategii marketingowych oferowania produktów regionalnych we Francji. Badaniem objęto 466 podmiotów, które uzyskały oznaczenie jakości zarejestrowane w bazie INAO. W badanej próbie dominują zrzeszenia producentów powołane do zarządzania markami kolektywnymi odwołującymi się do obszaru pochodzenia. Uzyskanie oznaczenia jakości wywarło pozytywny wpływ na sytuację firm. Ponad 3/4 ankietowanych wskazało, że przyjęcie oznaczenia jakości spowodowało sformułowanie nowej strategii marketingowej. Większość badanych stwierdziła także korzystne efekty marek kolektywnych w postaci oznaczeń jakości w zakresie wzrostu wiarygodności i rozpoznawalności marek własnych producenta. Respondenci wskazali, że najistotniejszymi determinantami przewagi konkurencyjnej ich oferty są walory smakowe ich produktów, gwarantowanie jakości poparte certyfikatami i oznaczeniami oraz akcentowanie identyfikacji danego produktu z obszarem pochodzenia.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Miejsce produktów regionalnych i tradycyjnych w kształtowaniu wizerunku regionu
100%
Opracowanie koncentruje się na określeniu miejsca i znaczenia produktów regionalnych oraz tradycyjnych w kontekście kształtowania wizerunku regionu. Jako przypadek szczególny w tym obszarze tematycznym przeanalizowano sytuację w regionie dolnośląskim. W opracowaniu wskazano, że istnieje wzajemne powiązanie i oddziaływanie pomiędzy produktami regionalnymi i tradycyjnymi a wizerunkiem regionu, z którego pochodzą. Analizując sytuację na Dolnym Śląsku, można wyciągnąć wniosek, że istnieje tam duŜa możliwość wzrostu znaczenia produktów regionalnych i tradycyjnych w kształtowaniu wizerunku regionu. Obecnie potencjał ten jest słabo zagospodarowany, a liczba produktów formalnie zaliczana do tradycyjnych jest relatywnie niewielka w stosunku do innych województw. W związku z tym wskazane jest podejmowanie działań aktywizujących lokalne środowiska i promujących rozwój rynku produktów regionalnych, co w efekcie powinno także przyczynić się do uatrakcyjnienia wizerunku regionu dolnośląskiego.(abstrakt oryginalny)
Rosnąca świadomość konsumentów znajduje odzwierciedlenie w zwiększonym popycie na produkty charakteryzujące się szczególnymi metodami wytwarzania, wyjątkowym składem lub określonym pochodzeniem. Analiza preferencji konsumentów pozwala na ustalenie czynników warunkujących zakup produktów regionalnych. Celem pracy była identyfikacja czynników determinujących zakup produktów regionalnych z województwa lubelskiego na podstawie analizy skupień, z wykorzystaniem hierarchicznej aglomeracyjnej metody Warda. W badaniach przeprowadzonych w 2016 roku uczestniczyły 383 osoby. Oceny statystycznej wyników dokonano na podstawie analizy częstości i analizy skupień. Do najczęściej kupowanych produktów regionalnych w opinii respondentów należały wyroby piekarnicze (47%), w dalszej kolejności produkty mleczne (35,3%), mięsne (33,3%) oraz napoje alkoholowe (29,4%). Ponad 53% ankietowanych uznało, że ceny produktów regionalnych dostępnych na rynku są wysokie. Co trzecia osoba twierdziła, że są odpowiednie (29,6%), a nieco ponad 3% respondentów uznało, że ceny są niskie. Najlepszymi kanałami dotarcia do klienta z informacją o produkcie regionalnym na etapie jego wprowadzania na rynek okazały się telewizja i Internet oraz najbliżsi krewni i znajomi, natomiast najpowszechniejszym miejscem nabywania produktów regionalnych, których zakup u co drugiego ankietowanego deklarowano co najmniej raz w miesiącu, były festyny i kiermasze kulinarne. Stwierdzono również, że dochody konsumentów nie były decydującym czynnikiem przy zakupie produktów regionalnych. Pomimo stabilności finansowej osoby, które można określić jak na polskie warunki mianem "bogatych" konsumentów, dokonywały zakupu produktów regionalnych relatywnie rzadko. (abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie procesu zapewnienia autentyczności i ochrony produktu regionalnego i tradycyjnego jakim jest truskawka kaszubska (kaszëbskô malëna) oraz procedur przewidzianych przyznawaniem certyfikatu chronionego oznaczenia geograficznego (ChOG). Przedstawiono także czynniki wpływające na zachowanie autentyczności tego produktu. Truskawka kaszubska znajduje się na liście produktów regionalnych i tradycyjnych województwa pomorskiego od 2008 roku. W 2009 roku została wpisana do europejskiego systemu nazw i oznaczeń jako chronione oznaczenie geograficzne. Żywność regionalna i tradycyjna wzbudza duże zainteresowanie zarówno producentów, jak i konsumentów i jest ważnym elementem europejskiego dziedzictwa kulturowego. Produkcja i sprzedaż tradycyjnych wyrobów spożywczych może dostarczyć nie tylko żywności o wysokich walorach żywieniowych, ale także stanowić ważny czynnik wpływający na rozwój gospodarczy wielu europejskich regionów.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie ukazuje produkty regionalne, jako kategorię, która może być uznawana, za istotny choć nie najważniejszy czynnik konkurencyjności turystycznej regionu. Na tle rozważań teoretycznych odnoszących się do produktów regionalnych i konkurencyjności regionów, autorzy przedstawili wyniki badań ankietowych, dotyczących produktów regionalnych ocenianych z perspektywy detalistów i konsumentów. Oczekiwania turystów, będących jednocześnie konsumentami, stwarzają szansę dla lokalnych wytwórców na zyskowną działalność. Rezultaty badań pozwalają na stwierdzenie, że atrybuty samych produktów regionalnych stwarzają dla nich silną podstawę do konkurowania z substytutami, a jako wyróżniki współtworzą wizerunek regionu i są elementem jego pozycji, co jest dostrzegane zarówno przez przedsiębiorców jak i samorząd lokalny(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono znaczenie roli produktów tradycyjnych i regionalnych w decyzjach nabywczych konsumentów. Przedstawiono rolę Wspólnej Polityki Rolnej, która zapoczątkowała ideę unikalnych produktów wysokiej jakości. Następnie przedstawiono ogólną charakterystykę europejskiego systemu rejestracji i ochrony produktów żywnościowych objętych wspólnotowym znakowaniem. Przybliżono charakterystykę regionu małopolskiego oraz produktów tradycyjnych i regionalnych wytwarzanych w tym regionie, ze szczególną uwagą traktując obwarzanka krakowskiego. (abstrakt oryginalny)
Żywność tradycyjna jest coraz bardziej popularna w Polsce. Panuje moda na spożywanie produktów tradycyjnych i regionalnych, które są promowane. Tendencję taką można zauważyć także w nowym projekcie Programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2007-2013. W ramach działań "Osi I - Poprawa konkurencyjności sektora rolnego i leśnego" wymienia się uczestnictwo rolników w systemach jakości żywności oraz działania informacyjne i promocyjne. Na możliwość istnienia problemów z funkcjonowaniem systemu identyfikacji i promocji żywności tradycyjnej zwracano już uwagę w Strategii identyfikacji i promocji produktów tradycyjnych1 z 2004 roku. Badania przeprowadzone w czasie Międzynarodowych Targów Poznańskich "Polagra - Farm" w 2006 wskazują, że wśród problemów wskazanych przez producentów żywności tradycyjnej przeważają przede wszystkim bariery prawne(fragment tekstu)
Przedstawiono możliwość wdrożenia produktu regionalnego, jakim jest wołowina sudecka. W tym celu dokonano analizy wielkości i struktury stad bydła utrzymywanego w powiatach sudeckich. Oszacowano wielkość i strukturę bazy hotelowo-gastronomicznej, w której można sprzedawać potrawy z wołowiny sudeckiej. Określono także wielkość popytu na ten produkt. Badania prowadzone były w latach 2010-2011 na terenie powiatów: kłodzkiego, jeleniogórskiego, lwóweckiego, lubańskiego, wałbrzyskiego, kamiennogórskiego, dzierżoniowskiego i ząbkowickiego. Z badań wynika, że 275 placówek hotelowo-gastronomicznych sprzedało w badanym okresie ponad 6 mln posiłków głównych, natomiast szacowaną sprzedaż posiłków z udziałem wołowiny sudeckiej wyliczono na 851 200, a szacowany roczny popyt gastronomii na wołowinę sudecką określono na 85,1 t. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą przedstawienia podstawowych informacji na temat żywności tradycyjnej i regionalnej w UE, w tym w Polsce. Omówiono dotychczasowe korzyści, jak i potencjalnie przyszłe zagrożenia wynikające z początkowej fazy tworzenia się niszowego rynku tejże żywności. (abstrakt oryginalny)
The article addresses issues related to determining the level of consumer awareness in terms of local and regional food from the Lower Silesia region. In addition, regional food certification systems have been characterized. At the same time, the focus was on health-promoting products. The study uses literature studies and the results of questionnaire surveys conducted among a group of students participating in Student Activity Days in December 2017. The final part of the article presents conclusions from the conducted research, which results in relatively low consumer awareness in the studied area. The surveyed population group indicated that they know what local and regional products are, and in a few cases they were able to identify such products. The research carried out confirms that this knowledge is not sufficient. Respondents from Lower Silesia, as well as inhabitants of other voivodships, were able to exchange the food produced in the studied region to a small extent. The research results published in the article refer only to a part of the general population of the country, which is why they are for illustrative purposes only. Conducting such research on a group of people representing the entire population may be beneficial to determine the situation of consumers and entrepreneurs, and may serve as an indicator of the situation of local and regional products of Lower Silesia, in comparison with domestic production. (original abstract)
W opracowaniu omówiono uwarunkowania promocji regionów polskich wynikające z koncepcji marketingu regionalnego i definicji produktu lokalnego, którego zasadniczy składnik stanowi lokalna kultura i jej wytwory, w tym m.in. żywność regionalna. Scharakteryzowano kompetencje samorządów wojewódzkich w zakresie budowania strategii rozwoju regionu i promocji produktów regionalnych oraz najnowsze polskie i europejskie regulacje prawne dotyczące nadawania produktom żywnościowym chronionych oznaczeń geograficznych i wpisów na listę produktów tradycyjnych. Przedstawiono ponadto wyniki dwóch projektów badawczych przeprowadzonych przez autorów dla potrzeb niniejszego opracowania. (abstrakt oryginalny)
W 100-osobowej grupie mieszkańców Trójmiasta przeprowadzono badania dotyczące postaw konsumentów w stosunku do żywności etnicznej oraz czynników wpływających na jej wybór. Wyniki badań wskazują, iż konsumenci postrzegają siebie jako osoby otwarte na nowe trendy. Większość badanych była zainteresowana potrawami etnicznymi i chciałaby jadać w restauracjach serwujących takie dania. Czynniki decydujące o wyborze żywności to przede wszystkim cechy sensoryczne, przyzwyczajenie, estetyka podania oraz moda. (oryg. streszcz.)
Głównym celem opracowania było określenie rozmiarów podaży surowca mięsnego, który mógłby stanowić bazę do wprowadzenia na rynek nowego produktu regionalnego "Wołowina Sudecka". Metodykę badań przygotowano dzięki studium literatury przedmiotu i metodzie eksperckiej. Obszar badań obejmował powiaty sudeckie. Dane empiryczne dotyczące pogłowia zwierząt uzyskano z zasobów informacyjnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Badania pozwoliły określić, że wołowina o najbardziej pożądanych walorach kulinarnych powinna pochodzić z bydła w typie użytkowym mięsnym i kombinowanym. W okresie badań na analizowanym obszarze utrzymywano 3946 sztuk bydła spełniającego kryteria badawcze, a możliwa do uzyskania potencjalna podaż wołowiny kulinarnej wyniosła 589 t. Pomysł wprowadzenia na rynek omawianego produktu regionalnego należy uznać za wart realizacji, ze względu na odpowiedni potencjał podażowy i możliwe korzyści dla lokalnej społeczności i turystów. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 14 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.