Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Role of marketing in the enterprise
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W celu określenia kierunku rozwoju roli marketingu w polskich przedsiębiorstwach w artykule zostały omówione: modele przedstawiające rolę marketingu w przedsiębiorstwie, funkcje marketingowe, fazy ewolucji roli marketingu w polskich przedsiębiorstwach i determinanty wpływające na zmianę roli marketingu w przedsiębiorstwie. Wstępna obserwacja rozwiązań strukturalnych w polskich przedsiębiorstwach na podstawie analizy wpływu wewnętrznych i zewnętrznych zmiennych na rolę marketingu w przedsiębiorstwie prowadzi do sformułowania hipotezy, że istnieje tendencja ograniczenia roli marketingu w tych podmiotach. Hipoteza ta wymaga weryfikacji empirycznej przeprowadzonej za pomocą badań ilościowych na próbie polskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Pogorszenie warunków osiągania celów przez przedsiębiorstwa w warunkach kryzysu gospodarczego powoduje, że stają one przed koniecznością przewartościowania i przekształcenia dotychczasowych sposobów działania, w tym - strategii marketingowej. Szukając rozwiązań dla działania w warunkach niepewności, przedsiębiorstwa często posiłkują się opiniami ekspertów i doradców reprezentujących firmy konsultingowe. Niniejszy artykuł przedstawia główne zalecenia formułowane przez firmy konsultingowe dla przedsiębiorstw odczuwających skutki kryzysu gospodarczego w kontekście działań marketingowych oraz, na tej podstawie, identyfikuje rolę i znaczenie marketingu w warunkach pogorszenia koniunktury, jaką przypisują mu firmy konsultingowe. (abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Społeczna odpowiedzialność biznesu - ujęcie marketingowe
75%
Od wielu lat system funkcjonowania przedsiębiorstw próbuje się postrzegać w nowym kontekście. Jest to kontekst wiązany ze społeczną. odpowiedzialnością biznesu. Także w definicjach marketingu wyróżniono procesowe, ekonomiczne, menedżerskie funkcjonalne, a nawet organizacyjne aspekty. Nie jest intencją Autorki tych rozważań pełna prezentacja takich ujęć. Nawet jednak na bazie dokonującej się ewolucji terminologii marketingu możliwe jest odniesienie się do relacji marketingu i CSR (Społecznej odpowiedzialności biznesu). Warto bowiem podkreślić, iż ewolucje terminologiczne marketingu wynikały głównie z ważnych dla CSR aspektów. Chodziło w nich o rozszerzone ujęcie tej kategorii, a zwłaszcza związanie jej z różnymi interesariuszami oraz etyką i społeczeństwem. Takie odniesienia stwarzały możliwość dostrzegania znaczenia społeczno twórczej roli marketingu, właściwego postrzegania kreowanej wartości ale także dotyczyły zagrożeń, a zwłaszcza dychotomii oczekiwań różnych uczestników procesów wymiany(abstrakt oryginalny)
Artykuł poświęcono problemom organizacji marketingu w przedsiębiorstwach na Ukrainie. W opracowaniu przedstawiono bieżące dane rady nadzorczej przedsiębiorstwa w stosunku do marketingu i ich wstępne doświadczenia związane z jego organizacją. Autor proponuje kilka metodologicznych zaleceń związanych z tworzeniem struktur marketingowych.
Artykuł traktuje o roli jaką odgrywa marketing wewnętrzny w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i kreowaniu jego wizerunku na zewnątrz organizacji. Zdaniem autora pojęcie „marketing wewnętrzny" częściej kojarzy się z wewnętrzną propagandą zarządów niż rzeczywistą i przemyślaną strategią, a marketing zewnętrzny bez tego wewnętrznego będzie zawsze kuleć. Autor ubolewa nad tym, że popularne postrzeganie marketingu jako źródła manipulacji, ogłupiania klientów oraz zwykłego rynkowego oszustwa, przenosi się łatwo na pracowników mających z nim niewiele wspólnego, a zespołu marketingu w wielu firmach nie darzy się szczególną estymą.
6
63%
Znaczenie sportu z roku na rok systematycznie wzrasta wśród społeczeństwa. Sport podlega procesowi profesjonalizacji i komercjalizacji, co prowadzi do przekształcania się go w konkurowanie sportowców i klubów sportowych w celu osiągnięcia sukcesu ekonomicznego. Jednakże jak każdy produkt, by dobrze się sprzedawał potrzebuje odpowiedniego marketingu. Głównym celem niniejszej pracy jest pokazanie, jak istotną i ważną rolę we współczesnym sporcie odgrywa właśnie marketing. (abstrakt oryginalny)
Opisano modele organizacji i jej otoczenia. Zaprezentowano model organizacji według H.J. Leavitta oraz model organizacji według L. Krzyżanowskiego. Przedstawiono ogólne podejścia teoretyczno-metodyczne w badaniach organizacji. Przeprowadzono analizę organizacji marketingu w przedsiębiorstwie prezentując wybrane podejścia i problemy badawcze.
Przedsiębiorstwa coraz szerzej wykorzystują zarządzanie wartością klienta i postrzegają korzyści tego procesu. Artykuł zawiera analizę obecnych kierunków rozwoju zarządzania kapitałem klienta i praktycznej ich adaptacji dla potrzeb budowy wartości przedsiębiorstwa. Na podstawie badań autorka konkluduje, że warunkiem koniecznym skutecznego wykorzystania bliskich relacji wartość klienta - wartość przedsiębiorstwa, jest wycena i wartościowanie tego co klient wnosi do firmy, oraz ukierunkowanie struktur organizacyjnych na wzrost wartości klientów. (abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Creating Value for the Organization through Marketing
63%
Purpose: Analyzing value created by marketing should cover at least two important points of view. The first is related to the problem of value created by marketing for customers, and the second is related to the value created for the organization (enterprise). This article is focused on the second point of view. Each organization formulates some expectations toward marketing, and next evaluates the results of using marketing in a more or less systematic way. The purpose of the article is to establish a theoretical model of this evaluation using three dimensions: marketing effectiveness, marketing efficiency and marketing productivity. Methodology: This study was of a conceptual character. Findings: In presented concept, the expectations toward marketing and value created by marketing are expressed by marketing performance. In turn, marketing performance can be perceived in the three dimensions of marketing effectiveness, marketing efficiency and marketing productivity. Originality: The problem of value created by marketing for the organization (enterprise) isn't too often analyzed in the literature. Existing literature offers an analysis all these dimensions but in most cases in separate way or with some important inconsequences. (original abstract)
Rozważania skoncentrowano wokół roli marketingu w przedsiębiorstwie przemysłu piekarniczo-cukierniczego. Omówiono trendy rozwojowe w piekarstwie, znaczenie marketingu produktów spożywczych na przykładzie Spółdzielczych Zakładów Piekarsko-Ciastkarskich PSS "Społem" we Wrocławiu oraz podstawowe instrumenty marketingu-mix: produkt, opakowanie, cenę, dystrybucję i promocję.
W artykule skoncentrowano rozważania na roli i znaczeniu metod i technik badań marketingowych dla przedsiębiorstw przemysłowych. Omówiono rolę badań marketingowych. Następnie nakreślono poszczególne etapy projektowania badań marketingowych: cykl badania, dobór reprezentantów i formy pomiaru, klasyfikacja instrumentów pomiarowych, metody analizy danych oraz prezentacja wyników badań. Na zakończenie zaprezentowano wyniki badań nad wykorzystaniem badań marketingowych w przedsiębiorstwach produkcyjnych.
W artykule autor omawia cechy usług i ich wpływ na działania marketingowe w sferze usług budowlanych. Nakreśla podstawowe kierunki tych działań. Zwraca uwagę na trudności we wprowadzaniu marketingu do przedsiębiorstw budowlanych.
Autor przedstawił wyniki badań obrazujących proces restrukturyzacji obszaru marketingu w przedsiębiorstwach. Rozpoczął od przedstawienia sytuacji przed restrukturyzacją, po czym przedstawił zmiany jakie proces restrukturyzacji marketingu wywołał m.in. w: obszarze segmentów rynkowych, produktach, metodach promocji, przychodach, konkurencyjności przedsiębiorstwa. Zdaniem autora, przedstawione wyniki badań pokazują mało optymistyczny obraz restrukturyzacji marketingu w przedsiębiorstwach. Na taką sytuację wpłynęło m.in. podejmowanie procesów restrukturyzacyjnych zwykle pod wpływem presji z zewnątrz, brak istotnej zmiany orientacji przedsiębiorstw w kierunku orientacji marketingowej, utożsamianie restrukturyzacji w obszarze marketingu z tworzeniem komórki marketingowej. Autor dostrzegł jednak i pozytywną cechę, a mianowicie przekonanie o ważności i zarazem potrzebie marketingu w przedsiębiorstwie.
Artykuł został poświęcony omówieniu podstawowych części składowych systemu controllingu marketingowego, do jakich niewątpliwie można zaliczyć mierniki liczbowe. Ich podstawową zaletą jest to, iż łatwo można je wykorzystać w procesach planowania, monitorowania i analizy odchyleń. W pracy scharakteryzowano mierniki liczbowe ogólne i szczegółowe.
W teorii marketingu co pewien czas pojawiają się nowe koncepcje. Autorka zastanawia się czy rzeczywiście kolejne podejścia do marketingu stanowią nową jakość i wnoszą pewne wartości do teorii i wiedzy marketingowej, czy też powielają znane już poglądy, ubierając je w nową terminologię. Autorka zdaje sobie sprawę, że takie sformułowanie problemu, mogło wzbudzić liczne kontrowersje i dyskusje, dlatego też w artykule przybliża trzy spośród najnowszych koncepcji marketingowych: marketing wirtualny, marketing procesowy oraz marketing radykalny. Autorka zakończyła rozważania własnymi spostrzeżeniami na poruszony temat.
Omówiono i z charakteryzowano marketing w procesie zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem. Pokazano jaką rolę odgrywa marketing w kreowaniu wartości dla klienta, strefy zysku i w powiększaniu wartości dla udziałowców. Skuteczność tych trzech ról wymaga wysokiego poziomu świadomości marketingowej menedżerów wszystkich pionów organizacyjnych firmy oraz profesjonalizmu pracowników marketingu.
Przedmiotem zainteresowania autora jest status działu marketingu w strukturze władzy w przedsiębiorstwie. Pokazano wpływ poszczególnych działów przedsiębiorstwa na sposób wydawania pieniędzy na funkcje marketingowe. Rozważania oparto na wynikach badań empirycznych przeprowadzonych w 105 polskich przedsiębiorstwach usługowych. Jako punkt odniesienia dla wyników uzyskanych w Polsce wykorzystano wyniki analogicznego badania przeprowadzonego w tym samym czasie w USA.
Omówiono marketingowe zarządzanie przedsiębiorstwem (MZP), czyli jedną z najbardziej rozwiniętych i nowoczesnych koncepcji zarządzania organizacją. Autor zwracając uwagę na złożoność problematyki tego tematu podkreślił, iż w MZP musi być bezpośrednio zaangażowane naczelne kierownictwo, które będzie odpowiedzialne za wprowadzenie orientacji marketingowej, ciągłość marketingowego planowania strategicznego i koordynacje pozostałych - poza marketingiem, funkcji przedsiębiorstwa.
Poruszono problem zakresu zastosowań metod jak i wyników badań marketingowych. Omówiono zastosowania badań marketingowych w marketingowym zarządzaniu przedsiębiorstwem, którego przedmiotem jest całe przedsiębiorstwo, w zarządzaniu marketingiem skupiającym się na działach (czynnościach) marketingowych, w podejmowaniu decyzji rynkowych oraz w ocenie efektywności i skuteczności marketingu.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.