Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 394

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Services market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
1
Content available remote Szanse i bariery w budowie jednolitego rynku usług w Unii Europejskiej
100%
Proces ujednolicenia rynku usług w Unii Europejskiej wymaga podjęcia wielu działań o różnorodnym charakterze. Ciągły jego rozwój przyczynia się do sukcesywnego znoszenia barier utrudniających harmonizację. Wyeliminowanie najistotniejszych przeszkód w zdecydowanym stopniu poprawi warunki realizacji swobody przepływu usług wśród krajów zjednoczonej Europy. Poparcie dla rozwoju wspólnego rynku przejawiają nie tylko instytucje europejskie, ale również same kraje członkowskie poprzez realizację założeń tzw. strategii lizbońskiej, która odzwierciedla starania o budowę jednolitego rynku usług w Unii Europejskiej. (abstrakt autora)
Korzyści płynące z outsourcingu wciąż nie są powszechnie rozumiane, a tym bardziej doceniane, a jednak eksperci i analitycy rynku przewidują w 2006 roku wzrost zapotrzebowania na takie usługi,a zatem wzrost tego segmentu rynku.
Obecna sytuacja gospodarcza naszego kraju charakteryzuje się m.in. wysoką dynamiką rozwoju rynku motoryzacyjnego, (czego ostatnim bodźcem stało się przyłączenie Polski do struktur Unii Europejskiej). Doprowadziło to do tego, iż większość konsumentów jest w posiadaniu co najmniej jednego pojazdu mechanicznego - samochody stanowią więc zasadniczy element majątku Polaków. W związku z tym pojawiła się konieczność ochrony posiadanego mienia (w tym przypadku pojazdu), ale i jednocześnie własnego zdrowia, przed ewentualnymi ujemnymi konsekwencjami zdarzeń losowych związanymi z ruchem pojazdu mogącymi nastąpić w przyszłości. Ubezpieczenie autocasco wiąże się z typem ryzyka powszechnie znanym wśród klientów indywidualnych, jak i instytucjonalnych. Z ilościowych badań marketingowych przeprowadzonych dla Polskiej Izby Ubezpieczeń jednoznacznie wynika, iż ubezpieczenie samochodowe autocasco zna ponad 80% respondentów (maj 2000 - 88%; grudzień 2001 - 82%) - wyższą znajomością wśród klientów nacechowane były jedynie ubezpieczenia na życie oraz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, tzw. OC samochodowe (obydwa ryzyka - ponad 90%). Jednocześnie ubezpieczenia komunikacyjne (AC) stanowią decydującą część w portfelu towarzystw ubezpieczeniowych i w tym samym w znaczący sposób wpływają na ich łączne wyniki finansowe. Stanowią również przedmiot działań konkurencyjnych i określają istotny rynek.
4
Content available remote Innowacje usług w redefinicji działalności usługowej
80%
Artykuł poświęcono innowacjom w usługach oraz innowacyjnym rozwiązaniom w korporacjach. Zaprezentowano w nim modele świadczenia usług jako przykład rozwiązań innowacyjnych w strukturach organizacyjnych. Artykuł składa się z dwóch części. Pierwsza dotyczy innowacji w usługach, w drugiej zaprezentowano modele świadczenia usług jako przykład rozwiązań innowacyjnych w strukturach organizacyjnych(abstrakt autora)
Artykuł omawia najczęściej przytaczane cechy rynku usług: nieuchwytność, jednoczesność produkcji i konsumpcji, nirozdzielność usługi od usługodawcy, heterogeniczność, przelotność. Następnie szczegółowo przedstawiono zjawisko asymetrii informacji czyli różnice w poziomie informacji będącej w posiadaniu obu stron transakcji rynkowej. Na zakończenie omówiono strukturę rynku usług w Unii Europejskiej.
6
Content available remote Bariery rozwoju usług na rynku chmur obliczeniowych w Polsce
80%
Celem pracy jest diagnoza przyczyn hamujących rozwój usług na rynku chmur obliczeniowych w Polsce wobec od kilku lat obserwowanego gwałtownego wzrostu rynku CC na świecie. Wyniki badania własnego wyodrębniły rozkłady barier, które w wyróżnionych grupach respondentów wpływają negatywnie na decyzje uczestnictwa organizacji na tym rynku usług. W I etapie opracowania wyników dokonano badania analizy struktury rozkładów odpowiedzi. W II etapie zaplanowano analizę oceny siły wpływu cech respondentów na zróżnicowanie rozkładów odpowiedzi w oparciu o tablice korelacyjne. (fragment tekstu)
7
Content available remote Rynek usług w województwie zachodniopomorskim - Stan i perspektywy rozwoju
80%
W artykule omówiono istotę, stan i tendencje rozwoju usług w społeczeństwie XXI wieku. Na tym tle przedstawiono rozwój usług w województwie zachodniopomorskim. Celem rozważań zawartych w niniejszym artykule jest ocena stanu i wskazanie kierunków rozwoju rynku usług, na postawie krytycznej analizy literatury i analizy dostępnych danych statystycznych. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Rola gospodarki elektronicznej w rynku usług pocztowych
80%
W wysoko rozwiniętych społeczeństwach obserwuje się silną tendencję do przechodzenia od gospodarki opartej na pracy i kapitale do gospodarki opartej na wiedzy, w której zasadniczą rolę odgrywa informacja oraz technologie informacyjne. Weszliśmy w wiek cywilizacji cyfrowej. Wraz z rozwojem technologii informatycznych i telekomunikacyjnych powstała nowa gałąź gospodarki - gospodarka informatyczna (e-gospodarka). Jej początek określa się na lata 60. ubiegłego wieku. Pod pojęciem gospodarka informatyczna rozumiemy wykorzystywanie technologii informatycznych w następujących procesach gospodarki rynkowej: produkcja, sprzedaż i dystrybucja produktów poprzez sieci teleinformatyczne. Obejmuje ona między innymi przekazywanie sformatowanych lub niesformatowanych informacji biznesowych, administracyjnych i innych, za pomocą środków elektronicznych takich jak poczta elektroniczna, Internet, elektroniczne tablice informacyjne, elektroniczne operacje finansowe, elektroniczny transfer funduszy i elektroniczna wymiana danych, pomiędzy dostawcami, odbiorcami, jednostkami rządowymi i innymi partnerami w celu przeprowadzenia i realizacji transakcji w biznesie, działalności administracyjnej i usługowej. (fragment tekstu)
The liberalisation of the services market, which affects also tourist services, aims at the transformation of the economic structure, increasing economic efficiency and economic development. The tourism sector of economic activity has the potential to stimulate economic growth and increase employment in the EU simultaneously contributing to the economic and social development and integration. The objective of this article is to present the findings of the quantitative research related to the discussed issue, i.e. the benefits and threats related to the functioning of Polish tourist businesses in the European Union markets in the era of liberalization of the services market. In the article the authors have used source literature, secondary data as well as the findings of a study carried out as part of a research project financed by the National Science Centre (NCN) 2015/17/B/HS4/02750 "Liberalization of the services market in the EU as a factor increasing the innovativeness and competitiveness of Polish service companies".(author's abstract)
10
Content available remote E-świadczeniodawcy na rynku usług medycznych
80%
Internet zrewolucjonizował życie nie tylko poszczególnych ludzi, ale także istotnie wpływa na funkcjonowanie gospodarki rynkowej powodując rozwój e-biznesu. W tradycyjnym ujęciu Internet jest postrzegany jako miejsce przepływu oraz wymiany informacji dostępne coraz szerszej grupie ludzi szukających wiedzy z określonej dziedziny1. Internet to ogólnoświatowa sieć komputerowa logicznie połączona w jednorodną sieć adresową opartą na protokole IP. Korzystanie z Internetu bardzo się w XXI wieku rozpowszechniło i stanie się jeszcze powszechniejsze także w Polsce (obecnie ma on już ok. 15 milionów użytkowników). Najpopularniejsze usługi sieciowe to www (strona witryna) i mailing. W 1993 roku World Wide Web został udostępniony do celów komercyjnych ogółowi użytkowników Internetu, powodując m.in. rozwój handlu elektronicznego. Globalna sieć komputerowa pozwala na wymianę danych w procesie komunikacji oraz zawieranie transakcji handlowych z klientami. Coraz większa liczba przedsiębiorców korzysta z Internetu w swej działalności. Zakres wykorzystania sieci w działalności gospodarczej bywa bardzo różny, począwszy przykładowo tylko od mailingu przez e-marketing czy e-rekrutację aż do prowadzenia w całości działalności w Internecie. (fragment tekstu)
11
Content available remote Konsument jako uczestnik rynku usług
80%
Funkcjonowanie współczesnego człowieka i jego gospodarstwa domowego wymaga odpowiednio rozwiniętej sfery usług i wzrastającej ich konsumpcji. Usługi w znacznej mierze przyczyniają się do kreowania nowych potrzeb i ich zaspokajania, do podnoszenia poziomu życia. Tworząca się cywilizacja usługowa zwraca uwagę badaczy na konsumenta jako uczestnika rynku usług, jego zachowania. Coraz większego znaczenia nabiera zaspokajanie potrzeb i wyszukiwanie ofert przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii. Internet zrewolucjonizował rynek usług, zmienił także konsumenta.(abstrakt autora)
Omówiono zagadnienie dotyczące związków między swoistymi cechami usług a możliwościami zmian w sektorze usług o charakterze integracyjnym. Zaprezentowano refleksje dotyczące przemian polskiego sektora usług w procesie integracji gospodarczej w ramach Unii Europejskiej.
Branża gastronomiczna w Polsce wciąż jest w przededniu rozkwitu. Liczba placówek gastronomicznych przypadających na statystycznego Polaka jest dużo niższa niż w krajach zachodnich czy nawet u najbliższych południowych sąsiadów.
W artykule przedstawiono znaczenie usług biznesowych w Unii Europejskiej oraz różnice w poziomie rozwoju tych usług między członkami "starej" Unii (UE-15) a nowymi krajami, które przystąpiły do Wspólnoty w maju 2004 roku. Ogół przytoczonych danych wskazuje, iż usługi biznesowe są dziedziną usług ekspansywnie się rozwijającą, jednak w obu częściach UE inny jest poziom rozwoju tych usług, skala ich świadczenia oraz zupełnie różny poziom wydajności.
15
Content available remote Rynek usług sportowo-rekreacyjnych typu fitness w aglomeracji trójmiejskiej
80%
Autorzy niniejszego artykułu dokonali analizy rynku "fitness". Analizie poddano zarówno sferę realną (podaż i popyt), jak i sferę regulacji. Celem badań była konfrontacja popytu i podaży na wspomniane usługi, a także wyciagnięcie wniosków natury ogólnej mogących w przyszłości usprawnić tę sferę usług. Badania zrealizowano w aglomeracji trójmiejskiej rozumianej jako obszar obejmujący trzy powiaty grodzkie, czyli Gdańsk, Gdynię i Sopot. Analizę popytu przeprowadzono w oparciu o kwestionariusz ankietowy. Badaniami objęto 100 losowo wybranych rekreantów. Z kolei analizę podaży przeprowadzono w oparciu o wywiady i informacje pozyskane z właściwych instytucji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie roli badań marketingowych w poznawaniu opinii polskich usługodawców na temat skutków liberalizacji rynku usług. Wielokrotnie badacze podkreślali, że optymalnym rozwiązaniem dla procesu poznawczego podjętego problemu badawczego jest łączenie badań ilościowych i jakościowych. Takie podejście wykorzystano realizując projekt badawczy "Liberalizacja usług rynkowych w UE jako czynnik zwiększający innowacyjność i konkurencyjność polskich przedsiębiorstw usługowych" (2015/17/B/HS4/02750), finansowany ze środków Narodowego Centrum Nauki. Badania przeprowadzono w IV kwartale 2016 roku. Otrzymane wyniki pozwoliły na pełniejsze zdefiniowanie korzyści, jak i ocenę usuwania barier administracyjno-regulacyjnych wskutek wdrażania w życie dyrektywy usługowej(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Internacjonalizacja usług a polityka Unii Europejskiej
80%
W artykule podjęto rozważania dotyczące sektora usług na obszarze eurorynku. Wyjaśniono w nim znaczenie i rolę usług we współczesnej gospodarce oraz przedstawiono międzynarodową klasyfikację usług. Zaprezentowano zagadnienia związane z pojęciem usług, zwłaszcza w aspekcie ich internacjonalizacji. W artykule poruszono problematykę wzrostu popytu na usługi, przedstawiono typologie usług w aspekcie międzynarodowym oraz znaczenie sektora usług w gospodarkach krajów członkowskich Unii Europejskiej. Ponadto podjęto problematykę dotyczącą polityki Unii Europejskiej w zakresie usług, głównie w kontekście realizacji rynku wewnętrznego. Omówiono elementy dotyczące liberalizacji i demonopolizacji rynku usług, zwłaszcza w zakresie rynku telekomunikacyjnego i lotniczego. W ostatniej części publikacji przedstawiono zakres i skutki wprowadzenia dyrektywy dotyczącej usług na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Refleksyjne, nawykowe i nieplanowane zachowania konsumentów na rynku usług
80%
Ekonomika handlu nie może opierać się wyłącznie na danych finansowych. Musi brać także pod uwagę aspekt psychologiczny zachowań konsumenckich. W artykule zostały opisane typy zachowań zakupowych konsumenta na rynku usług według podziału na zachowania refleksyjne, nawykowe i nieplanowane. Omówiono także strategie wyborów konsumenckich. Przedstawiono zabiegi marketingowe stosowane przez sprzedawców, wykorzystujące znajomość psychologicznych determinant zachowań klientów. (abstrakt oryginalny)
W artykule zostały przedstawione wyniki badania empirycznego przeprowadzonego wśród członków Polish Society for Training and Development (PSTD), dotyczącego sprawiedliwego wynagradzania osób prowadzących szkolenia. Na podstawie dostępnych raportów płacowych (Sedlak&Sedlak, Hays) przeanalizowano także wynagrodzenia specjalistów ds. szkoleń w latach 2013-2018.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono typologię transakcji na międzynarodowym rynku usług. Zaprezentowano wartość polskiego eksportu i importu usług w latach 1991-2000, usługi w bilansie płatniczym - płatności, rochody i saldo w 2000 r. w mln USD, bilans płatniczy Polski w latach 2000-2001, udział wybranych usług w wymianie usługowej między Polską a Unią Europejską.
first rewind previous Strona / 20 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.