Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Spice
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote The Growth Performance of Selected Spice Crops in Haryana State
100%
Przedmiot i cel pracy: Celem pracy jest analiza wzrostu uprawy, produkcji i wydajności produkcji roślin przyprawowych w rejonie Harijana w Indiach. Materiały i metody: Badanie opiera się na danych wtórnych z okresu 17 lat, tj. od sezonu 2001-2002 r. do 2017-2018 r. Na podstawie największej powierzchni zasiewów, z sezonu uprawowego Rabi i Charif, wyselekcjonowano do analizy cztery rośliny przyprawowe - imbir, kurkumę, czosnek i kozieradkę. W badaniach wykorzystano narzędzia statystyki opisowej (średnia arytmetyczna i współczynnik zmienności C.V.) oraz CGR (skumulowany wskaźnik wzrostu). Wyniki: Badanie wykazało znaczący dodatni przyrost, odpowiednio o 2,20%, 4,50% i 2,20% w odniesieniu do powierzchni, produkcji i wydajności imbiru w dystrykcie Panchkula. W dystrykcie Yamunanagar stwierdzono wzrost o 13,80% w odniesieniu do powierzchni i o 10,20% w odniesieniu do produkcji kurkumy. Ujawniono jednak ujemny wskaźnik wzrostu wydajności na poziomie -3,20%. W dystrykcie Karnal dodatnie wskaźniki wzrostu w wysokości 1,50%, 3,30% i 0,17% stwierdzono odpowiednio w odniesieniu do powierzchni, produkcji i wydajności produkcji czosnku. W dystrykcie Yamunanagar stwierdzono też, że wskaźnik wzrostu kozieradki wynosił odpowiednio 7,30%, 7,60% i 13,90%. Cały rejon Harijana odnotował umiarkowany wzrost o 1,7%, 2,8% i 1,1% rocznie, odniesiony odpowiednio do powierzchni, produkcji i wydajności uprawy roślin przyprawowych. Wnioski: Badanie ujawniło dodatnie wskaźniki wzrostu wszystkich wybranych upraw roślin przyprawowych, co wskazuje na rosnące perspektywy upraw tych roślin w Harijanie. (abstrakt oryginalny)
Przebadanie reakcji zasadowej hydrolizy acyloamin powodowane było koniecznością określenia ich odporności na długotrwałe przechowywanie oraz chęcią wyjaśnienia korelacji między smakową aktywnością tych połączeń i ich podatnością do hydrolizy. Przypuszczając, że aktywność smakowa ma swe bezpośrednie przyczyny w rozkładzie gęstości elektronowej w centrum amidowym założyliśmy, że znajomość hydrolitycznej reaktywności acyloamin pozwoli na lepsze zrozumienie zagadnienia. Porównanie trwałości acyloamin z trwałością piperyny było istotne tak ze względów smakowych jaki i chemicznych. (fragment tekstu)
3
Content available remote Marka własna produktów żywnościowych na przykładzie przypraw
75%
Polska jest w początkowym stadium rozwoju marek własnych produktów spożywczych, w tym przypraw. Rozwój zróżnicowanych marek handlowych poszerza asortyment produktów i jednocześnie znacząco wpływa na kształtowanie się ich cen. W pracy przeanalizowano marki własne przypraw i dokonano oceny ich asortymentu oraz poziomu cenowego. Asortyment przypraw we wszystkich sklepach był bardzo zbliżony, w każdym dostępne były przyprawy należące do najpopularniejszych, przy czym ich ceny okazały się stosunkowo niskie. (abstrakt oryginalny)
Dziko rosnące, nieuprawiane rośliny jadalne to istotny składnik pożywienia. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się w czasie głodu i braku żywności, jako ważne uzupełnienie diety. Obecnie odradza się zainteresowanie kulinarnym zastosowaniem tych roślin. Oblicza się, że na naszych ziemiach używano w tym charakterze 184 gatunki roślin. Jadano je w postaci polewek - tak dawniej nazywano zupy, gęstszych potraw, czyli bryi, sałat i surówek oraz używano jako przyprawy. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszych badań była ocena zawartości olejku eterycznego i jego składu chemicznego oraz porównanie cenowe dostępnych na polskim rynku kwiatów goździkowca (Syzygium aromaticum (L.) Merr. & Pcrry). Surowiec nabyto na lokalnym rynku, pochodził on zarówno z rolnictwa ekologicznego, jak i konwencjonalnego. Do oznaczania substancji czynnych wykorzystano metodę destylacji parą wodną według Polish Pharmacopoeia VIII [2008], natomiast do poznania składu chemicznego wykorzystano metodę chromatografii gazowej z detektorem masowym. Zawartość olejku w badanych próbkach materiału roślinnego była zróżnicowana i raczej niska (11,1-16,7%). Olejek goździkowy zawierał tylko 9 składników, z których największy udział stanowił eugenol (66-89%) i octan eugenolu (8-32%). Zawartość olejku w produktach ekologicznych pozostawała na podobnym poziomie jak w przypadku produktów z rolnictwa konwencjonalnego. Cena goździków zależała głównie od marki producenta (znanego lub posiadającego certyfikat ekologiczny) niż od realnej jakości produktu (tj. średniej zawartości olejku). (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było analiza jakości przypraw i zagrożeń wywołanych przez przyprawy, ze szczególnym uwzględnieniem pieprzu czarnego Piper nigrum L. Pieprz czarny jest przyprawą, której spożycie i zapotrzebowanie jest największe na świecie. Z tego też względu nazywany jest "królem przypraw". W ostatnich latach stwierdzono jednak niepokojący spadek jakości tej przyprawy wyrażający się m.in. częstą obecnością Salmonella spp., co wiązało się ze wzrostem powiadomień w unijnym systemie wczesnego ostrzegania o zagrożeniach (RASFF). W artykule przedstawiono zagadnienia dotyczące wielkości produkcji przypraw na świecie oraz kraje stanowiące czołówkę producentów przypraw. Szczególną uwagę zwrócono na wymagania jakościowe dla pieprzu czarnego obowiązujące w UE. W oparciu o dane zgromadzone w systemie RASFF dokonano analizy zagrożeń występujących w pieprzu czarnym importowanym do krajów europejskich. Stwierdzono duży odsetek powiadomień dotyczących obecności Salmonella spp. Obniżenie jakości mikrobiologicznej tej przyprawy wynika prawdopodobnie z nieprzestrzegania zasad dobrej praktyki w rolnictwie (GAP) oraz dobrych praktyk produkcyjnych i higienicznych (GMP/GHP). (abstrakt oryginalny)
Zachowanie konsumentów na rynku produktów spożywczych determinuje wiele różnych czynników. Jednym z nich jest wiek respondentów. W artykule przedstawiono zachowanie starszych konsumentów na rynku przypraw i produktów przyprawowych, postrzeganie przez nich tych produktów, częstość spożycia, zachowania zakupowe i wykorzystanie pozakupowe. Badanie przeprowadzono metodą wywiadu bezpośredniego wśród celowo dobranej grupy respondentów, zaś narzędziem badawczym był kwestionariusz. Uzyskane wyniki wskazują na tradycyjne wykorzystanie i zaliczenie produktów do przypraw. Cechą istotną dla respondentów tych produktów jest marka - badani wybierali produkty marek znanych i rozpoznawanych.(abstrakt autora)
Innowacje kosztują, ale są jedyną drogą umożliwiającą przedsiębiorstwu wprowadzenie na rynek nowego towaru lub usługi bądź odnalezienie się produktu na nowym rynku. W artykule przedstawiono definicje innowacji, ich podział i charakterystykę oraz przybliżono innowacje na rynku przypraw i produktów przyprawowych. Scharakteryzowano innowacje technologiczne związane bezpośrednio z procesem produkcji, innowacje produktowe związane z produktem oraz marketingowe związane ze zmianą strategii marketingowych.(abstrakt autora)
Na europejskim rynku dostępne są głównie dwie odmiany cynamonu - cynamon cejloński i kasja. Cynamon kasja różni się od cynamonu cejlońskiego pod względem smaku, zapachu, postaci, a przede wszystkim zawartości kumaryny. Kasja zawiera nawet do 10,6 % tego związku, podczas gdy cynamon cejloński jedynie śladowe jego ilości. Celem pracy była ocena jakości cynamonu dostępnego na polskim rynku przy użyciu metody HPLC. Dwadzieścia sześć próbek komercyjnego cynamonu w postaci proszku (n = 19), lasek (n = 6) i kory (n = 1) analizowano pod względem zawartości kumaryny i aldehydu cynamonowego. Spośród analizowanych próbek cynamonu 73 % nie zawierało na etykiecie informacji dotyczącej pochodzenia botanicznego (określone jako "nieznane"). Próbki oznaczone na etykiecie jako Cinnamomum verum (n = 6) oraz Cinnamomum cassia (n = 1) użyto jako próbek odniesienia. Największą zawartością kumaryny (2,3 ÷ 7,7 mg/g) cechowały się próbki o nieznanym pochodzeniu, najmniejszą zaś próbki C. verum oraz C. cassia (do 0,08 mg/g). Zawartość aldehydu cynamonowego wyniosła 38,7 mg/g - C cassia, 19 mg/g - "nieznane" i 9 mg/g - C. verum. Stosunek zawartości aldehydu cynamonowego do zawartości kumaryny był bardzo zróżnicowany. W przypadku próbek o niezidentyfikowanym pochodzeniu wyniósł on poniżej 10, natomiast próbki odniesienia charakteryzowały się stosunkiem 157 ÷ 680. Wykazano, że na polskim rynku w większości sprzedawany jest cynamon kasja - jako tania przyprawa bez deklaracji producenta o pochodzeniu botanicznym. (abstrakt oryginalny)
Spices are condiments for adding flavors to food and are traditionally utilized for some medicinal purposes. Their therapeutic, aromatic, and culinary characteristics have been widely explored by cosmetic, pharmaceutical, and food industries. However, very little is known about the factors that influence consumers' choice of spices based on their origins. Therefore, this study analyzed the determinants of consumers' preferences for the sources of spices in Gauteng province. Data was collected from 385 respondents using a structured questionnaire. Multinomial logit regression was employed for data analysis. The results of the study indicated that preferences for local and imported spices were significantly influenced ( p< 0.05) by socio-economic factors such as marital status, household size, and gender. In addition, products' attributes such as attractiveness, packaging, and availability in the market also significantly influenced ( p< 0.05) preference for local and imported spices. Based on these findings, it was recommended that promotion of spices' marketability must consider some important attributes along with consumers' socio-economic characteristics.(original abstract)
11
Content available remote Stan mikrobiologiczny wybranych przypraw i przeżywalność w nich drobnoustrojów
63%
Celem pracy było określenie stanu mikrobiologicznego dostępnych na rynku przypraw oraz ocena przeżywalności obecnych w nich drobnoustrojów w trakcie półrocznego przechowywania prób. Badaniem objęto 380 próbek przypraw dostępnych na rynku krajowym: pieprz mielony, czosnek w proszku, cebula w proszku, kolendra, pietruszka suszona, papryka w proszku, pomidory w proszku, kurkuma, bazylia, gałka muszkatołowa. Przyprawy przechowywano przez 6 miesięcy w temperaturze 20ºC. Przed rozpoczęciem składowania, oraz w kolejnych 2-miesięcznych odstępach, wykonywano oznaczenia mikrobiologiczne: ogólną liczbę bakterii tlenowych, liczbę bakterii z grupy coli oraz pleśni i drożdży, obecność Escherichia coli, pałeczek Salmonella i gronkowców koagulazo-dodatnich. Przed rozpoczęciem przechowywania ogólna liczba bakterii tlenowych w badanym materiale zawierała się w zakresie od 1,30 do 3,91 log jtk×g-1. Większe zanieczyszczenie dotyczyło przypraw poddanych większej liczbie operacji technologicznych. W takich przyprawach częściej stwierdzano też zanieczyszczenie bakteriami z grupy coli. Na podstawie zmian liczby drobnoustrojów, zachodzących w czasie przechowywania, wśród przypraw wyróżniono produkty, których poziom zanieczyszczenia mikrobiologicznego: 1) pozostawał niezmieniony (pieprz, gałka muszkatołowa, bazylia), 2) ulegał obniżeniu (czosnek, cebula, kolendra, pietruszka, papryka, kurkuma) lub 3) wzrastał (pomidor). Na podstawie uzyskanych wyników można stwierdzić, że stan mikrobiologiczny badanych przypraw, choć dobry, był wyraźnie zróżnicowany w zależności od sortymentu. Sortyment wpływał również na dynamikę przemian ilościowych mikroflory zachodzących a w trakcie przechowywania przypraw. (abstrakt oryginalny)
Suszenie jako metoda utrwalania żywności, w tym ziół przyprawowych, ogranicza rozwój mikroorganizmów i przebieg reakcji biochemicznych w surowcu, ale równocześnie wpływa na zmianę jej cech sensorycznych oraz skład chemiczny. Ziele tymianku właściwego (Thymus vulgaris L.) suszono czterema metodami: naturalną, konwekcyjną (w temperaturze: 40, 50 i 60 °C), mikrofalowo oraz sublimacyjnie. W analizie sensorycznej oceniano intensywność zapachu i jego 4 deskryptory (świeży, zielny, korzenny, balsamiczny) oraz barwę (zielona, żółtozielona, żółtooliwkowa, brunatnooliwkowa). W świeżym i suszonym zielu oznaczano zawartość i skład olejku eterycznego (metodą GC-MS). Stwierdzono, że najkorzystniejszymi cechami sensorycznymi charakteryzowało się ziele suszone sublimacyjnie oraz mikrofalowo, które wykazywało wysoką intensywność zapachu oraz korzystną barwę. Najniżej pod względem aromatu i barwy oceniono tymianek suszony konwekcyjnie w temp. 50 i 60 °C. Największy udział olejku eterycznego stwierdzono w świeżym zielu tymianku (3,04 ml•100 g-1 s.m). Suszenie spowodowało ubytek olejku od 8 ÷ 50,9 %. Największe straty olejku wystąpiły w surowcu suszonym konwekcyjnie w temp. 60 °C oraz w suszu liofilizowanym, zaś najwięcej olejku zachowało się w zielu suszonym naturalnie oraz konwekcyjnie w temp. 40 °C. Suszenie wpłynęło także na zmniejszenie zawartości aromatycznych związków lotnych w olejku. Największy ubytek tych związków nastąpił pod wpływem suszenia gorącym powietrzem oraz liofilizacji. Metody suszenia spowodowały różnice w składzie olejku eterycznego. Najmniejszą zawartością głównego składnika - tymolu charakteryzował się olejek z ziela suszonego naturalnie (50,8 %), a największą - suszonego sublimacyjnie (59,1 %) i mikrofalowo (58,3 %). Pod wpływem suszenia zmniejszyła się także zawartość E-kariofilenu oraz linalolu, natomiast zwiększył się udział p-cymenu i karwakrolu. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Alergeny przypraw
63%
Niektóre składniki przypraw mogą prowadzić do reakcji alergicznych, samodzielnie bądź w reakcjach krzyżowych z alergenami innych roślin. Mogą być przyczyną alergii wziewnej, pokarmowej lub kontaktowej. W pracy scharakteryzowano i opisano alergeny przypraw odpowiedzialne za wywoływanie reakcji nadwrażliwości mediowanej przez IgE. Ponadto opisano alergeny wywołujące reaktywność krzyżową między przyprawami a białkami pochodzenia pyłkowego m.in. pyłkiem bylicy, brzozy oraz selera. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie poziomu zanieczyszczenia grzybami strzępkowymi suszonych ziół oraz przypraw dostępnych w sprzedaży detalicznej w sklepach ekologicznych i hipermarketach województwa łódzkiego. Badaniami objęto 13 rodzajów produktów: czosnek (Allium sativum), koper (Anethum graveolens), natkę pietruszki (Petroselinum crispum), bazylię (Ocimum basilicum), oregano (Origanum vulgare), estragon (Artemisia dracunculus), tymianek (Thymus vulgaris), majeranek (Origanum majorana), gałkę muszkatołową (Myristica fragans), curry (Helichrysum angustifolia), kurkumę (Curcuma longa), pieprz czarny (Piper nigrum), paprykę słodką (Capsicum annuum). Analiza mikrobiologiczna obejmowała oznaczenie liczby grzybów pleśniowych i ich skład jakościowy. Zanieczyszczenie badanych ziół oraz przypraw przez grzyby strzępkowe było zróżnicowane i nie przekraczało poziomu 104 jtk·g-1.W czterech produktach: bazylii, curry, kurkumie i papryce słodkiej próbki zakupione w hipermarkecie charakteryzowały się istotnie większym zanieczyszczeniem przez pleśnie w porównaniu z próbkami pochodzącymi ze sklepu ekologicznego. Wykazano brak zróżnicowania poziomu zanieczyszczenia grzybami strzępkowymi badanych produktów w zależności od miejsca zakupu. Średnia liczba pleśni w ziołach i przyprawach zakupionych w sklepach ekologicznych oraz w produktach pochodzących z hipermarketu kształtowała się na podobnym poziomie. Stwierdzono natomiast zróżnicowanie poziomu zanieczyszczenia pleśniami w zależności od rodzaju przyprawy. Wyizolowane z suszonych ziół oraz przypraw grzyby strzępkowe należały łącznie do 5 rodzajów. Zidentyfikowano pleśnie z rodzaju Aspergillus (A. niger, A. flavus), Penicillium, Mucor, Alternaria i Cladosporium. (abstrakt oryginalny)
The article is devoted to the study of modern economic trends in the Ukrainian market of spicy and essential oil plants. The measurement of market concentration is carried out using concentration coefficients (indices), Lind, Herfindahl - Hirschman, relative concentration, entropy, variance of market shares of firms, Gini and Hall-Tideman. To study the degree of dominance of the largest participants in the Ukrainian market of essential oil and spice plants, the rigidity of its oligopoly core was determined. The results obtained allow us to conclude that when developing a strategy for the development of medicinal crop production in Ukraine, special attention should be paid to the need to create a competitive environment in this industry. (original abstract)
Przyprawy i zioła przyprawowe mają szerokie zastosowanie; stanowią dodatek do potraw, dodatki funkcjonalne wykorzystywane w przemyśle spożywczym, środki zapobiegające wielu chorobom. Dodaje się je do potraw także ze względów estetycznych i wizualnych. Skład chemiczny przypraw jest bardzo zróżnicowany. Zawierają one zarówno składniki odżywcze, jak i nieodżywcze. Specyficzne właściwości roślin przyprawowych wynikają z obecności substancji nieodżywczych, tzw. związków biologicznie czynnych. Odpowiadają one za właściwości aromatyzujące przypraw, ale także są składnikami funkcjonalnymi, które wskazują dobroczynne działanie na organizm człowieka. Do głównych zdrowotnych zalet przypraw należą: usprawnianie procesów trawiennych, wzmaganie apetytu, zwiększenie wydzielania śliny i soków żołądkowych, wpływanie na układ nerwowy i pracę serca. Udowodniono również ich działanie antynowotworowe (czosnek, imbir, melisa).
17
Content available remote Handel zagraniczny ziołami i przyprawami na świecie
63%
Celem głównym badań była ocena zmienności handlu zagranicznego ziołami i przyprawami na świecie i próba wskazania występujących prawidłowości. W artykule przedstawiono wartość eksportu i importu ziół i przypraw w USD w państwach z top-20. Źródłem materiałów były dane z FAOSTAT. Okres badań dotyczył lat 2007-2015. W badanym okresie handel zagraniczny ziołami i przyprawami na świecie znacząco zwiększył się. Wartość eksportu i importu w 2015 roku był na podobnym poziomie około 2,2-2,4 mld USD. Największymi eksporterami ziół i przypraw były Chiny i Indie, zaś importerami USA i Arabia Saudyjska. Najwięcej spadków w eksporcie ziół i przypraw stwierdzono w latach 2009-2010, a w imporcie w 2009 roku. W przypadku państw o największym eksporcie zmiany w poszczególnych latach były gwałtowne, zaś w przypadku importu umiarkowane. W badanym okresie stwierdzono istotny bardzo silny dodatni związek importu ziół i przyprawa z parametrami gospodarki określonymi przez wartość PKB, wartość eksportu oraz importu, zaś przeciętny i słaby w odniesieniu do eksportu ziół i przypraw (ale tylko po wyjściu z kryzysu gospodarczego). (abstrakt oryginalny)
W ostatnich latach obserwuje się duże zainteresowanie roślinami zielarskimi. Jednym z popularniejszych gatunków w Polsce wykorzystywanych w postaci naparów jest mięta pieprzowa. Celem prowadzonych badań było określenie i porównanie zawartości olejków eterycznych pozyskiwanych z ziela mięty pieprzowej w stanie luźnym i po wytworzeniu z niego aglomeratu. Zakres prowadzonych badań obejmował zagęszczanie otartego ziela mięty oraz wydzielonych z niego frakcji. Frakcje wydzielono za pomocą sita o boku oczka kwadratowego 2,5 mm i zagęszczano za pomocą prasy hydraulicznej o matrycy zamkniętej pod ciśnieniem 193,86 MPa. Przed procesem aglomeracji, a także po jego zakończeniu ustalono gęstość badanego materiału oraz zawartość olejków eterycznych, zgodnie z wymaganiami farmaceutycznymi, metodą destylacji na aparatach Clevengera. Najmniejszą zawartością olejków eterycznych charakteryzowała się frakcja otartego ziela mięty pieprzowej nieprzesiewającego się przez sito o boku oczka kwadratowego 2,5 mm. Zagęszczenie tego materiału do poziomu 1,038 g·cm-3 spowodowało obniżenie zawartości olejku o około 9%. W przypadku pozostałych frakcji nie stwierdzono strat olejku w wyniku zagęszczania.(abstrakt oryginalny)
Celem pracy było określenie wpływu zmiennych warunków pH (analogicznych do panujących w przewodzie pokarmowym człowieka) na zawartość związków fenolowych i aktywność przeciwutleniającą ekstraktów wybranych przypraw. Materiałem badawczym były suszone przyprawy: cynamon (Cinnamomum verum), estragon (Artemisia dranunculus) i bazylia (Ocimum basilicum). Z przypraw sporządzono ekstrakty metanolowe, które poddano hydrolizie w zmiennych warunkach pH, symulujących warunki panujace w przewodzie pokarmowym. W próbach przed i po trawieniu oznaczono aktywność przeciwrodnikową, zdolność do chelatowania metali, siłę redukcji oraz zdolność do hamowania autooksydacji kwasu linolowego. Przeprowadzono również jakościową i ilościową analizę związków fenolowych techniką HPLC. Najwyższą aktywność przeciwrodnikową wykazał ekstrakt cynamonu (92,48%), ekstrakty pozostałych przypraw charakteryzowały się dużo niższą zdolnością do neutralizacji wolnych rodników DPPH (od 13,53 do 29,00%). Zmienne warunki pH spowodowały wzrost zdolności do chelatowania we wszystkich badanych próbach. Trawienie w symulowanym układzie in vivo przyczyniło się również do wzrostu zdolności do hamowania autooksydacji kwasu linolowego. Przy określaniu zdolności do redukcji zaobserwowano tendencję odwrotną - trawienie in vitro spowodowało zmniejszenie tej zdolności we wszystkich badanych przyprawach. (abstrakt oryginalny)
Przyprawy są jednymi z istotniejszych składników żywności, kształtującymi jej cechy sensoryczne. W artykule przedstawiono syntetyczną charakterystykę rynku przypraw w Polsce, sporządzoną z wykorzystaniem danych literaturowych. Zaprezentowano w nim miejsce polskiego handlu przyprawami na rynku światowym, poziom importu, eksportu, producentów oraz klientów na tego rodzaju produkty. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.