Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 62

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Systemy zarządzania przedsiębiorstwem
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
1
Content available remote System zarządzania wartością przedsiębiorstwa
100%
Rozwój teorii finansów przedsiębiorstwa oraz coraz szersze wykorzystywanie narzędzi finansowych w procesie zarządzania nim doprowadziło do powstania zarządzania wartością jako nową koncepcji zarządzania, dającą także możliwość sprawowania skutecznej i efektywnej kontroli właścicielskiej nad przedsiębiorstwem. Koncepcję zarządzania wartością przedsiębiorstwa można w związku z tym postrzegać jako wyznacznik kolejnego etapu w rozwoju teorii oraz praktyki zarówno finansów, jak i zarządzania. Efektywne pomnażanie wartości przedsiębiorstwa wymaga kompleksowego podejścia poprzez stworzenie systemowej struktury zarządzania ukierunkowanego na pomnażanie wartości przedsiębiorstwa. Z tego też powodu kluczowe znaczenie dla efektywnego kreowania wartości ma system zarządzania wartością przedsiębiorstwa (system VBM). (skrócony abstrakt oryginalny)
Zintegrowane systemy informatyczne są obecnie narzędziem wykorzystywanym przez coraz większą liczbę firm na całym świecie do zarządzania całym przedsiębiorstwem. Najbardziej zaawansowane systemy typu ERP II wspierają zarządzanie i integrują wszystkie obszary działalności przedsiębiorstwa, jednak ich wdrożenie jest kosztowne. Wdrożony w badanej firmie autorski System Zarządzania Produkcją nie umożliwiał śledzenia postępów w realizacji poszczególnych zleceń na wydziale konstrukcji stalowych. Wprowadzony dodatkowy sposób ewidencjonowania postępów na zleceniu w postaci zapisków w "zeszytach" planistów okazał się mało efektywny i nieskuteczny, dlatego w artykule opisano propozycje nowego sposobu nadzoru nad postępami w realizowanych zleceniach, bazujące na eksportowanym zbiorczym pliku Excela z odwołaniami do elektronicznej karty technologicznej i harmonogramu Gantta. (abstrakt oryginalny)
Zanalizowano zagadnienia związane z możliwością kształtowania struktury przedsiębiorstw europejskich w ramach systemu monistycznego i dualistycznego. Na podstawie obecnych regulacji prawnych, przedstawiono zadania obowiązkowe oraz kompetencje w spółce europejskiej w zależności od zastosowanego systemu zarządzania.
Celem artykułu jest przedstawienie ramowej koncepcji badań diagnostycznych opartych na formule pięciu aspektów określania systemu zarządzania. Wyróżniono następujące aspekty: celowościowy, podmiotowy, strukturalny, funkcjonalny i instrumentalny. Aspekty te tworzą model poznawczy, który wraz z dziedziną zarządzania (będącą rodzajem działalności lub zasobem) stanowi przedmiot diagnozy. W badaniach diagnostycznych - pojmowanych w sensie uniwersalnym - zadaniem ogólnym jest ocena stanu faktycznego danego obiektu, jakim może być przedsiębiorstwo, realizowana strategia, dowolny proces czy system. Diagnoza może być poszerzona o ocenę czynników zewnętrznych, jakie stanowią otoczenie badanego obiektu. Prezentowana koncepcja jest ukierunkowana na ocenę systemów zarządzania, przy czym zaleca się stosowanie podejścia wielokryterialnego, w ramach wyróżnionych wcześniej aspektów. Podejście to ma zdecydowaną przewagę merytoryczną nad podejściami jednokryterialnymi, stąd postulat wiązania poszczególnych kryteriów oceny w układ komplementarny. Jest to problem ilościowego i rodzajowego doboru kryteriów oceny oraz ich agregacji. W związku z powyższym, w kolejnych punktach artykułu zostały przedstawione następujące zagadnienia: - kierunki badań nad systemami zarządzania; - pojęcie systemu zarządzania przedsiębiorstwem jako kategorii zbiorczej; - model pięcioaspektowy systemów zarządzania przedsiębiorstwem (SZP); - aspekty rozpatrywania systemów zarządzania przedsiębiorstwem; - istota wieloaspektowej diagnozy systemów zarządzania przedsiębiorstwem; - przegląd kryteriów oceny systemów zarządzania przedsiębiorstwem. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie, to próba wyjaśnienia racjonalnego wdrożenia znormalizowanych systemów zarządzania w organizacjach. Autor przeprowadził krytyczną analizę teoretyczną możliwości poprawy i doskonalenia działania organizacji dzięki wykorzystaniu tego rozwiązania. Podał również zalecenia w sprawie warunków dla prawidłowego procesu wdrażania tych systemów.
W artykule omówiono rolę i znaczenie zarządzania projektami w przedsiębiorstwie oraz przedstawiono system zarządzania projektami. Opisano również proces przygotowania kierowników projektów do pracy w systemie zarządzania projektami.
Celem artykułu jest udzielenie odpowiedzi na następujące pytania: czy i w jakim stopniu czynniki decyzyjne stanowią (powinny stanowić) odrębny przedmiot badań? czemu służy (może służyć) modelowanie ich rozmieszczenia? jakie są kluczowe zadania badawcze, związane z opracowaniem modelu rozmieszczenia czynników decyzyjnych?(fragment tekstu)
Systemem zarządzania ułatwiającym osiąganie celów współczesnego przedsiębiorstwa jest głośny w ostatnich latach tzw. lean management. [...] Innym systemem zarządzania współczesnym przedsiębiorstwem (proponowanym przez naukę o zarządzaniu) jest system powstający wskutek reengineeringu. (fragment tekstu)
Zapewnienie sukcesu przedsiębiorstwa, niezależnie od tego jak byłby rozumiany, to problem którym zarówno praktycy, jak i teoretycy zajmują się od ponad stu lat. W ciągu tego okresu pojawiały się liczne odpowiedzi, które miały pomóc w jego osiągnięciu. Były one funkcją zarówno osobistych doświadczeń menedżerów, jak i stopnia zaawansowania teoretycznej refleksji nad funkcjonowaniem przedsiębiorstw. W rezultacie pogłębiania studiów nad źródłami sukcesów przedsiębiorstw sięgano do zjawisk coraz bardziej ukrytych przed postronnymi obserwatorami. Jedną z najnowszych odpowiedzi na postawiony na wstępie problem dają badacze brytyjscy, bowiem jak wynika z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii, współcześnie długookresowe sukcesy odnoszą tylko te przedsiębiorstwa, które poprawę pozycji konkurencyjnej uznają za główny cel strategiczny. Można jednak postawić pytanie, czy dopiero współczesne przedsiębiorstwa odkryły poprawę pozycji konkurencyjnej jako źródło długookresowych sukcesów? Czy, być może w sposób nie do końca uwiadomiony, już w przeszłości wykorzystywano tę drogę do osiągnięcia sukcesu? (fragment tekstu)
10
Content available remote System zarządzania w przedsiębiorstwie w kontekście uwarunkowań jakościowych
75%
Kierunek rozważań teoretycznych i dotychczasowej praktyki zawodowej autorki zmierza do tezy, że system zarządzania we współczesnym przedsiębiorstwie jest podstawą właściwego zarządzania i powinien być jednym z podstawowych narzędzi menedżerskich. Umożliwia bowiem sprawne zarządzanie organizacją jako całością, a także określonym jej obszarem, procesem, komórką organizacyjną. (fragment tekstu)
Jednym z pierwszych społecznych standardów mających na celu promowanie praw pracowniczych dla pracowników na całym świecie jest norma SA 8000, określana jako odpowiedzialność społeczna 8000. Konceptem normy było zapewnienie godnych warunków pracy, a także zachęcanie przedsiębiorstw do rozwijania, utrzymywania i stosowania akceptowanych społecznie praktyk w miejscu pracy. Celem artykułu jest przedstawienie SA 8000, wraz z praktycznym jej zastosowaniem wśród przedsiębiorstw na całym świecie. Uzupełnieniem powyższego celu jest przedstawienie motywów i korzyści z zastosowania SA 8000 wśród wybranych firm. W opracowaniu oprócz teoretycznych aspektów procesu certyfikacji normy SA 8000, przedstawiono dane SAAS, według których na koniec grudnia 2018 roku liczba przedsiębiorstw prowadzących swoją działalność w oparciu o system zarządzania odpowiedzialnością społeczną zgodnie z SA 8000 to: 3232 certyfikowane firmy, działające w 64 krajach, w 56 sektorach i zatrudniające 2 047 066 pracowników. (abstrakt oryginalny)
Proces stałego doskonalenia systemu zarządzania przedsiębiorstwem wskazuje na szeroki zakres działań, które należy podjąć, aby osiągnąć poziom konkurencyjności pozwalający zająć silną pozycję na rynku. Z pojęciem innowacji bezpośrednio wiążą się działania zmierzające do wdrożenia zmian prowadzących do wzrostu nowoczesności i konkurencyjności organizacji, a w rezultacie do podniesienia jej wartości. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu wykorzystania środków zewnętrznych na rozwój innowacyjności przedsiębiorstwa. Można zakładać, że przedsiębiorstwo bez możliwości pozyskania środków z NCBiR nie mogłoby samo wdrożyć rozwiązań o charakterze innowacyjnym. Dodatkowo zostanie przeprowadzona analiza wewnętrznych dokumentów o charakterze finansowym, sprawozdań finansowych badanego przedsiębiorstwa. Skłonność przedsiębiorstwa do innowacji wyznacza klimat wokół inwestycji, będący efektem wcześniejszych doświadczeń, poziomu stabilności organizacji, stopnia niepewności, zaufania, stylu kierowania czy komunikowania się. (abstrakt oryginalny)
W wielu organizacjach w Polsce i na świecie funkcjonują znormalizowane systemy zarządzania zgodne z wymaganiami norm ISO. Systemy te mają wbudowane mechanizmy doskonalenia, które poprzez takie narzędzia, jak działania korygujące i działania zapobiegawcze, pozwalają wprowadzać zmiany w organizacji. Celem artykułu jest przedstawienie wyników badań dotyczących utrzymywania i doskonalenia znormalizowanych systemów zarządzania w organizacjach w Polsce w zakresie funkcjonowania mechanizmów doskonalenia. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Adaptacja polskiego systemu ISO 45001
75%
Celem artykułu jest identyfikacja i analiza kluczowych elementów ISO 45001 - systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w przedsiębiorstwie. W opracowaniu zawarte zostały krytyczne wnioski, jak również wskazano silne strony ISO 45001, sformułowane głównie na podstawie obserwacji procesu wdrażania systemu zarządzania w przykładowym przedsiębiorstwie.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie ramowej koncepcji badań diagnostycznych, opartych na formule pięciu aspektów określania systemu zarządzania. Wyróżniono następujące aspekty: celowościowy, podmiotowy, strukturalny, funkcjonalny i instrumentalny. Aspekty te tworzą model poznawczy, który wraz z dziedziną zarządzania (będącą rodzajem działalności lub zasobem) stanowi przedmiot diagnozy. (fragment tekstu)
W zarządzaniu przedsiębiorstwem przemysłowym można wyróżnić - zgodnie z poglądem B. Wawrzyniaka - cztery zasadnicze podejścia: konserwatywne, sceptyczne, liberalne i radykalne, stanowiące "filozofię oddziaływania otoczenia społecznego na przedsiębiorstwo". Kognitywna identyfikacja treści tych idei zakłada, że podejście konserwatywne /quasi obiektywne, racjonalne, przedmiotowe/ oraz podejścia radykalne /quasi-subiektywne, humanistyczne, podmiotowe/ stanowią ekstremalne wartości społeczno-ekonomiczne, konstytuujące dwa relewantne systemy zarządzania przedsiębiorstwem przemysłowym; centralistyczny i decentralistyczny, które stanowią przedmiot rozważań. Systemy te można identyfikować - czy poddać analizie przyczynowej - między innymi pod kątem zawartych w nich założeń o przedmiotowej i podmiotowej relacji między przełożonymi i podwładnymi, między przedsiębiorstwem przemysłowym a pracownikiem lub między pracownikiem a koncepcją określonego systemu zarządzania. (fragment tekstu)
Pojęcie systemu zarządzania, a zwłaszcza określenie wszystkich jego czynników składowych, nastręcza wiele problemów. Autorzy pokusili się o próbę wytypowania dwunastu obszarów strategicznych firmy determinujących jej system zarządzania. W ich ramach określono wyznaczniki stanowiące newralgiczne punkty rozwojowe przedsiębiorstwa. Wyrazem formalizacji tych wysiłków było skonstruowanie przez autorów odpowiedniego arkusza wyceny punktowej mocnych i słabych stron firmy, konkretyzującego i upraszczającego proces diagnostyczny. (fragment tekstu)
Niniejsza praca stanowi kontynuację i konkretyzację problematyki zaprezentowanej w artykule opublikowanym w numerze 4/1991 niniejszego kwartalnika. Celem tego artykułu było przedstawienie niezbędnych zmian w zarządzaniu przedsiębiorstwem - ukształtowanym w scentralizowanej gospodarce nakazowo-rozdzielczej, a następnie zmuszonym do działania w warunkach zdecentralizowanej gospodarki rynkowej. We wspomnianej publikacji przedstawiono niezbędne modyfikacje funkcji planistycznej i funkcji kontrolnej, podsumowując rozważania prezentacją schematu układu najważniejszych kanałów komunikacji w systemie informacyjno-decyzyjnym zdecentralizowanego zarządzania przedsiębiorstwem.(fragment tekstu)
Purpose: The article presents the results of research on the assessment of awareness of middlelevel employees in the field of their implementation and use in a company from the automotive industry. Methodology: Assessment of the management staff's awareness of the implementation and use of management systems in the automotive industry using a survey. Assessment of the management staff's awareness of the implementation and use of management systems in the automotive industry using a survey. The survey was addressed to middle management (90 employees). The number of respondents was indicated by top management. A four-stage research methodology was developed, including: development of survey questions (first stage), determination of the research group (second stage), determination of the minimum number of respondents using the PQStat tool (third stage), analysis of survey results (fourth stage). Findings: The results of the survey research obtained in the work can be considered as a contribution to the statement that the awareness of the mid-level staff regarding the management systems used in the surveyed company, the implemented systems supporting the optimization of all production and production-related processes. Determining the type of impact of the implementation of management methods and tools used in the company affect the improvement of OHS, determine the type of impact of the implementation of management methods and tools used in the company that improves the organization of production, how employees acquire knowledge and skills in the field of OHS Management System and what are the most effective sources of knowledge should be a priority. Making employees at all levels, including the middle level, aware of the importance of training and with what frequency it should take place, as well as the involvement of middle-level employees in the implementation of management systems, has a significant impact on the employees' work efficiency. Research implications: The survey research was limited to examining the awareness of only one group of respondents (mid-level management) of the surveyed enterprise. This survey can also be conducted among other employees of the enterprise in order to obtain full information on the use of management systems in the audited entity. This industry is developing intensively and there is a need for greater awareness of employees about the applicable management systems. Practical implications: The conducted research may provide important information for the management staff in terms of improving competences within the applied management systems. Originality: The purpose of the publication was to present survey results concerning the assessment of awareness among middle-level employees regarding the implementation and utilization within a company in the automotive industry. In today's business world, the research problem holds significant importance. This industry is developing intensively and there is a need for greater awareness of employees about the applicable management systems.(original abstract)
Artykuł ma na celu zwrócenie uwagi na możliwości efektywnego wykorzystania bardziej sformalizowanych podejść do diagnozy i projektowania systemów zarządzania przedsiębiorstwem w warunkach niekompletnych i nieprecyzyjnych informacji. Na początku został omówiony wielokryterialny system oceny, w którym preferencje decydenta są modelowane na podstawie relacji przewyższania. Wykorzystanie binarnej relacji przewyższania jest charakterystyczne dla grupy metod ELECTRE obejmującej zestaw procedur analitycznych wspomagających rozwiązywanie zagadnień wyboru, kategoryzacji oraz rangowania wariantów decyzyjnych. W artykule zdefiniowane zostały podstawowe relacje preferencji i progi dyskryminacji (równoważności, preferencji, weta). Wyjaśniono także pojęcia zgodności oraz braku niezgodności, pozwalające weryfikować hipotezę o istnieniu relacji przewyższania między parami wariantów decyzyjnych ze względu na dobrane kryteria oceny. W dalszej części artykułu pokazano, w jaki sposób można wykorzystać wprowadzone pojęcia w podejmowaniu decyzji. Omówiono przy tym metodę ELECTRE I wraz z przykładem szczegółowo ilustrującym proces agregacji ocen cząstkowych i ustalania globalnych relacji przewyższania. Przedstawiono także metodę wyznaczania wag kryteriów oceny zalecaną w metodach ELECTRE. Opisany sposób wyznaczania wag może być z powodzeniem stosowany w innych podejściach do rozwiązywania złożonych problemów decyzyjnych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.