Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 43

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tacit knowledge
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wiedza ukryta okazuje się wciąż wyzwaniem w każdej dziedzinie przemysłu i bez wątpienia jest wiecznym źródłem wiedzy. Dlatego ważne jest, aby uświadomić sobie intensywność i wpływ wiedzy ukrytej w organizacjach na różnych etapach ich działania. Takie postępowanie pomoże osiągnąć koncepcyjną uwagę dotyczącą koncentracji technik wychwytywania wiedzy ukrytej, technologii oraz metodologii na określonych etapach biznesu. Głównym celem tego artykułu jest analiza wiedzy ukrytej jako niepowtarzalnego zasobu oraz podkreślenie ważności czynnika Intensywności Wiedzy Ukrytej w każdym rodzaju organizacji, które z upływem czasu coraz bardziej wykorzystują intensywność wiedzy. (oryginalny abstrakt)
Zarządzanie wiedzą stało się poważnym wyzwaniem dla naukowców i przedsiębiorców. Jest ono postrzegane jako system, który poprawia i doskonali kompetencje danej organizacji i zasobów wiedzy na drodze osiągania celów organizacyjnych. W polskich przedsiębiorstwach systemy zarządzania wiedzą nie są powszechnie używane. Według badania rynku, przeprowadzonego kilka lat temu w Polsce, istnieją organizacje, które w ogóle nie zarządzają swoją wiedzą. Istnieją również i takie firmy, które już wdrożyły procedury i techniki oparte na zaawansowanych systemach informacyjnych, będące bardzo przydatne do zbierania, gromadzenia i wykorzystania wiedzy w organizacji. Wiedza osób pracujących w firmie powinna być konwertowana w łatwo dostępną wiedzę formalną, z której będą mogli powszechnie korzystać pracownicy w ramach organizacji.(abstrakt oryginalny)
Zasoby pracy należy traktować jako ważniejsze od pozostałych. Każda organizacja ma właściwy sobie zasób wiedzy gromadzonej w dokumentach i doświadczeniach pracowników, wiąże się to z pamięcią organizacji. Istota problemu tkwi w rodzajach pamięci i przydatności nagromadzonej w ten sposób wiedzy.
W opracowaniu przedstawiono fragmenty artykułu Ikujiro Nonakiego "Firma kreująca wiedzę", który ukazał się w kwietniowym numerze 2008 roku "Harvard Business Review - Polska". Ukazano tu istotę japońskiego podejścia, które mówi, że najważniejsza jest świadomość, że kreowanie nowej wiedzy to nie tylko kwestia "przetwarzania" obiektywnych informacji. Tak naprawdę kreowanie nowej wiedzy opiera się na dotarciu do utajonych i często bardzo subiektywnych spostrzeżeń pracowników, ich intuicyjnych przekonań i przeczuć oraz udostępnieniu tych konstatacji całej firmie, by można było je zweryfikować i wykorzystać.
5
Content available remote The Japanese Model of Knowledge Management
75%
The effectiveness of Japanese management methodologies is making them increasingly popular with business organisations all over the world. This paper aims to present one of the least known knowledge management theories: the knowledge creation model by I. Nonaka and H. Takeuchi. In their approach to the theory of organisational learning and knowledge creation, Nonaka and Takeuchi propose a categorisation of knowledge into tacit and explicit (formal) knowledge and explore the relationships between knowledge production, transfer and application; they also address the issue of applying existing and creating new knowledge. Presented SECI model captures the conversion of tacit knowledge into explicit knowledge in four steps: Socialisation, Externalisation, Combination and Internalisation. The paper examines case studies that illustrate the practical application of the processes. (original abstract)
Programy transformacji przedsiębiorstwa dotyczą przeważnie elementów namacalnych takich jak struktura organizacyjna, procesy, infrastruktura, jak również wiedzy pracowników przekazywanej poprzez szkolenia lub coaching. Zazwyczaj podobne programy nie uwzględniają jednak wiedzy ukrytej pracowników. Wiedza ukryta, czyli osobista, specjalistyczna wiedza pracowników rozwijana w celu sprostania różnorodnym rolom pełnionym w organizacji, jest kluczowym zasobem przedsiębiorstwa. Dzięki niej przystosowanie się do nowych warunków funkcjonowania spółki może przebiegać szybciej i sprawniej. Często jest również silną barierą dla zmian. Artykuł odnosi się do kwestii związanych z wiedzą ukrytą w kontekście programów transformacji przedsiębiorstwa oraz prezentuje praktyczne rozwiązania mające na celu zwiększenia jej użyteczności.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Tworzenie i transfer wiedzy w perspektywie ontologiczno-epistemologicznej
75%
Zrozumienie procesu tworzenia i transferu wiedzy wymaga nie tylko uwzględnienia jego aspektów w płaszczyźnie epistemologicznej, lecz także ontologicznej. W tej sytuacji wzrasta znaczenie kontekstu, tj. społeczno-kulturowego środowiska, w którym przebiega proces tworzenia wiedzy. Stanowi ono z jednej strony określone ramy determinujące współpracę jednostek, z drugiej natomiast definiuje granice transferu na zewnątrz wiedzy cichej. Przykładem tak rozumianego kontekstu tworzenia wiedzy jest wspólnota. W artykule zanalizowano podstawowe uwarunkowania procesu tworzenia i transferu wiedzy w płaszczyźnie epistemologicznej oraz ontologicznej, a także przedstawiono jego przebieg na przykładzie wspólnoty wiedzy.(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Zasobowe uwarunkowania potencjału konkurencyjnego polskich ukrytych mistrzów
75%
Niniejszy artykuł stanowi próbę zaprezentowania modelowego ujęcia potencjału konkurencyjnego specyficznej grupy przedsiębiorstw, jaką są polscy ukryci mistrzowie. Obecnie nie kwestionuje się znaczenia zasobów niematerialnych w działalności firm. Jednakże samo posiadanie owych zasobów nie wystarcza. Najlepsze pozycje na rynkach zajmują te firmy, które przede wszystkim umieją odpowiednio zarządzać swoim potencjałem. Przykładem tych firm są właśnie polscy tajemniczy mistrzowie. W publikacji zaprezentowano fragment wyników badań nad tą grupą przedsiębiorstw, starając się odpowiedzieć na pytania w jaki sposób i w oparciu o jakie zasoby tworzą swój potencjał ci rynkowi liderzy. W badaniu empirycznym dokonano pomiaru sondażowego pośredniego z wykorzystaniem metody wywiadu telefonicznego. Struktura artykułu obejmuje wprowadzenie do poruszanego tematu, zaprezentowanie miejsca zasobów w potencjale konkurencyjnym przedsiębiorstw, charakterystykę polskich ukrytych liderów, a także szczegółowy opis metodyki badań oraz przedstawienie modelu potencjału konkurencyjnego badanej grupy podmiotów Celem opracowania jest zaproponowanie modelowego ujęcia budowy potencjału konkurencyjnego polskich ukrytych mistrzów. (abstrakt oryginalny)
Wiedza ukryta jest podzbiorem ogółu potencjału intelektualnego człowieka. W gospodarce opartej na wiedzy zarządzanie zarówno na poziomie makro-, jak i mikroekonomicznym powinno uwzględniać fakt, że nie całą wiedzę można przelać na papier lub do elektronicznych baz danych.
Zamierzeniem autorki było pokazanie, że bycie coachem dla podwładnych może być stymulatorem dzielenia się wiedzą ukrytą w organizacji. Na wstępie przybliżono zjawisko wiedzy ukrytej, a dalej omówiono specyfikę transferu tej kategorii zasobu. Następnie podjęto próbę przedstawienia menedżera w roli coacha - osoby mogącej stosować coaching do pobudzania dzielenia się wiedzą ukrytą. Badanie ma charakter analizy przypadku.(abstrakt oryginalny)
Wszyscy pewnie znamy osoby, które potrafią osiagać cele i zachowywać świetne relacje z innymi. To są ci, którzy potrafią się odnaleźć w każdej sytuacji. Czasem wcale nie są wyjątkowi pod względem umiejętności zawodowych, ale mają to coś, co pozwala im być bardziej efektywnymi niż inni w swoich długofalowych działaniach. To coś nazywa się inteligencja emocjonalna.
Wiedza ukryta kierowników jawi się jako problem doniosły praktycznie, ale też złożony badawczo. W prezentowanym artykule została podjęta próba teoretycznej charakterystyki tego zjawiska. Wskazano naturę i główne atrybuty wiedzy ukrytej, jej możliwe ustrukturowania i składające się na nią elementy. Przedstawione tezy wymagają jednak walidacji. Mogą one również ułatwić planowany proces badawczy, zwłaszcza w fazie operacjonalizowania zjawiska kierowniczej wiedzy ukrytej.
Większość podejść opisywanych w literaturze naukowej rozważa zjawisko głębokiego (ukrytego) Internetu jako wyzwanie dla badaczy szukających ukrytej informacji lub programistów pracujących nad aplikacjami przeszukującymi zasoby niedostępne dla tradycyjnych wyszukiwarek. Podejście zaprezentowane tutaj pokazuje zagadnienie ukrytej sieci Web w odmienny sposób - z punktu widzenia przedsiębiorstwa e-biznesowego. Celem artykułu jest rozważenie teoretycznych i praktycznych aspektów związanych z osiąganiem konkurencyjnej przewagi portali internetowych działających w oparciu o model biznesowy wykorzystujący ukryte zasoby sieci. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest ukazanie wiedzy ukrytej, inteligencji praktycznej i intuicji jako istotnego zasobu decydującego o kompetencjach menedżera. Przedstawiono w nim badania dotyczące roli omawianych fenomenów (Sternberg, Argyris, Shirley, Langan-Fox). Zaprezentowano model nabywania wiedzy ukrytej według Sternberga [1999] oraz model menedżerskiej wiedzy praktycznej [Wagner, i Sternberg 1987]. Szczególne miejsce poświęcono pomiarowi tychże fenomenów. Przedstawiono charakterystykę menedżera posługującego się intuicją i opisano funkcjonowanie osób obdarzonych intuicją w określonych środowiskach pracy. W artykule sformułowano problemy badawcze i wdrożeniowe istotne dla badań i zastosowań omawianych zagadnień.(abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano na zdolność do przeżywania wartości jako istotę orientacji intuicyjnej menedżera w sytuacji rynkowej. Orientacja intuicyjna jest szczególnie ważna w fazie preparacji działań, jako warunek sprawczości i twórczości kierowników. Wyjaśniając, na czym polega charyzma wybitnych menedżerów, zarysowano dynamiczny model podmiotu, a w jego tle określono znaczenie tzw. wiedzy intuicyjnej (ukrytej). W praktyce określenie dyspozycji miękkich kierowników wymaga zastosowania metod jakościowych (rozmowa, testy wyboru, testy projekcyjne). W tekście omówiono obrazkowy test zawodów M. Achtnicha jako narzędzie do badania szeroko rozumianych dyspozycji kierowniczych oraz oszacowania dostępu - w procesie decyzyjnym - do wiedzy ukrytej.(abstrakt oryginalny)
Companies are increasingly facing uncertainties and a variety of dimensions of imponderability. Being innovative and economically successful in turbulent times moreover increasingly requires companies to address topics of sustainability and to respect requirements of customers and other stakeholders. Companies have to bring civil society back in to find solutions to current and future challenges. But this deeply challenges the traditional forms of organisation. After an era of re-engineering organisations towards standardised processes that where tightly bound to the logic of short-term profit and shareholder markets, companies have to open up and become agile and competent for dialogue on an organisational level. This development is accompanied by the necessity to cope with uncertainties instead of annihilating them. This article argues why the tacit and experiential knowledge of employees is the key factor to tackle uncertainties and to design appropriate workplace and organisational innovation. We will outline how these factors elude approaches to formalise or digitise them and are therefore endangered by objectification of work. A new quality of participation is needed to acknowledge and support the employees' tacit and experiential knowledge and experience-based work action to strengthen processes and results of workplace innovation and social innovation. (original abstract)
Kluczowym czynnikiem determinującym skuteczność zarządzania wiedzą jest jakość pozyskanej i zgromadzanej wiedzy. Dostrzec należy, iż pozyskanie i zgromadzenie wiedzy o pewnej dziedzinie przedmiotowej jest z natury dużym wysiłkiem badawczym. Wymaga bowiem zlokalizowania wiedzy (np. wiedzy eksperta dziedzinowego, wiedzy w kodzie programu komputerowego, wiedzy z bazy danych), a następnie jej uchwycenia i wizualizacji w zunifikowanej postaci. Ponadto należy pamiętać, iż wiedza podlega zmianom, modyfikacjom i ulega dezaktualizacji, co musi znaleźć odzwierciedlenie w jej zapisie. We wszystkich tych działaniach niezbędna jest permanentna współpraca eksperta dziedzinowego (subject matter expert) i inżyniera wiedzy (knowledge engineer). Wynikiem ich współpracy musi być koherentny model wiedzy, stanowiący reprezentację wiedzy o badanym wycinku rzeczywistości oraz wiedzy dotyczącej metodyki modelowania, która ze względu na to, że zwykle jest wiedzą niejawną często określana jest mianem sztuki modelowania. (fragment tekstu)
Skuteczne zarządzanie wiedzą ukrytą wymaga zdolności przyciągania i zatrzymania pracowników, którzy są dysponentami tej wiedzy. Celem artykułu jest określenie nastawienia studentów wobec pracy w turystyce w kontekście zarządzania wiedzą ukrytą. Dzięki badaniom pierwotnym przeprowadzonym na grupie 351 studentów w Poznaniu wykazano, że przeważająca ich większość nie planuje na stałe związać swojej kariery zawodowej z turystyką, co powodować może wyciek wiedzy poza sektor turystyki. Stwierdzono także, że nastawienie studentów wobec pracy w turystyce uwarunkowane jest ich wcześniejszymi doświadczeniami zawodowymi oraz satysfakcją ze studiów. (abstrakt oryginalny)
We współczesnej nauce, gdzie "kreatywność" jest jedną z kluczowych kwestii, badacze coraz częściej mówią o "kreatywnej gospodarce". Wpływ kreatywności na rozwój przedsiębiorstwa jest coraz częściej brany pod uwagę również przez przedsiębiorców i menedżerów. Celem artykułu jest analiza ludzkiej kreatywności przez zastosowanie ujęcia fenomenologicznego. Perspektywa fenomenologiczna umożliwia dogłębną eksplorację czynników, które są istotne zarówno dla rozwoju człowieka, jak i dla zrównoważonego rozwoju organizacji.(abstrakt oryginalny)
W każdym przedsiębiorstwie, w każdej instytucji, a i również w życiu prywatnym codziennie podejmujemy różnorodne decyzje. U podstaw ich leży nasza wiedza, nabyta w wyniku kształcenia bądź bazująca na naszych wcześniejszych doświadczeniach. Ten naturalny sposób podejmowania decyzji próbują naśladować systemy odkrywania wiedzy. Tak, jak ludzie zapamiętują swoje doświadczenia, tak również możemy odnaleźć w komputerach zapisy dotyczące działalności przedsiębiorstwa. W komputerowych bazach danych przechowywane są historyczne informacje dotyczące przeprowadzonych transakcji, podjętych decyzji oraz ich efektów. Zastosowanie algorytmów odkrywania wiedzy pozwała na odnalezienie ukrytej pomiędzy danymi informacji, które mogą wspierać wiedzę eksperta podejmującego decyzję. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.