Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 41

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourism financing
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
1
Content available remote About the Essence of Social Tourism and its Financing Possibilities in Poland
100%
Celem artykułu jest próba ustalenia współczesnego rozumienia pojęcia turystyki społecznej na tle jej wcześniejszych definicji i podejść do wyjaśniania jej istoty oraz zidentyfikowania źródeł jej finansowania w Polsce. Podstawową metodą zastosowaną w rozwiązywaniu problemu badawczego był przegląd literatury z zakresu ekonomiki, zarządzania i socjologii turystyki, a także materiałów statystycznych Eurostatu, Głównego Urzędu Statystycznego i Komisji Europejskiej oraz dokumentów programowych (statuty, programy, informacje o podmiocie) organizacji zajmujących się problematyką turystyki, w tym turystyki społecznej(abstrakt autora)
Od wielu lat obserwujemy w Europie Zachodniej zainteresowanie rządów oraz władz samorządowych rozwojem turystyki społecznej. Traktuje się ją jako narzędzie włączenia do turystyki obywateli wykluczonych z różnych względów z tej aktywności. W Polsce problematyka ta jest zagadnieniem nowym. Dla przyszłego rozwoju turystyki społecznej w naszym kraju potrzebne jest nie tylko określenie potencjalnych grup jej beneficjentów, ale wskazanie także możliwych źródeł i sposobów jej finansowania. W artykule podjęto problematykę finansowania rozwoju turystyki społecznej oraz zwrócono uwagę na te rozwiązania, które mogą przyczynić się do zdecydowanie większego udziału w turystyce obywateli wykluczonych z niej ze względów m.in. ekonomicznych, zdrowotnych, społecznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne finansowania obiektów informacji turystycznej, które stanowią istotny element potencjału turystycznego regionu. Rozważania teoretyczne zostały zilustrowane badaniami funkcjonowania informacji turystycznej w województwie zachodniopomorskim oraz w regionie jeziora Balaton (Węgry). Przedstawione badania koncentrują się na instytucjonalnych aspektach funkcjonowania systemu informacji turystycznej, a w szczególności na problemach jego finansowania. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest ukazanie źródeł finansowania, wysokości oraz poziomu zwrotu wydatków poniesionych na rozpoczęcie przedsięwzięć związanych ze świadczeniem usług agroturystycznych. Badania przeprowadzono wśród 60 właścicieli gospodarstw agroturystycznych świadczących swoje usługi na terenie Lubelszczyzny. Metodą badawczą był sondaż diagnostyczny. Z przeprowadzonych badań wynika, że dominującym motywem podejmowania działalności agroturystycznej jest chęć uzyskania dodatkowego dochodu. Kwaterodawcy wydatki związane z rozpoczęciem tej działalności pokrywają najczęściej z własnych oszczędności. Są one stosunkowo niewielkie - w 80% przypadków poniżej 20 tys. zł, jednak na ich zwrot trzeba czekać minimalnie 2-3 lata. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Finansowanie turystyki w Polsce
75%
Turystyka jest istotnym działem gospodarki narodowej Polski. Pomimo jej rynkowego charakteru wymaga wsparcia zarówno na poziomie krajowym, jak i przy wykorzystaniu różnorodnych instrumentów finansowych Unii Europejskiej. Na poziomie krajowym zadania w zakresie gospodarki turystycznej są finansowane z budżetu państwa poprzez administrację rządową. Wydatki na turystykę ponosi też w znacznie większym stopniu administracja samorządowa. Głównym celem niniejszego opracowania jest wskazanie źródeł finansowania oraz krótka charakterystyka wielkości wydatkowanych środków, a także pokazanie możliwości finansowania w pewnej perspektywie czasowej. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Celem artykułu jest wskazanie uwarunkowań, które tworzą kontekst decyzji o finansowym wsparciu podaży turystycznej w miastach ze środków publicznych. W idealnych warunkach decyzje tego typu powinna cechować skuteczność, tj. osiąganie zakładanych celów, przejrzystość i efektywność ekonomiczna. Wcielanie w życie tych zasad może ułatwić przeanalizowanie następujących zagadnień: jakie mogą być przesłanki finansowego zaangażowania sektora publicznego, jak przekładają się one na konkretne działania podejmowane w środowisku miejskim, kto jest ich beneficjentem, a kto ponosi koszty. Odpowiedź na tak postawione pytania powinna umożliwić wskazanie kryteriów oceny skuteczności, które należałoby wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o publicznym wsparciu podaży turystycznej, choć nie rozstrzygnie opisanych na wstępie różnic o zabarwieniu ideologicznym. (fragment tekstu)
Szczeciński Obszar Metropolitalny (SOM), między innymi ze względu na walory przyrodnicze, odznacza się wyjątkowo korzystnymi uwarunkowaniami dla rozwoju turystyki. Na terenie SOM realizowane są inwestycje o charakterze turystycznym dofinansowywane z funduszy unijnych, między innymi ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013 oraz programu INTERREG IV A. Inwestycje te przyczyniają się do zwiększenia dywersyfikacji oraz jakości oferty turystycznej, a ponadto stymulują rozwój gospodarki turystycznej regionu, wzmacniając również jego konkurencyjność. W artykule podjęto próbę przedstawienia wykorzystania środków unijnych przyczyniających się do rozwoju turystyki w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym.(abstrakt oryginalny)
Głównym celem poniższego opracowania jest wskazanie roli jednostek samorządu terytorialnego, w tym zwłaszcza urzędów marszałkowskich, w finansowaniu zadań w terenie związanych z turystyką, wskazanie źródeł finansowania oraz krótka charakterystyka wielkości wydatkowanych środków. Turystyka jest istotnym działem gospodarki narodowej Polski. Pomimo jej rynkowego charakteru wymaga wsparcia zarówno na poziomie krajowym, jak i przy wykorzystaniu różnorodnych instrumentów finansowych Unii Europejskiej. Na poziomie krajowym zadania w zakresie gospodarki turystycznej są finansowane z budżetu państwa poprzez administrację rządową. Wydatki na turystykę ponosi też w znacznie większym stopniu administracja samorządowa. (abstrakt oryginalny)
9
75%
This article explores the contemporary experience of providing credit and financial resources for rural tourism development in the Kaluga region. The possibilities and the procedure of state support, as well as the potential of the cooperative credit consumer are presented.(original abstract)
Województwo zachodniopomorskie dysponuje szczególnie korzystnymi walorami sprzyjającymi rozwojowi agroturystyki. Autor wskazał na warunki przyrodniczo-geograficzne Pomorza Zachodniego oraz wyposażenie w infrastrukturę komunalną i techniczną obszarów wiejskich regionu. Podkreślił także rolę sektora publicznego w finansowaniu rozwoju agroturystyki oraz dalszej rozbudowie infrastruktury komunalnej, technicznej i socjalno-rekreacyjnej.
Na tle charakterystyki naturalnych warunków woj. podlaskiego, które sprzyjają rozwojowi agroturystyki, scharakteryzowano bazę turystyczna w tym regionie i jej rozwój oraz ogólne warunki przemawiające za popularyzacją tej działalności. Rozwojowi agroturystyki sprzyja polityka rządu oferująca szerokie możliwości kredytowe, zarówno z budżetu państwa (preferencyjne kredyty), jak i środków unijnych (SPO). Służby doradztwa rolniczego oferują także fachową pomoc w organizacji i prowadzeniu gospodarstw agroturystycznych. Na rozwój agroturystyki pozytywnie wpływa poprawa jakości usług i kategoryzacja obiektów, a dla jej popularyzacji ogromne znaczenie ma reklama m.in. informacja w Internecie. (abstrakt oryginalny)
12
63%
W niniejszym artykule autorzy określili specyficzne cechy konstrukcji budżetów w Polsce i w Norwegii, wskazali na miejsce turystyki w klasyfikacjach budżetowych właściwych obu krajom. Następnie, szczegółowo przeanalizowali wydatki realizowane przez gminy i powiaty województwa łódzkiego, księgowane w ramach działów budżetowych posiadających silne związki z turystyką. Mowa o związkach bezpośrednich, jak również o pośrednim wpływie na rozwój turystyki poprzez promocję, rozwój kultury czy sportu. Uzyskane wyniki odniesiono do analogicznych wartości zaobserwowanych w norweskim hrabstwie Oppland oraz w tworzących je gminach. Należy podkreślić, iż dzięki zrealizowanym pracom badawczym, możliwym było wskazanie silnych oraz słabych stron konstrukcji i prezentacji budżetów samorządowych w Polsce i w Norwegii. Elastyczność polskiej klasyfikacji budżetowej, porównywalność budżetów JST każdego szczebla to najważniejsze zalety polskich budżetów. Z drugiej strony, precyzyjny, rozłączny opis działów budżetowych oraz wysoka jakość statystyki publicznej, w ramach której upowszechniane są charakterystyki norweskich budżetów samorządowych, to niewątpliwe plusy budżetów samorządów norweskich. Faktem jest, iż środki którymi dysponuje samorząd norweski, nawet po uwzględnieniu różnej siły nabywczej norweskiej korony i polskiego złotego, są obiektywnie wyższe w Norwegii. Warto podkreślić, że wysokości środków, które służą finansowaniu określonych działań, np. związanych z rozwojem turystyki, nie można utożsamiać z efektywnością ich wydatkowania. Zagadnienie to nie było jednak przedmiotem prac podjętych przez autorów. Dzięki podjętym badaniom, autorzy mogli również ocenić umiejscowienie turystyki w polskiej i norweskiej klasyfikacji budżetowej. Mimo, iż w polskiej klasyfikacji ujawniono dział dedykowany bezpośrednio turystyce, zdiagnozowano jednocześnie niski stopień jego wykorzystania w planowaniu budżetów samorządowych. W związku z powyższym, problemem zarówno polskim jak i norweskim jest brak możliwości prostego szacowania wysokości środków przeznaczanych na rozwój turystyki w budżetach JST. Autorzy sugerują przeprowadzenie szczegółowych badań w podanym zakresie, proponują rozpoznanie pojedynczych zadań finansowanych ze środków samorządowych oraz określenie stopnia ich wpływu na rozwój turystyki w gminach czy powiatach. Liczą zatem, iż niniejszy artykuł stanie się przyczynkiem do podjęcia kolejnych prac badawczych nad znaczeniem turystyki w budżetach samorządowych. (abstrakt oryginalny)
W pracy podjęto temat związany z wypoczynkiem osób niepełnosprawnych podczas turnusów rehabilitacyjnych w ośrodkach umiejscowionych nad Morzem Bałtyckim. Zwrócono szczególną uwagę na dostosowanie ośrodków do wymagań osób niepełnosprawnych (przystosowania architektoniczne) oraz programów rekreacyjno-turystycznych, które stanowią formę rehabilitacji. Przeanalizowano trzy wybrane ośrodki w Ustroniu Morskim pod względem oferty w zakresie rehabilitacji, leczenia i wypoczynku (wycieczek i innych atrakcji turystycznych) oraz kosztów pobytu ponoszonych przez osoby niepełnosprawne wraz z możliwościami częściowej fundacji. (abstrakt oryginalny)
Rozwój społeczno-gospodarczy każdego regionu uwarunkowany jest między innymi istnieniem odpowiednich zasobów naturalnych. Turystyka to wła-śnie ten rodzaj aktywności gospodarczej człowieka, który czerpiąc bezpośrednio z walorów przyrodniczych, powinien odgrywać ważną rolę w praktyce proeko-logicznego zarządzania środowiskiem. Zwiększający się ruch turystyczny pocią-ga za sobą wiele zagrożeń dla mieszkańców oraz środowiska przyrodniczego terenów z dominującą funkcją turystyczną. Wzrost świadomości ekologicznej, przy braku odpowiedniego wykorzystania turystyki, powoduje postrzeganie jej jako czynnika negatywnego oddziaływania na przyrodę(fragment tekstu)
Zamiarem autorów było pokazanie możliwości rozwoju regionu Mazur i Warmii, posiadającego olbrzymie walory przyrodnicze do rozwoju turystyki, która dzięki temu ma szanse stać się podstawową dziedziną działalności w tej części Polski. Autorzy zastanawiają się także, czy istniejący tam potencjał turystyczny jest wystarczający do konkurowania na unijnym rynku.
Zniesienie Centralnego Funduszu Turystyki i Wypoczynku oraz większości funduszy celowych, w tym wszystkich terenowych, diametralnie zmieniło warunki działania turystyki i współpracujących z nią dziedzin; dotyczy to zarówno działalności bieżącej jak i rozwojowej a także polityki społecznej państwa w zakresie wspierania turystyki. W warunkach kryzysu finansów publicznych i niedoskonałości organizacyjno-systemowych w gospodarce turystycznej, budżet jest podstawowym instrumentem finansowym polityki państwa w turystyce.
W artykule sformułowano średnio- i długoterminowe cele oraz główne prognozy i zadania szczegółowe w rozwoju turystyki w województwie częstochowskim. Określono także podmioty realizujące i wskazano źródła finansowania przedsięwzięć w tym sektorze.
Stan rozwoju turystyki wiejskiej obecnie jest niezadowalający ze względu na niedostatek kapitału i infrastruktury. W związku z tym istnieje potrzeba wspierania rozwoju tej gałęzi turystyki poprzez różnego rodzaju programy pomocowe, a przede wszystkim kredyt. W artykule wskazano na liczne możliwości finansowego wsparcia agroturystyki przez niektóre agencje, fundacje i banki.
Przedmiot i cel pracy: W artykule przedstawiono badania mające na celu weryfikację skuteczności procedury odwoławczej w zakresie ubiegania się o dofinansowanie projektów turystycznych w ramach RPO WP 2007-2013. Materiały i metody: W badaniach wykorzystano analizę danych wtórnych pochodzących z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku oraz literatury z dziedziny objętej obszarem badawczym. Analiza informacji jednostkowych dokonana została z zastosowaniem wnioskowania indukcyjnego. Wyniki: Żaden z wnioskodawców w ramach Osi priorytetowej III. Rozwój turystyki i kultury RPOWP 2007-2013 nie zdecydował się na realizację swego uprawnienia w zakresie skorzystania z etapu sądowego procedury odwoławczej. Wnioski: Nie da się jednoznacznie określić stopnia skuteczności procedury odwoławczej w przedmiocie ubiegania się o dofinansowanie projektów turystycznych w ramach RPO WP 2007-2013 jako mechanizmu weryfikacji prawidłowości przeprowadzenia oceny projektów, gdyż nie miała ona zastosowania w pełnym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Państwo, jako podmiot kształtujący uwarunkowania systemowe rozwoju przedsiębiorstw, powinno w sposób aktywny realizować "przyjazną", z punktu widzenia przedsiębiorców, politykę gospodarczą. Stan faktyczny w tej kwestii znacznie rożni się od stanu pożądanego. Obecna aktywność państwa w zakresie wspierania rozwoju przedsiębiorstw, świadczących usługi gastronomiczne i noclegowe jest negatywnie oceniana przez adresatów tych działań. Oczekiwania właścicieli placówek gastronomicznych i noclegowych na zintensyfikowanie w przyszłości działań państwa, związanych z prorozwojową polityką gospodarczą są bardzo duże. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.