Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 439

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Tourism market
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Tour operators are important players in the tourism market in regards to the provision of organization and brokerage services. The business activity of tour operators must be adapted to the new legal provisions that entered into force at the beginning of July 2018. On the one hand, the new Act includes provisions that impose more duties on tour operators, and on the other, provides greater protection of clients (tourists).The aim of this article is to indicate changes regulated by law that are essential for the business activities of the tour operators.(author's abstract)
2
Content available remote Relacje na rynku turystycznym
100%
Rynek turystyczny posiada rozbudowaną strukturę. Procesy na rynku turystycznym pozostają w ciągłym rozwoju zarówno od strony podażowej, jak i popytowej. Sposobem prowadzenia analizy rynku turystycznego jest wskazanie na zbiór (układ) elementów go tworzących, uwarunkowań jego funkcjonowania, procesów na nim zachodzących oraz szczegółowych problemów wynikających z cech współczesnej gospodarki. Głównym celem opracowania jest prezentacja elementów struktury rynku turystycznego poprzez identyfikację zakresu podmiotowego (uczestników tego rynku). Skompli-kowana struktura podmiotowo-przedmiotowa prowadzi do wyodrębnienia subrynków turystycznych, tj. rynku dóbr turystycznych, rynku usług turystycznych, tzw. rynku środków i warunków do uprawiania turystyki. Jednocześnie zinterpretowano rodzaje relacji na rynku turystycznym, w których uczestniczą podmioty strony podażowej i popytowej rynku turystycznego. Wskazano przy tym na bardziej rozbudowany zakres relacji na rynku turystycznym w stosunku do innych rynków branżowych.(abstrakt autora)
Celem pracy jest prezentacja problematyki asymetrii informacji na współczesnym rynku turystycznym. Opracowanie ma charakter teoretyczno-koncepcyjny, zaś zaprezentowane rozwiązania - charakter modelowy. Zinterpretowano procesy asymetrii informacji w odniesieniu do obszaru transakcyjnego rynku turystycznego. Efektem opracowania jest prezentacja zakresu asymetrii informacji pomiędzy uczestnikami rynku turystycznego reprezentującymi popyt i podaż turystyczną w zakresie transakcyjnym. Może być ona podstawą do przeprowadzenia szczegółowych badań empirycznych w zakresie analizy asymetrii informacji na rynku turystycznym.(abstrakt autora)
Polskie hotelarstwo będzie rozwijać się dwutorowo. W dużych miastach brakuje bowiem hoteli cztero- i pięciogwiazdkowych, których głównymi klientami są korporacje (najczęściej zagraniczne). Z drugiej strony szansę na rozwój hotelarze widzą w usługach dla "średniaków".
W artykule zaprezentowano zagadnienia substytucyjności rynku turystycznego z rynkami branżowymi. Podstawowy zakres substytucji obejmuje rynek turystyczny z innymi rynkami czasu wolnego. Na wstępie zaprezentowano zagadnienia funkcjonowania i struktury rynku turystycznego. Następnie zinterpretowano istotę substytucyjności rynku turystycznego oraz wskazano na zakres jego substytucji z rynkami czasu wolnego oraz dokonano charakterystyki wytypowanych rynków substytucyjnych. Wskazano także na inne obszary substytucyjności w stosunku do rynku turystycznego. Podstawowym efektem przeprowadzonych analiz jest określenie trzech rodzajów relacji substytucji rynku turystycznego z rynkami czasu. Celem opracowania jest prezentacja zagadnienia substytucji rynku turystycznego z innymi rynkami branżowymi wraz z określeniem rodzaju relacji, jakie pomiędzy nimi zachodzą.(abstrakt autora)
6
Content available remote Promocja miasta za pomocą wydarzeń na przykładzie Gdyni - Case Study
80%
W artykule przedstawiono promocję miasta Gdyni głównie na rynkach turystycznym i biznesowym. Zaakcentowano przede wszystkim rolę wydarzeń. Zidentyfikowano również główne segmenty rynku dla działań promocyjnych podejmowanych przez miasto Gdynię. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Problemy asymetrii informacji na rynku turystycznym w obszarze transakcyjnym
80%
Celem pracy jest prezentacja problematyki asymetrii informacji na współczesnym rynku turystycznym. Opracowanie posiada charakter teoretyczno-koncepcyjny. Zaprezentowane rozwiązania mają charakter modelowy. Zinterpretowano procesy asymetrii informacji w odniesieniu do obszaru transakcyjnego rynku turystycznego. Efektem opracowania jest prezentacja zakresu asymetrii informacji pomiędzy uczestnikami rynku turystycznego reprezentującymi popyt i podaż turystyczną w obszarze transakcyjnym. Przeprowadzone badania mogą stanowić podstawę do przeprowadzenia badań empirycznych w zakresie analizy asymetrii informacji na rynku turystycznym w tym zakresie(abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Aktualne uwarunkowania polityki turystycznej w Polsce
80%
Miejsce państwa na rynku turystycznym warunkowane jest szeregiem czynników. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie podstaw polityki turystycznej, następnie wskazanie na zakres czynników ją determinujących oraz odniesienie się do bieżących zagadnień prowadzenia polityki przez państwo, takich jak: globalizacja, kry-zys ekonomiczny oraz prezydencja Polski w Unii Europejskiej. Są to czynniki, które powinny być uwzględniane pierwszoplanowo w bieżących zadaniach państwa. Należy uznać, że uwzględnienie w polityce turystycznej kwestii globalizacji i kryzysu ekonomicznego wyznacza możliwości wpływu na gospodarkę turystyczną w długim horyzoncie czasu. Prezydencja Polski w Unii Europejskiej w drugiej połowie 2011 roku, mimo ściśle określonych ram czasowych, powinna umożliwiać nie tylko realizację celów bieżących, ale także długofalowych, jak np. umocnienie Polski na europejskim rynku turystycznym jako destynacji, wpływ na regulacje unijne w zakresie turystyki itp.(abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto próbę dokonania analizy zachowań ludzi i organizacji w kontekście teorii organizacji i turystyki, chcąc przyczynić się do postępu we wciąż nowatorskich i niedoprecyzowanych teoriach naukowych. Problematyka podjętych rozważań należy do interdyscyplinarnego obszaru teorii organizacji oraz turystyki, których dyskursywna i metodyczna eksploracja zmierza w kierunku naukowego objaśnienia dialektycznego procesu ,,śmierci oraz narodzin" form organizacyjnych (w rozumieniu ogólnej kategorii, a nie akcydensu) w oparciu o podejście idiograficzne, w ramach analizy rynku turystycznego.(fragment tekstu)
Globalny trend w kierunku rozwoju nowoczesnych technologii w powiązaniu z rosnącymi oczekiwaniami turystów przyczynił się do powstania presji technologicznej. Jednocześnie nowoczesne technologie zostały uznane za megatrend mający istotny wpływ na funkcjonowanie biznesu. Celem artykułu było przybliżenie istoty i znaczenia presji technologicznej jako stymulanty wykorzystania nowoczesnych technologii oraz jej egzemplifikacja w sektorze turystycznym.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest propozycja zdefiniowania prosumenta na rynku turystycznym. W artykule przedstawione zostaną ogólne cechy prosumenta jako specyficznej kategorii konsumenta oraz charakterystyczne cechy turystyki warunkujące powstawanie grupy prosumentów jako odbiorców produktu turystycznego. Dla empirycznego zilustrowania zagadnień omówione zostaną wyniki badania (studium przypadku, wywiad bezpośredni, standaryzowany) wśród przedstawicieli 2 różnych typów przedsiębiorstw turystycznych (biuro podróży oraz przedstawiciel linii lotniczych). Rozmówcy zauważyli wzrost aktywności klientów, którzy mają większe oczekiwania i wymagania w stosunku do ofert usługodawców. Zauważono jednak, że wiedza konsumentów nie przekłada się na współpracę z biurem.(abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wybrane czynniki rozwoju turystyki
80%
Celem artykułu jest ukazanie wybranych czynników rozwoju turystyki, które można przypisać tzw. mega czynnikom, z uwzględnieniem ich wpływu na rozwój branży turystycznej. Należy zaznaczyć, że turystyka rozwija się szczególnie intensywnie w krajach najbogatszych, respektujących zdobycze cywilizacyjne XXI w., w których funkcjonują społeczeństwa dobrobytu, charakteryzujące się dużą ilością czasu wolnego, wykształcone i mobilne, z przypisanym mianem - konsumpcyjne.(fragment tekstu)
13
Content available remote Specyfika i znaczenie badań marketingowych na międzynarodowym rynku turystycznym
80%
Na rynku turystycznym, podobnie jak na innych rynkach, wiele przedsiębiorstw prowadzi działalność także poza granicami własnego kraju, co wiąże się z dużym ryzykiem i niepewnością. Dynamicznie rozwija się również turystyka przyjazdowa, dzięki czemu nawet podmioty działające na rynku krajowym często oferują swoje usługi turystom zagranicznym. W obu przypadkach konieczne jest posiadanie informacji pomagających ograniczyć ryzyko działalności, a także lepiej rozpoznać potrzeby i oczekiwania turystów. W niniejszym artykule na podstawie literatury z omawianego zakresu spróbowano zaprezentować obszary wykorzystania badań marketingowych w turystyce oraz przybliżyć ich specyfikę na rynku międzynarodowym, zwracając uwagę na problemy związane z ich prowadzeniem.(fragment tekstu)
14
80%
W artykule przedstawiono współczesne obiekty sportowe jako znaczące podmioty dla rozwoju rynku turystyki biznesowej wpływające na konkurencyjność destynacji. W tym celu autorzy usystematyzowali terminologię związaną z rynkiem turystyki biznesowej, a następnie pokazali obiekty sportowe na tle innych obiektów konferencyjnych. Zidentyfikowano największe zadaszone wielofunkcyjne obiekty spotkań i opisano nowoczesne stadiony w Polsce pod względem ich materialnego potencjału w aspekcie organizacji spotkań konferencyjnych. W końcowej części artykułu autorzy przypomnieli atrybuty decydujące o atrakcyjności obiektów na rynku turystyki biznesowej na świecie w aspekcie ich zastosowania w obiektach sportowych w Polsce.(fragment tekstu)
Omówiono działania promocyjne Polskiej Organizacji Turystycznej na rynkach zagranicznych oraz przeprowadzono analizę porównawczą określonych aspektów działalności promocyjnej wybranych Narodowych Organizacji Turystycznych, działających w krajach europejskich. Zaprezentowano także badania dotyczące obecnego wizerunku Polski w Europie.
16
Content available remote Problemy rozwoju turystyki społecznej na polskim rynku turystycznym
80%
Rozwój społeczno-gospodarczy większości krajów europejskich sprzyja wzrostowi liczby podróży turystycznych. Trendy gospodarcze i demograficzne natomiast skłaniają do refleksji nad zmianami zachodzącymi na rynku turystycznym. Duże znaczenie dla tego rynku ma w szczególności wzrost liczby osób starszych oraz osób z niepełno-sprawnością. Podejmowane przez władze państwowe, samorządowe oraz organizacje społeczne działania mają na celu ograniczenie stopnia wykluczenia z udziału w turysty-ce osób z grup słabszych społecznie. Dzięki temu coraz bardziej rozwija się segment turystyki społecznej. Powszechnie twierdzi się, że poszerzanie dostępu do turystyki poprzez włączanie w sferę aktywności turystycznej grup społecznych, które są z niej w jakikolwiek sposób wykluczone bądź mają do niej ograniczony dostęp, przynosi wiele korzyści. W artykule przedstawiono możliwości rozwoju turystyki społecznej w Polsce. Omówiono uwarunkowania jej rozwoju oraz stopień przygotowania wybranych polskich przedsiębiorstw i regionów turystycznych do obsługi tego segmentu rynku. Celem artykułu jest ocena przygotowania wybranych przedsiębiorstw i regionów turystycznych do obsługi segmentu turystyki społecznej.(fragment tekstu)
17
Content available remote Innowacyjność funkcjonalno-organizacyjna przedsiębiorstw na rynku turystycznym
80%
Celem opracowania jest poznanie metod i efektów działań innowacyjnych o charakterze funkcjonalno-organizacyjnym w turystyce, ze szczególnym uwzględnieniem hotelarstwa. Problemem podjętym w opracowaniu są korzyści płynące z innowacyjnych rozwiązań funkcjonalno-organizacyjnych i metody zatrzymania tych korzyści w sektorze turystycznym. Na podstawie wyników przeprowadzonej analizy potwierdzono, że: 1) innowacyjność funkcjonalno-organizacyjna jest źródłem korzyści; 2) dezinwestycje jako innowacyjne rozwiązanie funkcjonalno-organizacyjne nie przynoszą efektu w postaci integracji przedsiębiorstw; 3) integracja z udziałem przedsiębiorstw tury-stycznych jako innowacyjne rozwiązanie funkcjonalno-organizacyjne nie zawsze służy konsolidacji rynku turystycznego czy też jego rynków branżowych; 4) korzyści z innowacyjności funkcjonalno-organizacyjnej przedsiębiorstw turystycznych integrowanych w strukturę wielosektorowego konglomeratu mogą zostać przechwycone przez inne jego podmioty. Problem badawczy zilustrowano przykładem dezinwestycji przedsiębiorstwa hotelarskiego Immobile Sp. z o.o. oraz struktur konglomeratowych wielosektorowej grupy Makrum. (fragment tekstu)
W prezentowanym artykule przedstawiono cząstkowe i rozwinięte wyniki badań obejmujących wybrane aspekty realizacji polityki turystycznej w gminach podmiejskich okolic Wrocławia. W oparciu o dotychczasowy stan wiedzy, w głównej mierze odnoszący się do najnowszych wyników badań nad między innymi gospodarką turystyczną oraz kooperacją międzysektorową w zakresie turystyki i rekreacji, dokonano analiz i określenia udziału sektora społecznego w rynku turystycznym i okołoturystycznym wybranych gmin dolnośląskich, stanowiących bezpośrednie otoczenie Wrocławia. Rezultaty przeprowadzonych analiz potwierdzają istotną skalę i znaczenie organizacji pozarządowych, zarówno w społecznościowym, ale i coraz częściej infrastrukturalnym oddziaływaniu na rozwój i indywidualny charakter rynku turystycznego i sportowo- -rekreacyjnego w specyficznych obszarach stref podmiejskich dużych miast. (fragment tekstu)
19
Content available remote Kierunki rozwoju rynku usług spa & wellness na Dolnym Śląsku
80%
Obiekty oferujące usługi spa & wellness stały się w naszym kraju trwałym elementem rynku usług turystycznych, wzbogacając go o nowe propozycje świadczeń i możliwości zaspokajania potrzeb turystów. Usługi te znajdują się w ofercie zarówno typowych obiektów spa & wellness, jak również hoteli upatrujących w ich świadczeniu możliwości zwiększenia przychodów. Na Dolnym Śląsku rośnie systematycznie liczba tych obiektów, co uzasadnia pytanie, czy koncepcja usługowa ośrodków spa & wellness oraz ich oferta spełnia oczekiwania potencjalnych klientów. Podstawą odpowiedzi na tak sformułowane pytanie były wyniki badań własnych autorów, a także przegląd dostępnej literatury dotyczącej tej problematyki. Konfrontacja wyników badań z obserwowanymi trendami w zakresie rozwoju rynku usług spa & wellness w Polsce i na świecie jest podstawą do określenia kierunków rozwoju tego segmentu rynku turystycznego na Dolnym Śląsku. (fragment tekstu)
20
Content available remote Delimitacja destynacji turystycznej na przykładzie Regionu Morza Bałtyckiego
80%
Destynacja turystyczna staje się coraz popularniejszym przedmiotem badań poświęconych turystyce. Zakres tych badań jest szeroki i zróżnicowany. Niewiele jest jednak opracowań poświęconych delimitacji destynacji turystycznych. Dlatego niniejszy artykuł stanowi próbę wypełnienia tej luki. Analizie zostaje poddany obszar intensywnej współpracy i integracji turystycznej, jakim jest Region Morza Bałtyckiego (RMB). W pracach poświęconych turystyce nadbałtyckiej pojawia się wiele delimitacji tego regionu. Często są one intuicyjne, niekompletne i nieuzasadnione. Nie ma i nie będzie jednej definicji RMB. Można jednak dokonać krytycznej analizy dotychczasowych koncepcji i podjąć próbę wskazania definicji optymalnych dla turystyki. Aby zaproponować granice destynacji, autorzy przeprowadzają pogłębione interdyscyplinarne studia literaturowe oraz opracowują model delimitacji regionu. Pozwala to na wskazanie 14 kryteriów kluczowych delimitacji regionu. Uznając współpracę międzynarodową za istotny czynnik delimitacji obszaru, autorzy analizują zakres przedmiotowy współpracy międzynarodowych organizacji RMB. W tym celu wykorzystują bazę danych UIA (ang. Union of International Associations). Zauważają zbieżność zlewni Bałtyku z obszarem współpracy międzynarodowej. Na podstawie analiz proponują koncepcję 3 kręgów wyznaczających granice RMB. W oparciu o tę koncepcję proponują delimitację destynacji turystycznej w kontekście 3 kluczowych form turystyki, to jest turystyki morskiej, nadmorskiej i transnarodowej. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.